SEO Rakip Analizine Bir Yaklaşım

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:SEO Rakip Analizine Bir Yaklaşım

SEO Rakip Analizi Rehberi

Bu yazıda, rekabete SEO perspektifinden bakmakla ilgili kavramları ele alacağız. Bunu başarmanın çeşitli yolları vardır ve aşağıda, rakiplerinizin ne yaptığını anlamak için denenmiş ve güvenilir birkaç yöntem bulunmaktadır. Bunda, rakipleri bir araca eklemekten ve kullandıkları benzer kelimeleri görmekten çok daha fazlası var. SEO stratejinizi oluşturmak için aşağıdakileri faydalı bulacağınızı umuyoruz.

SEO rakip analizi nedir?

Bu, en iyi şekilde, diğer URL’lerin sizinkiyle rekabet ettiğine dair bilgi sağlayacak bir süreç olarak tanımlanabilir. Bu, anahtar kelimeler, geri bağlantılar, içerik ve hatta coğrafi alanlar anlamına gelir. İşletmeniz için kullanılacak en iyi anahtar kelimeleri belirlemeye benzer şekilde, rakiplerinizi birden çok öğe aracılığıyla tanımlamanız önemlidir.

SEO rakipleri nasıl belirlenir

Sizinkiyle eşleşen veya en sevdiğiniz aracı kullanan anahtar kelimeler için SERP’leri arayın; çoğu anında rekabetçi etki alanı analizi yapabilir. Belirli bir alana hizmet veren yerel bir işletmeyseniz, “ana anahtar kelime + şehir” şeklinde bir arama yapın ve çoğu zaman ilk 5 URL’ye odaklanarak neyin geldiğini görün. Nihai listenizi belirledikten sonra, her sitede belirli güçlü yönler arama zamanı.

Aşağıda, bir URL ile ilgili rakiplerin bir listesi bulunmaktadır. Siteler için 18 – 21 arasında kesişen anahtar kelime olduğunu görüyoruz. Bu durumda, sadece ilk 3’ü seçeceğiz.

Bu durumda, rekabet araştırmasının temeli olarak URL’mizi kullandık, ancak işletmeniz için en değerli anahtar kelimeyi de seçebilirsiniz. Bazen bu, benzer anahtar kelime yapılarına sahip sitelerden daha üst sıralarda yer almaktan daha önemli olabilir.

Sürecin bir sonraki kısmı, bu URL’leri gerçekten rakip olarak tanımlayan temel unsurları bulmaktır. Size herhangi bir araçtan tavsiye edilen rekabet sağlandığında, onaylamak için yine de SERP’lerde manuel olarak arama yapmalısınız. Arama amacı ve odak noktası, nihai hedefinizle gerçekten rekabet ediyorsa.

Tavsiye Edilen:  Her Sahibin Bilmesi Gereken İşletmeler İçin 15 Başlıca SEO Faydası

Aramada karşılaştırılan bazı koşu ayakkabılarının resmi

Manuel aramanın yararı, neyin yaklaşmakta olduğunu görmek için yerel veya bölgesel alanlar için ayarları değiştirebilmenizdir. Bunu yaparken birden fazla cihaz araması da yapacağınızı belirtmekte fayda var. Mobil cihazdaki sonuç, kullanıcıların masaüstünde gördüklerinden farklı olabilir.

Rekabetçi bir manuel aramadan sorulacak sorular:

  • Ne tür sonuçlar gösteriliyor (reklamlar, bilgi grafikleri, insanlar ayrıca soruyor)?
  • Masaüstü ile mobil sonuçlar arasındaki farklar nelerdir?
  • SERP’lerdeki başlıklarda herhangi bir kalıp var mı (anahtar kelimeler, kelime öbeği)

aranacak şeyler

İçerik boşlukları için inceleme

Mevcut içerik stratejinizde rakiplerinize kıyasla nerelerde fırsatlar olduğunu öğrenin. Buna bir örnek, örneğimizde burada incelediğimiz sitenin “Koşu Ayakkabıları” çevresinde içerikten yoksun olduğunu fark etmek, ilk üç rakibin gerçekten de bu içeriğe sahip olduğunu fark etmektir. Bunu stratejimize taşımak, arama ortamına daha fazla maruz kalma sağlayabilir.

SERP’lerde Anahtar Kelime Gücü

Ana odak anahtar kelimeleriniz için arama sonuçlarında rekabetinizin nerede göründüğünü bulun. Bu, anahtar kelimeyi özellikle favori aracınızda arayarak veya hatta seçtiğiniz anahtar kelimeyi Google aramasına yerleştirerek yapılabilir.

