Ses Satın Alma İşlemleri Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Ses Satın Alma İşlemleri Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Akıllı hoparlörlerin geliştirilmesi ve mobil cihazlar için iyileştirilmiş ses tanıma teknolojisi, çevrimiçi alışveriş yapmanın tamamen yeni bir yolunu açtı. Tüketiciler artık e-ticaret sitelerinde gezinmek için klavye kullanmak yerine sipariş vermek için istediklerini yüksek sesle söyleyebiliyor.

Bu düzeydeki rahatlık nedeniyle sesli asistanların daha popüler hale gelmesi sürpriz olmamalı.

Aslında, ABD’de 111,8 milyon kişi (Nüfusun %33,8’i) 2019’da en az ayda bir sesli asistan kullandı. Bu rakamın 2021’de 122,7 milyon kişiye (nüfusun %36,6’sı) ulaşması bekleniyor.

Resim kaynağı: e-Pazarlamacı

E-ticaret söz konusu olduğunda, sesli asistanların 80 milyar dolar Sitenizi sesli asistan teknolojisiyle uyumlu hale getirerek gelirinizi önemli ölçüde artırabilirsiniz.

Bu kılavuzda, bu yeni teknoloji hakkında en sık sorulan birkaç soruyu yanıtlayacağız. Ardından, 80 milyar dolarlık pastadan pay alabilmeniz için mağazanızda yapmanız gereken düzenlemeleri size göstereceğiz.

Akıllı Hoparlörler Nedir ve Nasıl Çalışırlar?

Konuya girmeden önce temel konulara değinelim.

Akıllı hoparlör, bir hoparlörü sesli komut arayüzü ve entegre sanal asistan yazılımıyla birleştiren bir cihazdır. Geleneksel hoparlörler yalnızca ses çalma yeteneğine sahipken, akıllı hoparlörler birçok ek özellik sunar.

Sesli komutlar sayesinde kullanıcılar “Bugün hava nasıl?” gibi soruların yanıtlarını anında duyabiliyor. Ayrıca alarm ayarlamak ve sanal takvimi güncellemek gibi görevleri gerçekleştirmek için de seslerini kullanabilirler. E-ticaret açısından ise alışveriş yapanlar, tamamen eller serbest olarak çevrimiçi alışveriş yapmak için akıllı bir hoparlör kullanabilirler.

Akıllı hoparlörlerin çalışmasını sağlayan çeşitli teknolojiler vardır:

  • Wifi: Elbette akıllı bir konuşmacının kullanıcıların sorularına cevap verebilmesi için internete girebilmesi gerekiyor. Akıllı hoparlörler, dizüstü bilgisayarlara ve akıllı telefonlara benzer şekilde kablosuz ağlara bağlanmalarını sağlayan yerleşik adaptörlere sahiptir.
  • NLP: Tüm akıllı hoparlörler, sesli komut alabilmelerini sağlayan mikrofonlarla donatılmıştır. Yazılım tarafında ise Google Assistant ve Amazon Alexa gibi sanal asistanlar, konuşulan dilin karmaşıklığını anlamak ve cihazın bu tür komutlara nasıl yanıt vermesi gerektiğini belirlemek için doğal dil işleme (NLP) teknolojisini kullanıyor.
  • Bluetooth: Bazı akıllı hoparlörler, kullanıcının evindeki diğer cihazlara bağlanmasını sağlayan Bluetooth teknolojisiyle de donatılmıştır. Örneğin kullanıcılar, Bluetooth bağlantısı üzerinden akıllı hoparlörü akıllı termostata bağlayarak sesli komutla evlerinin sıcaklığını artırabiliyor veya düşürebiliyor.

Akıllı Hoparlörleri Kimler Kullanıyor?

Akıllı hoparlör kullanıcıları orantısız bir şekilde erkektir. %70 ayarına kadar.

Mağazanızın odak noktası özellikle erkekler arasında popüler olan ürünlero zaman sitenizi sesli satın alımlara hazırlamak kesinlikle bir öncelik olmalıdır.

Akıllı hoparlör kullanımının yalnızca ABD ile sınırlı olmadığını da belirtelim. Bu teknoloji en çok ABD’de yaygın olsa da Kanada’dan (2019’da aylık 12,6 milyon kullanıcı), Almanya’ya (11,7 milyon kullanıcı) ve Çin’e (85,5 milyon kullanıcı) kadar tüm dünyada oldukça popülerdir. eMarketer’a göre.

Ne Tür Ürünler Sipariş Ediliyor?

Bir anket 1.203 ABD’li sesli asistan kullanıcısı sesli asistan teknolojisi kullanılarak en sık satın alınan ürün türlerinin ev eşyaları, giyim ve eğlence ürünleri olduğunu ve kullanıcıların %20’sinden fazlasının bu kategorilerin her birinde satın alma işlemi gerçekleştirdiğini buldu.

