SEO için Kullanılması Gereken 13 Google Arama Operatörü

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:SEO için Kullanılması Gereken 13 Google Arama Operatörü

Google arama operatörleri, Google’ın arama motoru sonuçlarını iyileştirmesine yardımcı olan kelime ve sembollerin birleşimidir.

Uzun süredir SEO oyununun içindeyseniz, bazı veya daha fazla arama operatörünü zaten biliyor olabilirsiniz.

Ancak, SERP’ye girme şeklinizi değiştirebilecek tüm işlevsel Google arama operatörlerini nasıl hatırlıyorsunuz?

Endişelenme.

İndirebileceğiniz () Google arama operatörlerinin bir listesini derledik.

Ancak bu sadece arama operatörlerini ezberlemekle ilgili değil; asıl püf noktası onları nasıl kullanacağını bilmektir. Ve daha da önemlisi, onları nerede kullanacağız.

Ancak gelişmiş Google arama operatörlerinin de SEO araçları ekosisteminde kendi yerleri vardır.

Çoğu SEO uzmanı yalnızca temel operatörleri ve bunların sınırlı kullanımlarını bilse de, SEO oyununu kazanmanıza yardımcı olacak eyleme geçirilebilir ipuçlarıyla birlikte en gelişmiş ve temel arama operatörlerini listeledik.

İşte başlıyoruz.

2022’de 13 İşlevsel Google Arama Operatörü

Aşağıda, 2022 için çalışan ve en yararlı Google arama operatörleri verilmiştir.

1. Alıntılar (“arama terimi”)

Aramak istediğiniz terimin etrafında tırnak işaretleri kullanmak, aksi takdirde elde edeceğiniz geniş eşleme sonuçları yerine tam eşleme arama sonuçlarını elde etmenizi sağlar. SEO uzmanı olmayanların bile aşina olduğu en popüler Google arama operatörüdür.

2. Ve, Veya

Arama yapın ve hem X hem de Y ile ilgili sonuçları alacaksınız. Oysa, için arama yaparsanız, sonuçlar X veya Y’yi içerecektir. Ayrıca, “veya” yerine düz çizgi (|) kullanabileceğinizi unutmayın. aynı sonuçlar

3. Kelimeleri Hariç Tut (-)

Google arama için eksi işareti, onu en çok kullanılan temel arama operatörlerinden biri yapan bir dışlama komutu görevi görür.

Bu hariç tutma sembolü ile arama sonuçlarınızda görünmesini istemediğiniz kelimeleri Google aramasının hariç tutması için komut verebilirsiniz.

Örneğin, herhangi bir nedenle “geri bağlantı teknikleri” için arama yapmak istiyor ancak arama sonuçlarınızda “blog yorumu” istemiyorsanız, arayacağınız şey şu olacaktır:

4. Joker karakter

Bir arama kutusundaki yıldız simgesi, herhangi bir sözcük, sayı veya terimle doldurulabilen boş bir alanı temsil eder.

Temel olarak, bu Google arama operatörü, Google’a boşluğu kendisinin doldurmasını söyler.

5. Parantez ()

Parantez, kelimeleri parantez içinde belirtilen arama terimlerinden herhangi biriyle birleştirmek için “Veya” Google arama operatörlerinin bir uzantısıdır.

Kafası karışmış?

Bunu bir örnekle basitleştirelim.

Örneğin, aramak istediğinizi varsayalım. Dolayısıyla, “Kaliforniya futbolu” veya “Orlando futbolu” ile ilgili sonuçları almak için arama yaparsınız.

6. ÇEVRE (#)

Doğal olarak bir araya gelmeyen anahtar kelimeler arıyorsanız, ancak bunlarla ilgili içeriği keşfetmek istiyorsanız, avınızı daraltmak için kullanırsınız.

#, anahtar kelimeleriniz arasında olmasını isteyeceğiniz kelime sayısıyla değiştirilir. Örneğin bir sonraki görselde “backlink” ile “SEO Buddy” arasında iki kelime olabileceği anlamına gelen bir kelimeyi kullanıyoruz.

