SEO Değeri İçin Alan Geçmişi Araması: 7 Basit Yöntem

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:SEO Değeri İçin Alan Geçmişi Araması: 7 Basit Yöntem

Potansiyel SEO değerinden yararlanmak için işletmeniz veya blogunuz için süresi dolmuş bir alan adı satın almayı mı planlıyorsunuz? Doğru anlarsanız, yeni markanızı piyasaya sürmek için çok zaman kazanabilirsiniz. Ancak, satın alma işlemine devam etmeden önce, sizden önce kimin sahibi olduğunu anlamak için alan adı geçmişinizi kontrol etmeniz önemlidir.

Ve bu neden önemli ki?

Geçmişin çevrimiçi dünyada her zaman önemli olmasının basit bir nedeni var. Süresi dolmuş alan adı geçmişte başka biri tarafından kullanılmışsa. Şu anda sahibi olmasalar da, arama motorlarının ve diğer platformların alanınızı nasıl gördüğünü etkileme olasılığı vardır.

Bu da SEO’nuzu olumlu veya olumsuz etkileyebilir. Örneğin, niş alanınızdan pozitif bir SEO değerine sahip bir alan adı, işletmenizi kolaylıkla daha da ileriye taşımanıza yardımcı olabilir.

Bir alan adı geçmişi kontrolü ile tam olarak bunu görebilir ve alan adını satın alıp almayacağınıza karar verebilirsiniz.

Bu yazıda, SEO değeri için alan geçmişinin önemini anlayacağız ve ardından onu bulmak için çeşitli taktiklere bakacağız.

Hadi dalalım.

Etki Alanı Sahipliği Geçmişini Neden Kontrol Etmelisiniz?

İlk önce – neden alan adı geçmişinizi kontrol etmeye zahmet edesiniz ki? Sonuçta alan adının yeni sahibi siz olacaksınız. Geçmiş sahipliği gerçekten önemli olmamalı, değil mi?

İşte sorun burada yatıyor. Geçmiş sahiplerin alanınıza davranış şekli, ileriye dönük olarak sizi etkileyebilir.

Bu nedenle, satın almadan önce alan adı geçmişinizi kesinlikle doğrulamanızın nedenlerini burada bulabilirsiniz.

Markanızı ve İtibarınızı Koruyun

Alan adınızın sahiplik geçmişini kapsamlı bir şekilde kontrol etmezseniz, geçmişte nasıl kullanılmış olabileceğine dair önemli bilgileri kaçırabilirsiniz. Bunun işletmenizin ve markanızın geleceği üzerinde kalıcı etkileri olabilir.

Örneğin, alanınız geçmişte spam ve kötü amaçlı etkinlikler için kullanılmışsa, gelecekte insanların onu algılama biçimini etkileme olasılığı yüksektir.

Daha ne?

Arama motorları, geçmiş faaliyetlerine dayalı olarak alan adınız hakkında önceden tanımlanmış bir fikre sahip olabileceğinden, SEO söz konusu olduğunda zorlu bir savaşla da karşılaşabilirsiniz.

Aksine, süresi dolmuş alan adının SEO değeri yüksekse, onu satın alarak SERP’lerde yükselmeye başlamanız daha kolay olacaktır. Bunun için mevcut backlink profilini, nişini ve mevcut anahtar kelime sıralamasını kontrol etmelisiniz. Bu, size sağlayabileceği potansiyel SEO artışı hakkında fikir verebilir.

Kötü niyet ve spam bir yana, alan adınız geçmişte yasa dışı faaliyetler için kullanılmışsa ancak şimdi süresi dolmuşsa, satın alırsanız gereksiz yasal sonuçlarla karşılaşmanız bile gerekebilir. Bir etki alanı sahibi olarak, yasalara uygunluğu sağlamanız gerekir ve bu yalnızca temiz bir etki alanınız varsa yapılabilir.

Yarım yamalak bir sahiplik geçmişine sahip bir alan adı, ilerlemenin en iyi yolu olmayabilir ve ince bir buz üzerinde yürümeye benziyor olabilir. Hala masum olsanız da, alanın eylemlerine karşı herhangi bir yasal işlem varsa, bir şeyleri açıklamak için ağda gezinmek istemezsiniz.