Resim kaynağı: Arama Motoru Günlüğü

Açıkça öne çıkan bir başka trend: Mobilya ve ev aletleri gibi pahalı ürünler, diğer ürün türlerinin çoğundan daha az satın alınıyor (sesli asistan kullanıcılarının %10’undan azı bu kategorilerin herhangi birinden satın alma işlemi gerçekleştirdi).

Bunun nedeni muhtemelen insanların pahalı ürünlere çok daha fazla araştırma yapmasıdır. Daha uygun fiyatlı ürünler kişinin bütçesi üzerinde çok fazla bir etkiye sahip olmayacaktır, bu nedenle onları sesli komutla anında çalıştırmamak için hiçbir neden yoktur. Pahalı ürünler daha çok finansal bir taahhüttür ve seçeneklerinizi okumak ve doğru seçimi yaptığınızı doğrulamak için zaten bir klavye kullanıyorsanız, satın alma işlemini manuel olarak da yapabilirsiniz.

Ses Satın Alma Teknolojisinde Liderler Kimlerdir?

Birlikte %70 pazar payı Akıllı hoparlörler açısından Amazon bu teknoloji alanının açık ara lideridir. Ancak yaklaşık yüzde 30 pazar payına sahip olan Google, Amazon ile aradaki farkı kapatabilecek gizli bir silah geliştirdi.

O gizli silah Ses EşleştirmeBu, Google Asistan yazılımıyla ürün satın almayı çok daha kolay hale getirecek. Daha önce Google Asistan kullanıcılarının bu tür satın alma işlemlerini parmak izleriyle veya yüz tanımayla doğrulamaları gerekiyordu. Bu ekstra adım, elbette bir satın alma kanalı olarak en büyük varlığı olan sesli ticaretin rahatlığını büyük ölçüde azalttı.

Artık Voice Match ile Google Asistan, herhangi bir sahtekarlık olmadığını doğrulamak için kullanıcının sesini tanıyabilecek. Farklı dillerin işlenmesi söz konusu olduğunda Voice Match, Amazon’un Alexa yazılımından daha yüksek bir doğruluk oranına sahiptir. Hatta aynı dilin çeşitleri arasındaki farkı bile söyleyebilir (Amerikan İngilizcesi ile İngiliz İngilizcesi, vb.).

Bu alanda tanınmayı hak eden bir diğer şirket ise Sonos. Amazon veya Google gibi bilinen bir isim olmayabilir ancak bu markanın akıllı hoparlörlerinin kalitesi, önde gelen teknoloji yayınlarından büyük övgüler aldı. 2020 yılında Sonos One, tarafından “Fiyatına göre en iyi ses kalitesi” seçildi. CNET ve “Genel Olarak En İyi” akıllı konuşmacı kablolu. Ayrıca, Tüketici Raporları Sonos Move’a “En İyi Taşınabilir Akıllı Hoparlör” unvanını kazandırdı.

Akıllı Hoparlörleri Kullanmak Ne Kadar Güvenli?

İnternete bağlanan her cihazda olduğu gibi akıllı hoparlörlerin de hacklenmesi mümkün. Genellikle ev güvenlik sistemlerine bağlı oldukları için bu, akıllı hoparlörler için özellikle ciddi bir endişe kaynağı olabilir.

Akıllı hoparlörlerle ilgili bir diğer sorun da yanlışlıkla etkinleştirilmesidir. Bu cihazlara takılan mikrofonlar her zaman pasif olarak dinliyor ve önceden belirlenmiş bir uyandırma sözcüğü (örneğin, Apple HomePod için “Hey Siri”) duyduklarında aktif dinlemeye geçerek ses kaydetmeye başlıyorlar.

Ancak akıllı hoparlör teknolojisi henüz mükemmelleştirilmedi; özel konuşmalarda veya hatta sohbet sırasında ortaya çıkan uyandırma kelimelerine benzer kelimeler ve ifadeler televizyondaki diyalog akıllı hoparlörleri oldukça sık etkinleştirin. Oldu yakın zamanda sızdırıldı Akıllı hoparlör üreticilerinin, kalite kontrolü için kayıtlı sesi insan aracılara dinletmesi, cihazların kullanıcının bilgisi veya izni olmadan etkinleştirilebildiği göz önüne alındığında, bariz gizlilik endişelerini artırıyor.

Bu gizlilik endişelerini gidermek için kullanıcıların, sesli komutları uzun süre kullanmayı planlamadıkları durumlarda akıllı hoparlörlerinin mikrofonunu sessize almaları akıllıca olacaktır.