7. site:

Belirli bir web sitesinden veya web sitesi türünden web sayfaları veya içeriği ararken, “” Google arama operatörünü kullanabilirsiniz.

“” Operatörü ayrıca dahili yinelenen içeriği bulmak, bir web sitesinin birden çok ilgili sayfasını bulmak, belirli bir sitedeki bağlantı fırsatlarını bulmak gibi başka amaçlar için de kullanılabilir.

8. ilgili:

Bildiğimiz bir siteye benzer içeriğe sahip yeni siteler ararken hepimiz oradaydık. “İlgili:” Google arama operatörü, bu tür alan adlarını bulmakta harika bir iş çıkarıyor ve benzer sitelerin bir listesini gösteriyor.

Bir şans ver.

9. inurl: ve allinurl:

Bu arama operatörlerinin her ikisi de, aramayı yalnızca URL’de belirli bir metin içeren sayfalara daraltmaya yardımcı olur. Aranan URL’lerdeki kelimelerden birini veya tüm kelimeleri istediğinizde “” kullanılır.

URL’nin arama amacında belirtilen tüm terimleri içermesi gerekmediği aşağıdaki arama sonucuna bakın.

Oysa “ URL’de belirtilen tüm kelimelerin görünmesini istediğinizde kullanılır. Burada, “” kullanmanın sizi URL’de belirtilen tüm kelimeleri içeren arama sonuçlarına nasıl götüreceğine dair bir örnek verilmiştir.

10. intext: ve allintext:

Bu Google arama operatörü bir öncekine çok benziyor – “.

Buradaki amaç, arama teriminin URL’de olması iken, burada amaç, kelimelerin sayfada bir yere dahil edilmesini sağlamaktır.

11. yer: yer adı

Çoğu SEO, farklı yerlerdeki müşteriler için çalışır ve rekabeti, anahtar kelime amacını ve hatta endüstri standardını analiz etmek için belirli bir alandan belirli sonuçlar gerektirir.

Google size belirli ülkelerden sonuçları alma seçeneği sunsa da, belki bir şehir için SERP açısından hiper kişiselleştirme isteyebilirsiniz.

Bu arama operatörünün kullanışlı olduğu yer burasıdır. Bunu kullanmak, konuma özel sonuçlar almanıza yardımcı olur.

12. Önbellek:

“” Arama terimini kullanarak, herhangi bir web sayfasının en son önbelleğe alınmış sürümüne erişebilirsiniz.

Bir sitenin kapalı olduğunu varsayalım, ancak en son sürümüne erişmek istiyorsanız, URL kutusuna şunu koyarsınız – .

Bu arama terimini, web sitenizin belirli bir sayfasının ne zaman önbelleğe alındığını kontrol etmek için bile kullanabilirsiniz. İşte bu sorguyu yaptığınızda alacağınız sonuçlar.

13. dosya türü:

Google SERP’de belirli dosya türlerini arıyorsanız, bu arama terimi sizin için en iyi seçenektir.

Basitçe arayın ve SERP size en alakalı sonuçları gösterecektir.

Kısmen İşe Yarayan Google Arama Operatörleri

İşte şu anda tam bir verimlilikle çalışmayan bazı Google arama operatörleri. Yine de, arama sonuçlarınızın bir kısmını onlarla filtreleyebileceğiniz için sahip olmak harika.

1. Yıl..Yıl

İki yıl arasına iki nokta koyarsanız, Google SERP yalnızca sizin aralığınıza giren sayfaları içerecektir.

Bu arama terimi, istediğiniz sonuçları almanıza yardımcı olsa da buradaki uyarı tutarsızlığıdır.

Bu arama teriminin hala işe yarayıp yaramadığını test etmek için 1960 ile 1970 yılları arasında James Bond filmleri bulmaya çalıştık ve sonuçlar biraz hayal kırıklığı yarattı.

