Shopify Ana Sayfanızı Hızlı Bir Şekilde Düzenleme (+ Örnekler)

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Shopify Ana Sayfanızı Hızlı Bir Şekilde Düzenleme (+ Örnekler)

Fiziksel dünyada mağazalar varlıklarını büyük gösterişli tabelalar ve güzel tasarlanmış vitrinlerle duyururlar. Ve alışveriş yapanlar bunu fark ediyor ve bu mükemmel şeyi incelemek ve satın almak için kapılarından içeri giriyorlar.

İnternette biraz farklı görünebilir ancak tabelalar ve pencereler aynı. Çevrimiçi mağazanızın tabelaları ve pencereleri ana sayfanızda toplanmıştır.

En başarılı Shopify mağazalarının pek çok ortak noktası vardır, ancak mutlaka hepsinin harika ana sayfaları vardır.

Ana sayfanız mağazanızda en çok ziyaret edilen sayfadır.

Bu reklamda, ürünlerinizi ve markanızı, alışveriş yapanları mağaza boyunca gerçekten istedikleri şeye yönlendirmeye yardımcı olacak şekilde sergilersiniz.

Fiziksel mağazaların vitrinleri mevsimleri ve güncellenen ürün tekliflerini yansıtacak şekilde değiştiği gibi, e-ticaret ana sayfaları da değişir.

Shopify ana sayfanızı güncel tutmanın anahtarı, istediğiniz zaman kişiselleştirme esnekliğidir. Bu nedenle Shopify ana sayfanızı hızlı ve kolay bir şekilde nasıl düzenleyeceğinizi bilmeniz gerekir.

Ana sayfanızı mağazanız için nasıl bir dönüşüm makinesi haline getirebileceğinize girmeden önce, harika ana sayfaların temellerini ve tasarımlarını ele almamız en iyisidir.

#cta-visual-pb#Daha iyi bir Shopify mağazası oluşturunEn iyi Shopify sayfa oluşturucuyla özelleştirerek mağazanızın markanız kadar benzersiz görünmesini ve hissetmesini sağlayın.Ücretsiz oluşturmaya başlayın

Bir ana sayfanın amacı nedir?

Ana sayfanız harika bir açılış sayfasına pek çok benzerliğe sahiptir ve hemen hemen aynı şekilde oluşturulabilir.

Her ikisi de trafiği dönüştürmek için satış hunileri görevi görür. Her ikisi de bu dönüşümleri artırmak için metin, görseller ve CTA’lar kullanıyor.

Ancak açılış sayfaları genellikle belirli bir hedefe doğru ilerlerken, bir ana sayfa çok sayıda CTA sağlar alışveriş yapanın seçim yapması için. Açılış sayfaları ile ana sayfalar arasındaki küçük farklar büyük fark yaratır.

Tavsiye Edilen:  Şirket kültürü makaleleri için ChatGPT ve yapay zeka tarafından oluşturulan içeriğin geleceği

Bu, tek bir eylem değil, ana sayfanın (ayrılma dışında) amaçladığı herhangi bir eylemdir.

Ana sayfanızın en büyük hedefi, alışveriş yapanları sağladığı birçok kapıdan (ürün sayfalarınız, Hakkımızda sayfanız, koleksiyon sayfalarınız, blogunuz, abonelik formu) biri aracılığıyla siteye davet etmek ve daha sonra onları siteye çekmeye teşvik etmektir.

Bu sayfanın ziyaretçileri, genel hedef kitlenizi ve yaptıkları seçimleri (geçmeyi seçtikleri kapıları) temsil eder ve onları daha fazla segmentlere ayırır ve onları satın almaya yönlendirir.

Onları bunaltmayın ancak ihtiyaçlarına uygun CTA’yı bulmalarını kolaylaştıracak kadar gösterin.

Yani genel amaç bu tıklamaları elde etmektir. Peki bunu nasıl yapıyorsunuz?

Doğru eleman seti ile.

