SEO’yu Kaybetmeden Web Sitenizi Nasıl Yeniden Tasarlayabilirsiniz?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:SEO’yu Kaybetmeden Web Sitenizi Nasıl Yeniden Tasarlayabilirsiniz?

Dijital pazarlamacılar, stratejistler ve arama motoru optimizasyonu (SEO) profesyonelleri için, web sitesinin yeniden tasarımına (SEO) öncelik vermek çok basit bir iş gibi görünüyor. Ancak birçok grafik tasarımcı, geliştirici veya hesap yöneticisi, SEO ile web sitesi yeniden tasarımları arasındaki ilişkiyi tam olarak anlayamayabilir.

İster site yeniden tasarımı SEO’su sizin için yeni olsun, ister yalnızca tüm kutuları işaretlediğinizden emin olmak isteyen deneyimli bir veteriner olun; bu sekiz adımlı web sitesi yeniden tasarlama SEO stratejisi tam size göre.

Web Sitesi Yeniden Tasarımlarında SEO’nun Önemi

Her şey kâr etmek için yapılıyor. Çoğu durumda, web sitesinin yeniden tasarımı, artan sıralama ve trafik yoluyla gelirinizi artırmayı amaçlayan bir pazarlama yatırımıdır.

Hedef kitleniz için daha çekici olmasını istediğiniz için web sitenizi yeniden tasarlama şansınız yüksektir. Teorik olarak, daha çekici bir web sitesi daha fazla gelir elde edecek (markalaşma veya iş potansiyeli yaratma yoluyla) ve yatırımınızın karşılığını kat kat artıracaktır.

Ancak web sitenizin iki ana işlevi vardır:

 1. Hedef kitlenizin ilgisini çekmek
 2. Hedef kitlenizin sitenizi ziyaret ettikten sonra ilgisini çekme ve dönüştürme

Web sitenizi SEO dikkate alınmadan yeniden tasarlamak ilk işlevi ihmal eder. Bunu yapmak, önceki dijital pazarlama yatırımınızın yıllarını boşa harcamanın hızlı bir yoludur. Bu, şirketinizin kârını azaltabilir ve web sitenizin yeniden tasarlanması için geri ödeme süresini önemli ölçüde uzatabilir.

SEO’yu Kaybetmeden Bir Web Sitesini Yeniden Tasarlama

Web sitenizi SEO değerini kaybetmeden yeniden tasarladığınızda, her iki ana işlevini de güçlendirmiş olursunuz. Siteniz potansiyel müşterileri çekmede VE onların ödeme yapan müşterilere dönüşmelerine yardımcı olmada daha iyi bir iş çıkaracaktır.

 1. Sayfalarınızın Envanterini Alın
 2. Bir Test Sitesi Kullanın
 3. Yeniden Tasarlanan Sitenizi Denetleyin
 4. 301 Yönlendirmelerini Ayarlama
 5. Yeniden Tasarlanan Siteyi Etkinleştir
 6. Robot Bilgilerini Doğrulayın
 7. Search Console’u Ayarlama
 8. SEO Performans Değişikliklerini Takip Edin

Aşağıdaki site yeniden tasarımı SEO kontrol listesi, büyük arama motorlarında zorlukla kazandığınız sıralamalarınızı kaybetmeden yeniden tasarım sürecinde ilerlemenize yardımcı olacaktır.

1. Mevcut Web Sitenizdeki Tüm Sayfaların Envanterini Alın

Arama Motoru Optimizasyonu söz konusu olduğunda web sitenizdeki her sayfa bir varlıktır. Sayfalarınızın bir listesini birkaç farklı yolla toplayabilirsiniz:

 • Bir tarayıcı kullanın
 • Site haritanızı kullanın
 • Sitenizin Google dizinini kullanın
 • Google Search Console’u kullanın

Tarayıcı Kullanmak

Web sitesi sayfalarını taramak için ağırlıklı olarak Screaming Frog’a güveniyorum. Araç, yıllık 165 ABD doları civarında bir maliyete sahiptir ve yalnızca web sayfalarını listelemekten daha fazlası için mükemmeldir. Bu araç, küçük işletme pazarlama bütçeniz üzerinde minimum etkiyle çok fazla değer sağlar. Web sitenizde 500’den az sayfa varsa Screaming Frog’u ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

Screaming Frog Kullanım Kılavuzu aracı hiç kullanmadıysanız başlamanıza yardımcı olabilir. Web sayfalarınızın envanterini çıkarmak için Screaming Frog’u kullanmanın ötesinde, bozuk bağlantılar, 404 sayfalar, büyük boyutlu resimler, eksik HTML etiketleri, eksik veya yinelenen meta açıklamalar ve daha fazlası gibi teknik SEO öğelerini bulmanıza yardımcı olabilir.

