SEO Uzmanları: Bir SEO Uzmanını Tutmanın Nedenleri

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:SEO Uzmanları: Bir SEO Uzmanını Tutmanın Nedenleri

Bunu biliyor muydun Satın alma kararlarının %63’ü çevrimiçi başla? Kaliteli potansiyel müşterileri sitenize çekmek, web sitenizin görünürlüğünü artırmak ve sıralamanızı sonuç sayfalarının üst sıralarına çıkarmak istiyorsanız, güçlü bir çevrimiçi varlık oluşturmanız gerekir.

Ancak günümüzün hızlı ve rekabetçi ortamında çevrimiçi varlığa sahip olmak artık yeterli değil. Web siteniz, sonuç sayfalarının huysuz karmaşasının ortasında öne çıkmalı ve hedef kitleniz ve arama motorlarınız üzerinde kalıcı bir izlenim bırakmalıdır. SEO uzmanlarının devreye girdiği yer burasıdır.

Bir SEO uzmanı, web sitenizin farklı yönlerini analiz eder ve markanızın arama motorlarındaki görünürlüğünü (daha yüksek sıralamalar) artırmak, organik trafiği yönlendirmek ve sonuçta satışa yol açan kaliteli organik trafiği artırmak için taktik ve stratejiler belirler.

Bir SEO uzmanını işe almak size başlangıçta biraz paraya mal olacak, ancak zaman içinde yatırımınızın önemli bir getirisini göreceksiniz (doğru olanı işe almanız şartıyla!) Bir SEO uzmanını nasıl işe alabileceğinizi ayrıntılı olarak tartışalım.

SEO Uzmanının Rolü: Anlık Görüntü

Bir SEO uzmanının rolü, kuruluşun gereksinimlerine bağlı olarak temelden karmaşığa kadar değişir.

Küçük ölçekli işletmeler, sonuç sayfası sıralamalarını oluşturmak, artırmak ve sürdürmek için bir SEO uzmanı kiralayabilir. Ancak kurumsal SEO daha tekniktir. SEO profesyonellerinin, diğer SEO uzmanlarından oluşan bir ekibi yönetmesi, SEO kampanyalarının masraflarını yönetmesi, doğru SEO stratejilerinin uygulandığından emin olmak için diğer departmanlarla işbirliği yapması, günlük performans ölçümlerini izlemesi ve bunun kârlılığa nasıl dönüştüğünü tanımlaması gerekecektir.

SEO’nun Teknik Yönleri

SEO uzmanlarını işe almamanızı tavsiye eden bir makaleye rastladım.

Nedeni?

Bir web geliştiricisinin SEO’nuzu halledebileceğine şiddetle inanıyorlar.

Bu rol eşit derecede önemli olsa da, web geliştiricileri SEO sorunlarını tanımlayacak ve gerekli ayarlamaları yapacak teknik bilgiye sahip değildir.

SEO uzmanları, SEO stratejileri geliştirmek ve uygulamak için gerekli araçlara ve uzmanlığa sahiptir. İlgili ayarlamaları yapmak için karmaşık teknik verileri anlaşılır parçalara çevirme konusunda beceriklidirler.

Ayrıca bir web sitesini arka uçtan nasıl optimize edeceklerini de biliyorlar. Bu, yapılandırılmış veriler oluşturmayı, web sitesi hızını artırmayı, kullanıcı dostu URL’ler oluşturmayı, başlıkları, başlık etiketlerini, meta açıklamaları vb. optimize etmeyi içerir.

İçerik Optimizasyon Stratejileri

SEO’lar, arama motorları ve web kullanıcıları için içeriği optimize etme konusunda yetenekli olmalıdır. Bu önemli çünkü İçeriğin alaka düzeyi, müşteri yolculuğunun her aşamasında dönüşümü artırmada çok önemlidir.

SEO’ların ayrıca müşteri ihtiyaçlarını belirlemek, bunları incelemek ve arama amacına uygun değerli içerik oluşturmakla da görevi vardır.

Bu, arama sorguları sırasında kullandıkları anahtar sözcüklerin tam olarak belirlenmesini, bu sözcüklerin web sitesindeki stratejik alanlara (meta etiketler, başlıklar, içerik) yerleştirilmesini ve içeriğin, arama motoru taranabilirliği ve dizine eklenebilirliği için uygun şekilde yapılandırılmasını sağlamayı içerir.

Ayrıca iş sürecini kolaylaştıran, verimliliği artıran ve istenen sonuçları üreten doğru araçlara da erişebilmeleri gerekir.