Tavsiye Edilen:  Başlangıç ​​Başarısı İçin Güçlü Bir Şirket Vizyonunun Gücü

Dürüst olmak gerekirse, bu operatörün size yalnızca bir zaman çerçevesinin sonuçlarını vermesini bekleyemezsiniz. Yine de, aramanızı bir dereceye kadar daraltmakta etkilidir.

2. inanchor: ve allinanchor:

Bu Google arama operatörü, belirli bağlantı metni kullanılarak bağlanan sayfaları ararken çok kullanışlı oluyordu. Bu makaleyi yazarken onları denediğimizde çoğu zaman işe yaramadılar.

Burada, denediğimiz basit bir aramaya bakın ve sonuçlarda çapa ile aynı terime sahip herhangi bir bağlantı (en azından üstte) yoktu. Bununla birlikte, bunun yerine “misafir bloglama” ile ilgili bir sonuç ortaya çıkardı.

3. blogurl:

 • Google blog araması 2011’de durdurulduğu için, Google blog aramasıyla ilgili arama operatörleri artık çalışmıyor veya doğru değil. “” ek olarak, aşağıdaki arama operatörleri şu anda o kadar aktif değil:
 • yazar içinde:
 • allinpostyazar:

yazı içi:

4. bağlantı:

Bu arama operatörü, belirli bir URL’ye veya etki alanına bağlanan sayfaları bulmak için kullanıldı. Google bu operatörü 2017’de sonlandırmış olsa da, doğru olmasa da bazı alakalı bilgiler alıyor. Alakasız arama sonuçlarını filtrelemek için yine de kullanabilirsiniz.

5. bilgi:

Bu operatör, benzer sayfalar ve son zamanlarda önbelleğe alınan sayfalar dahil olmak üzere belirli sayfalar hakkında bilgi bulmak için kullanılır. Bunun yerine “” arama operatörü de kullanılabilir ve sonuçlar benzer olacaktır.

Mevcut senaryoda “” arama operatörü ölü olsa da, bir URL’nin kanonik ve dizine eklenmiş sürümlerini bulmak için kullanılabilir.

SEO Uzmanları Google Arama Operatörlerini Nasıl Kullanabilir?

Şimdi, işlevsel Google arama operatörlerinin çoğunu ele aldık. Bu nedenle, SEO çabalarımız için bunları nasıl kullanabileceğimizi anlamanın zamanı geldi.

Google arama operatörlerinin kullanım örneklerini tek tek inceleyelim.

1. Dahili Bağlantı Fırsatlarını Bulun

Dahili bağlantı, her başarılı SEO stratejisi için çok önemlidir. Ancak, bir web sitesinde yeni fırsatlar bulmak zaman alır.

Özellikle web sitenizde yüzlerce blog varken, hangi blogların/web sayfalarının peşinde olduğunuz belirli bir anahtar kelimeye sahip olduğunu bilmek zordur.

Gelişmiş Google arama operatörlerinin bir kombinasyonunu kullanarak yeni dahili bağlantı fırsatları aramanızı hızlandırabilirsiniz.

Örneğin, “içerik” ile ilgili bir blog gönderisi yazdığınızı ve bu gönderiyi alanınızdaki diğer birkaç ilgili gönderiyle ilişkilendirmek istediğinizi varsayalım. İşte fırsatları Google arama yoluyla nasıl bulabileceğiniz.

Etki alanınızı tanımlamak için “” arama operatörünü kullanın, dahili bağlantı almak istediğiniz yeni blogu hariç tutmak için “” kullanın ve peşinde olduğunuz anahtar kelime(ler) için “” kullanın.

 • Bu örnek için şunları kullanıyoruz:
 • site: seobuddy.com
 • -site:seobuddy.com/blog/how-to-write-great-content-that-ranks/

metin:içerik

Bakın, tonlarca yeni dahili bağlantı fırsatı. Sadece URL’leri açın ve yeni blogunuza bağlantı vermek için mükemmel yeri bulun.

