SEO Rekabet Analizi – Rakiplerinizi Bilin

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:SEO Rekabet Analizi – Rakiplerinizi Bilin


“Rakiplerinizden daha hızlı öğrenme yeteneği, tek sürdürülebilir rekabet avantajı olabilir.”
– Tanrım, Arie de
SEO, günlük faaliyetlere tamamen kapılmanın kolay olduğu ve bu nedenle daha büyük strateji parçası etrafında kendinize anahtar sorular sormayı unutan trafik elde etme kanallarından biridir – SEO alanındaki en son trendler nelerdir, rekabet ne yapıyor? ? Rekabeti durdurmak ve koklamak önemlidir!Nedensellik teorisini uygulamak (neden-sonuç ilişkisi) – SEO rekabet analizi 3 temel bölüme ayrılabilir:

 • Sebep – Rakiplerim nasıl sıralanıyor?
 • Etki – Rakiplerim ne kadar SEO trafiği çekiyor?
 • Sebep – Neden rakiplerim beni sıralıyor?

Rakiplerim nasıl sıralanıyor?

Rakiplerinize karşı nerede sıralandığınızı bilmek önemlidir. Bunu anlamanıza yardımcı olabilecek bir dizi farklı araç var – benim kişisel favorilerim:

 • Gelişmiş web sıralaması – Bu araçla ilgili en sevdiğim şey, sabit fiyatlandırması (yılda 99-599 ABD Doları) ve raporlamada size sağladığı kontrol.
  Gelişmiş Web Sıralama Aracı
 • SEOMoz Sıra Takibi veya kuzgun araçları – Bunların her ikisi de harika çevrimiçi sıralama izleme araçlarıdır, bunlar gibi diğer çok değerli reklamlarla birlikte gelirler – bağlantı manzarası, bağlantı yöneticisi veya sosyal monitör. Sıralama raporunuzu farklı kova – baş, gövde ve kuyruk anahtar kelimelerine göre bölümlere ayırarak bunu bir adım daha ileri götürebilirsiniz. Bu size, nerede rekabetten daha iyi durumda olduğunuza ve nerede geliştirmeniz gerekebileceğine dair bir fikir verir. Örnek: Rakip A, anahtar baş terimleri sıralamasında çok daha iyidir, ancak siteniz gövde/kuyruk anahtar kelimeleri sıralamasında çok daha iyi bir iş çıkarır.

Rakiplerim ne kadar SEO trafiği çekiyor?

Rakiplerimize göre nerede sıralandığımızı anladıktan sonra, bir sonraki mantıklı adım, bu sıralamaların sürmeye yardımcı olabileceği trafik miktarını bulmaya çalışmak olacaktır. Bu analiz aynı zamanda diğer kilit soruların yanıtlanmasına da yardımcı olur – Siz ve rakipleriniz arasındaki fark nedir? Buradaki genel pazar fırsatı nedir? Çok önemli bir fırsat alanını gözden mi kaçırıyorsunuz? Bu analize yardımcı olan birkaç araç var – rekabet.com, comscore.com Ve hitwise.com birkaç isim. Tüm araçlar ücretlidir, yani bu biraz yatırım gerektirebilir, comscore ve Hitwise rekabete göre biraz daha pahalıdır. Compete’nin arama yönlendirme raporu, trafiği ücretli ve ücretsiz olarak ayırır (aşağıdaki resme bakın)

Bu sonuçları doğrulamak için Hitwise’ı da kullanmak isteyebilirsiniz –

Bu rapor aynı zamanda rakiplerin web sitelerine trafik çekmek için kullandığı diğer kanallara da ışık tutabilir – PPC, Satış Ortağı, Facebook vb.

Tavsiye Edilen:  Çevrimiçi Kurs Oluşturmak Ne Kadar Sürer? (+Uzman İçerik Oluşturuculardan Tavsiyeler)

Neden rakiplerim beni sıralıyor?

Muhtemelen SEO alanında en çok sorulan sorulardan biri – rakiplerim neden sıralamada geride? Google ve Bing’in web sitelerini sıralamak için kullandığı 1000’den fazla sinyal olmasına rağmen, en fazla ağırlığa sahip olan bağlantılardır – içeriğin kral olduğu yerde, bağlantılar Tanrı’dır! Geri bağlantıların kullandığı yarışmaları analiz etmenin en iyi yolları SEOMoz’un OpenSiteExplorer Aracı. OpenSiteExplorer size derinlemesine bir bakış sunar.

 • Harici Bağlantılar – Harici web sitelerinden gelen bağlantılar şu noktalara işaret eder: Alt alan, Kök Alan
 • Etki Alanlarını Bağlama – Etki Alanı yetkilisine göre sıralanmış, bir web sitesine bağlantı veren sayfalar ve web siteleri[1]
 • Bağlantı metni dağıtımı – Bir web sitesine işaret eden çeşitli bağlantı metni bağlantılarının dağılımı. Bu, rakiplerin bağlantı geliştirme stratejisini analiz etmeye ve anlamaya yardımcı olur! (göz kırpmak).

Rakip sıralarının, trafiğinin ve bağlantılarının analizi, bize rekabet ortamının bütünsel bir görünümünü verir ve bu da, önemli SEO projeleri ve önceliklendirme hakkında bilinçli kararlar vermemize yardımcı olur. Son olarak, Google içgörülerini ve Blekko’yu kullanmanızı tavsiye ederim – Google içgörüsü, artan trendler ve bu eğilimleri etkileyen mevsimsellik ile iletişim halinde olmanızı sağlar. Şuna göre daraltabilirsiniz –

 • Web, Resim, Haber veya Ürün
 • Coğrafyaya Göre Bölge
 • Ay veya yıla göre filtrele


Blekko.com bir dizi ölçümü tek seferde hızlı bir şekilde analiz etmek harikadır –

 • Eyalet ve ülkeye göre Gelen Bağlantılar
 • Yinelenen İçerik
 • Tarama istatistikleri


1. olma yarışında rekabetin ne yaptığını anlamak çok önemlidir – Rekabette üstünlük sağlamak için “neden-sonuç”un arkasındaki nedenleri anlamak önemlidir.

[1] Domain Authority: Tüm link metriklerinin algoritmik kombinasyonuna dayalı olarak bu domainin arama motorlarındaki sıralama potansiyelini tahmin eder.(SEOMoz.org)