SEO için Süresi Dolmuş Etki Alanları Nasıl Bulunur ve Kullanılır?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:SEO için Süresi Dolmuş Etki Alanları Nasıl Bulunur ve Kullanılır?

Süresi dolmuş alan adlarını satın alıp bunları SEO’nuzu geliştirmek için kullanabileceğinizi biliyor muydunuz?

Pek çok insan bilmiyor. Ne yazık ki, etkinliğine rağmen, süresi dolmuş alan adlarını kullanmak, hafife alınan bir SEO stratejisi olmaya devam ediyor.

Bu gönderide, süresi dolmuş alan adlarını kullanmanın yararları ve trafiği ve otoriteyi artırmanıza nasıl yardımcı olabileceği hakkında her şeyi öğreneceksiniz. Ayrıca, süresi dolmuş alan adlarını satın alabileceğiniz en iyi yerleri ve bunları kendi avantajınıza kullanmanın yollarını da öğreneceksiniz.

SEO yolculuğunuzda daha ileri gitmeye hazır mısınız?

Okumaya devam et.

Süresi Dolmuş Etki Alanları Nelerdir?

Bir alan satın aldığınızda, bu tek seferlik bir satın alma değildir, ancak alan adını kullanmaya devam etmek için yıllık ödemeler yapmanız gerekir. Site sahipleri domain kaydını yenilemediğinde domain süresi doluyor.

Bu gibi durumlarda, ana bilgisayar bu tür etki alanlarını/web sitelerini devre dışı bırakır.

Site sahipleri genellikle ödemelerini uzatmak için bir miktar ödemesiz süre alırlar, bundan sonra alan adı ev sahibi tarafından açık artırma sitelerinde satılabilir.

Ancak neden birisi süresi dolmuş alan adı satın alsın?

Bir sonraki bölümde öğrenin.

Süresi Dolmuş Alan Adlarını Neden Aramalısınız?

Süresi dolmuş alan adları bir zamanlar aktif web siteleriydi ve aktif oldukları süre boyunca bir miktar yetki ve trafik biriktirmiş olabilirler. Süresi dolmuş alan adı satın aldığınızda, anlaşmadaki tüm bu avantajlardan yararlanırsınız.

Temel olarak, kartlarınızı doğru oynarsanız, hâlâ bir miktar yetkiye ve geri bağlantılara sahip, kazançlı, süresi dolmuş alan adları alabilirsiniz.

Süresi dolmuş alan adlarını kullanabileceğiniz yollardan bazıları şunlardır.

Mikro site oluştur

Ana web sitenizde bir mikro site oluşturarak süresi dolmuş alan adlarının yetkilerinden yararlanabilirsiniz. Ana sitenizde bağımsız olarak çalışacak bir dizi ilgili web sayfası (mikro site) oluşturmak için bu tür etki alanlarını kullanın.

Bu sadece daha fazla trafik almanıza yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda web sitenizin otoritesini de artıracaktır.

Sitenize Doğrudan Trafik

Web sitenize daha fazla trafik çekmek için süresi dolmuş alan adlarından yararlanmanın başka bir yolu da 301 yönlendirmeleri ayarlamaktır. Süresi dolmuş alan, devre dışı kalmadan önce sabit bir trafik akışına sahipse, tekrar etkin hale geldiğinde bir kısmını geri alma olasılığı yüksektir.

Bundan nasıl yararlanabilirsiniz?

Bu web sitesindeki ayrı web sayfalarından sizinkine karşılık gelen sayfalara yönlendirmeler ayarlayın. Bu şekilde, alan adının aldığı trafiğin bir kısmını anında kazanırsınız.

Nasıl?

301 yönlendirmeleri, esasen arama motorlarına içeriğin veya sayfanın yeni bir konuma taşındığını söyler. Bu nedenle Google, yeni sayfayı (yönlendirmenin işaret ettiği yer) eski içerik için güncellenmiş konum olarak kabul edecektir. 301 yönlendirmeleri, tüm trafiği ve bağlantı suyunu yeni sayfaya gönderecektir.