Belirli anahtar kelimeler için rakipleri belirleme

Yukarıda gördüğümüz şey, “En İyi Koşu Ayakkabısı” terimi arandığında, bunların o anahtar kelimeyle ilişkili en üst sıradaki URL’ler olduğudur. Analizimizde, bu sayfaların her birinin nasıl düzenlendiğini, içerik miktarını ve bu sayfaların değerini artırabilecek diğer faktörleri gözden geçirebilir ve görebiliriz.

Geri bağlantı boşluklarını analiz edin

İyi bir kural, rakibinizin profili güçlendirmek için geri bağlantılarını nerede topladığını görmektir ve bunlar aynı zamanda ilk erişiminiz için harika kaynaklar olacaktır. Yararlı bir görev, en iyi 3 – 5 rakibinizden geri bağlantı profilini incelemek ve onların sitelerine ve sayfalarına geri takip eden bağlantılarında herhangi bir model aramak olacaktır. Geri bağlantı profilinizi karşılaştırırken eksik bağlantı kaynakları olduğunu fark ederseniz, geri bağlantılar için sitenizden belirli URL’leri sunmak üzere bir erişim stratejisi geliştirebilirsiniz.

Tavsiye Edilen:  ChatGPT İstemleriyle SEO Uzmanlığına Ulaşma: İpuçları ve Püf Noktaları

Rakiplerin kullandığı içerik türlerini analiz edin

Rakipler, kullanılan stratejiye bağlı olarak içerik çabalarına farklı şekilde yaklaşabilirler. Bu, mevcut örneğimizde “koşu ayakkabıları”na dayalı daha fazla bilgilendirici içerik anlamına gelebilir. Ayrıca gerçek koşu ayakkabısı ürün sayfalarını oluştururken daha çok ürün odaklı, içerik ağırlıklı bir strateji kullanıyor olabilirler. Rekabet araştırmanız için belirli bir anahtar kelime grubuna odaklanıyorsanız, en iyi sonuçların onlarla ortak bir yanı olduğunu görebilirsiniz. Öte yandan, mevcut rekabetin önüne geçmenize yardımcı olabilecek yapılandırılmış veriler, resimler veya diğer UX gibi daha iyi özellikler ekleyerek zaten var olanı iyileştirme fırsatı görürseniz.

Rakip analizinizden stratejik SEO uygulamaları

Araştırmanızı bitirdiğinize göre sırada ne var? Analize uyacak şekilde stratejinizi oluşturmak. Devam eden örneğimizde, koşu ayakkabıları ve çeşitleri için sıralamamızı iyileştirmenin yollarını arıyoruz. Rakiplerin ne yaptığına ve bizim ne yapmadığımıza dair bir öncelik listesi belirlememiz gerekecek.

Örneğin:

  • Rekabetçi araştırma boşluklarına dayalı bir geri bağlantı profili oluşturun (düşük)
  • Arama, e-ticaret seçenekleriyle doludur, bu nedenle ürünlerimizle ilgili yapılandırılmış verilere sahip olmak anahtar olacaktır (yüksek)
  • Harika bir koşu ayakkabısını neyin harika yaptığına dair bilgilendirici içerik, çabalarımıza yardımcı olacaktır (orta)
  • Kaliteli koşu ayakkabılarının nasıl seçileceği ve bunun neden önemli olduğu (yüksek) hakkında yetkili içerik

Bu sadece bir örnek ama yürüttüğümüz rekabetçi araştırmanın başlangıç ​​noktası olabilir. Öncelikler seviyesinin neden belirlendiğini açıklamak için, insanların satın almalarına yardımcı olacak içerik oluşturmanın ve ürün yapılandırılmış verilerinin orada olduğundan emin olmanın, arama sonuçlarında en çok yardımcı olacağını görebiliriz. Geri bağlantılar, içerik çabalarımızdan doğal olarak gelebilir, ancak diğer öğelerin tamamlandığı bir sosyal yardım gönderisi olabilir.

Çözüm

Bu, genel olarak SEO ve pazarlamanın çok önemli bir parçasıdır. Her zaman alanın tamamında bir görev olmayacak ve yaklaştığınız belirli bir sektöre veya anahtar kelimeler grubuna inebilir. Buradaki örneğimizde, genel olarak ayakkabılara değil, özel olarak koşu ayakkabılarına bakıyorduk, ancak gelecekte müşteri başka bir ayakkabı türüne geçmek isteyebilir. Bu, rekabetin de değişebileceği anlamına gelir. Son bir not olarak, kullandığınız araçlar ne olursa olsun, rakiplerinizi manuel olarak keşfederek bu kadar çok şey öğrenebilmeniz inanılmaz.