Analiz ve Raporlama: SEO Başarısını Takip Etmek

SEO analizi ve raporlaması SEO’nun en zorlu kısmı olabilir.

İzlenecek bu kadar çok ölçüm varken, sayfa görüntülemeleri veya yüksek sıralamalar gibi gösterişli ölçümlerin altında ezilmek kolaydır.

Ancak en kritik soru şu: Bu ölçüm müşterinin yaşam boyu değerine nasıl katkıda bulunuyor? Verilere erişim sahibi olmak yeterli değildir. SEO uzmanları, web sitesinin nasıl performans gösterdiğini, çalışma stratejilerini ve iyileştirme alanlarını nasıl inceleyeceklerini anlamalıdır.

Tavsiye Edilen:  SEO na stronie 2023: najważniejsze czynniki wpływające na wyższą pozycję w rankingu

İşletmeler için SEO’nun Değeri

SEO önemlidir çünkü yeni müşterileri çekmek için düşük maliyetli ancak etkili bir yöntem sağlar.

Bir müşterinin ‘En iyi seksiyonel garaj kapısı’ araması yaptığını ve web sitenizin ilk üç arama sonucundan biri olduğunu hayal edin.

Web sitenizin içeriği ilgi çekiciyse, arama yapan kişi ürün tekliflerinizi görmek veya işletmeniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayabilir.

Neyse ki kullanıcı, kaliteli bir garaj kapısı alma, nelere dikkat etmesi gerektiği, fiyatlar ve diğer temel konularla ilgili kılavuzlara da rastlayabilir. Baştan sona okuduktan sonra bir satın alma işlemi yapmaya karar verir.

Çevrimiçi bir ziyaretçiyi müşteriye dönüştürmek her zaman kolay olmasa da SEO, yolculuklarının her aşamasında potansiyel müşterileri çekmenin harika bir yoludur.

Web Sitesi Trafiği: SEO Avantajı

SEO’yu pazarlama stratejinize dahil etmenin en belirgin nedeni, satışa dönüşecek alakalı organik web sitesi trafiği oluşturmaktır. Kuşkusuz, web sitesi trafiği yeni altın madeni ve yalnızca SEO’ya öncelik veren şirketler liderlikten aslan payını alacak.

Marka Görünürlüğü ve Güvenilirliği için SEO

Web siteniz arama sonuçlarında ne kadar üst sıralarda yer alırsa, görünürlüğünüz o kadar artar.

İnsanlar ilgili öğeleri veya belirli bilgileri ararken, SEO için optimize edilmiş bir web sitesine sahip olmak, markanızın SERP’lerde en iyi sonuçlar arasında yer alacağı anlamına gelir.

Ayrıca web sitenizin arama sonuçlarının en üstünde görünmesi, tüm Google sıralama faktörlerini karşıladığınız anlamına gelir. euzmanlık, edeneyim, Aotoriterlik ve Tpaslanmaya dayanıklılık. Bu, markanızı sektörde bir otorite haline getirir ve diğer web siteleri içeriğinize kolayca bağlantı verebilir.

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu: SEO’nun Doğrudan Etkisi

Dönüşüm oranı optimizasyonu (CRO), web sitenizde istenen işlemi tamamlayan kullanıcıların yüzdesini artırır. Bu, form kayıtları, bir ürün satın alma, bir hizmeti tercih etme vb. olabilir.

Web sitenize trafik çekmek yeterli değildir. Bu potansiyel müşterileri ödeme yapan müşterilere dönüştürmek en önemli şeydir. Ve SEO, yüksek dönüşüm oranının sağlanmasında başarının zeminini hazırlar.

Kullanıcı Deneyimini Geliştirmede SEO’nun Rolü

Kullanıcı deneyimi SEO’da büyük bir rol oynamaktadır. Arama motoru botları, en iyi sonuçları önermek için kullanıcı sorgularını toplamaya ve web sitesi verilerini analiz etmeye odaklanır. İyi optimize edilmiş bir site, web ziyaretçileri için kesintisiz gezinme sağlayarak sayfanızda daha uzun süre kalmalarını sağlar. Her ikisine de öncelik vermek, web sitenizin sıralamasını yükseltmede, organik trafiği artırmada ve genel dönüşümleri artırmada temel faktörlerdir.

Maliyet-Fayda Analizi: Bir SEO Uzmanının İşe Alınması

Bir SEO uzmanını işe almak pahalı mıdır? Yoksa ipleri ve DIY’i öğrenmek daha mı iyi?

Anladım. Çoğu işletme sahibi bir SEO şirketini işe almaktan kaçınır çünkü onlar yalnızca hizmetlerini satmada harikadırlar ancak sonuçlarda yetersizdirler. Gerçek organik trafiği yönlendirmek için iğneyi nadiren hareket ettirirler.