#cta-paragraph-pb#Müşterilerin etkileşimde kalmasını ve alışveriş yapmasını sağlamak için düzenli olarak güncellenen harika e-ticaret ana sayfalarına bakın.

Sahip olmanız gereken 5 Shopify ana sayfa öğesi

Birçok ziyaretçiye ilk girişiniz olan ana sayfa, çeşitli gerekli unsurlardan oluşur.

En temel düzeyde “Merhaba, biz buyuz, sattığımız şey bu, bu yüzden bizden satın almak istiyorsunuz” demeniz gerekiyor. Ama bunu gerçekten söylemeden.

Bunun yerine, yukarıdakileri söylemek için harika tasarım, düşünceli kullanıcı deneyimi, hoş görüntüler ve akıllı metin yazarlığı kullanırsınız.

Harika bir ana sayfanın unsurları şunlardır:

  • Kolay gezinme. Ziyaretçiniz ürününüzün değerine ikna olduğunda, sizden satın alabilecekleri şeyi bulmayı ÇOK KOLAY hale getirmek istersiniz. Gezinme çubuğunuz, üst düzey ürün kategorilerinize ve en önemli sayfalara bağlantılar içermelidir.
  • Büyüleyici, ekranın üst kısmındaki içerik. Ziyaretçilerin ana sayfanızı aşağı kaydıracağına güvenemezsiniz, bu nedenle onlara bunun için bir neden vermeniz gerekir. Ekranın üst kısmındaki içeriğiniz (başlık, görseller, ürün tanıtımı) onları şaşırtarak ilerlemeye teşvik etme şansınızdır.
  • Çarpıcı görseller. İnsanlar görsel yaratıklardır, bu nedenle güzel resimler, illüstrasyonlar ve animasyonlar bizi satın almaya ikna etme konusunda uzun bir yol kat ediyor. Ürünleriniz için mükemmel yaşam tarzı ve stüdyo fotoğrafçılığı kullanmak, alışveriş yapan kişinin satın alma kararını vermesine yardımcı olur. Buna harika bir renk paleti ve ilham verici GIF’ler veya videolar içeren bir tasarım ekleyin; etkilenmiş yeni müşterileriniz olacak.
  • İlgi çekici CTA’lar. Harekete geçirici mesaj düğmelerinizde Buraya Tıklayın demeseniz iyi olur çünkü kimse ısırmıyor. Yalnızca iki veya üç kelimeyle ziyaretçilerin tıklamasını sağlamanız gerekir. Aciliyet genellikle yeterlidir, bu nedenle birçok harika CTA “Şimdi” veya “Bugün” kelimesini kullanır. Neyse ki, ürün resimleriniz heyecan vericiyse, aşağıdaki düğme Şimdi Alışveriş Yap kadar basit olabilir.
  • Ürün hakkında her şey. Bu çok önemli. Ziyaretçilerin orada olmasının nedeni envanteri kontrol etmek ve ürünlerinizi hayatlarında canlandırmak. Ürünlerinizi merkeze alan mükemmel metin ve güçlü görseller, hedef kitlenizi tıklamaya ve markanız hakkında daha fazla bilgi edinmeye yönlendirecektir.
Tavsiye Edilen:  Erken Aşama Şirket Başarısı için Çalışan Bağlılığının Gücü

Shopify’da ana sayfanızı özelleştirmek için yerel tema düzenleyiciyi veya üçüncü taraf bir uygulamayı kullanabilirsiniz. Shopify’da özelleştirmenin nasıl çalıştığına bakalım.

Shopify ana sayfanızı tema düzenleyicide nasıl düzenleyebilirsiniz?

Artık özel Shopify ana sayfalarının harika örneklerini gördüğünüze göre, muhtemelen kendi ana sayfalarınızı özelleştirmeye hazırsınız.

Shopify’da ana sayfanızda özel değişiklikler yapmanın bir yolu tema düzenleyiciyi kullanmaktır.

Shopify’ın tema düzenleyicisi, seçtiğiniz tema ne olursa olsun ana sayfanızı hareketli bölümler ve bloklarla özelleştirmenize olanak tanır.