Ayrıca cihazlarının saldırıya uğramasını önlemek için kullanıcıların bir an önce kendi kullanıcı adı ve şifrelerini oluşturmaları gerekmektedir. Var özel arama motorları Suçlular, popüler akıllı hoparlörlerin ve diğer cihazların varsayılan oturum açma bilgilerini bulmak için kullanabilirler ve bu da onlara her türlü hassas bilgiye erişim sağlayabilir. Kimlik bilgilerinin hemen özelleştirilmesi bu sorunu daha başlangıç ​​aşamasında ortadan kaldıracaktır.

Mağazanızı Sesli Satın Alımlara Hazırlamanın 5 Yolu

İnsanlar düşüncelerini yazmak yerine yüksek sesle söylediklerinde farklı şekilde ifade etme eğilimindedirler. Burada bir miktar filtreleme işlemi gerçekleştirilir; kullanıcının metin aramasına dahil etmeyi seçtiği her kelime için bilinçli olarak benzer kelimeler kullanmamayı seçer (genellikle daha az kelime kullanırlar). Ancak birisi konuşurken, kelimeler genellikle bu seçimler yapılmadan daha doğal bir şekilde akıp gider.

Örneğin, bir kişi Google’ın ana sayfasındaki arama çubuğuna “Seattle suşi restoranı” yazabilir ve “Şu anda Seattle’da hangi suşi restoranları açık?” diyebilir. aynı aramayı Google Asistan aracılığıyla yaparken.

Bu farkın yanı sıra sesli arama ve satın almayla ilgili diğer faktörler nedeniyle, daha fazla sesli asistan kullanıcısını çekmek için mağazanızın içeriğinde ve pazarlama stratejinizde muhtemelen aşağıdaki değişiklikleri yapmanız gerekecektir:

  1. İçeriğinizi daha konuşkan hale getirin: Sesli aramaların daha resmi olmayan tarzına uyum sağlamak için içeriğinizin aynı zamanda deyimsel olması da gerekecektir. Bu nedenle çok kısa ve öz olmamaya çalışın. Pazarlama stratejinizin bir parçası olarak zaten videolar veya podcast’ler üretiyorsanız, bu materyalin transkripsiyonlarını yayınlamak size varsayılan olarak konuşmaya dayalı içerik sağlayacaktır.
  2. Uzun kuyruklu anahtar kelimeleri hedefleyin: SEO stratejinizle hedefleyebileceğiniz iki tür anahtar kelime vardır: yüksek hacimli ancak rekabetçi olan kısa kuyruklu anahtar kelimeler ve düşük hacimli ancak daha az rekabetçi olan uzun kuyruklu anahtar kelimeler. Uzun kuyruklu anahtar kelimelerin bir diğer avantajı da sesli aramaların tam cümle formatı için ideal olmalarıdır.
  3. Ürünlerinizi Google Alışveriş’te listeleyin: Çevrimiçi mağazanızın fiziksel bir karşılığı varsa, Google Asistan’ın aşağıdaki sonuçları paylaşacağı gerçeğinden yararlanmalısınız: Google AlışverişKullanıcıların yalnızca mağazada mevcut olan ürünlere göz atmasına olanak tanıyan bir hizmettir.
  4. Bir Alexa Becerisi geliştirin:Alexa Becerileri aslında Amazon akıllı hoparlörlerine yönelik uygulamalardır. Geliştirilmesi biraz zaman ve para gerektirse de, bu yatırım, ürünlerinize yönlendiren kişi sayısına değmelidir. Örneğin, Campbell’in Mutfağı becerisi kullanıcılara tarifler ve yemek pişirmeyle ilgili diğer içerik parçaları sağlar (bunların tümü elbette Campbell’in ürünlerini içerir).
  5. Ürünleriniz için Amazon’un Seçimi rozetini kazanın: Alexa kullanıcıları marka belirtmeden bir ürün aradıklarında çoğu zaman Alexa onlara bir ürün sunacaktır. Amazon’un Seçimi ürün. Bu rozeti kazanabilmeniz için ürünlerinizin düşük getiri oranına ve yüksek ortalama puana sahip olması (ve Prime’a uygun olması) gerekir.

Çözüm

E-ticaret ilk başladığında, potansiyel müşterilerin e-ticaret sitenizi keşfetmesinin yalnızca birkaç yolu vardı. Ancak akıllı hoparlörler gibi yeni teknolojilerin gelişmesi size keşfedebileceğiniz ek kanallar sağlıyor ve bu da mağazanızı çok daha başarılı hale getirme fırsatı sunuyor.

Peki ses satın alımlarıyla gelirinizi artırmaya hazır mısınız? Bu ipuçlarının yardımıyla bu yeni ve büyüyen satın alma kanalından en iyi şekilde yararlanabileceksiniz.

Tavsiye Edilen:  Yapay Zeka Nasıl Düzenlenir?