SEO Kullanmak Vs. İşletmeniz için Sosyal Medya Pazarlaması

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır: SEO Kullanmak Vs. İşletmeniz için Sosyal Medya Pazarlaması

Çevrimiçi trafik için verilen mücadele iki temel stratejiye dayanıyor: Arama motoru optimizasyonu (SEO) ve sosyal medya pazarlaması (SMM). SEO ve SMM’nin her ikisi de gelen kanallardır ve her ikisi de içerik pazarlama amacıyla kullanılır. Peki aralarındaki en büyük fark nedir ve işiniz için hangisini kullanmalısınız?

SEO ve SMM

SEO, arama motoru sıralamalarından trafik çeker ve markanızın farkındalığını yaratmada başarılıdır. Öte yandan, sosyal medya pazarlaması tamamen hedef kitlenizle daha derin ilişkiler kurmak ve Facebook, Twitter ve Instagram (birkaçını saymak gerekirse) gibi sosyal medya platformlarından trafik çekmekle ilgilidir.

Her ikisi de trafik çekmek için kullanılsa da SEO ve sosyal medya pazarlamanın kendi aralarında farklılıkları vardır. Hangi stratejiye en çok zaman harcayacağınıza, pazarlama fonlarınızı nereye yatırmanız gerektiğine ve beklentilerinizi nasıl belirleyeceğinize karar vermenize yardımcı olması için arama ve sosyal medyanın güçlü ve zayıf yönlerini inceleyin.

1. Hangi Konular İyi Performans Gösteriyor?

Hangi konu SMM/SEO için en iyi performansı gösterir? Daha iyi bir pazarlamacı oldukça, içeriğinizi tanıtmak için en iyi yeri “hissedebileceksiniz”.

SEO

Ne kadar zaman geçerse geçsin sürekli olarak faydalı olan eskimeyen konular, arama motorlarında iyi sıralamalara sahip olma eğilimindedir. Nasıl yapılır kılavuzları ve sık sorulan sorulara yanıt veren diğer araştırmaya dayalı içerikler de iyi sıralamalarda yer alma eğilimindedir.

Yeni iş yaratmak mı istiyorsunuz? Gözden kaçırmayı göze alamayacağınız 26 müşteri adayı yaratma tekniğini öğrenmek için bu ücretsiz e-Kitabı indirin!

Sosyal medya pazarlamacılığı

Öfke, endişe, üzüntü veya şaşkınlık gibi duyguları harekete geçiren gönderiler genel olarak en çok beğeni ve paylaşımı alma eğilimindedir. Trend olan konular sosyal medya platformlarında da oldukça fazla ilgi görüyor.

2. Hangi Format En İyi Performansı Gösteriyor?

Metin, ses, resim veya video olsun, her kanalda hangi içerik biçiminin en iyi performansı gösterdiğini bilmeniz gerekir. Performansın bağlama ve iş hedeflerinizin ne olduğuna bağlı olduğunu unutmayın.

Tavsiye Edilen:  En İyi 5 Otomatik Altyazı Üreticisi - Capté.com

SEO

Arama motorları uzun metinleri sever. Gönderi ne kadar uzun ve bilgilendirici olursa (iyi yerleştirilmiş anahtar kelimelerle) o kadar iyidir. Ortalama olarak 1.500’den fazla kelime içeren sayfalar Google ve Bing’de iyi sıralanır. Arama motorları ayrıca uzun ve açıklayıcı, anahtar kelime içeren başlıkları da sever.

Sosyal medya pazarlamacılığı

Sosyal medya oldukça görsel bir platformdur. Video ve görseller, tamamen metinden oluşan gönderilerden çok daha sık paylaşılıyor. Açıkçası görsel eklendiğinde paylaşım ve beğeni alma ihtimali katlanarak artıyor. Duygusal, özlü başlıklar burada işinize yarayacaktır.