Ancak bu taktiğin işe yaraması için eski sitedeki her sayfa için aynı veya benzer içeriğe sahip ana sitenize 1:1 yönlendirmeler ayarlamanız gerekir. Bu nedenle, nişinizde süresi dolmuş alan adları satın almanız önemlidir.

Bir Blog Ağı Oluşturun

Bu strateji, nişinizde birkaç süresi dolmuş alan satın alırsanız ve bunları ana sitenize geri bağlantılar oluşturmak için kullanırsanız en iyi sonucu verir.

Nişenizle ilgili içeriğe sahip tüm bir blog ağı oluşturabilir ve bunların birbirleriyle ve ana sitenizle bağlantı kurmasını sağlayabilirsiniz.

Eski Siteyi Kurtar

Bazen, nişinizle alakalı iyi içeriğe ve makul miktarda trafik ve yetkiye sahip, süresi dolmuş alan adları bulabilirsiniz. Bu gibi durumlarda, eski siteyi kurtarabilir ve kendi yararınıza kullanabilirsiniz.

Yeni bir site için yetki oluşturmak yıllar alabilir. Süresi dolmuş etki alanlarını kullanmak, zaten biraz yetkiye ve iyi içeriğe sahip olacağından size bir avantaj sağlayabilir.

Kâr için Sat

Bu tam olarak SEO taktiklerinden biri değil, süresi dolmuş alan adlarını kullanabileceğiniz başka bir yoldur. Talep göreceğini düşündüğünüz süresi dolmuş domainleri satın alabilir ve sizden daha çok isteyen insanlara kârlı bir şekilde satabilirsiniz.

Artık süresi dolmuş alan adlarının SEO için neden yararlı olduğunu bildiğinize göre, kullanabileceğiniz süresi dolmuş alan adlarını nasıl bulacağınızı tartışalım.

başlamaya hazır mısın?

Hadi bakalım.

Süresi Dolmuş Etki Alanları Nasıl Bulunur?

Nişinizdeki süresi dolmuş alan adlarını bulmak için kullanabileceğiniz farklı türde araçlar vardır. Bunların neredeyse tamamı, listeyi sıralamanız ve tam olarak aradığınızı bulmanız için size arama filtreleri sağlayacaktır.

Emrinizdeki farklı araç türlerini öğrenmeye hazır mısınız?

Tavsiye Edilen:  E-Ticaret için Dinamik Arama Ağı Reklamları: %20 Ek Gelir İçin Anlaşılması Kolay Kılavuz

Hadi bakalım.

Etki Alanı Kayıt Kuruluşları

Alan adı kayıt şirketleri temel olarak alan adı satın alabileceğiniz sitelerdir. Bu siteler, kullanılabilir, etkin ve süresi dolmuş etki alanlarının eksiksiz bir listesine sahiptir.

GoDaddy gibi alan adı kayıt şirketlerini kullanarak, nişinizde yüksek kaliteli süresi dolmuş alan adları bulabilirsiniz. Bu sitelerde genellikle ihtiyacınız olan doğru türde süresi dolmuş alan adını bulmanıza yardımcı olacak yeterli filtre bulunur.

Örneğin, süresi dolmuş alan adlarını anahtar kelimelere, trafiğe, alan yaşına, uzantılara ve daha fazlasına göre arayabilirsiniz.

GoDaddy ayrıca alan adı açık artırmaları düzenler, böylece istediğiniz süresi dolmuş alan adları için teklif verebilirsiniz. Veya mevcut bir alan adının sahibini bulabilir ve satmaya istekli olup olmadıklarını öğrenmek için sahibiyle iletişime geçebilirsiniz.

Süresi dolmuş alan adlarını bulmak için harika olan başka bir kayıt şirketi DomCop’tur. Size doğrudan SEO konusunda yardımcı olacak yüksek kaliteli geri bağlantılara sahip süresi dolmuş alan adlarını bulmak için kullanabilirsiniz.