Her temanın kişiselleştirme için kendi özellikleri olacaktır.

Shopify tema düzenleyicisi

Tema düzenleyici, Shopify’ın temaları düzenlemeye yönelik yerel aracıdır. Shopify kontrol panelinizden buraya ulaşmak için öncelikle şuraya gidin: Çevrimiçi Mağaza > Temalar.

İçinde Güncel tema bölümünde kullandığınız temayı bulacaksınız. Bunun altında indirdiğiniz diğer temaları da görebilirsiniz. Tema kitaplığı bölüm.

“Özelleştir” butonuna tıklayarak bu temalardan herhangi birini düzenleyebilirsiniz.

Bu sizi Shopify tema düzenleyicinize götürecektir. Göreceğiniz varsayılan sayfa şablonu “Ana sayfanızdır.”

Sol tarafta Üstbilginiz, Altbilginiz ve aradaki birkaç bölüm var. Sihrin gerçekleştiği yer burasıdır.

Sağ üst köşede, “Kaydet” düğmesinin yanında şablonunuzu görmenizi sağlayacak bir monitör simgesi bulacaksınız. Mobil, Masaüstüveya Tam ekran ziyaretçilerinizin sayfayı nasıl deneyimleyeceğine dair daha iyi bir fikir edinmek için.

Artık tema düzenleyiciye biraz aşina olduğunuza göre, ana sayfanızın bölümlerini nasıl düzenleyeceğiniz konusuna geçelim.

Ana sayfa bölümlerini düzenleyin

Hangi temayı seçerseniz seçin, varsayılan ana sayfa düzeniniz biraz sıkıcıdır. Beğeninize göre özelleştirmeniz için yalvarıyor.

Ana sayfanızdaki bölümleri düzenlemek için öncelikle özelleştirmek istediğiniz bölüme tıklayın. Burada değişiklik yapacağız Resim banner’ı bölüm.

Sağ tarafta o bölüme ilişkin tüm özelleştirme seçeneklerini içeren bir menü görünecektir.

Bunun için Shopify’ın ücretsiz görsel galerisinden seçtiğim banner görselini ve metin öğesinin konumunu ve rengini ekleyebilirim.

Tavsiye Edilen:  ABD'nin En İyi 14 Dropshipping Tedarikçisi (Hızlı Kargo)

Her bölümdeki bloklar da özelleştirilebilir; üzerlerine tıklayın ve değişikliklerinizi yapın.

Bizim için Resim banner’ı bölümünde, Başlık ve Düğmeler blokları, banner’ın kopyalama, düğme stili ve bağlantılar gibi öğelerinde küçük değişiklikler yapılmasına olanak tanır.

Buradaki birkaç küçük değişiklik, birkaç dakika içinde yeni ve şık bir banner ile sonuçlandı.

Kim iyi bir çocuktur?

Şafak temamda bu bölüm için kod dışı özelleştirme seçeneklerimin kapsamı bu kadardı.

Ana sayfanıza yeni bölümler ekleyin

Temanız tarafından sağlanan varsayılan bölümlere takılıp kalmazsınız. Ana sayfanızda tam olarak istediğiniz içeriği elde etmek için bölümler ekleyebilirsiniz.

Bunu yapmak için, sadece üzerine tıklayın Bölüm ekle sol kenar çubuğundaki menüye gidin ve bir düzine kadar bölümden birini seçin (bu, temaya göre değişir).

Eklenecek seçeneklerden bazıları multimedya kolajı, öne çıkan koleksiyon, koleksiyon listesi, e-posta kayıt formu ve daha fazlasıdır.

Eklemek istediğiniz özel Liquid kodunuz varsa bunun için bir bölüm bile var.

Varsayılan olarak yeni bölümünüz Alt Bilginin hemen üstünde görünecektir. Aşağıda sayfanızda bölümleri nasıl yukarı ve aşağı taşıyacağınızı ele alacağız.