Karar verme sürecinizi kolaylaştırmak için her iki senaryoyu da analiz edelim.

Mali Boyut: Bir SEO Uzmanının İşe Alınması Vs. Kendin Yap SEO

Bir SEO profesyonelini işe almak ucuz değildir.

Saatlik ücretler 15 – 35 Dolar arasında değişmektedir. Üst düzey bir SEO ajansıyla çalışıyorsanız, yerel kampanyalar için en az 500 ABD Doları, daha büyük kampanyalar için ise 2500 – 5000 ABD Doları arasında bir bütçe ayırın.

Tavsiye Edilen:  5 parasta yksityistä verkkoa naisyrittäjille

Bu nedenle bazı küçük işletme sahipleri bunu kendileri yapmaya başvuruyorlar.

Maliyetlerden tasarruf etmek ve sonuçları hızlı bir şekilde elde etmek istiyorsanız ne yazık ki DIY SEO önerilmez. Bu yaklaşım, muhtemelen istediğiniz sonuçları getirmeyecek çeşitli stratejileri öğrenmeyi ve uygulamayı gerektirir.

Bütçeniz varsa, bir SEO uzmanını işe almak en iyi seçeneğiniz olacaktır. Aksi takdirde DIY SEO uygun bir seçenektir.

Zaman ve Kaynaklar: Kendin Yap SEO’nun Gizli Maliyetleri

SEO yoğun ve zaman alıcı bir süreçtir. Özellikle yeni başlayan biri olarak incelikleri öğrenmek ve uygulamak zaman alacaktır.

Spoiler uyarısı: Profesyonel SEO sertifikaları ucuz değildir. Kaliforniya Üniversitesi (UC), Davis’in SEO kursuörneğin maliyeti 3200 dolar ve tamamlanması 6 ay kadar sürüyor.

Soru şu; bu zaman dilimi içerisinde web sitenize ne olacak?

Ücretsiz kurslar da hiçbir fark yaratmaz çünkü bunlar temeldir ve yüzeyseldir.

Ayrıca SEO sürekli devam eden bir süreçtir. Ayrıca sürekli değişen arama motoru algoritmalarıyla güncel kalmanız gerekir. Bu kursların çoğu önceden kaydedilmiştir ve en son SEO güncellemelerini içermeyebilir.

Bütün bunlar uzun vadede zaman ve kaynak israfına yol açmaktadır.

Öngörülebilir ve Sürdürülebilir Sonuçlar: SEO Uzmanının Avantajı

Bir SEO uzmanının sonuçların bir geçmişi vardır. Bu nedenle siteniz için istenen sonuçları nasıl oluşturacaklarını biliyorlar.

Başlangıçta, sıralamanıza zarar verebilecek olası sorunları belirlemek için web sitesi denetimleri yaparlar. Ayrıca bu raporları oluşturmak için gerekli gerçek zamanlı araçlarla donatılmıştır.

Daha sonra bu raporları, web sitenizin arama sonuçlarında görünürlüğünü artırmak ve sonuçta kaliteli potansiyel müşteriler elde etmek amacıyla sürdürülebilir bir strateji oluşturmak için kullanırlar. Bu tek seferlik bir proje değil çünkü en iyi sonuçları elde etmek için stratejilerin uygulanmasını ve test edilmesini gerektiriyor.

SEO Uzmanlarını İşe Alma Riskleri ve Zorluklar

Artık SEO uzmanlarını işe almanın avantajlarını araştırdığımıza göre, asıl engel, yetenekli birini bulmak için gürültüyü nasıl aşacağımızdır. Anında sonuç vaat eden çok sayıda yılan yağı satıcısı var.

: Uzman SEO’lar, SEO’nun hızlı sıralama şeması olmadığını biliyor. Arzu ettiğiniz sonuçları görmek ve korumak sabır ve tutarlılık gerektirir.

İşletmelerin SEO uzmanlarını işe alırken karşılaştığı önemli zorluklar aşağıda listelenmiştir:

Etkisiz SEO Stratejilerinin Tuzakları

Anahtar kelime doldurma, bağlantı satın alma vb. gibi etkisiz SEO stratejileri uygulamak, arama sıralamanızı olumsuz yönde etkiler, zaman ve kaynak israfına neden olur.

Siyah Şapka SEO Uygulamalarının Riskleri

Siyah şapka SEO, Google sıralama kurallarına aykırıdır. Arama motoru algoritmalarını manipüle ederek SERP’lerdeki sıralamanızı yükseltmeye çalışır. Ancak Google, sıralamada siyah SEO kullanan web sitelerinin Google dizininden tamamen çıkarılma riskiyle karşı karşıya olduğunu zaten belirtmişti.