Profesyonel İpucu: Bir kayıt şirketinden satın almanın bir başka avantajı da, herhangi bir kesinti olmaması ve satın alma işleminden sonra kayıt operatörünü değiştirmeniz gerekmeyecek olmasıdır.

Müzayede Siteleri

Barındırıcıların bir süredir aktif olmayan, süresi dolmuş alan adlarını satabilecekleri sitelerdir. Bunlar, özellikle açık artırmalarla ilgilenen kayıt şirketleri veya üçüncü taraf siteleri olabilir.

Bu rotayı seçmenin tek dezavantajı, insanların ne kadar teklif vermeye istekli olduklarına bağlı olduğundan, alan adı fiyatında bir üst sınır olmamasıdır. Yani, biriyle bir teklif savaşına girerseniz, fiyatlar hızla yükselebilir.

Yine de, nişinizdeki gıpta ile bakılan süresi dolmuş etki alanlarını ele geçirmenin etkili bir yoludur.

İşte kontrol edebileceğiniz birkaç açık artırma sitesi:

NameJet

Sadece bir hesap oluşturmanız, kredi kartı bilgilerinizi vermeniz ve teklif vermeye başlamanız yeterlidir. Platform, süresi dolmuş alan adlarının hem satışı hem de satın alınması için %2,5 işlem ücreti alır.

Sedo

Bu, ilgili süresi dolmuş alan adlarını hızlı bir şekilde bulmak için kullanabileceğiniz başka bir iyi açık artırma sitesidir. Ayrıca, aralarından seçim yapabileceğiniz üç farklı açık artırma biçimi sunar ve tamamlanan tüm işlemlerden %15 komisyon alır.

Alan Adı Pazar Yerleri

Pazaryerleri açık artırma sitelerinden önemli bir noktada farklılık gösterir; fiyatlar sabittir ve çoğu zaman her alan adının tam fiyatını görebilirsiniz.

Bu, bu siteleri süresi dolmuş alan adlarını satın almanın en doğrudan ve en hızlı yollarından biri yapar.

En iyi kısmı bilmek ister misiniz?

Alan yaşı, fiyat, niş vb. arama filtrelerini kullanarak ilgili alanları arayabilirsiniz.

Peki bu amaçla hangi siteleri kullanmalısınız?

İşte süresi dolmuş alan adlarını bulmak için en popüler sitelerden bazıları.

Süresi Dolmuş Etki Alanları

Bu site size süresi dolmuş alan adlarının büyük bir listesini verecektir; telaş yok, uzun işlemler yok, yalnızca süresi dolmuş alan adlarından oluşan bir veritabanı. Ardından, işletmeniz için ilgili alanları bulmak için birçok filtresini kullanabilirsiniz. En iyi yanı, kaydolmanın ve tüm harika özelliklerini kullanmaya başlamanın ücretsiz olmasıdır.

Pusulayı Kaydet

Bu, herhangi bir niş içinde süresi dolmuş alan adlarını kolayca bulabileceğiniz başka bir sitedir. Aralarından seçim yapabileceğiniz 1,5 milyondan fazla süresi dolmuş alandan oluşan bir veritabanına sahiptir. Ancak bu aracı kullanmak için, aylık 37 ABD Doları olan ücretli planlarını satın almanız gerekir. Ayrıca üç aylık, yıllık ve ömür boyu planlara da gidebilirsiniz.

SpamZilla

Bu, süresi dolmuş alan adlarını bulmak için en iyi sitelerden biridir çünkü size bir alan adının kalitesini değerlendirmeniz için genel bir “SpamZilla Puanı” verir. Sizin için en iyi süresi dolmuş alan adlarını bulmak için spam, geri bağlantılar, etki alanı yetkilisi ve diğer tüm önemli metrikleri kontrol eder. Ayrıca işletmeniz için mükemmel süresi dolmuş alan adlarını bulmak için en gelişmiş filtrelerden bazılarına sahiptir. 25 alan adını incelemenize izin veren ücretsiz bir planları ve aylık 37 ABD doları karşılığında ücretli planları var.

Doğru Süresi Dolmuş Etki Alanları Nasıl Seçilir?

