SEO Yeni İçerik Taktikleri | Yayınladıktan Sonra En Önemli Görevler

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır: SEO Yeni İçerik Taktikleri | Yayınladıktan Sonra En Önemli Görevler

SEO İçerik İş Akışınız İçin Yayın Sonrası İpuçları

İçeriği düzenli olarak yayınlarken, bir parçayı bitirmek, içerik yönetim sisteminizde (CMS, WordPress vb.) ‘yayınla’ya basmak ve ardından hemen bir sonraki sayfaya, gönderiye veya makaleye geçmek çok caziptir. içerik planınızda.

Bununla birlikte, bir blog yazısı veya makale gibi yeni bir web sitesi içeriği yayınladıktan sonra, içeriğin hak ettiği görünürlüğü elde etmesini ve arama motoru sonuçlarında iyi performans göstermesini sağlamak için SEO amacıyla yapılması gereken birkaç önemli şey vardır.

Bunları yapmak için zaman ayırın ve yaptığınıza memnun olacaksınız. Tabii ki, bu görevleri planlama, araştırma, taslak oluşturma ve diğer yeni içerikleri tamamlama ile paralel olarak da yapabilirsiniz.

Bu ipuçlarının çoğu SEO içerik performansına sahiptir. Ancak aşağıda başka avantajlar ve promosyon açıları da var.

Ayrıca bunları yaklaşık yayınlama sonrası zaman dilimlerine ayırdım.

Not: Aşağıdaki liste ve tartışma, zaten iyi bir SEO çalışması yaptığınızı varsayar. önce içeriğin ilk yayını. Örneğin, anahtar kelime araştırmanızı yaptığınızı, sayfa içi iyi SEO öğelerine sahip olduğunuzu vb. varsayıyorum.

Ayrıca, bu ipuçlarının ve tavsiyelerin çoğu işletme ve kuruluş türü için geçerli olduğunu unutmayın. Bunları küçük işletme SEO’sunda, B2B odaklı SEO’da ve hatta büyük kurumsal SEO içerik senaryolarında kullanabilirsiniz.

SEO İçerik Görevleri — Yayınlandıktan Hemen Sonra

Yeni içeriği yayınladıktan hemen sonra yapılması gereken birkaç önemli şey vardır. Bu, yayının ‘günü’ veya belki 1-2 gün sonra anlamına gelir.

Beklenmedik Büyük Kusurlar için Canlı Sayfayı veya Gönderiyi Kontrol Edin

Elbette, canlı yayına geçmeden önce taslak sayfanızın veya yayınınızın ön izlemesini yaptınız, değil mi? Ve muhtemelen hepsi harika görünüyordu.

Ancak yine de, yeni içeriğinizi yayınladıktan hemen sonra, görsel olarak istediğiniz gibi göründüğünden emin olmak için canlı sayfayı kontrol edin veya birkaç tarayıcıda (masaüstü ve mobil) yayın paylaşın.

Bu, oluşturma, biçim, düzen vb. ile ilgili beklenmedik büyük sorunları bulma ve çözme zamanıdır. Büyük sorunları dünyanın geri kalanı (ve Google) bulmadan önce düzeltin.

Google, Bing vb. Tarafından İlk Tarama ve Dizine Eklemeyi Kontrol Edin.

Büyük arama motorlarının sitenizi ne kadar hızlı ve sık taradığına bağlı olarak, Google’ın (örneğin) yeni içeriğinizi çok hızlı bir şekilde keşfedip taradığını görebilirsiniz – belki de yeni içeriğin yayınlanmasından birkaç dakika veya bir saat sonra.

Yeni SEO içeriği yayınladıktan sonraki bir veya iki gün içinde, Google Arama’da tarama ve dizine ekleme durumunuzu bulmak için Google Search Console’u (GSC) kullanın.

Özellikle, en son durumu almak için yeni içerik URL’nizi GSC’nin ‘Url Inspection’ aracına yerleştirin.

Yeni içeriği yayınladıktan kısa bir süre sonra, yeni URL’nin indeksleme durumu için Google Search Console’un URL İnceleme raporunu kontrol edin.

