SEO için Dahili Bağlantının Nedeni ve Nasılı

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:SEO için Dahili Bağlantının Nedeni ve Nasılı

Şunu hayal edin: Alakalı tüm anahtar kelimeler, resimler, alt etiketler ve diğer şeylerle harika bir blog yazdınız. Ardından, ilgili platformda yayınlarsınız. Ama lo! Google’da sıralanmaz ve beklentinizi karşılamaz. Peki eksik olan ne? Bağlantılar. Bağlantılara ihtiyacı var. Google, web’deki başka bir blog’a, yayına veya sayfaya bağlandıklarında blog’larınızı, yayınlarınızı ve sayfalarınızı onaylar ve doğrular. Ayrıca dahili bağlantı, içeriğiniz için bir bağlantı oluşturur ve Google’ın web sitenizin çerçevesini oluşturmasına yardımcı olur. Ayrıca, daha değerli yayınları daha az değerli olanlarla bağlamanıza izin verdiği ve SEO’nuzu güçlendirdiği için web sitenizde hiyerarşi oluşturmaya yardımcı olur.

Anlayışlı, değil mi? Bu blogda, SEO için iç bağlantının önemine dalıyoruz, iç bağlantı türlerini tartışıyoruz ve SEO için etkili bir iç bağlantı stratejisini nasıl oluşturabileceğinizi anlıyoruz.

Anahtar noktaları

  • İç bağlantı, bazı durumlarda geri bağlantıdan çok daha önemlidir.
  • Bazı dahili bağlantı türleri diğerlerinden daha faydalıdır. Yine de, arama motorlarının web sitenizi anlamalarını desteklemek için anlam, hiyerarşi ve etki alanı yetkisini iletmek için uyum içinde çalışırlar.
  • Geri bağlantılar, doğrudan elektrik santrallerinden evinize giden kablolar ise, o zaman dahili bağlantılar devre kesiciyi çıkışlara bağlayan teldir.

İç Bağlantı Nedir?

Peki, dahili bağlantı tam olarak nedir? Bir web sitesindeki bir sayfayı aynı web sitesindeki başka bir sayfaya bağlayan herhangi bir bağlantı dahili bir bağlantıdır. Arama motorları ve web sitesi ziyaretçileri, web sitenizdeki alakalı içeriği bulmak için dahili bağlantıları kullanır. Web sitesi ziyaretçileri, web sitenizde gezinmek ve aradıkları içeriğe ulaşmak için dahili bağlantılardan yararlanır. Herhangi bir bağlantı içermiyorsa, arama motorları sayfanızı göremez.

SEO İçin Nasıl Önemli Bir Faktördür?

Tavsiye Edilen:  Quuu Discover, İçerik Düzenleme Aracılığıyla Gelen Potansiyel Müşterileri Hızlandırmak İçin Nasıl Kullanılır?

Dahili bağlantı, Google gibi arama motorları için neden kritiktir? Nereden başlıyorsun? Bunu nasıl yapıyorsun? Kuyu! Google, web sitelerinizdeki içeriği ortaya çıkarmak ve yayınınızı/blogunuzu Arama Motoru Sonuç Sayfasında (SERP’ler) sıralamak için bağlantıları izler. Sayfanız veya bir yayınınız birden çok bağlantı alırsa, bu, Google’a bunun yüksek değerli bir blog/yazı olduğunu gösterir. Bu hem iç hem de dış bağlantılar için geçerlidir. Bir web sitesi sahibi olarak, dahili bağlantıyı kontrol edebilirsiniz. Doğru iç bağlantılarla web sitenizin ziyaretçilerini ve Google gibi arama motorlarını en değerli sayfalarınıza yönlendirirsiniz.

İç Bağlantı Vs. SEO İçin Dış Bağlantı

Çevrimiçi mağazalar da dahil olmak üzere her web sitesinin dahili ve harici bağlantıları vardır. Ancak, dahili bağlantılar aynı etki alanındaki gönderileri ve sayfaları birbirine bağlarken, harici bağlantılar sizin gönderilerinizi ve sayfalarınızı diğer web sitelerine bağlar. Dış bağlantılar, diğer yüksek değerli alanlara işaret eder ve web sitenize aradığı güvenilirliği verir.

İç Bağlantının Önemli Unsurları

Dahili bağlantının önemli unsurları, alt bilgi bağlantıları, gezinme bağlantıları, kenar çubuğu bağlantıları ve bağlamsal bağlantılar gibi farklı dahili bağlantı türleri tarafından belirlenir. Bunları tek tek tartışalım –

• Altbilgi Bağlantıları

Altbilgi bağlantıları, çeşitli gezinme bağlantılarıdır. Web sitenizin her web sayfasının altında görünürler. Altbilgi bağlantıları, web sitenizde bir kullanıcının keşfetmek isteyebileceği diğer sayfalara işaret eder. Örneğin, çok yaygın bazı altbilgi bağlantıları, Hakkımızda, Bize Ulaşın, SSS ve diğer referans sayfaları gibi sayfalardır.