Süresi dolmuş alan adları SEO için gerçekten yararlı olsa da, tüm alan adlarına yatırım yapmaya değmez. En alakalı ve faydalı olanları seçmek için süresi dolmuş alan adlarını incelemeniz gerekir.

Nasıl?

Bir satın alma işlemi gerçekleştirmeden önce bir etki alanını değerlendirmek için aşağıdaki parametreleri kullanın.

Satın almak istediğiniz süresi dolmuş alan adlarının backlink profilini analiz edin. İyi bir site şunlara sahip olacaktır:

 • Doğal bir geri bağlantı profili
 • Yetkili web sitelerinden tonlarca geri bağlantı
 • Nişinizdeki web sitelerinden geri bağlantılar
Tavsiye Edilen:  Instagram Makaraları İçin Videolar Nasıl Yeniden Kullanılır?

Bir alanın geri bağlantı profilinin kapsamlı bir analizini yapmak için Semrush ve Ahrefs gibi popüler SEO araçlarından herhangi birini kullanabilirsiniz.

Örneğin Ahrefs’in “Geri Bağlantı Denetleyicisi”ni kullanarak herhangi bir alanın geri bağlantılarını yalnızca URL’sini yazarak analiz edebilirsiniz.

Ardından, yönlendiren alan adlarının sayısı ve geri bağlantıların sayısı gibi önemli metrikleri içeren ayrıntılı bir rapor alacaksınız.

Ayrıca, toksisite puanını kontrol edin ve bu geri bağlantıların kalitesini değerlendirmek için kapsamlı bir geri bağlantı denetimi yapın.

Bu muhtemelen bir alan adının değerini değerlendirmek için en önemli parametredir, bu nedenle buna özellikle dikkat edin. Ayrıca, geri bağlantılar en önemli Google sıralama faktörlerinden biridir.

Satın almak istediğiniz alan adının sağlam bir backlink profiline sahip olduğundan emin olduktan sonra bir sonraki parametre grubuna geçin.

Trafik

Süresi dolmuş alan adlarını satın alırken, aktif olduklarında sabit bir trafik akışına sahip olanları satın aldığınızdan emin olun. Muhtemelen, bu alanları tekrar aktif hale getirdiğinizde, bu trafiğin bir kısmını onlar alacaktır.

Yüksek trafik aynı zamanda sitenin, kullanıcıların alakalı ve yararlı bulduğu iyi içeriğe sahip olduğunu gösterir. Yani, bu size ek bir avantaj sağlar.

İçerik

Satın almakla ilgilendiğiniz süresi dolmuş alan adlarının, nişinizle ilgili yüksek kaliteli içeriğe sahip olduğundan emin olun.

Aksi takdirde, israf olacaktır. İçerik ne kadar iyi olursa olsun sektörünüzle ilgili değilse işinize yaramaz.

Ancak etkin olmayan bir web sitesinin içeriğini nasıl kontrol edebilirsiniz?

Herhangi bir web sitesinin arşivlenmiş sürümünü İnternet Arşivinden kontrol edebilirsiniz.

Alan Yaşı

İlk olarak, etki alanı yaşı, web sitesi yaşı ile aynı değildir. Bir alan adı, ilk kaydedildiği zamanki kadar eskidir.

Peki, ne önemi var?

Eski alan adları, temiz bir geçmişe sahip oldukları göz önüne alındığında, genellikle daha fazla SEO değerine sahiptir.

Bu bilgiyi bulmak için kullanabileceğiniz DupliChecker’ın Etki Alanı Yaşı Denetleyicisi gibi birçok etki alanı yaşı denetleyicisi aracı vardır.

Alan Kurumu

Bakılması gereken en önemli yönlerden biri, bir alan adının yıllar içinde kazandığı otoritedir. Herhangi bir alanın sayfa yetkilisini ve etki alanı yetkilisini kontrol etmek için MozRank’i kullanabilirsiniz.

MozRank her ikisini de analiz eder ve 100 üzerinden bir puan verir. Puan ne kadar yüksekse, bir alanın otoritesi o kadar iyidir.