Şimdi Okuyun: Google Reklamları ve Facebook Reklamları – Hangisi Daha İyi?

3. SEO/SMM Daha İyi Dönüştürür mü?

Bir kanal diğerinden daha iyi dönüşüm sağlıyor mu? Pazarlama amaç ve hedeflerini belirlediğinizden ve şirketiniz için bir dönüşümün nasıl görüneceğini tanımladığınızdan emin olun. Sonuçları değerlendirebilmeniz ve iyileştirmeler yapabilmeniz için bir ölçüm sistemini uygulamaya koyun.

SEO

SEO ile zirveye ulaşmadan önce ancak bu kadar çok trafik çekebilirsiniz. Her gün belirli bir anahtar kelimeyi arayan kişi sayısından daha fazla trafiği asla geçemezsiniz.

Sosyal medya pazarlamacılığı

Sosyal medyada oluşturabileceğiniz dönüşümlerin sayısı neredeyse sınırsızdır. Etkin bir kampanya yürüttüğünüz sürece dönüşümleriniz kesintisiz olarak ilerlemeye devam edecektir.

4. SEO veya Sosyal Medya ile Hedef Kitlenizi Daha Hızlı Büyütebilir misiniz?

Arama ve sosyalleşme arasında emeğinizin meyvelerini görmek için ne kadar beklemeniz gerekecek? İkisinden hangisi daha hızlı?

SEO

SEO söz konusu olduğunda yavaş ve istikrarlı olan yarışı kazanır. En değerli anahtar kelimeler için rekabet etmek zaman ve sabır gerektirir. SEO çabalarınızla nasıl iş fırsatları yaratacağınızı öğrenmeniz bir yıl veya daha uzun sürebilir.

Sosyal medya pazarlamacılığı

SEO’nun yavaş olduğu yerlerde sosyal medya pazarlaması neredeyse anında gerçekleşir. Elbette hedef kitleyi büyütmek zaman alır ancak sosyal medya gönderileri anında beğeni ve paylaşım toplayabilir ve anında sonuç üretmeye başlayabilir.

5. Sonuçlar Ne Kadar Sürer?

Arama ve sosyal medyadaki diğer her şey gibi, ikisi arasındaki sonuçların süresi de oldukça farklıdır.

Tavsiye Edilen:  Chatbot'lardan İçerik Oluşturmaya: Yapay Zekanın Dijital Dünyayı Bozmasının Ana Yolları

SEO

SEO önemli bir ön yatırım gerektirir ve bu, birçok işletme sahibi için korkutucu olabilir çünkü sonuçlar hemen gerçekleşmez. Bir sayfa sıralandıktan sonra haftalar, aylar ve hatta yıllar sürebilecek kalıcı etkilere sahip olur.

Houston veya Austin’de organik aramadan kalıcı sonuçlar sağlayabilecek bir SEO şirketine ihtiyacınız varsa WIX ile iletişime geçin.

Sosyal medya pazarlamacılığı

SMM yatırımı SEO ile karşılaştırıldığında küçüktür. Trafik oluşturma, reklamınız yayına girdiği anda başlar. Bu hızlı tepki oranına rağmen çabanız durduğu anda sonuçlar anında yok olur.

6. Arama ve Sosyal Medyada Başarı Nasıl Ölçülür?

Analitiklerinizi ölçmek, mevcut stratejinizin işe yarayıp yaramadığını belirlemenin tek yoludur, ancak arama sonuçlarını doğru bir şekilde nasıl ölçebilirsiniz?

SEO

SEO için erişimi ölçmek kolaydır ancak etkileşimi ölçmek çok daha zordur. Belirli bir anahtar kelime öbeği için aldığınız tıklama ve gösterim sayısını belirlemenize yardımcı olabilecek Google Analytics gibi pek çok araç bulunmaktadır.