Yeni İçeriğe Dahili Bağlantılar Oluşturun

Bu, eskisinden çok daha önce ve daha proaktif olarak yapmaya başladığım bir şey.

SEO taktiklerine gerçekten bağlı olmayan pek çok içerik üreticisi için açık olmayan bir ‘SEO sırrı’.

Temel fikir basittir: yeni sayfanızı veya gönderinizi tamamlayan bazı mevcut içeriği belirleyin, ardından yeni içeriğe işaret eden yeni dahili bağlantılar eklemek için bu eski sayfaları/yazıları güncelleyin.

Kolay gelsin, değil mi?

Ancak buradaki zorluklardan biri, bir site büyüdükçe gelen ve giden tüm dahili bağlantıları takip etmenin, yeni dahili bağlantı fırsatları bulmanın, gerçek bağlantıları eklemenin ve metin varyasyonlarını birden fazla mevcut sayfaya tutturmanın vb. zorlaşmasıdır.

İyi dahili bağlantı araçlarının gerçekten yardımcı olabileceği yer burasıdır.

kullanırım Yoast SEO Ve Bağlantı Fısıltısı kendi dahili bağlantı ihtiyaçlarıma yardımcı olacak WordPress eklentileri.

Profesyonel İpucu: İlgili içerik arasında dahili bağlantılar kurmayı çok daha kolay ve daha doğal hale getirmek için “konu kümeleri” veya “içerik kümeleri” kavramından yararlanın.

Yeni İçeriği Dahili Olarak Tanıtın

Bu ipucu, özellikle kurum içi doğrudan satış ekipleri olan B2B firmaları için iyidir.

Müşterilerinin ve potansiyel müşterilerinin önüne geçmesine yardımcı olabilmeleri için satış organizasyonunuza yeni içerik hakkında bilgi verdiğinizden emin olun. Bu, satış görevlilerine potansiyel müşterileriyle proaktif bir şekilde ilgilenmek ve yeni ihtiyaçlar ve ilgi alanları araştırmak için daha iyi nedenler sağlar.

Bu, özellikle hesap tabanlı pazarlama (ABM) stratejileri için yararlı olabilir. Ayrıca daha geleneksel B2B pazarlama/satış yaklaşımları için de yararlıdır.

Tavsiye Edilen:  Eski İçeriği Güncelleyin ve Daha Fazla Satış Yapın

Şirketiniz B2B web sitesi ziyaretçi izleme araçlarını kullanıyorsa, web sitenize gelen ve yeni ve/veya mevcut içerikle etkileşim kuran bu potansiyel müşterilerden bazılarını tespit edebilmeniz gerekir.

İçeriği Sosyal Medya, E-posta vb. Üzerinde Tanıtın

Sosyal medya, dijital pazarlama karmanızın bir parçasıysa, o zaman kesinlikle yeni içeriğiniz hakkında bilgi edinin.

Promosyon için doğru sosyal kanalları seçmek için hedef kitleye özgü bilginizi kullanın.

Aynı şey e-posta pazarlaması için de geçerli. Yeni içeriğin bazı kısımlarını e-posta haber bültenleri veya diğer biçimler için yeniden kullanmayı düşünün. E-posta abonelerinizle paylaşmak, daha fazla etkileşim ve trafik sağlayabilir.

Tabii ki, belirli içerik konularını ve türlerini belirli e-posta alt kitleleriyle (segmentler) ne kadar sıkı bir şekilde eşlerseniz, yanıtınız o kadar iyi olur (açılma oranları, tıklamalar, web sitesi etkileşim ölçümleri vb.)

Yeni İçeriği Yayınladıktan Bir veya İki Hafta Sonra

SEO performans izleme bağlamında, arama motorlarının içeriğinizi organik arama etkinliğinde göstermeye başlamasının biraz zaman alabileceğini unutmayın.

Bunlar, yeni içerik URL’niz için görmeyi beklediğiniz çok erken ilk “arama gösterimleri”dir.

İlk Google Arama Görünürlüğünü Kontrol Edin

Yeni bir içerik parçası yayınladıktan sonraki bir veya iki hafta içinde, yeni URL’nizin ilk etkinliğini görmek için Google Search Console’a gidin.

