SEO için standartlaştırma: Bilmeniz gereken her şey

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:SEO için standartlaştırma: Bilmeniz gereken her şey

İnternette bir sürü kopya içerik var. Bazen kasıtlıdır – düşük kaliteli içerik bazen arama motorlarında şık bir site sıralaması elde etmek için kullanılır. Ne yazık ki, bu uzun vadede neredeyse hiçbir zaman işe yaramaz: arama motorları eninde sonunda yakalar ve site sahiplerine cezalar şeklinde sonuçlar fırlatır.

Bazen bu, kötü teknik uygulamadan kazalara kadar internette içerik oluşturmanın doğal bir yan etkisidir. Bu tür bağlamlarda, arama motoru tarayıcılarının kopyalar yerine orijinal içeriği tanımlayabilmesi ve sıralayabilmesi zorunludur. Standartlaştırmayı kullanan orijinal içeriğiniz için net bir işaretleyiciniz olmadığında, yapışkan SEO durumlarıyla karşılaşabilirsiniz. Kanonikleştirme, esasen Google’a orijinal içeriğin nerede olduğunu söyler ve yinelenen içerik üzerinde tam kontrol sahibi olmanızı sağlar.

Kanonik Etiket nedir?

Bugün arama motorlarının kralı olan Google, mükemmel kullanıcı deneyimlerine ve yüksek kaliteli içeriğe her şeyden önce ayrıcalık verdiğini defalarca belirtmiştir. Bunu yapmanın en önemli yollarından biri, orijinal içeriğe ve yaratıcılarına birincil önemi vermesidir. O halde doğal olarak eski veya çalıntı içeriğin cezalandırılacağı sonucu çıkar.

Bir web sitesi sahibi için, tüm içeriğiniz tamamen orijinal ve sizin tarafınızdan oluşturulmuş olsa bile bu sorun teşkil edebilir. Nasıl yani? Aynı veya benzer içeriğe sahip farklı URL’lere sahip sayfaları kullandığınızı varsayalım. Veya alternatif olarak, birden çok bağlantının aynı sayfaya gitmesi için yönlendirmeler kullanırsınız. Kanonik bir etiket ve standartlaştırma olmadan, arama motorlarının kafası karışabilir ve bir tanesini orijinal olarak seçerek diğer sayfaların kopya olarak işaretlenmesine neden olabilir.

Kurallı bir etiket, belirli bir URL’yi Gerçek Olan, yani orijinal kaynak olarak işaretlemenize olanak tanır. HTML’deki bir standart etiketin şu özelliği vardır: rel= “canonical”, bu da arama motorlarının bunun standart veya orijinal orijinal sayfa olduğunu görmesini sağlar. Kanonikleştirme, temelde, arama motoruna bırakmak yerine bu seçimi yapmanıza izin verir.

Tavsiye Edilen:  İçerik Pazarlamanızın Başarısını Artırmak için SEO Nasıl Kullanılır?

Kanonik Etiketler SEO İçin Neden Önemlidir?

Kulağa oldukça karmaşık geliyor, değil mi? Neden dahil olmayı düşünmelisiniz? Kanonikleştirme ile ellerinizi kirletmek için oldukça iyi nedenler var.

Sayfaların Birleştirilmesi ve Bağlantı Suyu

Kanonikleştirme size söyler bağlantı suyu nereye gitmek Başka bir deyişle, harika bir bağlantı profilinden elde ettiğiniz tüm güzel faydalar kolaylaştırılır ve Tek Gerçek Sayfanıza gönderilir: canonical etiketine sahip sayfa. Muhtemelen zaten bildiğiniz gibi, harika bir bağlantı profili, uzun vadede SEO sıralamanız için harikalar yaratabilir.

Sendikasyon Yoluyla Yeniden Yayınlanan İçerik

Sendikasyon, daha geniş erişim elde etmek için yeni web sitelerinde içeriği çapraz yayınlama veya yeniden yayınlama anlamına gelir. Örneğin, başka bir web sitesine konuk blog yazabilir ve aynı gönderinin bir kopyasını kitleniz için blogunuzda da yayınlayabilirsiniz.

kanonik etiketler HTML’de, arama motoruna içeriğin orijinal kaynağının ne olduğunu ve tanıtım ve sendikasyon içeriğinin nerede olduğunu söyleyin. Bu, görünürde yinelenen içerik için cezalardan kaçınırken, içeriğin tüm SEO avantajlarının olması gerektiği yere gitmesini sağlar.

Arama Motorları ile Nice Oynayın

Kanonik etiketler yoluyla standartlaştırma, arama motorlarının dilini konuşmanıza olanak tanır. Zamanlarını ve dikkatlerini nereye odaklamaları gerektiğini bildirmek için arama motorlarıyla doğrudan iletişim kurar ve sonuçta ortaya çıkan herhangi bir SEO avantajından yararlanmanıza olanak tanır.

Kanonikleştirme Ne Zaman Kullanılır?

Tamam, varsın, diyorsun. Ancak standartlaştırmayı tam olarak ne zaman kullanmalısınız?