Yanlış Trafik

Web sitesi ziyaretçilerinin web sitenize mutlaka arama motorları aracılığıyla gelmeleri gerekmez. Bazen, sadece web sitenizi girip üzerine gelebilirler.

Tavsiye Edilen:  Blog Trafiğini En Üst Düzeye Çıkarma: Okur Sayısını Artırmak İçin Kanıtlanmış Stratejiler

Sorun burada yatıyor.

Hâlâ önceki sahibine ait olduğunu düşünerek web sitenize gelebilirler. Önceki sahibi, alan adında farklı bir nişten bir web sitesi barındırdıysa, bu trafiğin sizin için yararlı olmaması muhtemeldir.

Dolandırıcılığı ve Dolandırıcılığı Önleyin

Alan adınızın ve marka adınızın eklenmesini isteyeceğiniz en son şey spam ve dolandırıcılıktır. Marka imajınızı anında sulandırabilir. Daha da kötüsü, geçmişte alanınıza bağlı genel e-posta adresleri spam e-postalar göndermiş olabilir. Sonuç olarak, bu e-postalar birkaç e-posta istemcisi tarafından engellenmiş olabilir.

Bu nedenle, meşru e-postalarınız ayarlandığında, bu e-posta istemcilerinin e-postalarınızın teslim edilmesine izin vermeme olasılığı vardır, bu da zayıf teslim edilebilirlik ve e-posta kampanyası performansına yol açar.

Etki Alanı Sahipliği Geçmişini Kontrol Etmenin Yolları

Bir alan adı satın almadan önce alan adı sahiplik geçmişini kontrol etmenin bir zorunluluk olduğu artık açıktır. Sizi yasal bir karmaşaya düşmekten, markanızı sulandırmaktan, alakasız trafikten, dolandırıcılık veya spam olarak algılanmaktan kurtarabilir.

Peki, alan adınızın geçmiş geçmişini nasıl öğrenebilirsiniz? Önceki sahiplerini ve onunla ne yaptıklarını belirlemenin yolları nelerdir?

Bu sırları ortaya çıkaralım.

1. WHOIS Geçmişi Araması

KİM bir alan adının ayrıntılarını ücretsiz olarak görmenizi sağlayan çevrimiçi bir dizindir. Etki alanıyla ilgili birçok bilgiyi görmek için kullanabilirsiniz. Bu içerir:

 • kayıt adı
 • Sunucu adresi
 • Yönlendirme URL’si
 • İsim sunucuları
 • Kayıt ve son kullanma tarihleri
 • Kaydeden kişinin iletişim bilgileri

Bu şekilde, alan adının daha önce kime ait olduğunu tam olarak bileceksiniz. Portaldaki bilgiler de düzenli olarak güncellenmektedir. Bu, etki alanı sahipliğiyle ilgili en son güncellemeleri anlamayı kolaylaştırır.

Aracı kullanmak da oldukça basittir. WHOIS web sitesine gitmeniz ve alan adını kutuya girip arama seçeneğini tıklamanız yeterlidir.

Bu, alan adı ve sahipleri hakkında bilmeniz gereken tüm bilgileri getirecektir. Örneğin SEOBUDDY ile ilgili detaylar burada.

Bununla birlikte, burada bazı açık dezavantajlar var. Bir web sitesi sahibinin adını gizlemesi ve yalnızca kayıt kuruluşunun ayrıntılarını göstermesi tamamen mümkündür. Bu, kime ait olduğunu veya ne için kullanıldığını belirlemenizi zorlaştırabilir.

Yine de, web sitesiyle ilgili bazı temel ayrıntıları almanın harika bir yolu.

2. İnternet Geri Dönüş Makinesi

WHOIS size bir alan adının sahipliği hakkında ayrıntılar verebilirken, İnternet Geri Dönüş Makinesi İnternet arşivinden, web sitesinin daha önce nasıl göründüğünü tam olarak gösterir. Bu, web sitesinin spam için kullanılıp kullanılmadığına dair daha iyi bir fikir verir.

Daha ne?

Bu aracı kullanarak, önceki web sitesinin nişini bile anlayabilir ve markanızla uyumlu olup olmadığını anlayabilirsiniz.

En iyi kısım?

Alan adı hakkında daha fazla bilgi edinmek için tarihte çok geriye gidebilirsiniz.