Site Haritanızı Kullanma

Bir içerik yönetim sistemi (CMS) kullanıyorsanız, sayfalarınızın çalışan bir envanterini tutmak için zaten bir otomatik site haritası oluşturucu kullanıyor olabilirsiniz. Bir CMS’den yararlanmıyorsanız, zaten manuel olarak derlenmiş bir site haritanız olabilir.

Yaygın bir durum, bir site haritasını otomatik olarak oluşturmak için Yoast SEO kullanan bir WordPress web sitesi olabilir. Bu durumda, web sayfalarınızın çoğunlukla tam bir listesini site haritanızdan alabilirsiniz. Bir Yoast site haritasının yalnızca 1000’e kadar URL içereceğini ve “noindex” olarak etiketlediğiniz sayfaları içermeyeceğini unutmayın.

Tavsiye Edilen:  Çevrimiçi Kurs Web Siteniz İçin Alan Adı Nasıl Seçilir?

Google Dizinini Kullanmak

Daha küçük web siteleri için, “site:web siteniz.com” şeklinde bir Google araması yapmak, Google’ın bugün bildiği tüm benzersiz sayfalarınıza ilişkin sonuçları getirecektir. Daha büyük siteler için arama sonuçları sayfalarını taramak pek mümkün değildir. Ayrıca Google, bazı sayfalarınızın kopya olduğunu tespit etmesi veya sonuçlarına dahil edecek kadar önemli olmadığını tespit etmesi halinde, sayfalarınızdan bazılarını hariç tutmuş olabilir.

Google Arama Konsolunu Kullanma

Google Search Console’u kullanmaya alışkınsanız, sayfalarınızın büyük ölçüde eksiksiz bir listesini burada bulabilirsiniz. Arama Sonuçları raporuna gittikten sonra, tarih aralığını 16 aya kadar uzatabilir ve Google’ın son 1+ yılda tanımladığı tüm URL’lerinizin bir listesini görmek için sayfalara göre filtreleyebilirsiniz. Sağ üstte, kullanmanız için bir CSV listesi oluşturacak bir Dışa Aktarma düğmesi bile var.

2. Yeniden Tasarımınızı Bir Test Alanına veya Hazırlama Ortamına Uygulayın

Artık mevcut web sitenizin envanterini çıkardığınıza göre yeni bir sürümü yeniden tasarlamaya başlayabilirsiniz. Web sitesinin yeniden tasarımı sırasında SEO’nuzu korumak için, tasarım değişikliklerinizi bir hazırlık sitesinde (bazen “geliştirme sitesi” veya “test sitesi” olarak da adlandırılır) yapmanız önemlidir.

Yeniden tasarımınız sırasında ayrı bir geliştirme ortamı kullanmanın ana nedeni, arama motorlarının yeni sitenizin tamamlanmamış bir sürümünü taramasından ve dizine eklemesinden kaçınmaktır. Ayrıca kullanıcıların, yenilenme aşamasında olan web sayfalarını görmesini de istemezsiniz.

Arama motorlarının ve kullanıcıların devam eden çalışmanızı keşfetmesini önlemek için test sitenizin dizine eklenmesini önlediğinizden emin olun. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz:

 1. WordPress kullanıyorsanız “Arama motorlarının bu siteyi dizine eklemesini engelle” seçeneğine tıklamak
 2. Sayfalarınızın her birine açıkça bir “noindex” meta robot direktifi eklemek
 3. Robots.txt dosyanız aracılığıyla tüm robotların sitenizi taramasına izin vermemek.

3. Yeni Web Sitenizi Denetleyin

Artık, web sitenizin yeniden tasarımı yalnızca mevcut sayfalarınızın “yeniden oluşturulmasını” içeriyorsa, denetlenecek çok fazla yeni bilgi olmayacaktır. Örneğin, marka renk şemalarını ve HTML öğeleri arasındaki boşlukları CSS kullanarak güncellemek genellikle performansınıza zarar verecek yeni SEO sorunlarına yol açmaz.

