SEO ROI Hesaplayıcı: SEO ROI’nizi Nasıl Hesaplarsınız?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:SEO ROI Hesaplayıcı: SEO ROI’nizi Nasıl Hesaplarsınız?

SEO ROI Nedir?

SEO ROI, bir SEO kampanyasından elde edilen kârın yatırıma oranını döndüren bir hesaplamadır. SEO, kampanyanın toplam maliyetinden daha fazla organik gelir veya dönüşüm sağlıyorsa, bir site olumlu bir yatırım getirisine sahip olacaktır. Başlangıçta SEO’nun olumlu bir yatırım getirisine sahip olması aylar alabilirken, yatırım getirisi yıllar içinde artabilir.

SEO ROI hesaplayıcımızı daha iyi kullanmak için, giriş değerlerinizi belirlemek üzere aşağıdaki adımları kullanabilirsiniz:

1. Ek Organik Trafik – Yıllık

Bu metrik, organik trafiğinizin önümüzdeki 12 ayda ne kadar büyümesini istediğinizi belirtmelidir. Ne kadar çok organik trafik alırsanız, bu oturumları müşterilere dönüştürmek için o kadar çok fırsatınız olur. SEO’nun amacı sıralamadaki konumları iyileştirmek olduğundan, ideal olarak siteniz eskisinden daha fazla organik trafik üretecektir.

Organik trafiğinizin ne kadar artmasını beklemeniz gerektiğini belirlemek biraz zor olabilir. Aşağıda, bu metrik için gerçekçi hedefler belirlemenize daha iyi yardımcı olabilecek bazı faktörler verilmiştir:

1. Web Sitesinin Boyutu

SEO ROI hesaplayıcısı için ek organik trafik miktarını tahmin ederken, web sitenizin boyutuna göre gerçekçi hedefler belirlemek önemlidir. Örneğin, siteniz ayda 100.000’den fazla organik oturum oluşturuyorsa, organik trafiği %40 artırma hedefine ulaşmak zor olabilir. Bunun yerine, aldığınız büyük miktarda trafik göz önüne alındığında, %10’luk bir büyüme hedefi daha makul olabilir. Daha küçük siteler için daha büyük yüzde artışları daha gerçekçi olabilir.

2. Hedef Anahtar Kelimelerin Arama Hacmi

Ayrıca hedef anahtar kelimelerinizin aranma hacmi de hedeflenen organik trafik artışınızı belirlemede çok önemli bir rol oynar. Sektörünüz ve ürününüz, arama fırsatı miktarını belirleyecektir. Örneğin, “saatler” satan bir şirket, niş bir SaaS ürününden çok daha büyük hacimli anahtar kelimeleri hedefleyebilir. Temel anahtar kelimelerinizin toplam hacmi, toplu arama potansiyelinizin nasıl göründüğüne dair size daha iyi bir fikir verebilir.

Tavsiye Edilen:  Jasper AI İncelemesi: 2023'e Kapsamlı Bir Bakış

3. Mevcut Sıralamalar

Organik trafik artışlarını tahmin etmek için toplu arama hacminizi kullanıyorsanız, bu verileri mevcut sıralamalarla eşleştirdiğinizden emin olmak isteyeceksiniz. Örneğin, eğer sıralama yapıyorsanız

Anahtar Kelime Hacmi: 10.000
Mevcut Derece: 8
Gol Sıralaması: 5

Ardından, standart bir tıklama oranı modeli kullanarak bu sıralama değişikliğinin değerini tahmin edebilirsiniz:

Konum 1: %26,4
Konum 2: %15,2
Pozisyon 3: %11,2
Pozisyon 4: %8,4
Pozisyon 5: %5,8
Pozisyon 6: %4
Pozisyon 7: %3
Pozisyon 8: %2,2
Pozisyon 9: %1,7
Pozisyon 10: %1,3

Aylık arama hacmindeki değişikliği tahmin etmek için tıklama oranı modelini uygulayabilirsiniz:

Yukarıdaki örnekte, sıralama konumundaki değişiklik, 360 ek organik oturumla sonuçlanacaktır.

2. Ortalama Dönüşüm Değeri

Ayrıca, SEO’nun yatırım getirisini belirlerken, ortalama dönüşüm değerinizin ne kadar olduğunu anlamak önemlidir. Bu, sunduğunuz ürün veya hizmete göre değişiklik gösterecek olsa da, burada bazı tahminler belirlemek, SEO’dan elde edebileceğiniz getirileri değerlendirirken faydalı olabilir.

E-ticaret Ortalama Dönüşüm Değeri

Bir e-ticaret mağazasıysanız, bu oldukça basit olabilir. Google Analytics’te e-Ticaret izleme ayarınız varsa Dönüşümler > E-ticaret > Genel Bakış’a giderek Ortalama Sipariş Değerinizi bulabilirsiniz. Bu size sitenizin ortalama sipariş değerini gösterecektir.

E-ticaret Dışı Ortalama Dönüşüm Değeri

Bir e-Ticaret sitesi değilseniz, müşteri yaşam boyu değerinizi ve potansiyel müşteriden müşteriye dönüşüm oranınızı belirlemeniz gerekir. Bu, Google Analytics’te bir “Hedef Değeri” belirlemenize yardımcı olacaktır.

