SEO ve SEM: Her İkisi Nasıl Yapılır?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:SEO ve SEM: Her İkisi Nasıl Yapılır?

**Güncelleme Sonrası**
#SEOvsSEM adında yeni bir SEO Rapper şarkısı besteledim ve bu şarkı asıl amacın anlaşılmasına yardımcı olacak. Buna bir bak.

olarak SEM uzmanı, arama motoru optimizasyonu yapmak ve tıklama başına ödeme reklamlarını yönetmek için çok zaman harcanıyor. Arama motoru pazarlamasının her iki biçimi de belirli düzeyde araştırma, test ve bakım gerektirir. Bu makalede, her ikisini de aynı anda yapmanın faydalarını vurgulamayı ve araştırma ve pazarlama perspektifinden bunların kesiştiği noktaları göstermeyi amaçlıyorum.

İster organik arama ister ücretli arama olsun, hâlâ arama motorlarıyla ilgileniyoruz ve mevcut hizmetleri arayan kullanıcıların ziyaretlerini topluyoruz.

Arama motoru optimizasyonunun ve tıklama başına ödeme yönetiminin en iyi sonuçları elde etmenize yardımcı olabileceği çeşitli alanlar vardır.

Anahtar Kelime Araştırması

Anahtar kelime araştırması genellikle bir web sayfasını optimize etmeye hazırlanırken veya Google Ads ya da Bing Adcenter’da ücretli bir reklam kampanyası oluştururken ilk adımdır. Hangi anahtar kelimelerin ve kelime öbeklerinin en çok arandığını ve en iyi etkileşimi aldığını doğru bir şekilde anlamak gerekir.

Google’ın Anahtar Kelime Planlayıcı anahtar kelimeleri girmenize ve ortalama aylık aramalar, ortalama tıklama başına maliyet, rekabet miktarı ve daha fazlası gibi arama verilerini almanıza olanak tanıyan ücretsiz bir araçtır.

Ürününüz veya hizmetiniz için en iyi anahtar kelimeleri belirledikten sonra bunları arayın. Arama sonuçları sayfasına çok dikkat edin. Üstte ve altta bir dizi ücretli reklam, yerel listeler (yerel arama ise) ve doğal listeler görmelisiniz. Bu listeler yalnızca rekabetinizi temsil etmekle kalmaz, aynı zamanda kullanabileceğiniz reklam örnekleri ve blog yazma konuları da sağlar.

Ücretli reklamları alaka düzeyi açısından inceleyin. Aynı ibarelerle aktif olarak teklif veren firmalar aynı veya benzer hizmeti mi veriyor? Eğer öyleyse harika. Arama sonuçlarının 1. ve 2. sayfalarındaki doğal listeleri inceleyin. Benzer arama terimleri için sıralamada yer alan rekabetçi bloglar var mı? Eğer öyleyse, aynı anahtar kelimeleri hedefleyerek, şirketinizin konuyla ilgili bakış açısını da dikkate alarak kendi yazınızı yazmayı düşünün.

Tavsiye Edilen:  Tahminleri Gerçekleştirin 🔮 | 2023'ün En İyi Dijital Reklamcılık ve Pazarlama Trendleri

Reklam Metni ve Meta Açıklamaları

Reklam metni ve meta açıklamalar, kullanıcıyı tıklamadan önce sayfanızda neler olduğu konusunda eğitmeniz için ilk fırsatı sunar. Reklam metni, Reklam içerisinde kullanılan başlık ve açıklamadır. Reklam kampanyası kurulumu sırasında yapılandırılır. Meta açıklaması, web sayfasında kullanılan ve sayfanın neyle ilgili olduğunu açıklayan koddur. Siteniz listelendiğinde arama sonuçlarının doğal alanında gösterilir.