2. Rakibinizin Hakkında Yazdığı Konuları Analiz Edin

Rakiplere göz kulak olmak, herhangi bir SEO stratejisinin önemli bir parçasıdır. Ne yayınladıklarını ve stratejilerini anlamaları için neyin işe yaradığını bilmelisiniz.

Ancak, rakiplerinizin web sitelerinde manuel olarak gezinmek, rakip analizi için en iyi yaklaşım değildir. Bunun yerine, süreci hızlandırmak için Google arama operatörlerinden yararlanabilirsiniz.

İşte nasıl yapılacağı.

SEO analistinizin rakiplerinizden birinin özel içeriğini analiz etmek istediğini varsayalım. arayabilirlerdi.

Bir anahtar kelime yerine belirli bir tümceciği aramak istiyorlarsa ve tam eşleşen arama sonuçlarını almak istiyorlarsa, tırnak işaretleri (“”) ekleyebilirler, ancak genel konular için tırnak işaretleri olmadan sorun olmaz.

3. Konuk Gönderme Fırsatlarını Bulun

Yeni konuk gönderme fırsatları bulmak her zaman külfetlidir ve SEO’lardan önemli ölçüde zaman ve çaba gerektirir.

Neyse ki, misafir gönderme için yeni alan aramanızı hızlandırmak için arama operatörlerinin bir kombinasyonunu kullanabilirsiniz.

İşte nasıl yapılacağı.

Google arama komutunu kullanarak arama yapın

Örnek olarak, arama operatörlerinin EdTech konuk ilanı aramasında nasıl göründüğünü burada görebilirsiniz.

Burada, aramayı en alakalı alanlara göre daraltmak için üç arama operatörü kullandık.

Ancak, bu aramada çok fazla alan bulamazsanız, anahtar kelime öbeğini “katkıda bulunan ol”, “misafir gönderi yönergeleri” vb. ile değiştirmeyi deneyin.

Aşağıdaki Google arama komutunu kullanarak avlanma alanınızı genişletmeyi de deneyebilirsiniz:

4. Geri Bağlantı İçin Fırsatlar Bulun

Kaynaklar bölümünde bağlantınızı kabul edebilecek yeni geri bağlantı fırsatları arıyorsanız, arama operatörlerinin bir kombinasyonu çok kullanışlı olabilir.

Daha geniş Google arama komutları için denemeniz gereken arama operatörlerinin bir karışımını burada bulabilirsiniz. Bu özel örnek, edtech firmalarıyla ilgili olduğundan, aşağıdaki komutu kullanarak edtech kaynaklarını arıyoruz.

Bu arama operatörlerinden aldığınız sonuçlar kapsamlıysa, aşağıdaki gibi bir arama operatörleri varyasyonu kullanarak sonuçları daraltmayı deneyebilirsiniz:

Gördüğünüz gibi, arama operatörlerinde küçük bir değişiklikle daha alakalı sonuçları ne kadar kolay bulabildik.

5. İnfografik Yayınlama Fırsatlarını Keşfedin

İnfografikler, onlardan nasıl yararlanacağınızı biliyorsanız, geri bağlantılar oluşturmanın harika bir yoludur. Ek olarak, ilgi çekici yapıları, onları sayfa dışı SEO ile marka bilinirliğini yaymak için harika kılar.

Bununla birlikte, birçok SEO’nun karşılaştığı bir kısıtlama, çok sayıda infografik gönderim sitesi bulamamaktır.

SEO’nuzun ilk aşamalarında “infografikler” gibi basit bir Google arama sorgusu bile yeterli olacaktır.

Yine de, bu alanlardan zaten geri bağlantılar oluşturmuş olabileceğiniz için yeni Google arama komutları bulmanız gerekir.

