SEO için Sosyal Sinyaller – Sosyal Medya SEO’ya Nasıl Yardımcı Olur?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:SEO için Sosyal Sinyaller – Sosyal Medya SEO’ya Nasıl Yardımcı Olur?

Bu rekabetçi pazarda küçük işletmeler her zaman kendilerine arama motorlarında avantaj sağlayacak stratejiler arıyorlar. Birçoğu, arama motoru üstünlüğü mücadelesinde sosyal sinyallerin gizli bir silah olduğuna inanıyor.

SEO sosyal sinyalleri nelerdir? Peki sosyal medyanın SEO’daki önemi nedir?

SEO için sosyal sinyaller hakkında bilmeniz gerekenleri, arama motorlarının SEO sosyal sinyalleri hakkında neler söylediğini ve sosyal medyanın SEO’ya nasıl yardımcı olduğunu burada bulabilirsiniz.

SEO’da Sosyal Sinyaller Nelerdir?

Basitçe söylemek gerekirse, sosyal sinyaller, bir içeriğin sosyal medya platformlarında belirli bir şekilde etkileşime girdiğini arama motorlarına bildiren göstergelerdir. Bu etkileşim genellikle beğeniler, paylaşımlar, yorumlar ve retweetler şeklinde olur ve dolayısıyla ilgili sayfanın değerli, yüksek kaliteli bilgiler içerdiğini gösterir.

Sosyal Medya SEO’ya Nasıl Yardımcı Olur?

Sosyal medyanın SEO üzerindeki etkisini belirlemek, birçok pazarlamacının hâlâ çözmeye çalıştığı bir denklemdir. Açıkçası çoğu pazarlama uzmanı, sosyal medyanın SEO sıralamalarına nasıl yardımcı olduğunu açıkça bilmiyor.

Patronunuzun gerçekten önemsediği en önemli 6 pazarlama ölçütü hakkında bilgi edinin. Patronunuzun zihnini okumak ve ilerlemeye başlamak için bu ücretsiz e-Kitabı bugün indirin!

Çoğu SEO faktörü gibi, büyük arama motorları da sosyal medya ile SEO’nun birbirine ne kadar yakından bağlı olduğunu tam olarak ortaya koymadı. 2014’te Matt Cutts (o sırada Google temsilcisiydi) açıkladı Sosyal Sinyallerin Google’ın sıralama algoritmasında bir sinyal olmadığını, ancak SEO için sosyal sinyalleri birleştirme yeteneklerinin gelecekte değişebileceğini söyledi.

Sosyal sinyallere yönelik bariz kararsızlığa rağmen, birkaç kişi durum çalışmaları Sosyal sinyallerin arama sıralamalarını nasıl etkilediği konusunda Google’ın bize söylediğinden daha fazlasının olabileceğini öne süren araştırmalar yapıldı. Bu çalışmalardan elde edilen sonuçlardan bazıları şunlardır:

  • Yüksek yetkili Twitter kullanıcılarının tweet’leri kısa ama güçlü sıralama artışları sağlar.
  • Google, Google+’da yüksek sayıda +1’e sahip sayfaları orantısız bir şekilde ödüllendirir. Bu tür sosyal sinyaller, daha uzun vadeli sıralama faydaları üretme eğilimindedir.
  • Facebook beğenileri ve paylaşımları, alakalı anahtar kelimeler için sayfa sıralamasında olumlu bir etkiye sahiptir.
Tavsiye Edilen:  Başarı için Blog Yazma: Nişinizi Bulmak ve Kitlenizi Oluşturmak

Bu araştırmayı bir adım daha ileriye götüren altı yeni web sitesi kullanılarak yapılan bir deney, bazı öneriler sundu. ölçülebilir bilgiler sosyal sinyallerin yaratabileceği etki miktarına bakın. Bu deneye göre, 300 Google +1 sayfa sıralamasını yüzde 9,4 artırırken, 100 Google Plus takipçisi yüzde 14,6 gibi etkileyici bir faydalı etkiye sahipti.

Facebook’un etkileri biraz daha düşüktü; 70 paylaşım ve 50 beğeni yüzde 6,9’luk bir sıralama artışı sağladı. Twitter, 50 retweetle yalnızca yüzde 2,9’luk bir sıralama artışı sağlayarak son sırada yer aldı.

Son olarak, bugüne kadar yapılan en derinlemesine deneylerden biri (Bilişsel SEO tarafından), Mayıs ve Haziran 2016 arasında Google’da 1’den 10’a kadar sıralanan 34.000 rastgele seçilmiş anahtar kelimeden gelen 300.000 içerik parçasını inceledi.

Araştırma sonucunda aşağıdaki iki bulgu ortaya çıkmıştır.

Sosyal Ağlarda Güçlü Varlık Daha İyi Sıralamalarla İlişkilidir

Bilişsel SEO raporu, “ortalama olarak sosyal ağ sitelerindeki varlığın (Facebook’taki beğeniler, paylaşımlar ve yorumların yanı sıra Google+, LinkedIn ve Pinterest’teki paylaşımları da içerir) site sıralamasıyla negatif ilişkili olduğunu ve bu ilişkinin doğrusala yakın olduğunu gösteriyor. (ve ilk 5 sıra için tamamen doğrusaldır). Bu, genel olarak sıralama numarası ne kadar küçükse (yani web sitesi ne kadar yukarıdaysa), sosyal ağdaki ortalama varlığın o kadar yüksek olma ihtimalinin o kadar yüksek olduğu anlamına gelir.

