SEO ve İçerik Optimizasyonu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:SEO ve İçerik Optimizasyonu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

SEO veya Arama Motoru Optimizasyonu, web sitenizi herhangi bir arama motorunun en üstüne çıkarmak için bir yoldur. SEO içeriğin kalitesi ile gelişir ve biter. Harika bir optimizasyon stratejisi yürütmek için, her büyük SEO ajansı önce uygun bir içerik stratejisi uygular.

İçerik ve SEO Değeri Nedir?

Tanınmış bir pazarlamacı olan Heidi Cohen, içeriği, herhangi bir hikayeyi okuyucularla duygusal bir ilişki kurma hedefine uygun bir şekilde aktaran yararlı ve yüksek kaliteli bilgi olarak tanımlar. İçerik dağıtımı, videolar, ses, metin veya sunumları içeren herhangi bir biçimde olabilir.

Artık içeriğin ne olduğu hakkında bir fikriniz olduğuna göre, SEO’daki önemini öğrenmenin zamanı geldi.

Google’da her gün 3,5 milyardan fazla arama işleniyor. Google’ın ana işi, kullanıcılarının sorgularına yararlı ve alakalı sonuçlar sağlamaktır. Zamanla, Google’ın bu sonuçları bulmak için kullandığı algoritmalar değişiyor. Mevcut içerik parçaları, onları arayan kişi için yararlı olma sırasına göre sıralanır. Bu nedenle, içerik sıralamasını optimize etmeden önce, içeriğin müşterilere değer sağladığından emin olmanız gerekir. Değilse, optimize etmenin bir anlamı yoktur; ve değer optimizasyonu sağlarsa, verimli sonuçlara yol açabilir.

İçerik Optimizasyonunun Önemi

Bunun cevabı basit; optimizasyon olmadan içeriğiniz sıralamaya girmez. Optimizasyon, Başlık, Meta açıklamalar, Başlık etiketi ve URL gibi teknik yönleri içerir. Kitlenizin ne istediğini öğrendikten sonra, bir sonraki adım, kolayca optimize edilebilecek içerik oluşturmaktır. Yüksek kaliteli ve SEO dostu içerik oluşturmak için bu adımları izleyin.

  • Yeterli anahtar kelime araştırması yapın ve iyi bir başlık belirleyin
  • Daha iyi okunabilirlik için iyi bir taslak geliştirin
  • İçeriğe alıntıyı dahil et
  • Hedeflenen anahtar kelimenizi %3 yoğunlukla kullanın
Tavsiye Edilen:  İngiltere'nin en savunmasız müşterilerini desteklemek için CX teknolojisi

Oluşturma sırasında içeriğin optimize edilmesi, içeriğinizin içerik merkezli değil, tamamen kitle merkezli olmasını sağlayarak elde edilir.

Bu, içerik oluştururken, onlara vermek istediğiniz bilgileri değil, kitlenin okumak istediklerini yazmanız gerektiği anlamına gelir.

İçerik Oluşturma İşlemi Tamamlandıktan Sonra Ne Yapmalı?

Sayfa Başlığını Optimize Edin – Bir kullanıcı Google gibi arama motorlarından herhangi birinde bir şey aradığında, başlık etiketi, arama sonucu sayfasında gördükleri ilk tıklanabilir öğedir. Aşağıdaki resimde vurgulanan bölüm, başlık etiketidir.

Başlık Optimizasyonu

Bir kullanıcı arama yaptığında, başlığın ve URL’nin hemen altında küçük bir metin parçası görünür. Buna meta açıklama denir. İyi bir meta açıklama, sayfanın TO’sunu (tıklama oranı) artırmaya yardımcı olur. Ayrıca TO, web sitesinin sıralamasını dolaylı olarak etkileyebilir. Aşağıdaki resimde vurgulanan bölüm meta açıklamadır.

Meta Optimizasyonu

– URL’lerin yapısı, SEO’nun önemli bir parçasıdır ve ayrıca sayfanın sıralamasında doğrudan bir etkiye sahiptir. URL, kullanıcının içeriğe tıklayıp tıklamayacağını da tanımlar. İyi hazırlanmış bir URL, hem kullanıcılara hem de arama motorlarına, hedef sayfanın ne hakkında olacağına dair anlaşılması kolay bir gösterge sağlar. Aşağıda, kullanıcı dostu URL’lere birkaç örnek verilmiştir.

URL Optimizasyonu

Optimizasyon önemlidir, çünkü o olmadan içeriğiniz çevrimiçi olarak mevcut olan ve hiçbir anlam ifade etmeyen milyonlarca diğer içerik arasında olacaktır. Bu adımları izleyerek içeriğinizi arama motorlarında kolayca üst sıralara çıkarabilirsiniz. Unutmayın, optimize edilmiş içerik çevrimiçi görünürlüğünüzü artıracaktır.