Aşağıda, Google’da hem erken aşama hem de sonraki etkinliği gösteren bir örnek verilmiştir.

Mor çizgi gösterimleri, turuncu ortalama konumu ve mavi tıklamaları gösterir.

TTFC = ‘İlk Tıklama Zamanı’. TTSC = ‘Sürekli Tıklama Süresi’.

Bu, SEO’nun çalışmasının ne kadar sürdüğü hakkında daha önce yazdığım bir yazıdan geliyor.

Bu özel durumda, Google gösterimleri, ilk içerik yayınlandıktan sonra birkaç ay boyunca düşük kaldı. Ardından ilk tıklamalar ortaya çıktı, gösterimler biraz ivme kazandı ve sıralama konumları iyileşerek daha istikrarlı hale geldi.

Devamlı tıklama etkinliği ardından geldi.

GSC’den alınan yukarıdaki grafik, erken aşama arama performansının yalnızca olası bir örneğidir.

Yayınlandıktan sonraki ilk birkaç hafta içinde, çoğunlukla yalnızca gösterimlerin gerçekleştiğini doğrulamanız gerekir; bu, Google’ın yeni içeriğinizi aramada ne zaman ve nerede göstereceğini öğrendiğinin kanıtıdır.

Ayrıca, ‘TTFC’nizin yeni içeriğin kısaltması olduğu anlamına gelen bazı erken tıklama etkinlikleri görürseniz, bu daha da iyidir!

Geri Bağlantı Oluşturmaya Başlayın

Harici web sitelerinden içeriğinize geri bağlantı oluşturma, SEO oyun kitabınızın bir parçasıysa, buna yeni içerik URL’si yayınlandıktan sonra herhangi bir noktada gerçekten başlayabilirsiniz.

İyi SEO yazılım paketlerinin ve hepsi bir arada SEO araç setlerinin çoğu, geri bağlantı oluşturmayı (harici bağlantı oluşturma) destekleyen modüllere sahiptir.

Bağlantı kurma sosyal yardım için iyi hedef siteleri/etki alanlarını belirlemenize yardımcı olabilirler ve hatta bazıları bağlantı kurma sosyal yardım kampanyalarını otomatikleştirmeye ve yönetmeye yardımcı olabilir.

Uyumlu bir bağlantı kurma çabası için zamanınız veya kaynaklarınız yoksa paniğe kapılmayın. Organik aramalarda backlink almadan da üst sıralarda yer almak mümkündür.

Etkileyenlere Ulaşın

Yeni içeriğiniz özellikle değerliyse veya paylaşmaya değerse, etkileyici kişilerle veya sektörünüzde onu ilginç bulabilecek diğer kişilerle iletişime geçin.

İçeriğinize bağlantı verir veya içeriğinizi paylaşırlarsa bu, görünürlüğünü artırabilir, potansiyel olarak değerli yeni geri bağlantılar kazanabilir ve sosyal ve yönlendirme kaynaklarından daha fazla ziyaretçi çekebilir.

Konuk Yayınlamayı veya Çapraz Tanıtımı Düşünün

İçerik diğer web siteleri veya bloglarla alakalıysa, onu konuk gönderisi olarak veya çapraz tanıtım için öne çıkarmakla ilgilenip ilgilenmeyeceklerini öğrenmek için iletişime geçmeyi düşünün.

Bu şekilde yeni kitlelerden daha fazla yönlendirme trafiğinin yanı sıra daha fazla görünürlük, yeni geri bağlantılar ve marka/yazar tanınırlığı elde edebilirsiniz.

Yorumları İzleyin ve Etkileşime Geçin (sosyal medya etkinliği dahil)

Web siteniz yorumlara izin veriyorsa, bunları izleyin ve yanıtlayın. Okuyucularla etkileşim kurmak, bir topluluk duygusu oluşturmaya ve tekrar ziyaretleri teşvik etmeye yardımcı olabilir.

Sosyal tanıtımınız içerik katılımını ve tepkileri artırıyorsa, bu kanallar aracılığıyla yanıt verme konusunda da proaktif olun.