Daha kapsamlı bir yeniden tasarımdan geçtiyseniz, eksiksiz bir web sitesi yeniden tasarımı SEO denetimi yapmak isteyeceksiniz. Önceki bir blog yazımızda web sitesi SEO analizi yapmak için ayrıntılı bir kılavuz sunuyoruz. Bu, beklenmedik şekillerde SEO sıralamanızı kaybetmenize neden olabilecek zayıf veya yinelenen içeriği belirlemenize yardımcı olacaktır.

DIY yaklaşımı yerine profesyonel Austin, DFW veya Houston SEO hizmetlerini tercih ediyorsanız bugün WIX ile iletişime geçin.

Yeniden Tasarım Denetimi Sırasında Yaygın Sorunlar

Bu aşamada ortaya çıkan en büyük sorunlar sayfaların birleştirilmesi, URL’lerin değiştirilmesi veya sayfaların ortadan kaldırılmasından kaynaklanmaktadır.

Orta ölçekli bir B2B makine üreticisi olduğunuzu ve ürünlerinizin geri ödeme sürelerini hesaplamak için üç farklı sayfanız olduğunu düşünün. Bir web geliştiricisine bu sayfaları birleştirmesini söylerseniz, iki sayfanın içeriğini kopyalayıp üçüncüsüne yapıştırabilir ve bir gün ara verebilirler.

Bu senaryoda, elenen iki sayfa, üçüncü taraf web sitelerinden değerli geri bağlantılara sahip olabilir. Bu geri bağlantılardan SEO değerini kaybedecek ve bu bağlantılara tıklayan ve yeni web sitenizde “Sayfa Bulunamadı” yer tutucusunu gösteren kullanıcıların kafasını karıştıracaksınız. Bu sorunu önlemek için uygun 301 yönlendirmelerini ayarlamanız gerekir (bu konuyu bir sonraki bölümde ele alacağız).

İkinci senaryoda, en popüler sayfanızın (makine geri ödeme hesaplamaları hakkında) https://www.yourwebsite.com/payback-calculation/ adresinde bulunduğunu hayal edin. Sitenizin yeniden tasarımı sırasında bir geliştirici URL’yi https://www.yourwebsite.com/payback-calculations/ (“s” ile) olarak değiştirdi. URL’leri değiştirmenin SEO etkisi, doğru şekilde ele alınmazsa önemli olabilir.

Bu durum, arama motorlarının eski URL’yi dizinlerinden çıkarması, yeni URL’nizi dizine eklemesi ve sayfanızı sıfırdan sıralaması için birkaç aya ihtiyaç duymasıyla sonuçlanacaktır. Ayrıca, eski URL’nizin yıllar içinde kazandığı üçüncü taraf sitelerden gelen tüm geri bağlantıları da kaybedersiniz. Yine uygun yönlendirmeleri ayarlamak (bir sonraki bölümde ele alınacaktır), yeniden tasarımınız sırasında SEO değerini kaybetmenizi önlemenize yardımcı olacaktır.

Tavsiye Edilen:  AI aracılığıyla içerik kişiselleştirmenin geleceği

4. 301 Yönlendirmelerini Ayarlayın

301 yönlendirmesini kullandığınızda, eski bir URL’yi seçtiğiniz yeni bir URL’ye iletir. Ayrıca arama motorlarına bunun kalıcı bir değişiklik olduğunu ve bunun çok önemli olduğunu söyler.

301 kullandığınızda eski sayfaya atfedilen SEO değerinin çoğunu yeni sayfanıza aktararak korursunuz. Bu nedenle, sitenizin SEO’sunu yeniden tasarlamak için doğru yönlendirmeleri ayarlamak çok önemlidir. Bu, web sitesinin işlevselliğini ve önceki bağlantı kurma yatırımınızı koruyacaktır.

WordPress Web Siteleri için

WordPress kullanıyorsanız 301 yönlendirmesini uygulamak kolaydır. John Godley’in Redirection adlı eklentisini şiddetle tavsiye ediyorum. WordPress arka ucunuzdaki eklenti dizininden indirin ve eklenti yazarının sunduğu kolay talimatları izleyin.

Diğer Web Siteleri İçin

Web siteniz için farklı bir CMS kullanıyorsanız, sayfalar için zaten yerleşik bir yönlendirme işlevine sahip olabilir. Durumun böyle olup olmadığını görmek için CMS’nin bilgi tabanına erişin veya hızlı bir Google araması yapın.

Siteniz bir Apache sunucusunu temel alıyorsa siz (veya geliştiriciniz) .htaccess dosyası içinde yönlendirmeler ayarlayabilirsiniz.

Birçok alan adı sağlayıcısı, gelişmiş DNS ayarları aracılığıyla yönlendirmeleri uygulamanıza da olanak tanır. Bu seçeneği tercih ederseniz gelecekte ekip üyelerinizi şaşırtmamak için bunu yaptığınızı belgelediğinizden emin olun.

Her şey başarısız olursa sayfanın başlığına meta yenileme kodu ekleyebilirsiniz. İşte bir örnek:

SEO’ya zaten aşina iseniz, 301 yönlendirmelerinden oluşan kapsamlı bir listeye sahip olma ihtimaliniz çok yüksektir. Bu durumda, web sitenizin yeniden tasarımına yönelik SEO kontrol listesi, tüm yönlendirme zincirlerinin kaldırılmasını içermelidir.

Yönlendirme zinciri, URL A’nın URL B’ye iletilmesidir. Bu ilişki unutulduktan sonra (genellikle aylar veya yıllar sonra), birisi B URL’sini URL C’ye yönlendirmeye karar verebilir. Bu, zayıf bir web sitesi kullanıcısının URL A’yı ziyaret etmeye çalıştığı anlamına gelir. hedeflerine ulaşmadan önce birkaç kez hattan aşağı iletilecekti.

Geçmişte, her 301 yönlendirmesi, yolun her adımında aktarılan SEO değerini azaltır (ancak bir Google sözcüsü, bir SEO faktörünün çağrıldığını doğrulamıştır). Bu aktarımda “PageRank” sulandırılmaz). Bu yönlendirme zincirlerini ortadan kaldırmak kullanıcılara fayda sağlar ve mümkün olduğunca fazla SEO değeri korumanıza yardımcı olabilir.

Bir sayfayı yeniden yönlendirmeyi planladığınız her seferde, yönlendirmeyi planladığınız sayfaya hiçbir şeyin yönlendirilmediğinden emin olmak için 301 yönlendirmeleri listenizde arama yapın. Öyleyse, bu yönlendirmeleri doğrudan yeni sayfa hedefinize iletecek şekilde güncelleyin.

Başka bir deyişle, B URL’sini URL C’ye yönlendirmek istiyorsanız, B URL’sine yönlendiren hiçbir şeyin olmadığından emin olun. A URL’sinin B URL’sine yönlendirme yaptığını tespit ederseniz, doğrudan URL’ye gitmek için bu 301 yönlendirmesini güncelleyin C.

5. Yeniden Tasarlanan Web Sitenizi Etkinleştirin

Yeniden tasarım çalışmalarını tamamladıktan ve yeni web siteniz kullanıcıların görmesine hazır hale geldikten sonra, tasarımınızı etkinleştirmenin zamanı gelmiştir. Bu adımdaki ağır işler genellikle geliştiriciler tarafından yapılır, ancak her şeyin planlandığı gibi çalışıp çalışmadığını bir kez daha kontrol etmeniz gerekir.

Örneğin, ikinci adımda arama motorlarının sitenizi bulmasını engellediğinizi hatırlıyor musunuz? Yeniden tasarlanan siteniz etkinleştirildiğinde bu işlevin kaldırıldığından emin olun. Pazarlamacıların (ve hatta bunu benim de yaptığımı), her sayfada “noindex” direktifleri içeren ve tüm sitenin yavaş yavaş arama sonuçlarından kaybolmasına neden olan yeni bir web sitesi başlattıklarını gördüm.

Aldığınız kararları destekleyen sağlam verileriniz yoksa SEO stratejinizi geliştiremezsiniz. İzleme kodlarınızın ayarlandığından ve veri topladığından emin olmak isteyeceksiniz. Bu, Google Analytics, ısı haritalaması, sosyal medya pikselleri vb. anlamına gelir.