Daha Yüksek Sıralamalar Facebook, Google Plus ve LinkedIn Yüksek Paylaşımlarıyla Birlikte İlişkilidir

Rapor, sosyal medya varlığına ek olarak, “Facebook (beğeniler, paylaşımlar ve yorumlar dahil genel etkinlik) ve Google+’nın, her biri beklenen değerlerden 2 “sapma” ile mükemmel doğrusal ilişkiye en yakın olanlardır. LinkedIn’in site sıralamasıyla ilişkisi kesinlikle daha az doğrusal, ancak genel eğilim hala geçerli.”

Sosyal Sinyaller SEO İçin Dolaylı Bir Faktördür

Bu çalışmaların, deneylerin ve raporların bir neden-sonuç ilişkisine değil, bir korelasyona işaret ettiğini unutmamak önemlidir. Google bize sosyal sinyallerin SEO sıralamasında doğrudan bir faktör olduğunu açıkça söylese de, dolaylı bir faktör olabileceğini biliyoruz.

Tavsiye Edilen:  Çevrimiçi İtibar Puanınızı Nasıl Hesaplarsınız?

Genellikle bağlantı biçimindeki referansların ve alıntıların Google’ın algoritmasında rol oynadığını biliyoruz. Sosyal medya bağlantılarının yetkili kaynaklardan gelen bağlantılarla aynı şekilde sayılmamasına rağmen, bunların sayıldığından ve çok sayıda sosyal sinyal bağlantısının sıralamalarınız üzerinde olumlu bir etkisi olması gerektiğinden oldukça emin olabiliriz.

Ayrıca, sosyal medyanın bilinçli kullanımı yoluyla web sitenizle etkileşim oluşturmak, trafiği artırabilir, hemen çıkma oranınızı düşürebilir, web sitenizde daha uzun süre kalmanıza ve daha fazla tekrar ziyarete yol açabilir. Tüm bu faktörler, Google ve diğer arama motorlarının web sitenizi nasıl görüntülediği ve sonuçta arama sonuçlarında nereye döndürülmesi gerektiği konusunda önemlidir.

SEO için Sosyal Medyayı Kullanmak

SEO’nun bazı yönlerinden farklı olarak işletmelerin sitelerine trafik çekmek için sosyal sinyalleri kullanmaya başlaması nispeten kolaydır. İlk adım, işletmeniz için her büyük sosyal medya platformunda sayfalar oluşturmak ve sayfa adınızda ve açıklamanızda odak anahtar kelimelerinizi kullandığınızdan emin olmaktır. Daha sonra, yayınlamaya başlamanız gerekir.

Takipçilerinizin büyüklüğüne bağlı olarak, ayda birkaç defadan günde iki defaya kadar herhangi bir yerde paylaşım yapmalısınız. gönderilerin hacmi Takipçilerinizin boyutuyla birlikte artmalıdır.

Son olarak, ziyaretçilerin sitenizi arkadaşlarıyla paylaşmalarını kolaylaştırmak için web sitenizdeki sayfaları büyük sosyal medya platformları için “paylaş” düğmeleriyle donatmalısınız.

Tüm bu gönderiler aynı zamanda trafiği doğrudan blog gönderilerine yönlendirme, sosyal medya platformlarından sitenizdeki sayfalara ve e-posta kayıtlarına yönlendirme fırsatı da verecektir. Paylaştığınız içerik ne kadar iyiyse ve sosyal medyada ne kadar aktif olursanız, web sitenize o kadar fazla trafik çekebilirsiniz.

Ayrıca, daha geniş bir sosyal medya takipçisi, yeniden pazarlama çabalarınız için hedef kitle oluşturmanıza da yardımcı olabilir. Sonuçta sosyal medyanın SEO için nasıl kullanılacağını bilmek, temel konularda uzmanlaşmakla başlar.

Sosyal Medya ve SEO Hakkında Çıkarımlarınız

SEO için sosyal medyayı nasıl kullanacağınızı bilmek, web sitenizden ziyaretçi, potansiyel müşteri ve sonuçta gelir elde etmenize olanak tanır. Ve teoride çok basit; İşletmenizin sosyal medya profillerinde ilgi çekici gönderiler yayınlarsınız, insanlar bunu paylaşır ve web siteniz için daha fazla trafik ve daha yüksek sıralamalar oluşturursunuz. Sosyal sinyaller SEO’nun uygulanması zor değildir, sadece özveri ve odaklanma gerektirir.

Tavsiye Edilen:  Ansible, Kubernetes'e karşı Docker'a karşı

Birçok küçük ve orta ölçekli işletme için zorluk, gerçekten paylaşılabilir içerik oluşturmak için gerekli olacak sosyal medya SEO stratejisini planlamak ve yürütmekten kaynaklanmaktadır.

İçeriği oluşturmanın yanı sıra, birden fazla sosyal medya profilini yönetmek çok zaman alıcı bir çaba olabilir ve çoğu zaman içerik pazarlama ve sosyal medya pazarlama planlarınızın başlatılmasında başarısızlığa yol açabilir.

İşletmeniz için etkili bir sosyal medya SEO stratejisi başlatmakla ilgileniyorsanız, ancak bunu şirket içinde yönetmek için dahili kaynaklara veya zamana sahip değilseniz, WIX ile çalışmayı düşünmenizi önemle tavsiye ederiz. Web siteleriniz için yüksek puan alan SEO hizmetleri sunan, müşterilerin sizi organik olarak bulmasını sağlayan, tam hizmet veren bir pazarlama ajansıyız. Houston merkezli olarak, güzel deneyimler yaratma konusunda onlarca yıllık deneyime sahibiz.

Bugün bizimle iletişime geçin böylece alakalı potansiyel müşteriler oluşturmak için sosyal medyanızı ve SEO’nuzu optimize etmeye odaklanabiliriz.