Scrum Takımları için En İyi Beş Retrospektif Fikir

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Scrum Takımları için En İyi Beş Retrospektif Fikir

Çevik geliştirme takımlarımız bir sprinti tamamladıktan sonra Scrum retrospektifleri önemli bir rol oynar.

Geliştirme ekipleri, retrospektifler aracılığıyla tüm sorunları gözden geçirebilir ve büyük resim üzerinde işbirliği içinde düşünebilir. Her katılımcıya konuşma ve olası engelleri belirleme şansı verir, bu da ekiplerin çözümleri hızlı bir şekilde keşfetmesine ve bir sonraki görevde iş verimliliğini artırmasına yardımcı olur.

Peki bir sonraki toplantınız için hangi retrospektif şablon en iyisidir? İşte ekibinizin her zaman meşgul ve motive kalmasını sağlayacak 5 şablon.

Sevindim / Üzgünüm / Deli

En yaygın kullanılan retro şablonlardan biri olarak son sprintte yaptıklarımızı üç bölüme ayırmanız yeterli: Sevinçli, Üzgün ​​ve Deli.

Katılımcılar bu şablonu, önceden oluşturulmuş bu çerçevenin yönlendirdiği herhangi bir çalışmayla ilgili duygularını veya düşüncelerini ifade etmek için kullanabilirler. Bu, hızlı ve sonuç odaklı çevik bir ortamda herkesin konuşmasına olanak sağlamak açısından son derece etkilidir.

Durdur / Devam Et / Başlat

Başlat, Durdur, Devam Et retro şablonu, herkesin son sprintte gerçekleştirdiği eylemleri gözden geçirmesine ve hangisinin durdurulması gerektiğini veya devam etmeye değer olduğunu belirlemesine olanak tanır.

Ayrıca katılımcıların oturumun sonunda almaları gereken yeni eylemler ve nelerin iyileştirilmesi gerektiği hakkında düşünmelerini kolaylaştırır. Beyaz tahtaya koyduğumuz her öğe, davranış değişiklikleri ve eyleme geçirilebilir noktalarla daha iyi vurgulanır.

Dört L

4L şablonu, ekiplerin beyin fırtınası yapması ve onlara geleneksel retro yaklaşımlara kıyasla daha kişisel sorular sorması için yaratıcı bir yoldur. Dört ana alana odaklanır:

  • Projeden neler öğrendiniz?
  • Projenin nesini beğendiniz?
  • Bu süreçte takımın neyi eksikti?
  • Siz veya ekibiniz gelecekte neyi arzuluyorsunuz?

Katılımcıların son sprint sırasında yapılan tüm çalışmaları düşünmeleri ve hem olumlu hem de olumsuz unsurları tartışmaları gerekir. Bu 4L şablonu, herkesin duygularını anlamak ve takım performansını değerlendirmek için zaman ayırmak istediğinizde yararlı bir araçtır.

Tavsiye Edilen:  Facebook Nasıl Kullanılır: Yeni Başlayanlar İçin Kılavuz

5Neden

5 Neden analizi, dikkatinizi dağıtmadan her sorunun temel nedenini aşamalı olarak keşfetmenizi sağlayan son derece etkili bir tekniktir.

Katılımcıların öncelikle önceki proje üzerinde düşünmeleri ve çözülmesi gereken sorunu doğru bir şekilde tanımlamaları gerekir. Daha sonra ilk soruyu sorun ve sonunda asıl nedeni bulmak için bunu sürekli olarak dört kez daha tekrarlayın.

Ekibinizin sorun çözmeye ve eylemsel bir çözüm bulmaya odaklanması gerektiğinde 5 Neden şablonu kritik öneme sahiptir. Bu teknik özellikle uzun süredir devam eden bir sorunla karşılaştığınızda veya uzun vadeli ve karmaşık bir durumda sıkışıp kaldığınızda faydalıdır.

6 Düşünme Şapkası

6 Şapkalı Düşünme tekniği, ekiplerin farklı bakış açılarından düşünmesine ve karar vermesine yardımcı olan bir rol yapma modeli gibidir. Her katılımcıya belirli bir rol atanacak ve ilgili soruları yanıtlayacaktır.

Altı şapka ve açıklamaları şunlardır:

  • Beyaz şapka: Gerçekler ve bilgiler
  • Siyah şapka: Mantık ve yargı
  • Sarı şapka: Pozitifler
  • Yeşil şapka: Yaratıcılık
  • Kırmızı şapka: İçgüdü ve duygular
  • Mavi şapka: Yönetim ve kontrol

Bu modeli bir scrum retrospektifinde uyguladığınızda, genellikle hedefleri netleştirmek için mavi şapkayla başlarsınız ve özetlemek ve karar vermek için aynı modelle bitirirsiniz.

Süreç boyunca, farklı şapkalar sorunları dile getirmede, potansiyel çözümler önermede, içgüdüsel yargı sağlamada ve artıları ve eksileri değerlendirmede vb. rollerini oynarlar. Sonunda ekibiniz konuyla ilgili zengin bir içgörü koleksiyonuna sahip olacak ve herkes tam olarak dahil olabilecektir. karar verme sürecinde.

Çözüm

Son olarak, etkili bir scrum retrospektifi için ihtiyaçlarınızı en iyi karşılayan şablonu bulmak amacıyla, bir takım lideri olarak takımınızın büyüklüğünü, ilgili scrum deneyimini ve hedefinizi dikkate almanız gerekir.

Örneğin, projeniz nispeten büyükse ve ekibiniz her hafta retro toplantı yapmak istiyorsa, sizin için VUCAC’ta önceden oluşturulmuş ÜCRETSİZ Durdur/Devam Et/Başlat şablonunu seçebilirsiniz ve her sprintte oluşturulan tüm içeriğiniz, saklanabilir.

Tavsiye Edilen:  Dönüşümler için En İyi E-posta Konu Satırlarına 74 Örnek

Proje küçükse ve ekibiniz mevcut durumun büyük resmini görmek veya üzerinde düşünmek istiyorsa, VUCAC’ın şablon kütüphanesindeki 4 L veya 6 Düşünme Şapkası şablonunu da seçebilirsiniz.