SEO Anahtar Kelime Aracı – 2023’teki En İyi Uygulama – Showeblogin

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:SEO Anahtar Kelime Aracı – 2023’teki En İyi Uygulama – Showeblogin

Anahtar Kelime SEO’su 2023: Anahtar kelime SEO, çevrimiçi işiniz ve hizmetle ilgili bloglarınız veya web siteniz için çok önemlidir. Bu eğitimde, uzun kuyruklu anahtar kelime aracı araştırması ve uygulaması dahil olmak üzere benzersiz anahtar kelimelere odaklanmak için 2023’teki en iyi SEO uygulaması hakkında ayrıntılı olarak tartışacağız.

Anahtar kelime nedir?

Anahtar Kelime Kavramı: A anahtar kelime belirli bir web sayfasındaki veya blog gönderisindeki içeriği tanımlayan tek bir kelime veya birden çok kelimedir (cümle). Başka bir deyişle, Google’ın arama motorunda bilgi bulmak için kullandığı bir arama terimine anahtar kelime denir. Benzer şekilde, anahtar kelime veya arama terimi, kullanıcıların bakış açısından arama sorgusu olarak da bilinir.

Böylece, aynı kelime veya kelime öbeği aşağıdaki gibi farklı bilinir: –

 • Site sahibi için=> Anahtar Kelime
 • Arama Motoru için=> Arama terimi
 • Kullanıcılar için=> Sorgu

Bir web sitesi sahibi, kullanıcıların Google’da o sorguyu veya anahtar kelimeyi veya arama terimini kullanarak sayfayı ziyaret etmelerini istiyor. Artık anahtar kelimenin anlamını anladığınızı düşünüyorum. Şimdi anahtar kelimenin bir site için neden bu kadar önemli olduğunu tartışalım.

Anahtar kelimeler neden önemlidir?

Anahtar Kelimenin Önemi: Google’ın Arama algoritmaları, arama terimini (sorgu) kullanarak, SERP’lerde (Arama Motoru Sonuç Sayfaları) en yararlı sonuçları göstermek için yüz milyarlarca web sayfasını sıralar.

Bu arama terimi aslında Google’ın arama dizininde ilgili web sayfalarını bulmasına yardımcı olan bir anahtar kelimedir. Öte yandan, anahtar kelime, arama motoruna web sayfasındaki içerik hakkında bilgi verir.

Eğer kesin kullanıyorsanız anahtar kelime arama yapan kişiler, web sayfanızdaki içerikler dahilinde sitenizdeki organik trafik otomatik olarak artacaktır. Bunun sonucunda web sayfalarınız daha üst sıralarda yer alacak ve arama sonuçlarında üst sıralarda yer alacaktır.

Bu yüzden, anahtar kelime önemlidir üçünüz için yani web sayfası (anahtar kelime olarak), ziyaretçiler (sorgu olarak) ve arama motoru (arama terimi olarak). Site trafiğiniz artacak, arama motorları neden bahsettiğinizi anlayacak ve kullanıcılarınız aradıklarını bulacaklardır.

Kategoriler ve Anahtar Kelime

Kategoriyi Anahtar Kelime Olarak Kullanmak: Makalelerinizi aynı anahtar kelime için optimize etmek, tüm benzer gönderiler için kategori sayfasını kullanmak yerine sıralamanıza zarar verir. Diyelim ki, çevrimiçi para kazanmak için öğretici gönderiler yazıyorsunuz, ardından “çevrimiçi para kazanma” kategorisini kullanın ve bunu, çevrimiçi kazanma yöntemleriyle ilgili tüm gönderileri arşivlemek için kullanın.

Etki Alanı ve Anahtar Kelime

Alan Adını Anahtar Kelime Olarak Kullanmak: Bence alan adının anahtar kelime ile ilgisi yok. Alan adınızın anahtar kelimeye sahip olması gerekli değildir, bunun yerine benzersiz olması ve başkalarının kimliğiyle ilgili olmaması gerekir.

Tavsiye Edilen:  200 Kelimeyle Açıklanan Değişken Maliyet (ve Nasıl Hesaplanır)

Alan adı, web sitenizi diğerlerinden ayırt etmek için kullanılan marka adınızı tanımlamanıza yardımcı olur.

Marka ve Anahtar Kelime

Marka Adının Anahtar Kelime Olarak Kullanılması: Biliyor musun? Markanız da arama yaparken kullanılabilecek bir anahtar kelimedir. “İç linkleme SEO” diye arama yaparsanız, SERP’lerde ilk 5’te sitemizden herhangi bir yazı göremeyebilirsiniz. Ancak, “ arama terimini kullanırsanızShoweblogin tarafından iç bağlantı SEO”, web sitemizden arama sonuçlarını en üstte göreceksiniz. “ olarak arayabilirsiniz.Web Sitesinden Bahsetme veya Webden Bahsetme” sitenizin üst sıralarda yer almasına ve organik trafiği artırmasına yardımcı olur.