Google arama operatörlerinin sizin için yararlı olabileceği yer burasıdır. Aşağıdaki gelişmiş arama operatörleri karışımında anahtar kelimelerinizin varyasyonlarını kullanmayı deneyin:

Eğitimle ilgili infografikleri kabul eden ilgili alanları nasıl bulabileceğinizi öğrenmek için aşağıdaki ekran görüntüsüne bakın.

6. Blogunuz için Gazeteciler veya Katkıda Bulunanlar Bulun

Entrepreneur, Forbes gibi bazı popüler web sitelerinde konuk blogcu statüsü elde etmenin zorluğu nedeniyle geri bağlantılar için konuk gönderisi yapmak her zaman mümkün değildir.

Tavsiye Edilen:  Bir Yılda Google Arama: 2023'de Amerikalılar Ne Aradı?

Ancak, geri bağlantılar ve bahsetmeler almak için bu alanlarda mevcut katkıda bulunanlar ve yazarlarla ortak olabilirsiniz.

Peki bu katkıda bulunanları nasıl buluyorsunuz?

Merak etme. Gelişmiş arama operatörleri bu konuda da size yardımcı olabilir.

Bunları kullanarak, aramanızı kolayca daraltabilir ve konuk gönderileriniz için potansiyel katkıda bulunanları tespit edebilirsiniz.

 • Katkıda bulunanlar için istenen arama sonuçlarını elde etmek için aşağıdaki Google arama operatörleri karışımını kullanarak arama yapabilirsiniz:
 • site:alanadı.com anahtar kelime
 • site:domainname.com anahtar kelime “yazarın adı”

yazar adı (site:domainname.com VEYA site:domainname.com VEYA site:domainname.com)

Gelişmiş arama komutlarının bu karışımları çoğu zaman çalışır. Burada, birkaç alanda anahtar kelimenizle alakalı blog bulma örneği verilmiştir. Daha sonra bu bağlantıları açabilir ve ortak çalışma için katkıda bulunan kişiyle iletişime geçmek isteyip istemediğinize karar verebilirsiniz.

7. Sizin İçin Fırsatları Belirlemek İçin Rakip Bahislerini Bulun

Bu yöntemin en iyi yanı, herhangi bir araca ihtiyacınız olmamasıdır. Yalnızca Google aramada gelişmiş bir arama komutu kullanarak arama yaparak, rakiplerinizden bahseden tonlarca içgörü bulabilirsiniz.

Harika değil mi?

Rakibinizin çevrimiçi olarak bahsettiğini bulmak için kullanabileceğiniz basit bir arama komutları karışımı:

Bu karışım size, bahsetmeler veya diğer geri bağlantı türlerini de deneyebileceğiniz çok sayıda alan sağlamalıdır.

Karışıma birkaç rakip dahil ederek rakiplerden bahseden aramanızı genişletebilirsiniz. OR operatörünü kullanarak bunu başarabilirsiniz.

İşte nasıl göründüğü:

Hadi bunu deneyelim.

Bu kusursuz çalışıyor. Markanın bahsettiği her bir web sitesini nasıl kolayca görebileceğinize dikkat edin. Bunu, yukarıda yaptığımız gibi çevrimiçi olarak kendi markanızdan bahsedenleri bulmak için bile kullanabilirsiniz.

8. Alanınızın HTTPS Dizinlenmemiş Sayfalarını Bulun

Güvenli bir web sitesine sahip olmak bugünlerde bir seçenek değil. SEO’nuzu geliştirmek için kritik öneme sahiptir. Bu nedenle, SEO’ların etki alanlarındaki HTTPS olmayan sayfaları kontrol etmeleri önemlidir.

Teknik SEO denetimleri sırasında HTTPS olmayan URL’leri bulabilirken, bunları herhangi bir maliyetli SEO analiz aracına yatırım yapmadan nasıl bulabileceğinizi burada bulabilirsiniz.

Tek yapmanız gereken aramak

Bunu yapmak, web sitenizde HTTPS olmayan tüm URL’lerin bir listesini getirir.

Bunu kendi web sitemizle deneyelim.

