Sesli Arama İçin Nasıl Optimize Edilir?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Sesli Arama İçin Nasıl Optimize Edilir?

Apple’ın 2011’de Siri’yi piyasaya sürmesinden bu yana sesli arama çok değişti. O zamanlar Siri, Mac ve iOS kullanıcıları için az çok eğlenceli bir yenilikti, ancak şimdi sesli arama, arama ekonomisinin önemli bir parçası haline geldi. Yapay zeka teknolojisi norm haline geldikçe, tüketiciler günlük yaşamlarında sanal asistanları ve sesli aramayı giderek daha fazla kullanıyor. Bu stratejileri uygulayarak içeriğinizi sesli aramadan yararlanmaya hazırlayın!

Sesli SEO Nedir?

Voice SEO, manuel olarak yazılan sorgular yerine soruları doğal insan konuşmasıyla yanıtlamak için tasarlanmış ses tabanlı arama motoru optimizasyonudur. Sesli arama genellikle sanal asistanlar tarafından desteklenir. Şu anda piyasada dört ana sesli asistan var:

  1. Google’dan Google Asistan
  2. Amazon’dan Alexa
  3. Apple’dan Siri
  4. Microsoft’tan Cortana

Apple’ın Siri’si daha önce sesli aramalar için Microsoft’un Bing’ini kullanıyordu, ancak son zamanlarda Google tarafından güçlendirildi. Ancak Amazon’un popüler sesli asistanı Alexa, kullanıcıların sorularını yanıtlamak için hâlâ Bing’i kullanıyor.

Sesten Kaç Arama Yapılır?

Buna göre Devletçi, ABD’deki hanelerin %31’i sanal asistanlı akıllı hoparlörlere sahip. Ayrıca, son zamanlarda yapılan bir araştırma Adobe kullanıcıların %48’inin sesi “genel web aramaları” için kullandığını tahmin ediyor. Bu, sanal asistanların artık akıllı telefonlar, bilgisayarlar ve tabletler gibi neredeyse tüm kişisel cihazlarla yerel olarak entegre olduğu düşünüldüğünde anlamlıdır.

Şu anda, kullanıcıların yaklaşık %44’ü her gün sesli arama teknolojisini kullanıyor. Doğal dil işleme (NLP) teknolojisi gelişmeye devam ettikçe ve kullanıcılar yapay zeka (AI) ile etkileşimde daha rahat hale geldikçe bu sayıların artması bekleniyor.

Kaynak: Adobe Voice Technology Study, Temmuz 2019 (n=1.000)

Sesli Arama İçin İçeriği Optimize Etme Stratejileri

1. Konuştuğunuz Şekilde Yazın

Bu doğru. Sorunuzu bir kullanıcı deneyimi (UX) perspektifinden yanıtlamayı düşünün ve içeriğinizi, kullanıcıyla yüz yüze konuşuyormuş gibi yazmaya çalışın. Bu, kullanıcılarınızla sorularına yanıt olarak anlamlı bir diyalog veya konuşma yapıyormuşsunuz gibi içeriğinizin akışını sağlamaya yardımcı olur.

Tavsiye Edilen:  Ebeveynler için Blog Yazma Rehberi: Deneyimlerinizi Paylaşmak ve Başkalarıyla Bağlantı Kurmak

Ayrıca okunabilirlik, özellikle bir sanal asistan tarafından yüksek sesle okunduğunda içeriğinizin anlaşılmasını kolaylaştırır. Okunabilirlik için iyi bir kural, lise veya ortaokul okuma seviyesinde yazmaktır. Bu parametreler, yazınızı anlamak için gereken en düşük tahmini standart eğitim düzeyine çevrilir; mutlaka bu demografinin hedef kitleniz olduğu anlamına gelmez. Doğru yolda olduğunuzdan emin olmanıza yardımcı olacak kullanışlı bir araç, Hemingway Uygulamasıiçeriğinizi okuyucularınız için daha erişilebilir hale getirmeye yardımcı olabilir.

2. Soruları Kısaca Cevaplayın

Kısa ve öz burada anahtardır. Hakkında bölümündeki soruları yanıtlamayı deneyin 40-50 kelime maksimum.