Yeni SEO İçerik Görevleri — Yayınlandıktan Bir Ay Sonra

Yeni parçanızda ‘yayınla’ya ilk bastıktan yaklaşık bir ay sonra geri dönün ve bu alanlara bir göz atın.

GSC’de SEO Performansını Kontrol Edin

Bu noktada, yeni içeriğiniz Google, Bing ve diğer büyük arama motorları tarafından dizine eklenmelidir.

Bu, içeriğinizin aramada nasıl performans gösterdiğini anlamak için web yöneticisi araçlarına (GSC gibi) tekrar göz atmak için iyi bir zamandır. Şunları arayın:

  • Yeni URL için arama gösterimleri bu aşamada artıyor mu?
  • İlk ayda herhangi bir tıklama etkinliği görüyor musunuz?
Tavsiye Edilen:  Etkinlik Yönetiminde 15 Farklı Etkinlik Türü

GSC’de Gerçek Kullanıcı Sorgularını Kontrol Edin

Bir aylık noktada, yeni içeriğinizin Google, Bing vb. üzerinde gösterim kazandığını varsayarsak, hangi gerçek kullanıcı arama sorgularının gösterimleri ve tıklamaları artırdığını görmek için GSC gibi web yöneticisi araçlarını kullanabilirsiniz.

Bu alanı incelerken kendinize şu soruları sorun:

  • Arama sorguları, hedef içerik/URL için mantıklı mı?
  • İçeriğinizle hedeflediğiniz “arama amacı” ile eşleşiyorlar mı?
  • Beklemediğiniz herhangi bir ‘sürpriz iyi sorgu’ var mı?

Bundan ne öğrenebileceğinizi görmek için gerçek arama sorgusu verilerine iyi bir göz atmak için iyi bir zaman.

GSC’de daha zayıf sıralama konumlarında çok sayıda gösterim sağlayan birkaç iyi, çok alakalı sorgu tespit ederseniz, bu aşamada bazı hafif düzenlemeler/güncellemelerle bunları içeriğinize doğal bir şekilde yerleştirmeye çalışın.

Web Sitesi Analizinde (Google Analytics vb.) Açılış Sayfası Etkinliğini Kontrol Edin

Yeni içeriğinizin organik arama için bir açılış sayfası olarak görünüp görünmediğini kontrol etmek için web sitesi analiz aracınızı (ör. Google Analytics 4 veya Google Analytics’in birçok alternatifinden biri) kullanın.

Bu size yalnızca Google’ı değil, tüm organik arama kaynaklarını göstermelidir. Bing, DuckDuckGo, Baidu, Yandex ve diğer Google dışı arama kaynaklarından etkinlik arayın.

Web sitesi analiz araçları, organik arama yapan ziyaretçilerinizin yeni içeriğinize ulaştıktan sonra ne yaptığını anlamanıza da yardımcı olur.

Genel web sitenizle daha derin bir etkileşimi gösteren site katılım etkinliği ve ölçümlerini, indirmeler, video oynatmaları vb. sayfa içi etkinlikleri arayın.

Web analitiği aracınızdayken, yeni “SEO içeriğinizin” diğer tanıtım çabaları için de bir açılış sayfası işlevi görüp görmediğine de bakın – örneğin, yeni içerik için yapmış olabileceğiniz herhangi bir sosyal medya veya e-posta promosyonu .

Bunların hepsi, Google Arama Konsolu ve Bing Web Yöneticisi Araçları gibi arama merkezli araçlara ek olarak daha genel amaçlı web sitesi analiz araçlarından (GA gibi) yararlanmak için iyi nedenlerdir.

Anahtar Kelime Sıralama İzleme Araçlarınızdaki Belirli Sorguları Kontrol Edin

SEO ile oldukça ciddi bir şekilde ilgileniyorsanız, muhtemelen yerinde bir anahtar kelime sıralaması izleme aracınız vardır.

Yeni içerik yayınladıktan bir ay sonra, hedef anahtar kelimeleriniz, arama motorlarınız ve coğrafyalarınız için ilk 25, 50 veya 100 arama konumuna (‘SERP’) girdiğini görebilirsiniz.