Görünüşe göre SEO Buddy’nin güvenli olmayan URL’leri yok.

Bu hızlı tekniği kendi web sitenizin teknik SEO denetimleri sırasında denemeniz daha iyi olur ve HTTPS olmayan sayfaları bulursanız, SSL sertifikanızın geçerli olup olmadığını kontrol edin. Sayfada 301 yönlendirmesi yapmanız gerekip gerekmediğini de görebilirsiniz.

9. İçeriğinizle İlgili İstatistikleri ve Araştırmaları Bulun

İçerik yazarları, iddialarını desteklemek için en son vaka incelemelerini ve araştırmaları ararken genellikle zorluklarla karşılaşır.

Google’da basit bir arama, kesinlikle size güvenilir bir araştırma sağlamayacaktır. Bu, sonsuz kaydırma ve arama döngülerine yol açabilir.

İlk arama sonucunun güvenilir bir kaynak olmayan bir cevap kutusu olduğunu kolayca görebilirsiniz.

İçeriğiniz için doğru kaynakları bulmak için iyi bir konumda olmayacağınız için bu bir sorun oluşturur. Ek olarak, süreçte çok fazla zaman harcanmasına neden olur.

Arama operatörlerinin yardımcı olabileceği yer burasıdır.

Google arama kutusunda karışık operatörler denerseniz, kesinlikle doğru araştırma raporuna ulaşırsınız.

Burada etkinliğini test etmeye çalıştık.

10. Anahtar Kelimenizle İlgili Soru-Cevap Konularını Bulun

SEO’lar Quora, Reddit vb. gibi ilgili başlıklara sahip ve içerik yayınlaması kolay platformları sever. Bu bağlantılar takip edilmese de, forumlar bağlantı kurmakla ilgili değildir; onlar halkla ilişkiler ve otoritenizi inşa etmekle ilgilidir.

Peki bu platformlarda ilgili içeriği nasıl buluyorsunuz?

Neyse ki, arama operatörleri ile süreç basittir.

Google’da aşağıdaki gelişmiş arama komutları karışımını deneyebilirsiniz:

Bunu Quora’da SEO ile ilgili konuları bulmak için denedik ve en iyi sonuçları aşağıdaki ekran görüntüsünde görebilirsiniz.

Bu basit arama komutları karışımıyla, soruları yanıtlayabileceğiniz ve otoritenizi hedef kitlenize gösterebileceğiniz çok sayıda fırsatı kolayca bulabilirsiniz.

Bunu neden yalnızca Quora ile sınırlandıralım?

Çılgına dönelim ve arama operatörlerinin başka bir karışımını deneyelim.

Bu kez, URL’ye Google ve Warrior Forum gibi birkaç forumu dahil etmek için Google aramasını sorgulayacağız ve başlık komutu bir öncekiyle aynı kalacak.

Burada her iki forumla ilgili içeriği nasıl getirdiğine dikkat edin.

Dürüst olmak gerekirse, bu bir cazibe gibi çalışıyor. Bu numarayı bir deneyin. Çok kullanışlı.

SSS

1. Google arama operatörleri nelerdir?

Google arama operatörleri, Google’ın arama motoru sonuçlarını iyileştirmesine yardımcı olan kelime ve sembollerin birleşimidir. Arama operatörleri, Google’a SERP’ye neleri dahil etmesi ve neleri hariç tutması gerektiği konusunda komut vermenizi sağlar.

Temel arama operatörünün böyle bir örneği tırnak işaretleridir (“”). Bir arama sorgusundan alıntı yaparsanız (“blog yorumları öldü” gibi), Google aramalarınız yalnızca aradığınız metinle tam olarak eşleşen URL’leri içerecektir.

2. Google arama operatörlerini nasıl kullanırım?

Arama sonuçlarınızı daha da geliştirmek için tek bir Google arama operatörü kullanabilir veya bazı arama operatörlerini karıştırabilirsiniz. Arama operatörlerini tıpkı Google’da arama kutusunda yaptığınız gibi kullanabilirsiniz.