Marka adımız “Showeblogin” nedeniyle oluyor. Marka adımızı kullanarak ne ararsanız arayın, SERP’lerde (arama terimiyle ilgiliyse) makalelerimizi göreceksiniz.

Sitenizin ana sayfası, markalaşma amacıyla kullanılacaktır. Ana sayfanızı başka bir anahtar kelime için optimize etmemelisiniz. Ek olarak, her gönderi başlık etiketinin sonunda marka adınızı kullanmalısınız.

Örneğin: bu web sayfası başlığı “SEO Anahtar Kelime Aracı – 2023’teki En İyi Uygulama | Showeblogin“.

Anahtar Kelime ve Anahtar Kelimeler

Cümleyi Anahtar Kelime Olarak Kullanmak: Anahtar kelime bir Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime bu da SERP’ler hakkında daha spesifik bilgilerle sonuçlanır.

Anahtar kelime ile anahtar kelime öbeği arasındaki farkın tam olarak ne olduğunu biliyor muydunuz? Anahtar kelime tek kelimedir, anahtar kelime ise kelimelerin birleşimidir. Örneğin SEO anahtar kelime ve Backlink SEO’su anahtar sözcüktür.

Hem anahtar kelime öbeği hem de anahtar kelimeler web sayfanızın içeriğini tanımlamalıdır. Anahtar kelimeler, anahtar kelime öbeği veya uzun kuyruklu anahtar kelimelere kıyasla sıralamada çok zorlu bir rekabete sahiptir.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime blog gönderinizin konusuna veya içeriğine daha özel olan anahtar kelimelerdir. Aslında, uzun kuyruklu anahtar kelime, niş blog gönderinizin hedefini tamamlar.

Daha az arama sonucu verir, yani web sayfanıza daha az organik trafik alırsınız. Bununla birlikte, uzun kuyruklu anahtar kelimeler, ürün ve hizmetleriniz için daha fazla gelir sağlayan yüksek dönüşüm değeri oluşturur.

Bu nedenle, müşterilerime ürün sayfalarında ve hizmetle ilgili blog gönderilerinde uzun kuyruklu anahtar kelimeler kullanmalarını şiddetle tavsiye ederim.

Kullanıcıların Google’da aradıkları sorgu veya uzun kuyruklu anahtar kelimeler için organik trafik gelmiyor olabilir. Bu, sitenizde anahtar kelimelere odaklanmak için yeterli yararlı içeriğe sahip olmadığında olur.

Anahtar Kelimeye Odaklan

Odak Anahtar Kelime nedir?

Odak anahtar kelimesi, gönderinizin sıralanmasını istediğiniz bir anahtar kelimedir. Bir makale için Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) için kullanılan özel bir anahtar kelimedir.

Bir odak anahtar kelime seçmek SEO için önemli bir adımdır. Bazen site sahibi, eski bir makalenin aynı sıralamada olmadığını fark etmesi durumunda onu iki kez seçer.

Tavsiye Edilen:  En İyi B2B SEO Araçları

Neden anahtar kelimelere odaklanın?

Kuyu! Web siteniz için yüksek kaliteli içerikler yazarken bu çok önemli bir sorudur. Odak anahtar kelimesi, web sitenizdeki tüm gönderilerden belirli bir web sayfasını tanımlamanıza yardımcı olur.

Bu sizi engeller anahtar kelime yamyamlığı ve siteniz için benzersiz makaleler yazmanıza yardımcı olur. Web sayfanızda odak anahtar kelime kullanmıyorsanız, diğer yazılardan ayırt edemezsiniz ve hangi makalenin, hangi arama terimi veya kullanıcı sorgusu için optimize edildiği konusunda kafa karışıklığı yaratır.

Bir şeyi her zaman hatırlamalısınız ki en iyi uygulama, gönderilerinizde harici bağlantı için asla odak anahtar sözcüğünü bağlantı metni olarak kullanmamaktır.

Odak anahtar kelimesini birden çok kez kullanma

Temel makaleler yalnızca bir odak anahtar kelime içerir. İki veya daha fazla makale için aynı odak anahtar kelime kullanılmamalıdır.

Çünkü iki web sayfanızı aynı arama terimi veya arama sorgusu için optimize edemezsiniz. Demek istediğim, arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak için kendi makalelerinizle rekabet etmek istemediğinizi söylemek istiyorum. Haklı mıyım?

Birden çok anahtar kelime içeren makale

Bu farklı bir şeydir ve genellikle siz bunun için çalışmamış olsanız bile olur. Tek bir makale, yayınınızı optimize etmediğiniz iki veya daha fazla anahtar kelime için sıralanabilir. Bunun nedeni, kullanıcıların benzer konuyu araması ve Google’ın içeriklerinizi kendileri için yararlı bulup SERP’lerde üst sıralarda göstermesidir.

