SEO için 10 Temel Performans Göstergesi

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:SEO için 10 Temel Performans Göstergesi


İşletmenizi çevrimiçi olarak pazarlamayı ve optimize etmeyi düşünürken, hangi ölçümleri izlemeniz gerektiğine ve bunları ne sıklıkta gözden geçirmeniz gerektiğine karar vermek bazen zor olabilir. PPC gibi bazı kampanyaların değerlendirilmesi basit olabilirken, diğer organik çabalar biraz daha zorlayıcı olabilir. SEO çabalarını izlemek çok önemlidir ve bunu başarımızı değerlendirmek ve sonraki adımlarımızın ne olması gerektiğini belirlemek için yapıyor olmamız gerekir. Aşağıda, en önemli ve izlenmeye değer olduğunu düşündüğümüz on temel performans göstergesi bulunmaktadır.

Anahtar Kelime Sıralaması

Neden: Anahtar kelime araştırması, büyük olasılıkla herhangi bir SEO stratejisinin temelidir ve izleme sıralaması, anahtar kelime optimizasyon çabalarınızın işe yarayıp yaramadığını belirlemenin en iyi yollarından biri olabilir.
Nasıl: Sıralamak istediğiniz anahtar kelimelere dikkatlice karar verin. SEO stratejinizi bir araya getirirken, şu anda nerede olduğunuza dair basit bir kıyaslama raporu oluşturun ve bu haftalık izlemeye başlayın. Çabalarınız başarılı olursa, olumlu bir hareket görmelisiniz.
Örnek:

yatırım getirisi

Neden: Yatırım getirisi izleme, stratejiniz için her şeyi söyleyen KPI olmamalıdır, ancak başarıyı ölçmenin en nesnel yollarından biridir ve çoğu zaman en önemli olarak görülür. Dikkat edilmesi gereken bir nokta da, bir kullanıcının sitenize organik bir çaba ile girmesi ancak ilk ziyarette istediği işlemi yapamamasıdır. Sitenizi hatırlayabilir, doğrudan ziyaret edebilir ve gelecekte dönüşüm gerçekleştirebilir, bu da SEO çabalarınıza atfın izlenmesini zorlaştırabilir.
Nasıl: Çabalardan elde edilen gelir – SEO yatırımı / SEO yatırımı * 100= ROI
Örnek: Çabalara 5.000 yatırım yapıldı ve 50.000 yaratıldı: (50.000 – 5.000) / 5.000 * 100 = %900 ROI

Tıklama Oranı (TO)

Neden: Yani, anahtar kelimelerinizin en üst konumda yer almasını sağladınız, bu harika! Şimdi, meta başlığınızın ve açıklamanızın, o kullanıcının sitenizin bağlantısını tıklamasını sağlayacak kadar ilgi çekici olduğundan emin olmalısınız. Meta başlığınız, bir kullanıcının sitenize girmek için tıkladığı asıl metin bağlantısı olacaktır ve meta açıklaması, bağlantının altında görünen kısa açıklama olacaktır. Bu, sitenizin ne hakkında olduğunu açıklayan net bir veya iki cümle içermeli ve hedeflenen anahtar kelimelerinizi içermelidir.
Nasıl: Google Web Yöneticilerini kullanarak, belirli bir anahtar kelime için gösterim miktarını (sitenizin SERPS’de gösterilme sayısı), aynı bağlantı için tıklama miktarına bölün.
Örnek: “San Francisco yemek” terimi, sitenizi Ocak ayında Google SERPS’de 115.000 kez gösterdi. Bu gösterimlerden 2.500 kullanıcı sitenize tıkladı: 2.500 / 115.000 * 100 = %2,1 TO.

Tavsiye Edilen:  Çevrimiçi Kurs Oluşturmak İçin Yapay Zeka Nasıl Kullanılır? [And Scale Your Business!]

Dönüşüm oranı

Neden: Kampanyanız için yüksek sıralamalar ve iyi bir TO elde etmek iyi bir başlangıçtır. Artık sitenize gelen ziyaretçilerin dönüşüm sağladığından emin olmanız gerekiyor.
Nasıl: Belirli bir süre boyunca sitenize gelen organik ziyaretçi sayısına ve bu ziyaretçilerden kaçının gerçekten istenen hedefi gerçekleştirdiğine (üye oldu, bir şey satın aldı, kaydoldu vb.) bakın.
Örnek: Ocak ayı ziyaretçi sayısı 45.000 idi. 45.000 kişiden 1.250’si satış teklifi talep eden bir form doldurdu: 1.250 / 45.000 * 100 = %2,77 dönüşüm oranı

