SEO’yu Kurum İçi Yapmak ve İşletmeniz İçin Dış Kaynak Kullanımı Karşılaştırması

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:SEO’yu Kurum İçi Yapmak ve İşletmeniz İçin Dış Kaynak Kullanımı Karşılaştırması

Web sitenize gelen organik trafiğin önemli olduğu bir sır değil, ancak hedef kitlenizi çekmenin bir bedeli var. Küçük bir işletme sahibi veya pazarlama yöneticisi olarak, zamanınızı ve çabanızı arama motoru optimizasyonuna yatırmaya istekli değilseniz veya bunu yapamıyorsanız, potansiyel müşteriler ve müşteriler tarafından bulunamazsınız.

SEO yeteneğini işe almak, kuruluşunuzun ideal hedef kitlenize doğru zamanda ulaşmasının en iyi yoludur. Kendinize sormanız gereken soru şu: SEO’yu dışarıdan mı sağlamalıyım yoksa şirket içi bir SEO uzmanı mı tutmalıyım?

SEO Dış Kaynak Kullanımı Nedir?

SEO dış kaynak kullanımı, web siteniz için sayfa içi ve sayfa dışı arama motoru optimizasyonunu gerçekleştirmek üzere harici bir ajansın veya yüklenicinin işe alınması eylemidir. Bu, SEO stratejilerinin oluşturulmasını ve uygulanmasını, içerik pazarlamasını, bağlantı oluşturmayı, dijital halkla ilişkiler, yerel SEO ve web tasarımını içerebilir.

SEO Dış Kaynak Kullanımının Artıları ve Eksileri

SEO dış kaynak kullanımının temel avantajları maliyet tasarrufu ve uzmanlıktır. Bir ajansı işe almak, SEO’yu kendiniz yapmaktan çok daha pahalı olduğundan, bu mantıksız görünebilir.

Ancak buradaki karşılaştırmamız, arama motoru optimizasyonu için şirket içi pazarlama yeteneği ile dış kaynak pazarlama yeteneğini işe almak arasındadır. Bu yazının yazıldığı sırada şirket içi bir SEO uzmanını işe almak size ortalama ABD’de yılda 51.000 dolar.

Yukarıdaki rakam bu çalışanın maaşına karşılık gelir, ancak çalışanlar işletmenize maaşlarından yaklaşık %25 daha fazla maliyete neden olacaktır. Böylece bir personel SEO uzmanının size yılda yaklaşık 64.000 dolara mal olması… ortalamada.

SEO Avantajı = [SEO Value] / Maliyet

Matematik yaptığınızda, SEO hizmetlerini tam bir uzman ekibine yaptırırsanız, bu fiyat 5.300 ABD doları değerinde bir SEO ücretine eşdeğerdir. Gerçek şu ki, bu işlevi dış kaynaklı bir pazarlama ajansına devrettiğinizde fayda daha büyük olacaktır. Bu kadar büyük ve önemli bir yatırım yapmadan önce işletmeniz için iyi bir SEO şirketini nasıl seçeceğinizi bildiğinizden emin olun.

Tavsiye Edilen:  Çevrimdışı İşletmeden Çevrimiçi İşletmeye Nasıl Geçilir?

SEO’nuzu profesyonellerden oluşan tam bir ekibe dış kaynak olarak kullanmak, farklı güçlü yönlerden yararlanmanın da harika bir yoludur. Bir ajans, kullanıcı deneyimi ve grafik tasarımcılarından, web geliştiricilerinden, yazarlardan ve arama motoru optimizasyonu stratejistlerinden oluşabilir. Bu uzmanların her biri, işletmenizin başarılı olmasına nasıl yardımcı olabileceğiniz konusunda derinlemesine görüşlere sahiptir.

Son olarak bir ajans, bütçe harcamalarını işletmeniz için en etkili olacak SEO stratejilerine göre düzenleyebilir. Farklı yazılım araçları veya niş üçüncü taraf abonelikleri sıralamanızı iyileştirmeye yardımcı olabiliyorsa, bir pazarlama firmasının bu değişimi yapma olanağı vardır.

Seçim yapmadan önce bilmek isteyebileceğiniz reklam ajansları ve pazarlama firmalarının daha birçok avantajı vardır.

Kurum İçi SEO Nedir?

Kurum içi SEO, bir işletmenin arama motoru optimizasyonu stratejisinin (en azından kısmen) dahili personel tarafından oluşturulup yürütülmesidir. “Şirket içi SEO” tabiri sıklıkla bu fonksiyondan sorumlu personeli ifade eder. Bu SEO uzmanı tek başına veya dahili bir pazarlama ekibinin parçası olarak çalışabilir.