Web sayfanızın birden fazla anahtar kelime için optimizasyonu harika ve işe yarıyor. En iyi arama sonucu sayfalarında göstermek istediğiniz alternatif anahtar kelime veya eşanlamlı olarak adlandırabilirsiniz.

Anahtar Kelime Yamyamlığı

Odak anahtar kelimesi, web sitenizin tamamında yalnızca bir kez kullanılır, aksi takdirde sıralamalarınız anahtar kelime yamyamlığından zarar görebilir.

Aynı web sitesinin çeşitli web sayfalarının aynı arama terimi için sıralanması mümkün olabilir. Bu web sayfalarının içeriklerinin aynı anahtar kelime ile optimizasyonu nedeniyle mümkündür. Bu makalelerin birbirine çok benzemesi de mümkündür.

Ancak, bir sitenin otoritesi yüksekse, Google’ın aynı odak anahtar kelime için o web sitesinden iki veya üç makale gösterebileceğini fark ettim.

Ama aslında, SERP’lerde sıralama pozisyonu için kendinizle rekabet edeceğinizi söylediğim gibi SEO için kötü. Aynı odak anahtar kelimesini kullanan benzer makaleler daha düşük sıralamaya sahip olacaktır.

Bu nedenle, yamyamlık sorununu bir an önce çözmelisiniz. Yamyamlık sorununu çözmek için bunlardan birini seçerek diğerini saklayabilir ve silebilirsiniz. Bu makalelerin içerikleri birleştirilmeli ve silinen sayfa, tuttuğunuz sayfaya yönlendirilmelidir.

Anahtar kelimeler nasıl bulunur? Doğru odak anahtar kelimesini seçin

SEO Anahtar Kelime Aracı: Anahtar kelime araştırması, mevcut web sayfanız için hangi anahtar kelimenin odak anahtar kelimeniz olacağına karar vermede çok önemli bir rol oynar.

Tavsiye Edilen:  Çok İyi Satış Yapan En İyi Ağaç İşleme Projelerinden 30'dan Fazlası

Anahtar kelime stratejiniz, doğru odak anahtar kelimesini seçmenize yardımcı olacaktır. Her şeyden önce, insanların ne aradığını bilin. Daha sonra, arama hacmini ve sıralama zorluklarını öğrenmek için bu anahtar kelimeyi analiz edin. Son olarak, gönderiniz için odak anahtar kelimesini alacaksınız.

Anahtar kelime araştırması için çevrimiçi olarak kullanılabilen çeşitli ücretsiz ve ücretli anahtar kelime araçları vardır. Aşağıdaki en popüler SEO anahtar kelime aracını kullanabilirsiniz:

 1. Google Adwords Anahtar Kelime Planlayıcı,
 2. Ubersuggest,
 3. Anahtar Kelime Araştırma Aracı,
 4. Halka Cevap Ver,
 5. MOZ Anahtar Kelime Gezgini; Ve
 6. Ahrefs Anahtar Kelime Gezgini.

Anahtar Kelime nasıl kullanılır?

Arama motoru için değil kullanıcılarınız için yazmalısınız. Anahtar kelime SEO için çok önemlidir ancak yazılarınızda ve sayfalarınızda çok hassas bir şekilde kullanın. Her cümlede veya paragrafta kullanmayın ve bir sayfanın veya gönderinin içeriğine iyi dağıtıldığından emin olun.

Blog yazılarınızda anahtar kelime kullanırken şu noktaları göz önünde bulundurabilirsiniz:

 1. Gönderi başlığındaki anahtar kelime: Başlık etiketinizin başında anahtar kelime kullanın.
 2. Alıntıdaki Anahtar Kelime: Odak anahtar kelimesi, blog yazılarınızın özetinde, girişinde veya açıklamasında yer almalıdır.
 3. Başlık Etiketlerindeki Anahtar Kelime: Derslerinizin l(H2, H3 ve H4) alt başlıklarına anahtar kelime yazınız. Bu, her başlıkta veya alt başlıkta odak anahtar kelimeler kullanmanız gerektiği anlamına gelmez. Bir veya iki başlık, odak anahtar kelimelerinizi içerebilir.
 4. Paragraflardaki anahtar kelime: Paragraflarda anahtar kelimeler kullanmak, Google’ın kullanıcılara doğrudan paragraflarınızdan kesin sonucu SERP’lerde alıntılar olarak göstermesi için de yararlıdır.
 5. Resim ve Video: İçeriğinizde video, resim veya infografik kullanıyorsanız, adlarında anahtar kelime kullanmayı deneyin.

Kullanılacak anahtar kelime sayısı aslında makalenizin uzunluğuna bağlıdır. Ancak 1000-1500 kelimeye kadar bir makale için 5-7 kez aynı anahtar kelimeyi kullanmak adil olur.

Anahtar kelimenizle ilgili anahtar kelimeleri ve eş anlamlı kelimeleri kullanabilirsiniz. Eş anlamlılar ve alternatif kelimeler, Google ve başka bir arama motoru tarafından tanınabilir.