Ne yazık ki Google Analytics, anahtar kelime başına davranış metriklerini ölçmez; bu, gelişmiş analizleri kullanmadan, hangi anahtar kelimenin web sitenizde hangi eyleme yol açtığını asla gerçekten bilemeyeceğiniz anlamına gelir.

Etkinliğinizi nasıl ölçeceğinizi bilmiyorsanız yardım için Houston veya Austin SEO şirketiyle konuşun.

Sosyal medya pazarlamacılığı

Sosyal katılımı sosyal medyada ölçmek kolaydır ancak erişimi ve gösterimleri doğru bir şekilde ölçmek daha zordur. Çoğu sosyal medya platformu kullanıcılara rapor sunarak beğeniler, paylaşımlar ve yorumlar gibi analizleri görüntülemelerine olanak tanır.

Erişimi ölçmek (toplam sosyal aktivite trafiği), diğer analizleri ölçmenin basitliğine kıyasla daha zor bir iştir. Doğru araç işi yapacaktır ancak Google Analytics gibi belirli tanıdık araçların, sosyal medya erişimini ölçerken hatalı sonuçlar sağladığı bilinmektedir.

7. Sosyal Medya ve Arama Motoru Optimizasyonu Birbirine Bağlıdır

Önemli farklılıklarına rağmen, sosyal medya pazarlaması ve arama motoru optimizasyonu çoğu zaman çeşitli şekillerde birbirine dayanır. İşte SEO ve SMM’nin birbirine bağlanma yollarından birkaçı:

SEO

SEO’nun hayati bir yönü, sözlere, bağlantılara ve sonuçta daha iyi sıralamalara yol açabilecek ilişkiler (esas olarak sosyal bir aktivite) oluşturmaktır. Halkla ilişkiler için blogculara ve çevrimiçi haber kaynaklarına ulaşmak genellikle sosyal medyada gerçekleşir. SEO başarısı için en önemli becerilerden bazıları sosyal medya pazarlaması yoluyla gerçekleştirilebilen sosyal yardım, backlink sunumu ve liste oluşturmadır.

Tavsiye Edilen:  Gazetecilerin Dikkatini Çekecek E-posta Konuşmaları Hazırlamak İçin 4 İpucu

Sosyal medya pazarlamacılığı

İyi sıralamaya sahip içerik, içeriğinizi beğenecek, yorum yapacak ve paylaşacak sosyal medya takipçilerinizi artırma potansiyeline sahiptir. SEO uzun vadede sosyal medyanın büyümesine fayda sağlar ve sonuçta kalıcı bir büyüme stratejisi oluşturmaya yardımcı olur.

Görünen o ki, sosyal medyanın SEO’ya (veya tam tersi) nasıl yardımcı olduğunu öğrenmek, pazarlama sonuçlarınızı önemli ölçüde artırabilir.

İşletmeniz için Doğru Stratejileri Kullanmak

Sosyal medya pazarlaması ve arama motoru optimizasyonunun farklılıkları vardır. Her iki stratejinin güçlü yönlerini pazarlama planınıza nasıl dahil edeceğinizi bilmek, işletmenize en çok fayda sağlayacaktır.

İşletmeniz için sosyal medya ve SEO’dan başarıyla yararlanmak uzmanlık gerektirir. İşte tam bu noktada devreye giriyoruz. WIX, stratejik SEO iyileştirmeleri ve sosyal medya pazarlaması yoluyla küçük işletmeleri büyütmede başarılı olan, tam hizmet sunan bir pazarlama firmasıdır. Trafiği ihtiyaç duyduğunuz yere yönlendirecek ve en önemli şeye, yani işinizi yürütmeye odaklanmanıza olanak tanıyacak sağlam stratejiler geliştireceğiz.

WIX’a bugün ulaşın Austin ve Houston’daki SEO ve sosyal medya pazarlamamızın pazarlama sonuçlarınızı nasıl önemli ölçüde iyileştirebileceği hakkında daha fazla bilgi için.