• Gezinme Bağlantıları

Gezinme bağlantıları, web sitenizin ana menüsünde, özellikle kenar çubuğunda veya üst menüde kalıcı olarak bulundukları ve hizmetleri, ürün kategorilerini veya ana içerik konularını kapsadıkları için en önemli dahili bağlantılardır. Sitenizin ana gezinme yapısına katkıda bulunurlar. Web sitesi ziyaretçilerinin istediklerini bulmalarına yardımcı olma amacına hizmet ederler.

Tavsiye Edilen:  İndirilecek 5 ücretsiz LinkedIn afiş görseli ve fotoğrafı

• Kenar Çubuğu Bağlantıları

Kenar çubuğu bağlantıları, bazı web sitelerinin web sitesi ziyaretçilerini ilgili içeriğe yönlendirmek için kullandığı gezinme bağlantısının başka bir çeşididir. Örneğin, yemek tarifleri, DIY, blog veya haberlerle ilgili birçok web sitesi, ziyaretçileri aynı sitedeki ilgili bir sayfada gezinmeye teşvik etmek için bu bağlantıları içerir.

• Bağlamsal Bağlantılar

Bağlamsal bağlantılar genellikle belirli bir web sayfasının içeriğinin ana gövdesinde konumlandırılır. Bu bağlantılar, kullanıcıları daha kapsamlı gezinme sayfalarına yönlendirmek yerine, onları daha fazla ilgili içeriğe yönlendirir.

Bağlantılar genellikle açıklayıcı bağlantı metinlerinin içine konur. Ek olarak, bloglardan oluşan gönderiler, okuyucuları ilgili içeriğe yönlendirmek ve site sayfalarınızın nasıl bağlandığını anlamada Google gibi arama motorlarını desteklemek için sıklıkla bağlamsal bağlantılar içerir.

Değerli bir sayfa ne kadar çok bağlantı alırsa, arama motorlarına o kadar dikkat çekici görünür. Sonuç olarak, dahili bağlantılar SEO’nuz için kritik öneme sahiptir.

Etkili Bir Dahili Bağlantı Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Web sitenizin SEO’su, dahili bağlantı stratejinizi sık sık değerlendirmeli ve geliştirmelidir. Bunun nedeni, web sitenizin sağlığını iyileştirecek olmasıdır. Uygun dahili bağlantıları ekleyerek, Google’ın web sayfalarınızın alaka düzeyini anladığından, web sayfalarınız arasındaki ilişkiyi anladığından ve web sayfalarınızın sahip olduğu değerin farkında olduğundan emin olmalısınız. Bu, belirli hususlar göz önünde bulundurularak dahili bir bağlantı stratejisi oluşturarak yapılabilir.

Tabii ki, bunu yapmak web sitenize ve hedeflerinize bağlıdır, ancak listelenen adımları takip etmek büyük ölçüde yardımcı olabilir –

• Web Siteniz İçin Kesin Bir Yapıya Karar Verin.

Web sitesinin menüsü, ana sayfa en üstte ve bölümler veya kategoriler daha aşağıda, ardından bireysel gönderiler ve sayfalar ile piramit şeklindeki bir çerçeveyi yansıtmalıdır.

• En Kritik İçeriğinizi Belirleyin.

Tavsiye Edilen:  Boto3 - Python için bulut yönetim sistemi

İnsanları uzmanlaştığınız ilgili konu ve ürünleri bulmaya yönlendiren işinizin özünü yansıtan web sitenizdeki en kritik içeriği belirlemelisiniz.

• Bağlamsal Bağlantılar ekleyin.

Belirli bir konu hakkında farklı bloglar yazdığınızda, bunları birbirine bağlamanız gerekir. Bu, blogların konuyla ilgili olduğunu gösterecektir.

• Hiyerarşik Sayfaları Bağlayın

Hiyerarşik sayfalarınız varsa, ana sayfaları alt ve kardeş sayfalarına bağlamanız gerekir. Bunları bunun gibi iyi organize edilmiş bir siteye bağlamak, sitenin uyumlu görünmesini sağlayacaktır.

• Gezinme Bağlantıları Ekleme

Konuyla ilgili sayfaları ve gönderileri bağlamanın yanı sıra, köşe taşı içeriğinizi üst gezinme veya ana sayfaya bağlayarak daha yetkili hale getirin. Bu, sayfanızı ödünç verecek ve çok sayıda bağlantı değeri yayınlayacak ve onları arama motorunda güçlendirecektir.

Çözüm

Dahili bağlantılar SEO’ya yardımcı olur mu? Şimdiye kadar yaptıklarını biliyoruz. SEO, anahtar kelimeler eklemekten, başlık etiketlerini optimize etmekten ve bağlantılar oluşturmaktan daha fazlasıdır. Bu, kullanıcılarınıza en iyi deneyimi sunmakla ilgilidir. Dahili bağlantılar, Google’ın web sitenizdeki en kritik sayfaları anlamasına ve web sitesi ziyaretçilerinin içeriğinizi daha zahmetsizce bulmasını sağlayarak kullanıcı deneyimini geliştirmesine olanak tanır. SEO sonuçları. Bu, size mümkün olan çeşitli şekillerde yardımcı olabilecek AdLift gibi tanınmış bir dijital şirketle iletişime geçtiğinizde gerçekleşir.