Genel bir kural olarak, yalnızca süresi dolmuş ve puanı 25’in üzerinde olan alan adlarını satın alın.

Herhangi bir alanın otoritesini değerlendirmek için Ahrefs’in “Alan Derecelendirmesi” metriğini de kontrol edebilirsiniz. Ücretsiz “Web Sitesi Yetki Denetleyicisini” kullanın ve alan URL’sini yazın, alan derecelendirmesini alacaksınız.

indeksleme

Herhangi bir web sitesi veya web sayfası, yalnızca Google tarafından uygun şekilde dizine eklendiğinde SEO için yararlıdır. İndekslenmemiş sayfalar SEO’ya herhangi bir katkı sağlamadıkları için bulunmayabilirler.

Bir alan adının endeksleme durumunu, özellikle de Google tarafından en son tarandığında nasıl göründüğünü öğrenmek için Google Search Console’u kullanın.

Google’ın asla dizine eklemediği süresi dolmuş alan adlarını satın almanın kesinlikle bir anlamı yoktur. Bu nedenle, süresi dolmuş bir alan adı satın almadan önce her zaman bu yönü kontrol edin.

Fazlası var…

Şimdi web sitenize daha fazla organik trafik akışını sağlayacak diğer 102 adımı keşfetme zamanı. SEO Kontrol Listesini buradan alın.

Nasıl göründüğüne bir göz atmak ister misiniz?
E-postanızı girin ve

Bonus İpuçları

Süresi dolmuş bir alan adı seçerken, alan adını ve geçmişini de kontrol etmelisiniz.

Alanınızla alakalı, kısa, akılda kalıcı ve kullanışlı alan adlarını tercih edin. abcxyz.com gibi isimlere yönelmek işinize yaramayacaktır.

Ardından, sitenin asla cezalandırılmadığından veya bazı spam içerikli içeriklere girmediğinden emin olmak için alanın geçmişini kontrol edin.

Nasıl?

Basitçe İnternet Arşivine gidin (https://archive.org/) ve alanın geçmişini arayın. Site yıllar içinde aşağı yukarı benzer kaldıysa, bu iyi bir işarettir.

Ahrefs’te alan adının geçmişteki trafik verilerini de aratarak bir ceza işareti olabilecek herhangi bir büyük düşüş olup olmadığını görebilirsiniz.

Google cezası nedeniyle açıklanamayan trafik düşüşleri yaşayan bu tür süresi dolmuş alanlardan kaçının.

SSS

1. Süresi dolmuş alan adları hala çalışıyor mu?

Hayır, süresi dolmuş alan adları, sahipleri kayıt yenileme ücretini ödemediğinde devre dışı bırakılır.

Tavsiye Edilen:  İşletme Sahipleri için LinkedIn - Ağınızı ve Markanızı Oluşturun -

Ancak süresi dolan domainleri satın alabilir, tekrar aktif hale getirebilir ve avantajınıza kullanabilirsiniz. Doğru yaparsanız, süresi dolmuş alan adları, web trafiğinizi, sıralamanızı ve hatta otoritenizi artırmanıza gerçekten yardımcı olabilir.

2. Süresi dolmuş alan adı satın alabilir miyiz?

Evet, süresi dolmuş alan adlarını aşağıdaki yerlerden birinden bulabilirsiniz:

 • etki alanı kayıt şirketleri – bunlar alan adı satan sitelerdir ve genellikle süresi dolmuş alan adlarını da satma seçeneğine sahiptir. Bunlardan GoDaddy gibi bazıları, süresi dolmuş alan adları için bir açık artırmada teklif verme seçeneği de sunabilir.
 • açık artırma siteleri – bunlar, süresi dolmuş alan adlarının en yüksek teklifi verene açık artırmayla satıldığı sitelerdir.
 • Alan adı pazar yerleri – bunlar, belirli bir komisyon karşılığında doğru alan adlarını bulmanıza yardımcı olan, süresi dolmuş özel alan bulma siteleridir. Bu sitelerin çoğunda, süresi dolmuş alan adları listesini sıralamanıza ve en iyisini seçmenize yardımcı olacak gelişmiş arama filtreleri bulunur.