PPC ve SEO yapmanın bir avantajı reklamları ve açıklamaları test edebilme yeteneğidir. 2-3 farklı reklam yazıp Google Ads’in arama yapıldığında rastgele gösterilmesini sağlayabilirsiniz. Ücretli kampanya etkinleşip yayınlanmaya başladıktan sonra performansı analiz edin. En çok hangi reklamlar gösterildi? En çok tıklamayı hangi reklamlar aldı? Daha da önemlisi, hangi reklamlar web sitesi dönüşümlerine yol açtı? Anahtar kelimelerin ne kadar arama hacmine sahip olduğuna bağlı olarak, aynı gün veya 30 gün veya daha kısa sürede analiz etmek için yeterli veriye sahip olabilirsiniz. Meta açıklamada hangi reklam en iyi performansa sahipse o kullanılmalıdır. Arama motoru optimizasyonu çok zaman aldığından, bu adımı uygulamak, web siteniz nihayet arama motorlarının 1. sayfasında gösterildiğinde, listenizin tıklama alma ve web ziyaretçisini bir potansiyel müşteriye dönüştürme olasılığının daha yüksek olmasını sağlar.

Markalama ve Promosyonlar

Şirketinizin hangi konumda olduğuna bağlı olarak, markalaşma ve ürün/hizmet tanıtımı için arama motoru pazarlamacılığından yararlanmanız gerekebilir. Örneğin, web siteniz belirli bir ürün veya hizmet için iyi bir sıralamaya sahip olabilir ancak çok fazla etkileşim alamayabilir. Reklamlarda aynı terim için teklif vermeyi ve markanızı desteklemek ve şirketinizi kullanmanın avantajlarını ve özelliklerini vurgulamak için reklam metnini kullanmayı düşünün.

Arama sonucu sayfasında, sayfanın üst kısmında marka bilincinin yer aldığı, şirketinizden bir reklam yer alacak ve ardından doğal listeniz, aşağıdaki hizmet avantajlarına daha fazla odaklanacaktır. Reklam kullanımının şunları yapabileceği kanıtlanmıştır: organik tıklamaları etkilemek.

Tavsiye Edilen:  Tanrı Modu Otomatik GPT: Yapay Zeka Otomasyonda Nasıl Devrim Yaratıyor?

Kullanıcı Etkileşimi ve Dönüşüm Optimizasyonu

Kullanıcı katılımını ve dönüşümlerini test etme yeteneği, arama motoru optimizasyonu ve tıklama başına ödeme yönetimini aynı anda yapmanın başka bir avantajıdır. Ücretli reklamlarla açılış sayfaları oluşturabilir ve bunları farklı şekilde test edebilirsiniz. İçerikteki ses tonunu, görsel seçimini, harekete geçirici mesajı, form yerleştirmeyi, düğme kullanımını ve daha fazlasını test etmek isteyebilirsiniz. Sayfada iyileştirmeler yapın ve sayfanın hangi sürümünün en iyi etkileşimi aldığını ve sonuçta en yüksek yüzde oranında dönüşüm sağladığını görmek için sonuçları analiz edin.

Açılış sayfası içeriğinin hangi versiyonunun ilgi çekici olduğunu ve en iyi dönüşümü sağladığını belirlediğinizde, web sitenizdeki hedef optimize edilmiş sayfayı aynı içerik, CTA’lar ve açılış sayfasındaki bilgilerle güncelleyin. Bu, hem organik hem de ücretli trafik için iyi dönüşüm sağlayan bir açılış sayfası oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Zamanlama, SEO ve PPC kampanyalarını birlikte yapmayı düşünmenizin en büyük nedenidir. Ortalama olarak, özellikle yeni bir web sitesi için, arama motoru optimizasyonu aylar veya yıllar sürebilir (sektöre ve rekabete bağlı olarak). Çoğu yeni işletmenin web sitesi trafiğini ve olası satışları bekleyecek kadar zamanı yoktur.

Tıklama Başına Ödeme kampanyaları bir gün içinde oluşturulabilir ve reklamlar kısa süre sonra yayınlanır. Yeterince doğru, bütçeye dayalıdır, ancak oluşturulan ön kullanıcı verileri ve olası satışlar SEO çalışmalarınızı daha iyi hale getirecek ve yatırımınızın daha hızlı geri dönüşünü sağlayacaktır.