Ancak önce bölümlerin nasıl kaldırılacağını öğrenelim.

Ana sayfa bölümlerini kaldır

Bölüm eklemek çok önemli olsa da, beğenmediğiniz bölümleri nasıl yok edeceğinizi bilmek de önemlidir.

Tema düzenleyicideki bölümleri ve blokları kaldırmak son derece kolaydır.

Tek yapmanız gereken soldaki menüden bölüm veya bloğa tıklayıp editörün sağ alt köşesindeki “Bölümü kaldır” veya “Bloğu kaldır” butonunu bulmak.

Bu düğmeye tıkladığınızda istenmeyen bölümünüz ortadan kalkacaktır.

Bir bölümü yanlışlıkla kaldırdıysanız endişelenmeyin. Sağ üst köşedeki geri al düğmesini tıklamanız yeterlidir.

Ana sayfanızdaki bölümleri taşıyın

Son olarak bölümlerinizi ana sayfanızdaki Üstbilgi ve Altbilgi bölümleri arasında herhangi bir yere taşıyabilirsiniz. Çok basit.

Menüdeki bölümlerin üzerine geldiğinizde altı noktalı simgenin yanında göz simgesini görürsünüz. Nokta simgesi, blokları ve bölümleri ana sayfanızda taşımaya yönelik tutamacınızdır.

Nokta simgesini tıklayıp basılı tutun ve istediğiniz yere taşıyın. Bunu yaptığınızda önizleme ekranı, siz bölümü hareket ettirdikçe sayfanın nasıl görüneceğini gösterecektir.

Konumdan memnun olduğunuzda imleci bırakın; bölümünüz yeni yerine yerleşecektir.

Tema ayarları

Tema düzenleyicisi aynı zamanda tema ayarlarına erişmenizi de sağlar; bu da temanızdaki tüm sayfa şablonları için stilistik ve işlevsel öğeler üzerinde bir miktar kontrol sağlar.

Sadece tıklayın Tema ayarları ekranın sol alt köşesinde, seçeneklerinizi sayfanın sağ tarafında göreceksiniz.

Buradan renkleri, tipografiyi, stilleri ve daha fazlasını güncelleyebilirsiniz. Kullanabileceğiniz özelleştirme seçenekleri kullandığınız temaya bağlıdır.

Bu konuyu Shopify tema özelleştirmesine ilişkin yayınımızda daha kapsamlı bir şekilde ele alıyoruz, bu nedenle tema ayarlarınıza daha ayrıntılı bir bakış için burayı kontrol edin.

Bu değişiklikler yalnızca ana sayfanızı değil sitenizdeki tüm sayfaları etkileyecektir.

#cta-paragraph-pb#Altbilginizi güncellemeyi unutmayın! ‘Powered by Shopify’ı birkaç basit adımda kaldırın ve markaya daha uygun bir şeyle değiştirin.

Shogun ile özel bir ana sayfa nasıl oluşturulur?

Özel ana sayfalar oluşturmaya yönelik başka bir seçenek de tamamen yüksek dönüşüm sağlayan açılış sayfaları oluşturmaya yönelik bir uygulama kullanmaktır. Shogun Sayfa Oluşturucu gibi.

Sayfa Oluşturucu ile ana sayfanızı hızlı bir şekilde oluşturabilir ve düzenleyebilir veya düzenli güncelleme için birden fazla sürüm geliştirebilirsiniz; böylece alışveriş yapanlarınız sürekli olarak en iyi şekilde karşılanır.

Shopify’daki tema düzenleyicinin aksine, Sayfa Oluşturucu’daki özelleştirme seçenekleriniz neredeyse sonsuzdur.

Shopify tema düzenleyicisinde kodlama yapmadan özelleştirebileceğim şeyler konusunda duvara tosladığım noktada, Sayfa Oluşturucu yeni köpek odaklı ana sayfamın en küçük yönlerini düzenlememe olanak tanıdı. Bakalım nasıl olacak.

Öncelikle açılış sayfanızı tam istediğiniz gibi oluşturarak başlayın.

Özel bir açılış sayfası oluşturun

Başlamak için Sayfa Oluşturucu kontrol panelinize gidin ve “Sayfa ekle”yi tıklayın.

Boş bir sayfadan başlamayı seçebilir veya önceden hazırlanmış açılış sayfası şablonlarından birini deneyebilirsiniz.

Düzenleyiciye girdikten sonra tamamen özel bir açılış sayfası oluşturmak için kullanabileceğiniz 30’dan fazla sayfa öğesine sahipsiniz.

Kaydırıcıları kolayca ekleyebilirsiniz öne çıkarmak için ürün koleksiyonlarıvideolar müşterilerinizi eğitmek için simgeler faydalara vurgu yapmak, geri sayım sayaçları aciliyet oluşturmak ve çok daha fazlası.

Bunları yerlerine sürükleyin ve yazı tiplerinden, renklerden öğe işlevselliğine, kenar boşluklarına, dolgulara ve aygıt görünürlüğüne kadar istediğiniz özellikleri düzenleyin.

Bu açılış sayfasında başlığım ve düğmem banner görselinin üzerinde yer alıyor ve öne çıkarmak istediğim sevimli köpek yavrusunun daha fazla görünürlüğünü sağlıyor.

Birkaç saniye içinde yazı tipimi güncelleyebilir, renkleri değiştirebilir ve düğmemin köşelerini yuvarlayabilirim.

Üstelik tek tuşla Banner görseline paralaks efekti verdim böylece diğer öğeler kaydırma sırasında onun üzerinden kayar.

Sayfanızı oluştururken sayfanızın çeşitli ekranlarda nasıl görüneceğini görmek için üst kısımdaki cihaz simgelerini kullanabilirsiniz. Hatta belirli cihazlara ait öğeleri, o görünümde nasıl göründüklerine göre düzenleyebilirsiniz.

Tablet görünümümde alt başlık metnini daha küçük yaptım, böylece banner’ı çok fazla kalabalıklaştırmıyordu.

Yeni açılış sayfanızdan memnun kaldığınızda, sağ üst köşedeki düğmeyi kullanarak kaydedip yayınlamanız yeterlidir.

Shopify ana sayfanız olarak ayarlayın

Yeni açılış sayfanız yayınlandığında, onu ana sayfanız yapmanın zamanı geldi.

Shogun kontrol panelinizde yeni ana sayfanız olarak ayarlamak istediğiniz sayfayı bulun ve sağdaki üç nokta simgesine tıklayın.

“Ana sayfa olarak ayarla”ya tıklayın ve seçiminizi onaylayın.

Bununla birlikte artık tamamen sizin spesifikasyonlarınıza göre özelleştirilmiş yeni bir ana sayfanız var.

Ana sayfanız her zaman Shogun kontrol panelinizdeki sayfalarınızın en üstünde kalacaktır, böylece asla kaybolmaz.

Ana sayfanızı güncellemeniz gerektiğinde, o sayfayı doğrudan düzenleyebilir veya yeni bir sürümde çalışmak üzere kopyalayabilirsiniz. Hatta yeni ana sayfanızın yayınlanmasını istediğiniz zaman yayınlanmak üzere planlayabilirsiniz.

Seçtiğiniz temanın sınırlamalarından kurtulmak güzel bir duygu, değil mi?

Ana sayfanız, markanız kadar benzersiz görünüp hissedebilir ve sizi diğer tüm klasik Shopify mağazalarından ayırabilir.

Daha çok görsel olarak öğrenen biriyseniz, burada Sayfa Oluşturucu ekibinin sunduğu adım adım bir eğitim bulunmaktadır:

Shopify ana sayfası SSS’leri

Shopify ana sayfamı nasıl ayarlarım?

Shopify’da varsayılan ana sayfanız, kullandığınız temaya göre ayarlanır. Temanızın sınırları dahilinde özelleştirmek için sayfa şablonunu düzenleyebilirsiniz.

Shogun Sayfa Oluşturucu ile tamamen özel bir sayfa oluşturabilir ve bunu kontrol panelinde ana sayfanız olarak ayarlayabilirsiniz.

Mevsimler değiştikçe ve ana sayfanızı güncellemek istediğinizde, mevcut sayfanızın özelleştirilmiş bir versiyonunu kolayca oluşturabilir ve bir tıklamayla yeni ana sayfanız olarak ayarlayabilirsiniz.

Daha iyi dönüşümler için Shopify ana sayfamı nasıl optimize edebilirim?

Shopify ana sayfanızı daha iyi dönüşümler sağlayacak şekilde optimize etmek için aşağıdaki ipuçlarını göz önünde bulundurun:

1. Tasarımı düzenli ve taranması kolay hale getirin.
2. Yüksek kaliteli fotoğraflarla ürünlerinizi sergileyin.
3. Doğru ürünlere hızlı bir şekilde ulaşmalarını sağlamak için takip edilmesi kolay gezinmeyi ekleyin.
4. Kolay alışveriş için en popüler ürünlerinizi ve koleksiyonlarınızı öne çıkarın.
5. İlgilerini canlı tutmak için ikna edici ve markaya uygun metin yazarlığı kullanın.
6. Ana sayfanızı mobil deneyim için optimize edin.
7. CTA’larınızı dönüşüm için stratejik olarak yerleştirilmiş, açık ve anlaşılır hale getirin.
8. Dönüşüm için en etkili stratejileri bulmak için A/B testinden yararlanın.

Shopify ana sayfama hangi öğeleri eklemeliyim?

Shopify ana sayfanıza eklenecek öğeler, spesifik sektörünüze ve hedeflerinize bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Ancak dikkate alınması gereken bazı temel unsurlar şunlardır:

1. Logonuzun ve gezinme menünüzün yer aldığı net ve görsel olarak çekici başlık.
2. Önemli ürünlerinizi veya promosyonlarınızı sergileyen ilgi çekici banner veya slayt gösterisi.
3. En çok satan veya öne çıkan ürünlerinizi vurgulayan ürün veya koleksiyon bölümleri.
4. Güven ve güvenilirlik oluşturmak için referanslar veya müşteri incelemeleri.
5. Marka hikayenizi anlatmak ve müşterilerle bağlantı kurmak için Hakkımızda sayfanıza bağlantı verin.
6. “Şimdi Alışveriş Yapın” veya “Daha Fazla Bilgi Edinin” gibi önemli eylemler için harekete geçirici mesaj düğmeleri veya banner’lar.
7. Kolay müşteri iletişimi ve etkileşimi için iletişim bilgileri ve sosyal medya bağlantıları.
8. Yararlı bağlantılar, politikalar ve ek bilgiler içeren alt bilgi.

Harika bir Shopify ana sayfasıyla daha fazla satış elde edin

Shopify ana sayfanızı nasıl oluşturursanız oluşturun ve özelleştirin, onu telefonla aramamalısınız. Sonuçta bu sizin en çok ziyaret ettiğiniz sayfadır.

Güçlü görseller, ikna edici bir dil, net CTA’lar, mükemmel gezinme kullanın ve düzenli güncellemelerle yeni görünmesini sağlayın.

Bu yazıda çok sayıda olağanüstü örnek var, ancak her zaman vahşi doğada harika ana sayfalar arayışında olabilirsiniz.

Kendinizi alışveriş yapanların yerine koymak kolaydır çünkü siz de alışveriş yapan birisiniz. Beğendiğiniz şeyleri not edin ve bunları kendi mağaza sayfalarınıza çekin.

Başkaları için iyi olanı kullanırsanız satışları etkilemeniz kaçınılmazdır.

#cta-visual-pb#Daha iyi bir Shopify mağazası oluşturunEn iyi Shopify sayfa oluşturucuyla özelleştirerek mağazanızın markanız kadar benzersiz görünmesini ve hissetmesini sağlayın.Ücretsiz oluşturmaya başlayın