Şimdi, SEO anahtar kelime sıralaması izleme aracınızda bunu kontrol etmek için iyi bir zaman.

Gerekirse, yeni sıralama kontrolleri yapmadan önce yeni içeriğiniz için geçerli olan yeni hedef anahtar kelimeler ekleyin. Sıralama izleme kontrollerinizin güncel olduğundan emin olmak için bunları anahtar kelime araştırma yöntemlerinizden veya araçlarınızdan getirin.

Birçok iyi SEO sıralama izleme aracı mevcuttur. kullanırım SEO PowerSuite Sıra İzleyicisi (aşağıya bakın), anahtar kelime sıralaması izleme yetenekleriyle birlikte kapsamlı anahtar kelime araştırmasını da içerir.

Birçok insan sever Mangools SERPWatcher ve bütün Mangools SEO araç seti uygun fiyatı ve kullanıcı dostu tasarımı nedeniyle. Ahrefs ve diğer daha maliyetli SEO yazılım paketlerinin uygun fiyatlı alternatiflerinden biridir.

Yeni SEO İçerik Görevleri — Yayınlandıktan Altı Ay Sonra

Yeni içeriği yayınladıktan yaklaşık 6 ay sonra, SEO performansına yeni bir bakış atma ve potansiyel olarak içeriğin kendisinde daha önemli güncellemeler yapma zamanı.

Bir Aylık Yayın Sonrası Görevlerinizi Yeniden Kontrol Edin

6 aylık içeriğinizin Google Search Console’daki SEO performans metrikleri açısından ne durumda olduğunu doğrulayın.

  • GSC’de sürekli olarak gösterim ve sıralama gücü (ortalama konumlar) kazanıyor mu?
  • Artan tıklama etkinliği görüyor musunuz? Özellikle hangi sorgular için?
  • Google, yeni içeriğe gelen herhangi bir harici geri bağlantı gösteriyor mu? (GSC’nin Bağlantılar raporuna bakın)

Ayrıca, arama ve diğer kaynaklardan gelen açılış sayfası etkinliği için web sitesi analizlerine tekrar bakın. Yeni içeriğiniz ziyaretçi oturumları için ilk/açılış sayfası olmadığında, diğer sayfa görüntüleme etkinliklerine de bakın.

Son olarak, bu alanda, en sevdiğiniz anahtar kelime izleme araç(lar)ıyla yeni sıralama izleme kontrolleri yaparak oradaki pozitif içerik ivmesini kontrol edin.

İçeriği Gerektiği Gibi Yenileyin ve Güncelleyin (ve daha fazla anahtar kelime kapsamı için)

Yayınlandıktan sonraki 6 aylık işarette, içeriğiniz, arama gösterimlerini yönlendiren gerçek kullanıcı sorguları açısından iyi bir sicile sahip olmalıdır.

Google Search Console’un bu alanına yakından bakın. Yüksek gösterim sağlayan ancak yine de nispeten zayıf ortalama sıralama konumlarına sahip herhangi bir sorgu görüyor musunuz?

Tavsiye Edilen:  Yapay Zeka Araçları ile İlgi Çekici İçerik Oluşturma: SEO Başarısı İçin Kapsamlı Bir Kılavuz (pt. 6/7)

Öyleyse, geri dönüp bu sorguları içeriğinizde, belki de burada burada basit anahtar kelime eklemelerinden daha önemli bir şekilde çalışmak için mükemmel bir zaman ve fırsat olarak düşünün.

SEO İçerik Genişletme

Belki de yeni bir alt bölüm eklemenin veya mevcut bir metin kopyasının odağını netleştirmenin zamanı gelmiştir. Okuyucular için daha fazla değer katarken aynı zamanda Google’a içeriğinizin bu kullanıcı arama sorguları için daha alakalı hale geldiğine dair sinyaller göndermek istiyorsunuz.

Ayrıca, orijinal içeriğiniz bu alanda biraz zayıfsa daha yararlı resimler eklemeyi düşünün. Mevcut veya genişletilmiş hedef anahtar kelimeleri desteklemek için tümü birlikte çalışan resim dosya adlarını, alternatif metni ve altyazıları kullanın.