Zorlukların Üstesinden Gelmek: Doğru SEO Uzmanını Belirlemek

Doğru SEO uzmanını belirlemenize yardımcı olacak ortak faktörler şunlardır:

 • Öncelikle şirketinizin SEO ihtiyaçlarına erişin. Küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ’ler) her türlü zanaatın bir arada yapılmasını gerektirebilirken, büyük ölçekli kuruluşlar teknik SEO uzmanı gibi belirli SEO becerilerine öncelik verebilir
 • Neyi başarmayı beklediğinizi açıkça belirten ayrıntılı bir iş tanımı yazın
 • Geçmiş performanslarına bakın. Güvenilir bir uzmanın kanıt konusunda uzun yıllara dayanan deneyimi vardır.
 • Referanslarına göz atın. Önceki müşterileri hakkındaki bilgileri ifşa etmek istemiyorlarsa (muhtemelen gizlilik sözleşmesi nedeniyle), web sitelerini nasıl optimize ettiklerini sorun.
 • Nasıl test edip sonuç üretiyorlar? Size SEO süreçleri hakkında daha iyi bilgiler vermek için kişisel danışmanlık talebinde bulunun.
 • Her şeyi bilenler yerine, niş veya sektörünüzdeki uzmanları tercih edin. Sektörünüzü, hedef kitlenizi ve arama kalıplarınızı derinlemesine anlarlar.
Tavsiye Edilen:  B2B PPC Reklamcılığı - Bir Ajans Tutmalı Mısınız?

Doğru SEO Uzmanını Seçmek

Evet, doğru SEO uzmanını bulmak zordur. Ama bu imkansız değil. İşte dikkat etmeniz gereken bazı hayati noktalar.

Kontrol Listesi: İyi Bir SEO Uzmanının Nitelikleri

İyi bir SEO uzmanı:

 • En son SEO trendleri ve algoritma güncellemeleri konusunda bilgili
 • Şeffaftır ve beyaz şapka SEO uygulamalarına uyar
 • Güçlü analitik becerilere sahiptir ve ham verilerden değerli içgörüleri doğru bir şekilde elde edebilir
 • Başarılı SEO kampanyaları oluşturma ve uygulama konusunda inkar edilemez bir geçmişe sahiptir
 • Ekip üyeleri ve diğer yöneticilerle etkili iletişim kurar
 • Teknik ve programlama becerilerine sahiptir ve web sitesi işlevlerinin nasıl geliştirilebileceği konusunda doğru önerilerde bulunabilir

Bir SEO Uzmanını İşe Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Kırmızı Bayraklar

 • Anında sonuçları garanti ederler
 • Süreçlerine ilişkin ayrıntılı bir açıklama yapmıyorlar
 • Gülünç derecede ucuzlar
 • Sektörünüzle alakalı olmayan çok sayıda düşük kaliteli geri bağlantı oluştururlar.
 • SEO stratejileri içerik oluşturmaya odaklanıyor

Potansiyel SEO Uzmanlarına Sorulacak Temel Sorular

 • Benimki gibi işletmeler için ne tür sonuçlar elde ettiniz?
 • Anahtar kelime araştırmasını nasıl yapıyorsunuz?
 • İşletmeler için etkili bir SEO stratejisi nasıl oluşturulur?
 • Benzer bir vaka çalışmasıyla çalışırken ne gibi zorluklarla karşılaştınız ve bunları nasıl aştınız?
 • SEO kampanyanızın başarılı olup olmadığını nasıl belirlersiniz?
 • Google’ın sıralama faktörlerini takip ediyor musunuz? Evet ise nasıl?
 • Başlamak için bizden neye ihtiyacınız var?

Çözüm

Mükemmel SEO için doğru kişileri işe almanız gerekir. Schwartz’ın Forbes ile paylaştığı gibi, ‘harika SEO, insanlar tarafından insanlar için yapılır.’ Bu nedenle yaratıcı, çevik ve empatik insanları bulmak için alışılmışın ötesine geçin. Şirketin hedeflerine uygun, ölçeklenebilir ve sürdürülebilir bir SEO stratejisi geliştirme konusunda beceri sahibi olmalıdırlar. Dolayısıyla, ister HigherVisibility gibi serbest çalışan bir ajansla ister şirket içi uzmanlarla çalışmaya karar verin, yatırımınızdan en iyi değeri elde etmek için bu kılavuzdaki bilgilerden yararlanın.