Aramadan Gelen Trafiğin Yüzdesi

Neden: Trafiğinizin ne kadarının organik aramadan geldiğini bilmek, çabalarınızın nasıl sonuçlanacağı konusunda iyi bir belirleyici faktör olabilir.
Nasıl: Belirli bir süre için toplam site trafiğinizi organik aramadan gelen trafikle karşılaştırın.
Örnek: Toplam 50.000 ziyaretçiden ve 36.500’ü organik aramadan geldi: 36.500 / 50.000 * 100 = %73

geri bağlantılar

Neden: Unutmayın, geri bağlantılarda nicelikten çok kalite önemlidir! Yüksek kaliteli, yetkili geri bağlantılara sahip olmak, etki alanı otoritenizi artırmanıza yardımcı olabilir ve bu da Google sıralamanıza yardımcı olur.
Nasıl: Siteniz için, yalnızca site ziyaretçilerinizin ilgisini çekmeyecek, aynı zamanda başkalarını da uygun bağlantı metni aracılığıyla siteye bağlantı vermeye ikna edecek yüksek kaliteli içerik oluşturun.
Örnek: Konuk sonrası geri bağlantıları oldukça etkilidir. Sitenize benzer bir ilgi alanıyla ilgili bir bloga ulaşın. Sahibine, ortak ilgi alanlarına dayalı benzersiz içerik oluşturarak sitelerine değer katmalarına yardımcı olmak istediğinizi belirten bir mesaj gönderin. Karşılığında, sitenize uygun bir giden bağlantı bağlantısı isteyin.

Markalı ve Markasız Gelen Anahtar Kelimeler

Neden: Birisi işinizi veya hizmetinizi biliyorsa, sitenizi sorunsuz bir şekilde bulacaktır. Optimizasyon çabalarınız, işletmenizin sağladığı bir hizmet veya ürünü arayan ancak şirketiniz hakkında bilgisi olması gerekmeyen bir kullanıcıyı yakalamak için organik, markasız anahtar kelimelere yönelik olmalıdır.
Nasıl: Analitik aracınızı kullanarak, markalı ve markasız anahtar kelimelere bakın.
Örnek:Siteye yapılan toplam ziyaret sayısı 8.500’dür ve bunun 6.700’ü organik, markasız anahtar kelimeler kullanılarak geldi: 6.700 / 8.500 * 100 = %78

Tavsiye Edilen:  Phind: Nihai Geliştiricinin Arama Motoru

Ziyaretçi Artışı

Neden: Sitenize yapılan ziyaretler işletmeniz için çok önemlidir ve SEO çabalarınız aylık benzersiz ziyaretçileri izlemeyi içermelidir. Ziyaretleri değerlendirirken, kalitenin nicelikten daha yüksek olduğunu unutmayın ve SEO stratejiniz, sitenize dönüşümle sonuçlanma olasılığı daha yüksek olan en nitelikli trafiği göndermek olmalıdır.
Nasıl: Her ay ziyaretleri takip edin ve MOM & YOY sayılarını karşılaştırın. İşletmenizin maruz kalabileceği herhangi bir mevsimselliği dikkate aldığınızdan emin olun.
Örnek:

Açılış Sayfaları Trafiği Artırıyor

Neden: Trafik çeken açılış sayfalarına bakmak, optimizasyon çabalarınızın karşılığını nasıl aldığı ve sitenizin SERPS’de ne kadar göründüğü hakkında size bir fikir verebilir.
Nasıl: Analitik aracınızı kullanarak siteniz için en iyi açılış sayfalarını bulun. Bu sayfalar, sitenizin geri kalanına açılan kapı olarak görülebilir. Optimizasyon çabalarını bu sayfalara odaklayın ve hemen çıkma oranını düşürmeye ve daha fazla kullanıcıyı dönüştürmeye çalışın. Ayrıca, zamanla açılış sayfalarının sayısını artırmaya çalışmalısınız.
Örnek: Açılış sayfası başına anahtar kelime sayısının yanı sıra dönüşüm ve hemen çıkma oranını içeren açılış sayfalarınızın bir günlüğünü oluşturun. Açılış sayfalarını, dönüşümleri ve anahtar kelimeleri artırmaya ve hemen çıkma oranlarını düşürmeye çalışırken bu verileri bir karşılaştırmalı değerlendirme olarak kullanın.

Trafiği Yönlendiren Anahtar Kelimeler

Neden: SEO en iyi uygulamalarını izleyerek anahtar kelime araştırmanıza ve içeriğinizi ve meta verilerinizi optimize etmeye çok fazla zaman harcadığınıza şüphe yok. Şimdi, anahtar kelime performansını belirlemenize yardımcı olması için anahtar kelime başına kaç ziyaretçi aldığınızı izlemeniz gerekecek.
Nasıl: Tüm hedeflenen anahtar kelimelerinizi içeren bir e-tablo oluşturun ve zaman içinde anahtar kelime başına aldığınız ziyaretleri izleyin. Metrikleri aydan aya veya yıldan yıla analiz edin
Örnek: