SEO Kılavuzu + Kontrol Listesi

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:SEO Kılavuzu + Kontrol Listesi

Bu yaygın bir uyarıdır; e-ticaret sitenizi yeniden platform haline getirmek veya farklı bir arka uç ticaret platformuna taşımak, muhtemelen mağazanızın arama performansını etkilemek anlamına gelir.

Temel olarak, e-ticaret sitesinin yeniden platform haline getirilmesi ve/veya taşınması, eğer kötü uygulanırsa, sitenizin SEO varlığını ve arama sonuçlarındaki görünürlüğünü olumsuz yönde etkileyebilir.

Ama orada öyle Kesintiyi en aza indirmek için yapabileceğiniz şeyler ve bunların çoğu (bir düzeyde teknik bilgi birikimini de içerse de), bazı basit, sağduyulu kurallara uyun.

Burada, site geçişinin tüm ayrıntılarını derinlemesine ele alacağız ve site geçişine SEO ve sıralamanızı koruma merceğinden bakacağız.

Doğru yapıldığında, sitenizin yenilenmesi ve e-ticaret web varlığınızın yeniden yapılandırılması, SEO yetkisini kaybetmeden yapılabilir ve uzun vadede sıralama yeteneğinize gerçekten değerli bir artış sağlar. Daha fazla esneklik kazanmak için e-ticaret vitrininizi taşıyorsanız harika bir haber.

İçindekiler

Web sitesi geçişi nedir?

‘Site geçişi’, e-ticaretle ilgili yazımda gevşek bir terim olabilir. Bu, hafif bir yeniden markalamadan tam ölçekli bir arka uç yeniden platform oluşturmaya kadar her şey anlamına gelebilir.

Her türlü taşıma, site yapınızı ve sayfalarınızın Google’a nasıl göründüğünü, nasıl göründüğünü ve Google’a nasıl göründüğünü bozabilirken, sitenizde yapılacak küçük ölçekli değişikliklerin SEO’nuz üzerinde URL ve URL’yi içeren toptan bir web sitesi değişikliğinden çok daha az yıkıcı etkisi olacaktır. Site yapısı değişiklikleri.

Bu yazıda, ister alan adı değişikliği olsun ister arka uç platformunuzun başsız bir mimariye geçişin parçası olarak tamamen taşınması olsun, sitenizi bir yerden başka bir yere taşırken SEO yetkinizi nasıl koruyacağınız hakkında konuşacağız.

Sonuçta, planladığınız site geçişinin türü ne olursa olsun tavsiye ve ipuçları değerli olacaktır.

Tavsiye Edilen:  Fikir Geliştirmek İçin Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçeriğin Gücünden Yararlanma

Ancak, yaptığınız geçiş ölçeği ne olursa olsun, SEO söz konusu olduğunda teknik şeyleri doğru yapmak önemli olsa da hiçbir şeyin harika içerik ve muhteşem müşteri deneyiminin yerini alamayacağını unutmayın; bunu da ele alacağız!

E-ticaret sitesi geçişi SEO’yu nasıl etkiler?

Site geçişiyle ilgili pek çok efsane olsa da, eski bir web sitesinden yenisine geçtiğinizde, oluşturmak için yıllar harcadığınız görünürlüğü ve organik trafiği korumak kesinlikle önemlidir.

Site taşıma işlemleri karmaşık süreçler olabilir ve eğer bu konuda yöntemli değilseniz, takip edilecek net bir plan ve yol haritasına sahip değilseniz, zorlukla kazandığınız SEO güvenilirliğinizi bir anda kaybedebilirsiniz.

Mağazanızın sıralaması bir kez darbe aldığında, kısa vadede eski durumuna döneceklerinin garantisi yoktur. Kaybettiğinizde, daha önce sahip olduğunuz otoriteyi yeniden kazanmanız aylar hatta yıllar alabilir.

Kötü yürütülen site geçişleri şu anlama gelebilir:

 • Yetki kaybı: Google, çok fazla trafiğe ve diğer otorite sitelerinden çok sayıda bağlantıya sahip siteleri ödüllendirir. Geçişinizi planlama ve başlatma aşamasında doğru şekilde yapmazsanız, değişikliklerinizi zamanında Google’a bildirmezseniz, arama motoru mevcut sitenizin sahip olduğu otoriteyi yeni başlatılan sitenizle ilişkilendirmekte zorlanabilir. Bunu doğru şekilde yapabilmeniz için sizden proaktif sinyaller alınması gerekir.
 • Daha düşük sıralamalar: Site otoriteniz kayarsa sayfa sıralamanız da kayar. Yeni sitenizin taranması zorsa veya kafa karıştırıcı bir yapıya sahipse Google, arama sonuçlarında size daha düşük bir sıralama vererek sizi bunun için cezalandıracaktır.
 • Görünürlük kaybı: Sıralamanız zarar görürse veya geçiş sırasında sitenizin haritası kötü bir şekilde çizilmişse, potansiyel müşterileriniz sizi o kadar kolay bulamayacaktır. Arama sonuçlarında sitenize ne kadar az kişi sunulursa, o kadar az satış ve dönüşüm gerçekleştirme şansınız olur.

Bu maliyetli hatalardan kaçınmak ve taşıma sırasında sitenizin SEO’sunu korumak ve hatta güçlendirmek için, aşağıdaki SEO sitesi taşımayla ilgili adım adım kılavuzun tamamını takip etmek isteyeceksiniz. Ayrıca, bu SEO sitesi taşıma adımlarını doğru bir şekilde nasıl uygulayacağınıza dair pratik, uygulanabilir ipuçları içeren bir SEO kontrol listesi de sunacağız.

Tavsiye Edilen:  Yapay Zeka Araçları ile İlgi Çekici İçerik Oluşturma: SEO Başarısı İçin Kapsamlı Bir Kılavuz (pt. 5/7)

SEO potansiyelinizi en üst düzeye çıkarmak için sitenizi taşıma konusunda nasıl ilerlemeniz gerektiğinin ayrıntılarına bakalım.

Aşama 1: Lansman öncesi

Yeni sitenizi başlatmadan önce, işlerin sorunsuz ilerlemesini sağlamak için sahip olmanız gereken birkaç şey vardır. Planlama, herhangi bir site geçişinin en önemli parçasıdır ve Google söz konusu olduğunda, değişikliklerinizi ne kadar çok planlayabilir ve haritalandırabilirseniz ve arama motorunun söz konusu değişikliklerden haberdar olmasını sağlarsanız, SEO yetkiniz de o kadar fazla olur.

Google Search Console’u kurun

Kredi bilgileri: Google

Bu konuya henüz aşina değilseniz, Search Console birGoogle’ın sunduğu ücretsiz ürün sitenizin performansını izlemenize ve hataları tespit etmenize yardımcı olur. Sitenizin SEO performansını en üst düzeye çıkarmaya çalışırken inanılmaz derecede yararlı bir araçtır. Şunları yapmanızı sağlar:

 • XML site haritası gönderin
 • Yeni ve mevcut sitenizi denetleyin
 • Yeni ve mevcut sitenizi tarayın
 • Google’a yeni sitenizi nasıl dizine ekleyeceğini gösterin
 • Başarısız yönlendirmeler, bozuk bağlantılar gibi tüm hataların farkında olun

Mevcut sitenizi denetleyin

Yeni sitenizi oluşturmaya ve test etmeye başlamadan önce şunları yapmalısınız: nasıl performans gösterdiğini görmek için mevcut sitenizin SEO’sunu denetleyin. Bu, mevcut ölçümlerinizi karşılaştırmanıza ve yeni sitenizin performansını karşılaştırabileceğiniz bir şeye sahip olmanıza olanak tanır (önerdiğimiz kıyaslama araçları için aşağıdaki SEO kontrol listesine bakın).

Denetiminizin bir parçası olarak şunları yapmalısınız: dizine eklenebilir tüm sayfalarınızı bulmak için mevcut sitenizi tarayın. Tarayıcı, sayfalarınızı Google tarafından keşfedilebilir olup olmadıklarını görmek için tarayan bir bottur. Bu, hangi sayfalarınızın şu anda etkin olduğunu ve yeni sitenizle eşleştirilmesi gerektiğini size bildireceğinden önemlidir. Dizine ekleme ve tarama hakkında daha fazla bilgi için SEO kontrol listemize bakın.

Gerekirse içeriğinizi yeniden çalışın

E-ticaret sitesi yapınızı yeniden başlatmak, içeriğinizin sizin için nasıl çalıştığını değerlendirmek için iyi bir zamandır. Yeniden başlatıyorsanız muhtemelen yeniden tasarlıyorsunuzdur, bu nedenle içeriğinizi optimize etmek mantıklıdır.

Burası, SEO site geçişinin teknik yönlerinin ötesine geçmeye başladığınız yerdir; bu, sonuçta sizi daha yüksek bir SEO standardına götürecek olan şeydir.

Tam hizmet e-ticaret ajansı CEO’su Isaiah Bollinger şunu açıklıyor: içerik teknik SEO’dan daha büyük bir trafik itici gücüdür:

“Google’ın algoritması sürekli değişiyor; dolayısıyla bir şey [can] zamanla daha az veya daha önemli hale gelir… Yapabileceğiniz bazı temel, teknik SEO işleri vardır (ve her web sitesinin belirli bir düzeyde öncelik vermesi gerekir), ancak tüm çabanızı bu küçük optimizasyonlara harcarsanız sonuçta azalan getiriler elde edersiniz. . Belli bir noktada, bu zamanı ve parayı başka şekillerde harcamanız daha iyi olur. Markanız SEO açısından teknik açıdan her şeyi mükemmel yapmaya çalışmaktan daha önemlidir” — Isaiah Bollinger, CEO e-ticaret ajansı Trellis

Markanızı SEO’yu göz önünde bulundurarak oluşturmak, geri bağlantılar ve internetteki işletmenizle ilgili genel gürültü gibi şeylere odaklanmak anlamına gelir.

Anahtar kelime araştırmasına odaklanın ve doğru anahtar kelimeleri optimize ettiğinizden emin olmak için bir strateji geliştirin. İçeriğinizi doğru hale getirmenin daha teknik yönü, sezgisel ve gezinmesi kolay bir site yapısı oluşturmak anlamına gelir.

Kendinizi müşterilerinizin aklına koymaya çalışın: Sitenizden ihtiyaç duydukları şeyi hızlı ve kolay bir şekilde alabiliyorlar mı? Bunu yaparken iyi bir kullanıcı deneyimi yaşıyorlar mı?

Bir örnek vermek gerekirse: Birisi ayakkabı alışverişi yapıyorsa, ‘Sandaletler’, ‘Koşu Ayakkabıları’ vb. gibi net alt kategorileri olan bir ‘Ayakkabı’ kategorisi görmek ister. Bu kategoriler sayfa başlıklarınıza yansıtılmalıdır.

Sayfa başlığı aynı zamanda açık ve basit bir meta açıklamasıyla birlikte gelmelidir (örneğin, ‘Erkek sandaletleri satıyoruz’).

Bu sayfa başlıkları ve meta açıklamalar Google’da arama sonuçlarında görüntülenir ve müşterilerinizi gitmek istedikleri yere yönlendirmenize yardımcı olur.

Isaiah şunları ekliyor: “Bu, kimin satın aldığını ve ana sayfadan ürün sayfasına kadar ne istediğini düşünmek için sağduyulu bir yaklaşım benimsemekle ilgilidir”

#cta-visual-fe#İnanılmaz, yüksek performanslı bir e-ticaret deneyimi yaratınShogun Frontend’in daha yüksek alışveriş ve hız sunmanıza nasıl yardımcı olabileceğini görün. Daha fazla bilgi edin

Bir test sitesi oluşturun

Yeni sitenizi tasarlarken, arama motorları tarafından görülemeyen bir test ortamına (genellikle hazırlama ortamınız olarak bilinir) ihtiyacınız olacaktır. Bu, SEO’nuzu etkilemeden denemeler yapmanıza ve değişiklikler yapmanıza olanak tanır.

Hazırlama ortamınız, yeni sayfalarınızın doğru şekilde eşleştiğinden emin olmak için URL yönlendirmelerinizi test ettiğiniz yerdir. Burada kapsamlı testler yapmak, yayınlanmadan önce düzgün şekilde yönlendirilmeyen sayfaları işaretleyecektir.

Site haritası yapın

İyi bir site haritası başarılı bir geçişin temelidir. Site haritanız Google tarafından dizine eklenmesini istediğiniz tüm sayfalardan oluşacak ve şunları belirtecektir:

 • Site sınıflandırması: İçeriğinizin nasıl yapılandırılacağı. Mantıklı ve anlaşılması kolay olmalıdır, böylece arama motorları sitenizin nasıl organize edildiğini kolayca görebilir ve ziyaretçiler sitenizde kolayca gezinebilir.
 • URL’nin yapısı: Bu, site yönetimi veya web sayfalarınızın adlandırıldığı kurallardır. URL’lerinizin okunması kolay ve sezgisel olmalıdır. Ziyaretçiler için hiçbir şey ifade etmeyecek uzun harf ve rakam dizileri içermemelidir. Bunun yerine, ürün sayfalarının kategoriler veya alt kategoriler altında yer aldığı URL’lerinizi yapılandırmak için sağduyulu kuralları kullanın.

Site haritanızı oluşturduğunuzda mevcut sayfalarınızın tamamını yeni sayfalarınıza eşlemeniz gerekecektir. Yeni sayfalara yönlendirebileceğinizden emin olmak için mevcut sayfalarınızın tümünü denetleyin. Bunu planlama aşamasında yapmak ve sorunları erkenden ortaya çıkarmak, sürecin ilerleyen aşamalarında size çok fazla iş kazandıracaktır.

Site haritanız XML site haritası adı verilen özel bir dosyada biçimlendirilecektir.

Birini manuel olarak yapabilir veya işlemi otomatikleştirebilirsiniz. Önemli sayıda sayfanız varsa (yani birkaç düzineden fazla), otomatikleştirmek isteyeceksiniz.

Bunu manuel olarak yapmak istiyorsanız, bu, URL’lerinizin adlarına bir miktar HTML kodu eklemeyi içeren nispeten basit bir işlemdir. Adım adım kılavuz bulabilirsiniz Burada.

Otomatikleştiriyorsanız Google şunları sağlar: bu liste bunu sizin için oluşturabilecek bir yazılım. Bazıları ücretli ancak listede çok sayıda ücretsiz seçenek var.

Listedeki en popüler yazılımlardan biri, birinci sınıf bir hizmet sunarken, 500’e kadar URL’ye izin veren ücretsiz bir sürüme sahip olan Screaming Frog’dur. Site haritalarının nasıl oluşturulacağına dair bir kılavuzları var Burada.

Isaiah, temiz URL’ler oluşturmanın çok önemli olduğunu ve yapılarını optimize etmek için sağduyulu davranmanız gerektiğini söylüyor:

“Bazıları bir kişi tarafından manuel olarak düşünülüp yazılabilir, bazıları ise sizin [ideally] çevresinde kurallar oluşturun. Diyelim ki 100.000 ürününüz var: URL’leri manuel olarak oluşturmak istemeyeceğiniz için bir kuralınız olması gerekebilir. Ancak kural, sayfa başlığı olarak yalnızca ürünün adı olabilir”

Yönlendirmelerinizi ayarlayın

Sayfalarınızı yeniden yönlendirmek, site geçişini doğru bir şekilde gerçekleştirmek için en önemli teknik SEO hususlarından biridir. Google’ın yönlendirmelerinizi anlaması için yeni URL’lerinizin eski URL’lerinizle mümkün olduğunca aynı olması gerekir.

Bunun nedeni, Google’ın yeni sitenizi anlamaya çalıştığında eski sayfalarınızdan başlayıp bağlantıları oradan takip etmesidir.

Yeni URL’nizi eski URL’lerinizle aynı sayfa olarak kolayca anlayabilmesi, dolayısıyla onunla ilişkili otoriteyi ve bağlantı eşitliğini koruması önemlidir.

Isaiah’ın da paylaştığı gibi bu, trafikteki azalmayı azaltacaktır:

“Teorik olarak, tüm URL’leriniz tamamen aynıysa, bir ayrılma olmamalıdır çünkü Google aynı siteyi aynı site haritasıyla görmelidir. URL açısından her şey aynı olmalıdır. Belki içerik değişecektir, ancak bir geçiş veya yeniden tasarım yapıyorsanız bu daha iyi hale gelecektir…URL’ler değiştiğinde dramatik bir şekildeGoogle’ın web sitesini yeniden taraması gerekiyor ve Google’ın yeni yapıyı anlaması biraz zaman alabilir.”

Malısın Yönlendirmelerinizi 301 yönlendirmeleri olarak ayarlayın Google’a bu görevde yardımcı olmak için.

Bunu yapmanın farklı yolları vardır ve yönlendirmelerinizi nasıl ayarlayacağınız, sahip olduğunuz web sunucusunun türüne bağlı olacaktır. Ancak büyük olasılıkla .htaccess dosyanızı düzenlemeyi içerecektir.

Ahrefs’in bir özelliği var Nasıl yapılır? “rehberi Görevi kendiniz üstlenmek istiyorsanız ancak yönlendirmelerinizi 301 olarak ayarlamak sıralama yeteneğinizin korunması açısından çok önemli olduğundan, barındırma sağlayıcınız ve teknik ekiplerinizle koordineli çalışmak isteyeceksiniz.

Aşama 2: Lansman

Sitenizi test ettiğinizde, bağlantılarınızı doğruladığınızda ve sitenizin doğru şekilde eşlendiğinden emin olduğunuzda, başlama zamanı gelmiştir!

Bu, XML site haritanızı Search Console aracılığıyla yapabileceğiniz Google’a gönderdiğiniz zamandır. Gönderdiğinizde memnun olmanız gerekir çünkü bu dosya, Google’a yeni başlatılan sitenizi anlamak için bilmesi gereken her şeyi söyleyen haritadır. Google’a yeni sitenizin burada olduğunu, sayfalarının birbirine nasıl bağlandığını bildirir ve dizine eklemesi gereken tüm sayfaları gösterir.

Lansman sırasında, laboratuvarda çalışan yönlendirmelerin gerçek dünyada da çalıştığından emin olmak için canlı testler de yapmalısınız.

Aşama 3: Lansman sonrası

Başlattıktan sonra testler bitmiyor! Geçişin ardından sitenizin SEO performansını haftadan haftaya ve aydan aya sürekli olarak izlemeniz gerekir.

Özellikle Google’ın sitenizin sayfalarını ne kadar hızlı indekslediğine ve anahtar kelime sıralamanızın nasıl performans gösterdiğine dikkat etmelisiniz. Yine, bunu yapmanın en iyi yolu Google Search Console’u kullanarak bir Dizin Kapsamı Raporu.

E-ticaret geçişi SEO kontrol listesi

Artık site geçişi sırasında SEO’nuzu korumayla ilgili genel süreç hakkında bir fikriniz var; daha ayrıntılı teknik ayrıntılardan bazılarında size yardımcı olacak uygulanabilir SEO kontrol listemizi burada bulabilirsiniz.

✅ Google Search Console’u kullanarak kıyaslamalarınızı toplayın

Yeni sitenize geçmeden önce mevcut sitenizi denetlemeniz ve metriklerinizi karşılaştırmanız gerekir. Search Console’u zaten ayarladıysanız, ilk site analizinizi gerçekleştirmek için onu kullanabilirsiniz.

Dahil edilecek temel metrikler şunlardır:

 • Organik trafik
 • Diğer sitelerden bağlantılar
 • Görünürlük
 • Anahtar kelime sıralaması

Bunları bir oluşturarak bulabilirsiniz. performans raporu Search Console’un ‘Performans’ bölümünden.

Hedeflediğiniz anahtar kelimeler için nasıl performans gösterdiğinizi öğrenmek için kullanabileceğiniz başka yararlı araçlar da vardır.

En iyi SEO araçlarından bazıları şunlardır:

 • Moz – Anahtar kelime analizi, araştırma, backlink analizi, sıralama takibi ve site denetimleri yapmanızı sağlar. SEO’nuza zarar veren sorunları ortaya çıkarmak için sitenizi Moz Pro ile tarayabilirsiniz. Profesyonel fiyatlandırma ayda 99 dolardan başlıyor.
 • SEMrush – İçerik pazarlamaya daha fazla odaklanan ve çevrimiçi pazarlamanızı daha iyi hedeflemenize yardımcı olacak büyük bir anahtar kelime veritabanına sahip başka bir güçlü SEO aracı. KOBİ’lere yönelik Guru planları, içerik pazarlama platformlarına erişmenizi sağlar ve aylık 229,95 ABD doları tutarında fiyatlandırılır.
 • AhreflerAyrıca sitenizi tarama ve denetleme yeteneğini anahtar kelime analiz araçlarıyla birleştirir. Markaları ölçeklendirmeyi amaçlayan Gelişmiş seçeneği, site yapınızı ve HTML kodunuzu analiz eden site gezginine erişmenizi sağlar. Aylık 399$ fiyatı var.

✅ Düzenli taramayı ayarlayın

Yeni sitenizin düzgün bir şekilde dizine eklendiğinden emin olmak için taramalı ve yeni siteniz yayına girdikten sonra belirli bir süre için düzenli taramalar planlamalısınız.

Bunun amacı, lansmandan hemen sonra ortaya çıkan sorunların çözüldüğünden emin olmak, yeni sorunlar ortaya çıktıkça yakalamak ve indeksleme sürecini izlemektir.

Sitenizi tarayan bir araç olan bir ‘örümceğe’ ihtiyacınız olacak. Bunu, arama motorlarının sitenizi dizine eklemesini engelleyecek sorunları kontrol etmek için kullanabilirsiniz; örneğin, URL’niz bir robots.txt dosyası tarafından engelleniyorsa, bir hata kodu döndürüyorsa veya dizine eklemeyi engelleyen başka bir komut varsa.

Ayrıca SEO’yu etkileyen diğer hataları kontrol edecek şekilde de ayarlayabilirsiniz:

 • Bozuk bağlantılar
 • Zincirleri ve döngüleri yeniden yönlendirin
 • Yinelenen içerik

Pek çok iyi tarama aracı var, Screaming Frog paketinin bir parçası olarak bir tane sunuyor ve nasıl yapılır rehberlerinin zenginliği bu süreç boyunca size yol gösterecektir.

Sitenizin tamamını aynı anda tarayabilir veya büyük siteler için süreci daha yönetilebilir parçalara bölebilirsiniz.

Binlerce ürün sayfasına sahip e-ticaret mağazaları için bunu yapmanın en iyi yolu budur; çökme riskini azaltacak ve bellek alanından tasarruf sağlayacaktır.

Taramanızı şu şekilde parçalayabilirsiniz:

 • Alt klasör
 • Alt alan adı
 • URL’lerin listesini yükleme

✅ İndekslemenizi iki kez kontrol edin

Dizine eklenebilir sayfalar, Google’ın erişebildiği veya görebildiği ve dizine ekleyebildiği sayfalardır; bu, onları arama sonuçlarında sunabilecekleri anlamına gelir. Dolayısıyla, sayfalarınız dizine eklenemiyorsa ürün arayan müşterilere gösterilmez. Sayfalarınızı dizine eklenebilir hale getirmek için şunları yapmaları gerekir:

 • HTML sayfaları olun
 • Sunucudan 200 kodunu döndür
 • Noindex meta etiketi olmamalıdır (bu, tarayıcıya sayfayı dizine eklememesini söyler)
 • Diğer sayfalarınızdan dahili olarak bağlantı kurun

Çok sayıda sayfanız varsa Google’ın hepsini taraması zaman alacaktır, ancak öncelikli sayfalarınızın lansmandan hemen sonra dizine eklendiğini kontrol etmelisiniz.

Kullanabilirsiniz Çığlık atan kurbağa veya bunu yapmak için başka bir tarama aracı.

En önemlisi, otomatik olarak güncellenen ve Search Console’da bulunan bir site haritasına sahip olun. Bunu yapma şekliniz, kullandığınız site haritası oluşturucuya bağlı olarak değişecektir; bu nedenle, onu oluştururken otomatik güncellemeye ayarlayıp ayarlamadığınızı kontrol etmeniz en iyisidir.

✅ 301 yönlendirmelerinizi kurun ve onaylayın

Mevcut sayfalarınızın trafik ve geri bağlantılardan önemli bir yetkisi varsa ve bunları yeni sayfalara doğru şekilde yönlendirmezseniz, bu yetki kaybolabilir. Bu aynı zamanda müşterilerinizin sizi bulmakta zorlanacağı anlamına da gelir. Eski sayfaya gittiklerinde, URL’nizin yeni sürümüne yönlendirilmek yerine 404 ‘sayfa bulunamadı’ hata kodunu alırlar.

Bağlantı eşitliğini ve SEO yetkisini korumak için Google’a yeni URL’nin eski URL ile aynı sayfa olduğunu söyleyen 301 yönlendirmelerini kullanın.

Başlattıktan sonra sayfalarınızın doğru şekilde yönlendirildiğinden ve en önemli sayfalarınızın 404 hatası döndürmediğinden emin olun.

404 hatalarını kontrol etmenin birkaç farklı yolu vardır. Örneğin, bunları tanımlamak için tarayıcınızı kullanabilirsiniz. Ancak bunu yapmanın hatasız yolu Search Console’u kullanmaktır; çünkü bu, 404 hatası içeren her URL’nin bir listesini sağlayacaktır.

Teşhis → Tarama Hataları’na gidin ve listeyi görmek için ‘Bulunamadı’ sekmesine tıklayın.

✅ Mobil uyumluluğu sağlayın

O zamandan beri 2020Google, tüm web sitelerini dizine eklemek için mobil öncelikli dizine eklemeyi kullanıyor. Bu, siteleri taramak ve dizine eklemek için bir mobil web botu kullandığı anlamına gelir; dolayısıyla sitenizin mobil düzene duyarlı olması gerekir.

Google artık mobil siteniz için ayrı URL’ler kullanmamanızı tavsiye ediyor.

Google’ın bir denetleyici Bu size sitenizin mobil uyumlu olup olmadığını söyleyecektir.

Sitenizin mobil cihazlar için optimize edildiğinden emin olmak için şunları yaptığınızdan emin olun:

 • Duyarlı bir tema kullanın
 • Resimlerinizi sıkıştırın
 • Mobil cihazlarda açılır pencereleri kullanmayın
 • Büyük resimleri mobil ziyaretçilerden gizleyin

Google Search Console ayrıca şunları da sunar: mobil kullanılabilirlik raporu, böylece mobil performansınızı güncel tutabilirsiniz. ‘Geliştirmeler’ bölümüne gidin ve raporu buradan açın.

✅ Kanonik etiketleri ayarlayın

Canonical etiketi (bazen rel=canonical olarak da adlandırılır), sayfanızın HTML’sinde bulunan ve Google’a sayfanın ana sürümü olduğunu söyleyen küçük bir kod parçasıdır. Bu, sayfanın birden fazla sürümünün mevcut olduğu durumlarda sayfaya öncelik verir.

Yeni sayfalarınızın kanonik etiketlere sahip olduğundan ve eski sayfa yerine yeni sayfayı ‘işaret ettiğinden’ (yani kendine referanslı olduğundan) emin olun.

İçeriğinizi bir ön uç platformuyla optimize edin

Sitenizi taşırken SEO’nuzu doğru yapmak, teknik SEO ile içeriğinizi genel olarak sayfa içi SEO ile optimize etme arasında hassas bir denge gerektirir (düşünün: mağazanızın ürün meta başlıkları ve açıklamalarının yanı sıra sayfadaki yapısı).

Ancak teknik ayrıntılar üzerinde çalışırken sağduyunuzu kullanmayı ve olaylara müşterilerinizin bakış açısından bakmaya çalışmayı unutmayın. Aradıklarını hızlı bir şekilde bulabilmek ve mağazanıza göz atma ve mağazanızdan satın alma deneyiminin keyfini çıkarmak istiyorlar.

Genel olarak, müşterilerinizin anlayacağı site yapısı muhtemelen Google için de oldukça sezgiseldir.

İçeriğinizde daha yüksek sıralamalar ve geçiş arayışı içinde yeniden çalışıyorsanız, büyük olasılıkla tam vitrin esnekliği elde etmeye çalıştığınız şeydir. Bunun için bir ön uç platformunu yeni e-ticaret arka ucunuzla eşleştirmek, site hızını ve performansını artırabilir ve olağanüstü müşteri deneyimlerini kolaylaştırabilir. Bu, içerik optimizasyonunuz ve teknik SEO çalışmanızla birleştiğinde, sitenizi taşıdığınızda sıralamalarda yükselmenize yardımcı olabilir.

#cta-visual-fe#İnanılmaz, yüksek performanslı bir e-ticaret deneyimi yaratınShogun Frontend’in daha yüksek alışveriş, benzersiz tasarım yeteneği ve performans sunmanıza nasıl yardımcı olabileceğini görün. Daha fazla bilgi edin