Örneğin, arama sorgunuzla birlikte arama sonuçlarını ihtiyacınıza göre kişiselleştirmek için “veya” gibi temel Google arama operatörlerini kullanabilirsiniz.

3. Örneklerle birlikte arama operatörlerinin kullanım durumları nelerdir?

 1. Google arama operatörlerini aşağıdakiler gibi belirli amaçlar için kullanabilirsiniz:
 2. Dahili bağlantı fırsatlarını bulun
 3. Rakibinizin hakkında yazdığı konuları analiz edin
 4. Yeni konuk gönderme fırsatları bulun
 5. Geri bağlantı için kaynak fırsatları bulun
 6. İnfografik gönderme fırsatlarını keşfedin
 7. Gazetecileri veya bir bloga veya web sitesine katkıda bulunanları bulun
 8. Sizin için fırsatları belirlemek için rakiplerden bahsedenleri bulun
 9. Etki alanınızın HTTPS dizine eklenmemiş sayfalarını bulun
 10. İçeriğinizle ilgili istatistikleri ve araştırmaları bulun
Tavsiye Edilen:  Pearler İçerik Pazarlama Örnek Olay İncelemesi: Bu Yatırım Platformu Kullanıcıları İçerikle Nasıl Güçlendiriyor?

Anahtar kelimenizle ilgili Soru-Cevap dizilerini bulun

4. Boolean arama işleçleri nelerdir?

Boole araması adını İngiliz matematikçi George Boole’un çalışmasından almıştır. George Boole’un matematik teorisinde, tüm değişkenler ya “doğru” ya da “yanlış” tır.

Boolean teorisi, Google araması için ilgili sonuçları düzenlemek ve kullanıcılara sunmak için üç ana operatör (, , ve ) kullanır.

Boolean arama işleçlerinde yalnızca beş sözdizimi öğesi vardır:

5. Google gelişmiş arama operatörlerini nasıl kullanırım?

 1. Google arama operatörlerini kullanmak çok kolaydır. Yapmanız gereken:
 2. Google aramanızın ardındaki bir hedefi düşünün.
 3. Belirli bir arama için kullanmanız gereken arama operatörlerini tanımlayın.
 4. Arama operatörlerinin bir karışımını oluşturun.

Ve entere basın.

Nereden başlayacağınızdan emin değilseniz, SEO için arama operatörlerini nasıl kullanacağımızı tartıştığımız önceki bölümlere gidin.

Fazlası var…

Şimdi web sitenize daha fazla organik trafik akışını sağlayacak diğer 102 adımı keşfetme zamanı. SEO Kontrol Listesini buradan alın.
Nasıl göründüğüne bir göz atmak ister misiniz?

E-postanızı girin ve

Sarma

Şimdiye kadar, Google arama operatörlerinin, rakip analizi ve geri bağlantı dahil olmak üzere çeşitli SEO etkinliklerini gerçekleştirmek için gerçekten de en iyi ücretsiz teknik olduğunu gördük.

Arama operatörlerini ayrı ayrı kullanmak harika olsa da, birden fazla arama operatörünü birlikte kullanarak bunların etkinliğini daha da artırabilirsiniz.

Ama bir sorun var.

Aralarından seçim yapabileceğiniz düzinelerce arama operatörü olduğu için hepsini hatırlamak zor olabilir. Buna, SEO’nuz için faydalı içgörüler bulmak için bunları karıştırmanın birkaç yolu olduğu gerçeğini ekleyin ve bu oldukça zor bir görev olabilir.

Böyle bir durumda, Google aramalarınızı basitleştirmek için başvurabileceğiniz kullanışlı bir kaynağa sahip olmanıza yardımcı olur. Bu nedenle, çevrimdışı kullanım için indirebileceğiniz bir Google arama operatörleri listesi oluşturduk.Buradan indir

.

Table of Contents