Zamanda geriye gitmek için tek yapmanız gereken alan adını arama kutusuna girmek. Mesela 2010’da Semruş nasıl görünüyordu.

3. Etki Alanı Araçları

Kullanımı tamamen ücretsiz olan önceki yöntemlerden farklı olarak, Etki Alanı Araçları alan geçmişiniz hakkında size fikir veren ücretli bir hizmettir. WHOIS gibi, var olduğundan bu yana geçirdiği tüm değişiklikleri size gösteren çok sayıda geçmiş alan kaydına sahiptir.

Tavsiye Edilen:  Bir Topluluk Oluşturmak İçin Facebook Gruplarına En İyi Alternatif

Ayrıca, alan adlarını satın almanız gerekip gerekmediğini anlamanıza yardımcı olacak kullanışlı olabilecek sahiplik verilerini de gösterir.

Bununla birlikte, bu verilere erişmek için kişisel bir üyeliğe ihtiyacınız var ve aylık 99 ABD doları geliyor.

Etki alanı geçmişini bulma süreci basittir. Sadece alan adını girersiniz ve kayıtları sizin için getirir. Bunları indirmek de mümkündür.

Etki Alanı Sahipliği Geçmişini Kontrol Etmeye Yönelik Ek İpuçları

Yukarıda belirtilen yöntemlerin yanı sıra, alan adınızın geçmişi hakkında daha fazla bilgi edinmek için başka taktikler de uygulayabilirsiniz. İşte manuel olarak deneyebilecekleriniz.

4. Google’ı kullanın

Google, alanınızla ilgili birçok bilgiye erişmenize yardımcı olabilir. Tek yapmanız gereken arama motorunda aramaktır ve indekslenmiş ve henüz indekslenmemiş sayfaların bir listesini alabilirsiniz.

Benzer şekilde, alan adınızdan bahseden belirli üçüncü taraf web sitelerini de bulabilirsiniz. Bu size web sitesi nişi, spam raporları ve diğer pek çok şey hakkında fikir verebilir.

Daha ne?

Süresi dolmuş alan adı, belirli anahtar kelimeler için SERP’lerin ilk sayfasında hala sıralanıyorsa, alan adının yararlanabileceğiniz harika bir SEO değerine sahip olabileceği anlamına gelir.

5. Sosyal Medyada Arama Yapın

Alan adınız bir işletmeye aitse, muhtemelen onun için sosyal medya profilleri oluşturmuş olabilirler. Bu etkin olmayan profiller, alanınızın geçmişine biraz ışık tutabilir.

Daha ne?

Spam veya dolandırıcılıkla ilgiliyse, alanınızla ilgili olarak sosyal medyada incelemelere veya şikayetlere bile rastlayabilirsiniz. Bu önemli ayrıntılar, alan adınızı seçerken işinize yarayabilir.

6. SEO Araçlarını Kullanın

Daha derine inmek için Semrush, Ahrefs veya Moz alan analizi gibi SEO araçlarından yararlanmayı bile deneyebilirsiniz. Bu araçlardaki alan analizi özellikleri, alanda barındırılan önceki web sitesiyle ilgili bazı önemli bilgileri ortaya çıkarabilir.

Anahtar kelimelerden rakiplere ve sayfalara kadar yararlı olabilecek bazı kritik ayrıntılar elde edebilirsiniz.

Etki alanına genel bakış özelliği, SEO potansiyelini belirleyebilmeniz için süresi dolmuş alanın nişine de ışık tutacaktır. Bununla şunları görebilirsiniz:

 • Şu anda sıralandığı anahtar kelimeler
 • Anahtar kelimenin yörüngesi ve trafik artışı
 • Anahtar kelime amacı
 • Anahtar kelime sıralaması dağılımı

Bu faktörler, süresi dolmuş alan adının SEO değerini belirlemenize yardımcı olabilir. Bu içgörülerle, satın alma kararı vermek için daha iyi bir konumda olacaksınız.

7. Geri Bağlantıları Analiz Edin

Etki alanı geçmişini potansiyel olarak keşfedebileceğiniz başka bir yol da, geri bağlantı analizidir.

Kimin geri bağlantı kurduğunu anlamak için alanın geri bağlantı profilini analiz etmek için SEO araçlarını kullanabilirsiniz. Orada herhangi bir web sitesi yoksa bağlantılar bozulabilir, ancak yine de etki alanına bağlanan web sitelerinin türü hakkında iyi bir fikir edinebilirsiniz.