Örneğin, müşterileriniz hakkında aşağıdaki veri noktalarını belirlediğiniz bir örnek kullanalım:

Müşteri Yaşam Boyu Değeri = 10.000 ABD Doları
Kurşun Dönüşüm Oranı = %20

Müşteri adaylarınızın %20’sini müşteriye dönüştüreceğinizi ve her müşterinin 10.000 ABD Doları değerinde olduğunu bildiğinize göre, bu, söz konusu hedef için her olası satışın 2.000 ABD Doları değerinde olacağı anlamına gelir. Bu bilgilerle, aslında bu bilgileri Google Analytics görünümünüze ekleyebilirsiniz. Bu size e-ticaret dışı dönüşümler için gelir tahminleri verecektir.

Tavsiye Edilen:  Neden 2023'te Google AdSense'i Kullanmalı? – Showeblogin

Bu bilgiyi Google Analytics’e eklemek için aşağıdakileri yapmanız yeterlidir:

  1. “Yönetici” ayarlarınıza erişmek için dişli simgesini seçin
  2. “Hedefler”e gidin
  3. Değer atamak istediğiniz hedefi seçin
  4. “Hedef Ayrıntıları”nı tıklayın
  5. “Değer”in açık olduğundan emin olun ve hedef değerinizi ekleyin

3. Ortalama Dönüşüm Oranı

Artık müşterilerinizin ortalama dönüşüm değerini belirlediğinize göre, belirlemeniz gereken bir sonraki şey ortalama dönüşüm oranıdır. Dönüşüm oranı, oturumların yüzde kaçının satışa veya potansiyel müşteriye dönüşeceğini söyler.

Neyse ki, hem e-ticaret hem de e-ticaret dışı siteler için bunu Google Analytics’te bulmak kolaydır:

  • E-ticaret mağazaları: Bu, Dönüşümler > E-ticaret > Genel Bakış’ta bulunabilir. Bu rapor size bir “E-ticaret Dönüşüm Oranı” göstermelidir
  • E-ticaret dışı siteler: Bu, Dönüşümler > Hedefler > Genel Bakış > Hedef Seçeneği’ndedir. “Hedef Seçeneği”ndeki listeden birincil dönüşüm hedefinizi seçmeniz yeterlidir; hedef dönüşüm oranınızı görebilmeniz gerekir.

Bu dönüşüm oranlarını kullanarak, trafik iyileştirmeleriyle kaç kullanıcının dönüşüm gerçekleştirme olasılığının yüksek olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz.

Trafik Kalitesi

Elbette, dönüşüm oranının trafiğinizin kalitesinden etkilenebileceğini anlayın. SEO kampanyanız yüksek nitelikli terimleri hedefliyorsa, dönüşüm oranınızın sabit kaldığını ve hatta arttığını görmelisiniz. Ancak, nitelikli veya daha yüksek dönüşüm hunisi terimlerini hedefliyorsanız, bu, dönüşüm oranınızın düşmesine neden olabilir. Klasik örnek, blogdan büyük miktarda trafik oluşturan ancak bu kullanıcılar dönüşüm sağlamayı düşünmediği için dönüşüm oranında büyük bir düşüş gören bir sitedir.

Yüksek niyetli sayfalardaki dönüşüm oranını daha iyi anlamak için Google Analytics’te bir segment kullanmayı bile düşünebilirsiniz. Bu segment, yalnızca açılış veya ürün/kategori sayfaları gibi yüksek dönüşüm sağlayan sayfalara yönelik trafiği ölçebilir. Bu size dönüşüm hunisinin alt sayfalarındaki dönüşüm oranları hakkında daha doğru bir fikir verebilir.

4. SEO Kampanya Maliyeti – Yıllık

Bu, SEO kampanyanızın yıllık maliyeti olacaktır. Aylık bir ücret alıyorsanız, SEO kampanyanızın yıl içindeki toplam maliyetini elde etmek için aylık harcamalarınızı 12 ile çarpmanız yeterlidir. Bu, SEO ROI hesaplayıcısının son alanına eklenmesi gereken değerdir.

Tavsiye Edilen:  Güvenlik ihtiyaçlarını nasıl karşılıyoruz & devam eden güvenlik iyileştirmeleri. Bölüm 2

[roicalculator heading=”SEO ROI Calculator”][/roicalculator]

Web siteniz için SEO değerini daha iyi tahmin etmek için SEO ROI hesaplayıcımızı kullanabilirsiniz.

SEO ROI hesaplayıcısını kullanmak için, web sitenize ne kadar ek organik trafik almak istediğinizi girebilirsiniz. Ardından, bir web sitesi dönüşümünün işletmeniz için ne kadar değerli olduğunu ve sitenizin ortalama dönüşüm oranını girin. SEO ROI hesaplayıcısı, organikten elde edilen ek geliri yıllık SEO maliyetlerinizle karşılaştıran bir yatırım getirisi değeri döndürür.

Chris Long Hakkında

Chris Long, Go Fish Digital’de Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısıdır. 9 yılı aşkın deneyimiyle Chris, Google’ın algoritması ve web teknolojisine ilişkin derin bir anlayışla müşterilerin organik trafiği iyileştirmelerine yardımcı olmak için benzersiz sorunlar ve gelişmiş arama durumları üzerinde çalışır. Chris, GEICO, Adobe ve The New York Times gibi müşteriler için arama stratejileri konusunda tavsiyelerde bulundu. Moz, Search Engine Land ve Search Engine Journal’a katkıda bulunmaktadır. Ayrıca SMX East ve BrightonSEO gibi endüstri konferanslarında konuşmacıdır.