3. Hangi alan adlarının süresi doluyor?

Proaktif olmak ve süresi dolmak üzere olan ve halen etkin olan alan adlarını satın almak istiyorsanız, bunu RegisterCompass gibi bazı alan bulma sitelerini kullanarak yapabilirsiniz. Önümüzdeki beş gün içinde süresi dolacak alan adlarını arayabileceğiniz, süresi dolan alan adları için ayrı bir bölümü vardır.

Süresi dolmuş alan adlarını aramak akıllıca bir stratejidir çünkü bunlar henüz etkin değildir ve bu nedenle trafiklerini veya yetkilerini kaybetmemiştir. Bir alan adının süresi dolduktan hemen sonra bir satın alma işlemi gerçekleştirirseniz, onu tam görkemiyle yenilemek için fazla çaba harcamanıza gerek kalmaz.

4. Süresi dolmuş alan adlarını neden satın almalıyım?

Süresi dolmuş alan adlarını nasıl kullanacağınızı öğrenirseniz SEO’nuzda size yardımcı olabilir. Bu süresi dolmuş etki alanlarını şu amaçlarla kullanabilirsiniz:

 • Mikro site oluştur
 • Sitenize doğrudan trafik
 • Bir blog ağı oluşturun
 • eski siteyi kurtar
 • Kâr için satmak

Bazı süresi dolmuş alan adları, devre dışı kalmadan önce iyi miktarda trafiğe ve yetkiye sahip olabilirdi. Kendi web trafiğinizi, sıralamanızı ve otoritenizi artırmak için bu tür süresi dolmuş alan adlarından yararlanabilirsiniz.

5. Süresi dolmuş alan adlarını nasıl denetleyebilirim?

Mükemmel süresi dolmuş alan adlarını aşağıdaki parametrelere göre inceleyerek denetleyebilir ve seçebilirsiniz:

 • geri bağlantılar – Nişinizdeki yetkili sitelerden yüksek kaliteli geri bağlantılara sahip alan adları satın alın.
 • Trafik – Tercihen hedef kitlenizle eşleşen, sabit bir trafik akışı olan alanları seçin.
 • İçerik – Hedef kitlenizde yankı uyandıracak yararlı ve alakalı içeriğe sahip web siteleri satın alın.
 • Alan yaşı – Temiz bir geçmişe sahip oldukları göz önüne alındığında, daha eski alan adları yeni olanlardan daha fazla değer taşır.
 • Alan Kurumu – Yatırım yapmaya karar vermeden önce bir web sitesinin alan adı otoritesini kontrol edin.
 • indeksleme – Dizine eklenmemiş alan adları pratik olarak işe yaramaz olduğundan, yalnızca Google tarafından uygun şekilde dizine eklenmiş web sitelerini satın alın.

SEO için Süresi Dolmuş Etki Alanlarını Bulmaya ve Kullanmaya Hazır mısınız?

Yeni bir web sitesi başlatıyorsanız ve trafik ve yetki açısından avantajlı bir başlangıç ​​yapmak istiyorsanız, süresi dolmuş alan adlarını kullanmak en iyi seçeneğinizdir.

Bunlar, sayfa dışı SEO için özellikle önemlidir, çünkü bunlar size hiçbir şey yapmadan anında tonlarca geri bağlantı ve yetki verebilir.

Eski bir web sitesini kurtarıp kullanmaya başlayabilir veya bir mikro site oluşturarak ana web sitenizin bir parçası haline getirebilirsiniz. Bu tür etkin olmayan etki alanlarından yararlanmanın ve bunları kullanışlı hale getirmenin farklı yolları vardır. Trafiği, sıralamaları ve otoriteyi artırmak için SEO stratejinizle ilgili daha fazla yardıma mı ihtiyacınız var? SEO oyununuzu geliştirmek ve rakiplerinize göre avantaj elde etmek için nihai SEO Kontrol Listemizi indirin.