Ve bu, süresi dolmuş alan adının SEO değerini belirlemede çok önemli bir rol oynayabilir. Semrush gibi bir araca yönelebilir ve üzerinde bir backlink analizi yapabilirsiniz.

Orada, “Geri Bağlantılar” a gidin ve süresi dolmuş alan adının sahip olduğu her bir geri bağlantıyı analiz etmeye başlayın. Bağlantı metinlerini, sayfa yetki puanını, dış bağlantılarını ve iç bağlantılarını görebilirsiniz.

Tavsiye Edilen:  Çevrimiçi Kurslarınız İçin Harika Aydınlatma ve Ses Nasıl Elde Edilir - 2. Bölüm

Bu parametreler için mevcut tüm geri bağlantıları analiz ederek, süresi dolmuş alan adının SEO değerinin yatırımınıza değip değmeyeceğini belirleyebilirsiniz. Tipik olarak, aramanız gereken şey daha yüksek bir otorite puanı ve daha fazla sayıda bağlantıdır.

Örneğin, Semrush’ta görüldüğü gibi SEOBUDDY’nin backlink profili burada. Her bir geri bağlantı için tüm parametreleri nasıl görebileceğinize dikkat edin. Aynısını, düşündüğünüz süresi dolmuş alan adı için de yapabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

S1. Etki alanı geçmişi nedir?

Etki alanı geçmişi, kısaca, bir etki alanının sahipliğine ilişkin tüm geçmiş kayıtlardır. Bu, iletişim bilgileriyle birlikte tüm geçmiş ve şimdiki sahipleri hakkında bilgileri içerir. Ayrıca, kayıt şirketinin bilgilerini de içerir. Etki alanı geçmişi, etki alanının ne için kullanıldığına bir göz atmanıza yardımcı olur.

S2. Etki alanı geçmişinin sahibi nedir?

Etki alanı sahibi geçmişi, belirli bir etki alanının sahiplik geçmişinden başka bir şey değildir. Özetle, size tüm sahiplerini en baştan gösteren alan adının WHOIS kaydıdır.

S3. Etki alanı geçmişini kontrol etme aracı nedir?

Etki alanı geçmişini kontrol etmek için kullanabileceğiniz birkaç araç vardır. Bunlar şunları içerir:

 • KİM
 • Etki Alanı Araçları
 • Geri Dönüş Makinesi

S4. Bir alan adı izlenebilir mi?

Evet, bir alan adının sahibini WHOIS veritabanı üzerinden takip etmek tamamen mümkündür. Ancak, birçok alan adı kayıt kuruluşu, sahiplerine alan adlarını anonim olarak satın alma seçeneği sunar. Bu tür alan adlarını seçmiş olanlar için, sahiplerinin adlarını göremeyebilirsiniz.

S5. Alan adı geçmişimi ücretsiz olarak nasıl kontrol edebilirim?

Alan adı geçmişinizi ücretsiz olarak kontrol etmenin iki ücretsiz yöntemi, WHOIS ve Wayback Machine’dir. WHOIS size sahipliğin ayrıntılarını verirken, Wayback Machine size alanınızdaki web sitelerinin geçmişte nasıl göründüğünü gösterecektir. Her ikisini de kullanarak alanınızın geçmişine genel bir bakış elde edebilirsiniz.

Çözüm

Bir alan satın almayı planladığınızda, geçmişte ne için kullanıldığını ortaya çıkarmak için geçmişini araştırmak her zaman iyi bir fikirdir. Spam için kullanılmış olması durumunda, ondan uzak durmak en iyisidir.

Alanın ilk sahibi olmanız da tamamen mümkündür, ancak WHOIS veya Etki Alanı Araçları yöntemini kullanarak çapraz doğrulama yapmak en iyisidir. Alan adının geçmişte başka bir nişten bir web sitesine ev sahipliği yapıp yapmadığını anlamak için Wayback Machine’e de güvenebilirsiniz.

Alan geçmişini doğruladıktan sonra, alan adını satın alabilir ve SEO çalışmalarınıza başlayabilirsiniz. Bununla işinizi büyütmek için SEO Kontrol Listemizi şimdi indirin.