İçeriği Yeniden Yayınlarken

Senin içerik stratejisi web sitenizde yayınlanan eski içeriği canlandırmayı ve yeniden yayınlamayı içerebilir. Durum buysa, yeniden gönderilere HTML’de bir kurallı etiket eklediğinizden emin olun, böylece arama motorları bunun yalnızca intihal olmadığını bilir.

Bir URL’nin Birden Çok Sürümünü veya Varyasyonunu Kullandığınızda

Örneğin, makyaj ürünleriyle ilgileniyorsanız, web sayfalarına yayılmış çok sayıda benzer içerik bulabilirsiniz. Ayrıca, birden çok URL’nin aynı web sayfasına yönlendirmesi için ayarlanmış yönlendirmeleriniz olabilir. Bu bağlamlarda, arama motorlarının orijinal sayfanın hangisi olduğunu bilmesi için standart bir etiket eklediğinizden emin olun.

Tavsiye Edilen:  İşletmeler için en iyi AI yazma araçları nelerdir?

Ortak İçerik Yayınlarken

Daha önce açıklandığı gibi, birden fazla yerde yeniden yayınlanan içerik olan sendikasyon içeriği, kanonikleştirme gerekliliğinin mükemmel bir örneğidir. Bu bağlamda bir kanonik etiket kullandığınızda, SEO sıralama ve performans güvenlidir.

Web Sayfalarını Test Ettiğinizde

Web sitesi tasarımınızı canlı olarak test ediyorsanız, arama motorlarının olması gereken yerde gezindiğinden emin olmak için kanonik etiketleri eklediğinizden emin olun.

Web Sitesi URL’nizi Nasıl Kanonik Hale Getirirsiniz?

Süreç ve tüm bu konuşma, web sitenizi kanonik hale getirme sürecini kesinlikle korkutucu gösterse de, süreç oldukça basittir.

  1. Tüm web sitenizin kanonikleştirmeye ihtiyaç duyduğu yeri belirleyerek başlayacaksınız. Bu, ana kopya ve başlıklardan resimlere ve açıklamalara kadar yinelenen içeriğin kapsamlı bir şekilde kontrol edilmesini içerecektir. Burada size yardımcı olması için Dupli Checker gibi bir araç da kullanabilirsiniz.
  2. Yinelenen içeriğinizin nerede olduğunu öğrendikten sonra, listenizi gözden geçirmeniz ve Tek Gerçek Sürümü veya standart sürümü seçmeniz gerekir. İdeal olarak en iyi bağlantılara ve maksimum trafiğe sahip olan bu seçimi yaptıktan sonra, kanonik etiketi sayfanıza HTML olarak ekleyeceksiniz.
  3. Web sayfanızın canlı kodunu tarayıcınızda inceleyerek sitenizin standartlaştırıldığını doğrulayabilirsiniz. Bu yapıldıktan sonra, bu sayfayı dizine eklemek için arama motorunuza hızlı bir istekte bulunabilirsiniz.

Ve işte, web sayfanız artık standart hale getirildi!

Çözüm

Web sayfalarınızı kanonik hale getirmek, özellikle HTML’deki kanonik etiketlere aşina değilseniz, zor bir iş olabilir. İşin teknik yönü bir yana, bir sayfanın ne zaman standartlaştırılması gerektiğine ve hangi sayfanın standart olarak seçilmesi gerektiğine karar vermek gibi önemli seçimleriniz de var.

Tanınmış biriyle adım attığınızda Sayısal Pazarlama AdLift gibi bir ajansla, çevrimiçi varlığınızı kurallara uygun hale getirmenin tüm incelikli işini uzmanlara bırakabilir ve gerçekten önemli olan şeye odaklanabilirsiniz: işinizi yürütmek ve harika içerik oluşturmak.

Tavsiye Edilen:  Kelimelerin Gücü: SEO İçerik Yazımı İşletmenizi Nasıl Dönüştürebilir?

SSS

kanonikleştirme ne demek?

Kanonikleştirme, internette bunun birden fazla versiyonu olması durumunda arama motorlarını doğru “standart” web sayfasına yönlendirmeyi içerir.

Kanonikleştirme nasıl çalışır?

Kanonikleştirme, arama motorlarına bu belirli sayfanın ‘Tek Gerçek Sayfa’ olduğunu belirtmek için HTML’deki canonical etiketini (rel canonical) kullanır.

Kanonikleştirme nerelerde kullanılır?

Kanonik etiketler, internette aynı sayfanın birden çok yinelenen sürümü olduğunda kullanılır.

Kanonikleştirme neden önemlidir?

Kanonik etiketler benzersiz içeriği işaretler; bu, SEO bağlamında ayrılmaz bir şeydir, bu nedenle, yinelenen içerik nedeniyle yanlışlıkla cezalandırılmazsınız.

Canonical etiketi ne için kullanılır?

HTML’deki bir kurallı etiket, arama motorlarına listesinde hangi sayfaları göstermesi gerektiğini belirtir – bir tür beni seç işareti gibi. Bu, arama motorlarının arama yapanlara kopya veya klon yerine doğru kopyayı sunmasına olanak tanır.