Siteniz açıldıktan sonra dikkate almak isteyeceğiniz diğer önemli hususları keşfetmek için 8 maddelik web sitesi başlatma kontrol listemizi indirin. Bunun, web sitesinin yeniden tasarlanması sırasında SEO stratejiniz üzerinde çok olumlu bir etkisi olabilir.

Tavsiye Edilen:  ChatGPT'nin Chrome'da Çalışmaması Nasıl Onarılır

6. Robots.txt ve Meta Robots’u doğrulayın

Robots.txt dosyanız, yeniden tasarladığınız web sitenizin site haritasına açık bir bağlantı içerebilir. Yeni site haritanızı robots.txt dosyasına ekleyerek, arama motorları için taramayı ve dizine eklemeyi mümkün olduğunca kolay hale getiriyorsunuz.

Beşinci adımda değindiğimiz gibi, önemli sayfaların dizine eklenmesini yanlışlıkla engellemediğinizden emin olun. Öte yandan, dizine eklenmesini engellemek istediğiniz belirli açılış sayfaları varsa, bu öğeleri şimdi kontrol edin. Sitenizde çok benzer sayfalar için uygulanan kanonik bağlantılarınız varsa, bunların da planlandığı gibi göründüğünden emin olun.

7. Google Arama Konsolunu Kurun

Google Arama Konsolu’na (eski adıyla Google Web Yöneticisi Araçları) aşina değilseniz, bu Google’dan kolay rehber başlamanıza yardımcı olacaktır.

Altıncı adımda robots.txt dosyanıza site haritanızın bağlantısını eklemenin yanı sıra, site haritası URL’nizi de Search Console’a gönderdiğinizden emin olun. Bu, Google’ın yeniden tasarladığınız sitenizdeki dizine eklenebilir tüm sayfaları kolaylıkla tanımlamasına ve taramasına yardımcı olur.

8. SEO Sıralaması Değişikliklerini İzleyin

Bu noktada iş tamamlanmıştır ve sıralamalar, dönüşümler ve genel performansla ilgili yeni gelen verileri sürekli olarak izlemeye hazırsınız. Artık verilerinize erişebildiğinize göre, önemli pazarlama KPI’larını nasıl seçeceğinizi öğrenmek pazarlama ve yönetici ekiplerinize kalmış.

Başarılı bir şekilde uygulanan web sitesi yeniden tasarım SEO planının, SEO sonuçlarınızdan herhangi birini hemen iyileştirmeyebileceğini unutmayın. Bu iyi! Amacınız sitenizin biriktirdiği SEO değerini korumaktı.

Ancak tasarımcılarınız ve kullanıcı deneyimi (UX) ekibiniz başarılı olursa, yeniden tasarladığınız siteniz kullanıcıların ilgisini daha fazla çekecek ve daha fazla müşteri dönüşümüyle sonuçlanacaktır. Daha uzun bekleme süreleri ve daha mutlu web sitesi kullanıcıları, arama motoru sıralamalarınız üzerinde doğrudan olumlu etkisi olan faktörleri yavaş yavaş iyileştirecektir, bu yüzden sabırlı olun!

En yüksek kalitede DFW, Austin veya Houston web tasarımı için bugün danışmanlık almak üzere WIX ile iletişime geçin.

WIX, Daha Yüksek Getiriler İçin SEO ve Web Tasarım Çalışmalarınıza Rehberlik Edebilir

WIX yaklaşık 40 yıldır Teksas merkezli işletmelere pazarlama çözümleri sağlıyor. Bugün, dijital pazarlama ajansımızın kadrosu, başarılı olmanıza yardımcı olma tutkusuna sahip deneyimli profesyonellerden oluşmaktadır.

Austin, Houston veya DFW’de bir SEO ajansı arıyorsanız yardımcı olabiliriz. Müşterilerimizin ideal müşterilerini düşünceli bir SEO stratejisiyle çekmelerine yardımcı olan on yılı aşkın deneyime sahibiz.

Houston, DFW ve Austin web sitesi tasarım hizmetlerimiz, hedef kitlenizi kesinlikle memnun edecek mükemmel, SEO dostu web tasarımları sunma kapasitesine sahiptir.

Ücretsiz danışmanlık için bugün bizimle iletişime geçinve WIX’un günümüz atmosferinde bile işletmenizin gelişmesine nasıl yardımcı olabileceğini keşfedin.