SEO’da Breadcrumbs: Ne Anlama Geliyor?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:SEO’da Breadcrumbs: Ne Anlama Geliyor?

Kendinizi bir parkta bankta oturduğunuzu, elinizde eriyen bir dondurma külahıyla dinlendirici güneş ışığına daldığınızı hayal edin; Muhtemelen günlerdir yaşadığınız en rahat şey. Ama bekleyin, cüzdanınızın kayıp olduğunu fark ettiniz; Bunalmış hissediyorsunuz ve yarısı yenmiş dondurmayı atıyorsunuz ve cüzdanınızı bulmak için adımlarınızın ve hareketlerinizin izini sürmeye başlıyorsunuz. Kayıp cüzdanınızı bulmak için geri dönmek için attığınız adımlara kırıntı navigasyonu denir.

Peki, bir web sitesindeki kırıntılar nelerdir? Breadcrumb navigasyonu, kullanıcı arayüzünün web sitenize gelen kişi için önceki sekmelere geri dönmek istemesi durumunda daha kolay hale gelmesine yardımcı olur, breadcrumbs onlara rehberlik eder ve görevin sorunsuz bir şekilde tamamlanmasını sağlar.

Eğlenceli Gerçek: Eşsiz kırıntı terimi, ormana giderken yolda kaybolmaları durumunda iz bırakmak için ekmek kırıntıları bırakan kardeş ikili Hansel ve Gretel’in klasik peri masalından türetilmiştir.

Ekmek Kırıntısı Türleri

Bir web sitesindeki kırıntıların ne olduğunu anlamak için, web sitenize dahil edilecek farklı türleri bulalım. İşte en yaygın olanların bir listesi-

1. Hiyerarşi tabanlı

Hiyerarşi tabanlı kırıntılar genellikle tüm web sitelerinde kullanılır. Bir web sitesinde gezinirken ekranın sol üst kısmında site yapısını bulabilir ve sayfaya ulaşmak için kaç bölümden geçtiğinizi öğrenebilirsiniz. Bir önceki konuma geri gitmenin en yaygın ve kolay yolu, yaptığınız hiçbir seçimi engellemeden sizi önceki sayfaya götürecek olan ‘geri’ düğmesine tıklamanızdır.

Hiyerarşi tabanlı kırıntı örneği:
Ana Sayfa > Blog > Kategori > Yazı Adı

2. Nitelik Tabanlı

Nitelik tabanlı içerik haritaları, e-Ticaret web sitelerinde en yaygın olanıdır. Bir e-Ticaret sitesindeyken ve kırıntıların ne olduğunu merak ettiğinizde, üst kısımdaki araç çubuğuna bakarak kolayca erişebilirsiniz. Daha önceki bir sayfaya geri dönmek isteyen kullanıcının rahatlığı için önceden açılmış tüm sayfalar görünecektir.

Nitelik tabanlı kırıntı örneği:
Ana sayfa > Ürün kategorisi > Cinsiyet > Beden > Renk

Tavsiye Edilen:  Bir uzmana göre dikkat edilmesi gereken 4 sosyal medya trendi

3. Tarihe Dayalı

Geçmişe dayalı kırıntıların yardımıyla kullanıcı, internet geçmişine alternatif olarak daha önce açılmış olan sayfaya geri dönme ayrıcalığına sahip olur. Yapılan seçimler değişmeden kalır ve süreç hızlıdır. Genellikle seçenek, kullanıcıyı daha önce açılan bağlantıya yönlendiren ‘Sonuçlara Dön’ adıyla sunulur.

Geçmişe dayalı kırıntı örneği:

Breadcrumbs SEO’da Neden Önemli Bir Faktördür?

İçerik haritaları, bir web sitesinin genişletilmesi ve erişimi için çok önemlidir; Bir web sitesindeki kırıntıların neden olduğunu anlamak için 2 temel neden:

 • Breadcrumb SEO, kullanıcılar verileri kaybetme endişesi duymadan web sitesinde yaptıkları tıklamaların dikkate alındığını ve kontrol edildiğini hissettikleri için geliştirilmiş bir UX’e katkıda bulunur. Buna karşılık, kullanıcıları web sitesinde daha uzun süre kalmaya teşvik ederek daha fazla görünürlük ve etkileşim sağlar.
 • Bir web sitesinde kırıntılara sahip olma fikri, kullanıcının web sitesinde önemli bir süre kalmasını sağlamaktır, bu da SEO’ya ve genel web sitesi sıralamasına yardımcı olur.

Ekmek Kırıntıları Nasıl Eklenir?

Web sitenize içerik haritaları eklemenin bir değil birçok yolu vardır (temel olarak, bunları hemen eklememek için hiçbir mazeret yoktur). WordPress kullanıcıları için, Yoast SEO en çok kırıntıları etkinleştirmek için kullanılır. Her etki alanı platformunun içerik haritaları eklemek için farklı kriterleri vardır ve bir web sitesindeki içerik haritalarının ne olduğunu ve web sitenizin verimliliğini artırmak için nasıl çalıştıklarını daha iyi anlamak için her zaman bunları kendiniz eklemeniz önerilir.

İçerik Kırıntıları Nasıl Optimize Edilir?

Bir web sitesinde kırıntıları optimize etmek için şu kurallar izlenebilir:

 • İçerik Kırıntılarının Görünürlüğü: Breadcrumb’lar kullanıcılar tarafından erişilebilir olmalıdır, kural ne kadar basit görünürse görünsün, değişiklikleri canlı hale getirmeden önce kalite kontrolü yapmak esastır.
 • Kullanıcı Dostu İçerik Kırıntıları: Ekmek kırıntılarını mobil uyumlu olacak şekilde özelleştirmek çok önemlidir. Çoğu kullanıcı mobil gezinmeye geçtiğinden, kullanıcıların tıklaması için rahat bir alan yaratmak için doğru yazı tipi boyutuna sahip olmak çok önemlidir.
 • İçerik haritası şeması: Ulaşılabilirliği artırmanın en önemli yönlerinden biri. Ayrıca, sayfanızın nasıl yapılandırıldığına dair bir fikir edinmelerini sağlamak için arama motoru tarayıcılarına web sitesinin birkaç bölümünü vurgulayarak şema işaretlemesi ekleyebilirsiniz.
Tavsiye Edilen:  Dakikalar İçinde Web Siteniz İçin ChatGPT Chatbot Nasıl Oluşturulur

SEO için Breadcrumbs Kullanırken Bu Yaygın Hatalardan Kaçının

Web sitenize kırıntıları dahil etmek, web sitenizin hedefini birçok kat artırabilir. Ancak yanlış kullanıldığında geri tepebilir. Ama arkandayız! İşte SEO için kırıntıları kullanırken kaçınılması gereken bazı yaygın hatalar.

 • Tekrardan Kaçının: Bağlantıların farklı adları olmalı ve karışıklığı önlemek için tüm bağlantılarda belirtilen ana öğeye bir göz atılmalıdır.
 • Yanlış İçerik Haritası: Bir değil üç çeşit ekmek kırıntısı olduğundan, web siteniz ve ürününüz için hangisinin en iyi şekilde çalışacağını bulmak çok önemlidir.
 • Yazı Boyutu: Ekmek kırıntıları ince bir görünüme sahip olmalı, bu nedenle boyut çok büyük veya küçük olmamalıdır. Yanlış boyut seçimi tatminsiz bir müşteri adayına yol açabilir.

Daha İyi Site Sıralaması Alın

İşte site sıralamasını ve site ziyaretçilerini artırmak için birkaç ipucu:

 • Daha iyi erişim için doğru anahtar kelimeleri yerleştirmek.
 • Web sitesindeki içerik özgün ve hedef kitleyle alakalı olmalıdır.
 • İçlerinde ilgili anahtar kelimeler bulunan meta başlıklar ve açıklamalar ekleme.
 • Müşteri adaylarını çekmek için tıklamaya değer bir CTA (harekete geçirici mesaj).

Breadcrumbs’ın SEO’daki Avantajları

Bir web sitesinde kırıntıların ne olduğunu daha iyi anlamak için, kırıntıların avantajlarına bir göz atalım.

1. Alaka Düzeyini Artırır

Web sitenize ekmek kırıntıları eklemek, sitenin alaka düzeyini ve arama sonuçlarını artırarak organik büyümeye yol açar.

2. Aramayı Geliştirmek İçin Tarayıcılar

Breadcrumbs, web sitesinin içeriğini doğru bir şekilde geliştirerek tarayıcılara erişebilir.

3. Potansiyel Müşteriler için Doğru Rehberlik

Breadcrumbs, potansiyel müşteriler için güvenli bir alan yaratılmasına yardımcı olur, çünkü bir web sitesinde kaybolmak talihsiz bir durumdur ve potansiyel müşteriyi de hayal kırıklığına uğratabilir. Bununla birlikte, kullanıcının rahatlığı için temiz bir gezinme yolu oluşturduklarından, bu durum içerik haritalarında gerçekleşmez.

Tavsiye Edilen:  Pazarlamanın Geleceği: Yapay Zeka Oyunu Nasıl Değiştiriyor?

Etkili Breadcrumb Uygulaması İçin İpuçları

Etkili bir kırıntı uygulaması oluşturmak için web sitenizi başlatmadan önce bu adımlar dikkate alınmalıdır.

 • Üç kırıntı türünden web siteniz için doğru olanı seçmek çok önemlidir. Çok fazla seçeneği olmayan küçük bir web siteniz varsa, kırıntılara gerek olmayabilir.
 • Müşteri adayları için anlaşılması kolay bir gezinme yolu oluşturun. Gezinmeye ekstra çaba sarf etmek, liderin web sitesinde sorunsuz bir şekilde gezinmesine yardımcı olacaktır.
 • Düzeni çekici hale getirin, nihayet siteniz için hangisinin en iyi olduğunu anlamak için farklı stillerle oynayabilirsiniz.
 • Yazı tipi boyutunun mükemmel olduğundan emin olun, web sitenizi ziyaret eden kişi için çok büyük veya küçük olmamalıdır.

Çözüm

Breadcrumbs, yalnızca web sitesini geliştirmek ve kullanıcı dostu hale getirmek için tasarlanmıştır. Çeşitli hizmetler/mallar sunan her web sitesinde, müşterilerin bir önceki sayfaya sorunsuz bir şekilde geri dönebilmeleri için kırıntıları vardır. İçerik haritalarını kullanmak yalnızca web sitesinin erişimini artırır ve deneyimi sorunsuz hale getirerek kullanıcı deneyimini geliştirir. Buna ek olarak, web sitesine ekmek kırıntıları eklendikten sonra hemen çıkma oranı birçok yüzde oranında düşer.

AdLift’te, geliştiricilerimizin yaptıkları işte harika olduklarını göreceksiniz. Başarıya giden yolda size yardımcı olabilir ve rehberlik edebilirler. Onlara bugün ulaşın!