Şirket İçi SEO Uzmanı Tutmanın Artıları ve Eksileri

İşletmenizde bir SEO uzmanı çalıştırmanın en büyük yararı, size ve iş hedeflerinize olan yakınlığıdır. Bu personel yalnızca sayfa içi ve sayfa dışı SEO konusunda derin bir anlayışa sahip olmakla kalmıyor, aynı zamanda ürününüzü/hizmetinizi de biliyor. Ürünlerinizi ve hizmetlerinizi özel kılan şeyleri, sizin onlara açıkça belirtmenize gerek kalmadan iletebilirler.

Çoğu SEO ajansının aksine, şirket içi bir SEO uzmanı ekip üyeleriyle ilişkiler kurabilir. Daha kişiselleştirilmiş bir ürün ortaya koymak için web tasarımcıları ve geliştiricileri, yazarları ve üretim personeli ile konuşuyorlar.

SEO dış kaynak kullanımı bölümünde de belirtildiği gibi, bir çalışanı işe almak, SEO ajanslarını veya yüklenicilerini işe almakla karşılaştırıldığında çok maliyetlidir. Medicare, Sosyal Güvenlik, işsizlik sigortası ve işçi tazminatlarının belirli miktarlarına ek olarak maaş da ödemek zorundasınız.

Tavsiye Edilen:  E-posta pazarlaması için AI tarafından oluşturulan içerik

Diğer bir dezavantaj ise, dahili pazarlama çalışanınızın tek bir güçlü ve zayıf yönlere sahip olmasıdır. Örneğin, SEO yazma ve anahtar kelime araştırmasında harika olabilirler, ancak bağlantı oluşturma ve web geliştirmede kötü olabilirler. Bu, onların iş fırsatları yaratma yeteneklerini engelleyebilir ve sonuçlarınızın sabit kalmasına neden olabilir.

Her pazarlama seçeneğinin daha fazla artıları ve eksileri için bugün kurum içi ve dış kaynaklı pazarlama analizlerimize göz atın.

SEO’yu Dışarıdan mı Almalıyım?

SEO’yu şirket içinde mi yoksa dış kaynak kullanımı mı tercih edeceğiniz, kontrol-bütçe matrisinin neresinde yer aldığınıza bağlı olacaktır. Yüksek kontrole değer veriyorsanız ve daha yüksek bir bütçeniz varsa, kurum içi SEO sizin için olabilir. Daha esnekseniz ve bütçeniz sınırlıysa, arama motoru optimizasyonunuzu dış kaynaklardan sağlamanız daha iyi olabilir.

Göz önünde bulundurmanız gereken son bir boyut, devam eden hizmetlere mi yoksa tek seferlik bir projeye mi ihtiyacınız olduğudur.

Dış Kaynak SEO Hizmetleri (Devam Ediyor)

Çoğu SEO stratejisi, özellikle rekabetçi bir sektördeyseniz sürekli hizmet gerektirir. Devam eden pazarlama ajansı ücretleri aylık olarak belirlenir ve genellikle belirli bir sözleşme süresi veya iptal bildirimi gerektirir.

Devam eden hizmetler arasında sıklıkla içerik pazarlama, bağlantı kurma, yerel SEO, sayfa içi ve teknik SEO ve bazen hedeflerinize ulaşmanıza ve işletmenizin gelirini artırmanıza yardımcı olacak dijital PR yer alır.

Dış Kaynak SEO Projeleri (Tek Seferlik)

SEO’nuzu proje biçiminde dış kaynak olarak kullanmak o kadar yaygın değildir. Bu yalnızca, arama motoru optimizasyonu stratejinizi kısmen yönetebilecek ancak belirli görevler için desteklenmesi gereken dahili bir pazarlama uzmanınız veya ekibiniz varsa önerilir.

Örneğin, dahili ekibiniz teknik SEO konusunda zorlanıyorsa, tek seferlik bir denetim için dış kaynak kullanmak mantıklı olacaktır. Dahili pazarlama ekibiniz veya web geliştiricileriniz, web tasarımınızı ve SEO’nuzu kusursuz bir şekilde harmanlamak için denetimi kullanabilir. Ayrıca bir SEO danışmanından sınırlı sayıda oturum da ilginizi çekebilir. Bu tür bir pazarlama projesini yalnızca mevcut bir personelin yararlanacak zamanı ve bilgi birikimi varsa tercih edin.

Tavsiye Edilen:  ChatGPT, sanal atölyeler için daha çekici içerik oluşturmaya nasıl yardımcı olabilir?

SEO’nuzu Bugün WIX’a Dış Kaynak Olarak Kullanın

İşinizi doğru yapmak için güvenebileceğiniz Houston veya Austin SEO şirketlerini arıyorsanız WIX sizin çözümünüzdür. Ekibimiz çeşitli sektörlerde organik arama büyümesi konusunda kanıtlanmış bir geçmişe sahiptir.

Bugün bizimle iletişime geçin İşletmenizin büyümesinin geleceği hakkında ücretsiz danışmanlık randevusu almak için.