Şema Nedir ve SEO’da Neden Önemlidir?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Şema Nedir ve SEO’da Neden Önemlidir?

Şema işaretlemesi, Schema.org’da bulunan bir mikro veri biçimidir. Bir web sayfasına eklendiğinde, arama sonuçlarında görünen bir zengin snippet oluşturur.
Google, Yahoo, Bing ve Yandex dahil olmak üzere en iyi arama motorları Schema.org’u oluşturmak için ilk olarak 2011’de işbirliği yapmaya başladı.
Şema işaretleme, Google, Yahoo ve Bing gibi arama motorlarının web sayfalarında bulunan bilgileri almasına ve kullanıcıların doğru web sayfalarını bulmasını kolaylaştırarak daha zengin sonuçlar sağlamasına yardımcı olur.

Şema Türü:

Bu şema biçimlendirme kodlarını her tür web sitesinde kullanabiliriz. Her sektöre ve sektöre özeldir.

Organizasyon Şeması İşaretlemesi

Kuruluş şeması işaretlemesi, Google Bilgi Grafiği’ni (KG) ve arama motoru sonuç sayfalarındaki (SERP’ler) web sitesi snippet’inin varlığını geliştirebilen marka sinyallerinin oluşturulmasına yardımcı olur.
Bu kodu web sitesinde uygularken logoyu, sosyal medya profil bağlantılarını ve kurumsal iletişim bilgilerini belirtmeyi unutmayın.

Örnek (mikro veriler kullanılarak)

Web sitesi adresi olarak abc.com olan bir işletme ‘ABC’ düşünün. Organizasyon Şema Kodunu nasıl oluşturacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Organizasyon Şeması

Web Sitesi Şema İşaretleme

WebSite şema işaretlemesi, SERP’ler için site bağlantıları arama kutusu özelliğinin oluşturulmasına yardımcı olur. Ayrıca site adının arama sonuçlarında görünmesine yardımcı olabilir. Site bağlantıları arama kutusu öğesini etkinleştirmek için mevcut site araması web sitesinde bulunmalıdır.
Bu Şema, kullanıcıların işle ilgili herhangi bir sorgu, ürün veya herhangi bir şey koyabilecekleri bir özellik sağlar. Bu şema sonucunu Flipkart, Myntra ve Shutterstock gibi bu en iyi SERP markalarında da görebiliriz.

Örnek (mikro veriler kullanılarak)

Web Sitesi Şeması İşaretlemesi

Ekmek kırıntıları işaretlemesi

Breadcrumb şeması, SERP’lerdeki web sayfaları için breadcrumb açısından zengin snippet’ler oluşturmak üzere sitedeki breadcrumb’ları işaretlemenize olanak tanır.

Tavsiye Edilen:  Pazara açılma stratejisi nedir? Ve nasıl inşa edilir

Örnek (mikro veriler kullanılarak)

kırıntı şeması

Site Gezinti Şeması İşaretlemesi

Sitede Gezinme işaretlemesi, arama motorunun web sitesi yapısı ve gezinme anlayışını geliştirebilir ve artırmaya yardımcı olabilir. Organik site bağlantıları olarak da bilinir.

Örnek (mikro veriler kullanılarak)

Navigasyon Şeması

Şema Derecelendirme İşaretlemesi

Derecelendirme Şeması, e-ticaret web sitelerinde kullanılır ancak otel gibi yerel bir işletme web sitesi için de kullanılabilir. Bir ürün, toplu bir derecelendirme oluşturmak için ortalaması alınan birden çok derecelendirmeye sahip olduğunda, AggregateRating şemasının kullanılması önerilir.
(Not: Google, biri en kötü, beşi en iyi olmak üzere beş yıldızlı bir ölçek kullandığınızı varsayar. 1-5 aralığından başka bir değer kullanırsanız, “bestRating” özelliğiyle mümkün olan en yüksek derecelendirmeyi belirtmeniz gerekecektir.) Bu işaretlemeler, SERP’lerde yıldız derecelendirmesi açısından zengin snippet’ler oluşturmaya yardımcı olacaktır.

Örnek (mikro veriler kullanılarak)

derecelendirme şeması

Şemanın Faydaları

  1. Yerel işletmeler için Schema işaretlemesini kullanmanın artıları, arama motorlarına işin neyle ilgili olduğunu açıklığa kavuşturmaktır.
  2. Daha yüksek bir tıklama oranı (TO), web sitenizde Schema işaretlemesini kullanarak elde edebileceğiniz göz alıcı arama motoru sonuçlarının sonucudur.
  3. Şema işaretlemesi, arama motorlarının arama yapanlara web sitenizde aradıkları şeye sahip olup olmadığına karar vermelerine yardımcı olacak ek bilgiler göstermesine olanak tanır.
  4. Şema işaretlemesi, sıralamaya katkıda bulunabilir.
  5. Bir web sitesini optimize etmek için Schema işaretlemesini kullandığınızda, arama motorlarına web sitenizin tam olarak ne hakkında olduğunu söylüyorsunuz. Bu netlik, kullanıcılara yardımcı olacak ve sorunlarını çözecek bilgiler sağlar ve bir bilgi arayışında olduklarında onlara alakalı arama sonuçları sağlar.
  6. Şema işaretleme ile markanızı yönetin.

Çözüm

Uygulaması çok kolaydır ve web sayfalarınıza dahil etmeniz gereken en iyi uygulamadır.