İçeriğinizi soruları hızlı ve verimli bir şekilde yanıtlayacak şekilde biçimlendirmek, aynı zamanda Öne Çıkan Parçacıklar. Sanal asistanlar, soruları kısaca yanıtlama eğiliminde olduklarından, genellikle Öne Çıkan Parçacıklar ve Bilgi Panelleri gibi zengin arama sonuçlarından yanıtları okurlar.

için içeriği optimize etme bilgi arama amacı “kesin” ifadeler ve anahtar kelimeler kullanarak (örneğin, “‘Sanal Asistanlar’ yerine “Siri, Apple Inc.’in sanal bir asistanıdır.” gibi tanımlayıcı “olmak” ifadeleri kullanmak, aynı zamanda uzaktan çalışan yönetici yardımcılarına da atıfta bulunabilir) içeriğinizi, kullanıcıların sorularını daha doğrudan yanıtlayacak şekilde konumlandırmanıza yardımcı olur. Ayrıca, içeriğinizin iyi yapılandırılmış olduğundan emin olun. anlamsal HTML ve arama motorlarının sayfanızı daha iyi anlamasına yardımcı olmak için Şema işaretlemesi (JSON-LD). Bu, arama motorlarına destekleyici bağlamsal sinyaller sağlayarak hedef sayfanın temel içeriğini güçlendirmeye yardımcı olabilir.

3. Uzun Kuyruklu Sorguları Hedefleyin

Kullanıcıların sesli aramalarını daha uzun kuyruklu sorgulara bakarak nasıl ifade edebilecekleri konusunda iyi bir fikir edinebiliriz. Bunlar tipik olarak soruları tanıtmak için “ne”, “neden”, “hangi” ve “nasıl” gibi meraklı ifadeleri içerir. YanıtKamu içeriğinizde yanıtlanacak beyin fırtınası soruları için harika bir araçtır.

AyrıcaAsked.com Google’ın “Ayrıca Sorulan Kişiler” sorularını diğer kullanıcılardan gelen ilgili aramaların bir hiyerarşisinde görsel olarak çizerek, kullanıcı arama amacını “tersine mühendislik” yapmak için kullanabileceğiniz başka bir ücretsiz araçtır. Bu, kullanıcıların gerçekten aradığı gerçek soruları yanıtladığımızdan emin olmamıza yardımcı olur.

Tavsiye Edilen:  E-Ticaret İşletmeleri için 15 Fikir

4. Yerel SEO için Optimize Edin

Sesli arama sıklıkla coğrafi olarak hedeflenir. Örneğin, kullanıcılar yerel yol tarifi veya tavsiye istemek için genellikle akıllı cihazlarında sesli aramayı kullanır. İçeriğinizi yerel arama için optimize ederken “yakında” veya “içeride” gibi ifadeler kullanmayı deneyin.

Ses Teknolojisinin Potansiyel Kullanımları - Adobe Voice Teknoloji Çalışması, Temmuz 2019

Kaynak: Adobe Voice Technology Study, Temmuz 2019 (n=1.000)

5. Sayfa Hızını Artırın

Sayfa yüklenme süreleri resmi olarak sıralama faktörü Google’ın mobil ilk dizini için. Bu, sesli arama motorlarının sayfadaki bilgileri daha verimli bir şekilde ayrıştırması ve böylece kullanıcıların sorularını daha hızlı yanıtlayabilmesi için sayfaların hızlı yüklenmesinin önemli olduğu anlamına gelir.

Örneğin, kritik JS ve CSS’yi satır içine alarak ve ardından çekirdek HTML içeriği DOM’da oluşturulduktan sonra kalanını küçülterek ve yükleyerek rahatsız edici oluşturmayı engelleyen kaynakları erteleyin. Ayrıca, arama motorlarının anlaması ve kullanıcılara okuması kolay açıklayıcı alternatif metinlerle görüntüleri yeni nesil biçimlerde (WebP gibi) sıkıştırmayı, geç yüklemeyi ve sunmayı deneyin.

Temel Çıkarımlar

Sesli arama gelecek ve popülaritesi artmaya devam ediyor. Bu, dijital pazarlamacıların ve içerik oluşturucuların, eğrinin önünde kalabilmek için değişen arama ortamına uyum sağlamaları gerektiği anlamına gelir. Bu beş basit adımı izleyerek, hedef kitlenizin aklında ve dilinin ucunda (kelime oyunu amaçlı) kalma yolunda çoktan ilerlemiş olacaksınız.

Pierce Brelinsky hakkında

Pierce Brelinsky, Raleigh, NC ofisinde Go Fish Digital’de SEO Uzmanıdır.