Burada SEO için görüntü optimizasyonu hakkında daha fazla bilgi edinin. Ayrıca, WordPress görüntü SEO için bu ipuçlarına bakın.

Hatırlamak: İçeriğinizi periyodik olarak güncellemek yalnızca kullanıcılarınıza yardımcı olmakla kalmaz. Ayrıca Google ve diğer arama motorlarına içeriğinizin yeni ve güncel olduğunu gösterir. İçeriği güncellemek, nispeten hızlı SEO performansı kazanımlarına neden olabilir.

Sayfa Düzeyinde SEO Denetimi Çalıştırın

SEO dünyasında, siz bakmıyorken hedef konularınız için arama sonuçları ve SERP’ler değişebilir.

Bu nedenle, içeriğiniz için sayfa düzeyinde bir SEO denetimi yapmak, iyi sıralamaları korumanıza veya daha zayıf konumları iyileştirmenize yardımcı olabilir.

Bazı iyi web sitesi denetim araçları, seçtiğiniz hedef anahtar kelime için içeriğinizi SERP rakipleriyle karşılaştıracak sayfa düzeyinde denetimler yapmanıza da olanak tanır.

SERP’deki SEO rekabetiniz bağlamında, sayfaya özel optimizasyon puanları ve iyileştirme önerileri alacaksınız.

Bu alandaki örnek araçlar şunları içerir: SEO PowerSuite’in Web Sitesi Denetçisi programı.

SEO PowerSuite’ler Web Sitesi Denetçisi uygulama, sayfa düzeyinde optimizasyon analizinin yanı sıra tam site SEO denetimleri gerçekleştirir.

gibi içerik optimizasyon araçları Frase Ve Sörfçü SEO ayrıca sayfa düzeyinde SEO analizi sağlayabilir ve iyileştirme için içgörüler ve öneriler sağlayabilir.

AI özellikli Frase mevcut içeriğin yanı sıra yepyeni parçaları optimize etmeye yardımcı olur. Bu bir ‘tam döngü’ SEO içerik optimizasyonu araç takımıdır.
Sörfçü SEO AI destekli içerik optimizasyonu ve organik trafik artışı için birden fazla araç sunar.

Yeni SEO İçerik Görevleri — Bir Yılın İşaretini Vurmak

Tebrikler! ‘Yeni’ içerik parçanız artık bir yaşında!

Bir yaşındaki içeriğiniz için doğum günü pastası ve parti şapkalarını dağıtırken, bir 6 aylık daha gözden geçirin.

Tam SEO İçerik Denetimleri

Bu noktada, ‘yaşlı’ içeriğiniz makul bir olgunluğa ulaştı ve eski içeriğinizin saflarına katılabilir.

Bu, başarısını, başarısızlığını ve herhangi bir yön değişikliği ihtiyacını değerlendirmek için onu normal ‘tam site SEO içerik denetimi’ faaliyetlerine dahil etmeye başlamak isteyeceğiniz anlamına gelir.

Çoğu durumda, tek tek içerik parçasını canlı tutmak ve hedef kitleniz için ilgili ve yararlı olmasını sağlamak için periyodik olarak güncellemeye devam etmek isteyeceksiniz.

Ayrıca, belirli web sitesi hedefleri, daha iyi içerikten para kazanma vb. için dönüşüm oranı optimizasyonu (CRO) üzerinde çalışabilirsiniz.

Bazı durumlarda, SEO amaçları için Google’ın belirli bir sayfayı veya gönderiyi ‘beğenmediği’ sonucuna varabilirsiniz. Google Search Console’u kullanarak, bunun için çok az gösterim, kötü ortalama sıralama konumları ve kullanıcılardan gelen tıklamaların çok azını görürsünüz.

O zaman bir karar vermen gerekiyor: içeriği tut, yok et veya önemli ölçüde değiştir ve geliştir.

İçeriğinizi ilk geliştirip yayınladığınızda arama trafiğini artırmak birincil hedef olsa bile, içeriğinizin SEO trafiğini artırmaktan başka bir değeri olabileceğini unutmayın.