Shopify Facebook Reklam Stratejisi İçin Tam Kılavuz

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Shopify Facebook Reklam Stratejisi İçin Tam Kılavuz

Reklam, çevrimiçi işletmeler için önemlidir.

Fiziksel mağazalar da reklamlara bağımlıdır, ancak aynı zamanda caddeden içeri giren müşterilerden de yararlanırlar. Bir mağazanın fiziksel bir konumu olduğunda, bazı insanlar kaçınılmaz olarak mağazanın herhangi bir çaba göstermesine gerek kalmadan mağazaya girmenin yolunu bulacaktır.

Bu sadece e-ticaret mağazaları için geçerli değil. İnsanların varlığınızdan haberdar olmasını istiyorsanız dışarı çıkıp onların dikkatini çekmelisiniz. Ve konu insanların dikkatini çekmeye gelince, bunu yapmak için Facebook’tan daha iyi bir yer yoktur.

Görüntü Kaynağı: Statista

Facebook açık ara dünyadaki en popüler sosyal ağdır ve şirket aynı zamanda diğer en iyi beş sosyal ağdan üçünün de sahibidir. Facebook’ta reklam vermek, Shopify mağazanızı hiç bitmeyen bir potansiyel müşteri kaynağına sunmanıza olanak tanır.

Bu kılavuzda size Shopify mağazanızı Facebook’a nasıl bağlayacağınızı göstereceğiz ve Facebook reklam kampanyaları için en etkili tekniklerden bazılarını gözden geçireceğiz.

#cta-visual-pb#Shogun ile Shopify mağaza sayfaları oluşturun ve düzenleyinShogun Sayfa Oluşturucu, Shopify için mükemmel mağaza tasarım aracıdır.Daha fazlasını öğrenin

Shopify mağazanızı Facebook’a bağlama

Shopify mağazanızda Facebook reklam kampanyaları yayınlamak için aşağıdakilere ihtiyacınız olacak:

Bunların hepsini yerine getirdikten sonra Facebook Marketing uygulamasını Shopify mağazanıza yükleyebilirsiniz:

1. Shopify hesabınızda oturum açtıktan sonra kontrol panelinin sol kenar çubuğundaki “Pazarlama” seçeneğini seçin.

2. “Pazarlama” altında “Kampanyalar” seçeneğini seçin ve ardından “Kampanya oluştur” düğmesini tıklayın.

3. “Facebook hedef kitle oluşturma reklamı” veya “Facebook dinamik yeniden hedefleme reklamı”nı seçin (bu iki seçenek arasındaki farkları bu kılavuzun biraz ilerisinde ele alacağız).

4. “Facebook Pazarlamayı Ayarla” düğmesine tıklayın.

5. Artık Shopify kontrol panelinizin “Uygulamalar” bölümünde bulunan Facebook Marketing kontrol paneline yönlendirileceksiniz. “Hesabı bağla” düğmesine tıklayın ve giriş bilgilerinizi girin.

“Reklamlar bu Facebook İşletme Sayfasından yayınlanacak” alanında Facebook for Business sayfanızı, “Reklamlar bu Facebook Reklam Hesabına faturalandırılacak” alanında Facebook reklam hesabınızı ve “Sayfanız ve reklam hesabı şu kişiye ait olacak” alanı. “Reklamlar şuradaki kişileri hedefleyecek” alanında, reklamlarınızı hedeflemek istediğiniz ülkeyi seçin.

Bu noktada, Facebook hesaplarınızı bağlamayı tamamlamak için şartlar ve koşulları kabul etmeniz yeterlidir.

Shopify mağazanıza Facebook Piksel ekleme

Elbette Shopify mağazanızda Facebook Pikselini ilk kez kurmadan Facebook reklam kampanyaları yayınlamaya başlamamalısınız.

Facebook Piksel, insanların bir Facebook reklamından sitenize geldikten sonra ne yaptığını takip etmenize olanak tanıyan bir kod parçasıdır. Örneğin, kaç kişinin reklamlarınızdan birine tıkladıktan sonra satın alma işlemi gerçekleştirdiğini veya sepetine ürün eklediğini görebilirsiniz.

Bu bilgi size Facebook reklam kampanyalarınızın etkinliğini gösterir. Reklamlarınız yüksek sayıda dönüşümle sonuçlanıyorsa, kampanyaya yaptığınız yatırımdan iyi bir getiri elde ettiğinizi bilirsiniz. Bu durumda hiçbir şeyin değiştirilmesine gerek kalmayacaktır. Ancak reklamlarınız yeterli dönüşümle sonuçlanmıyorsa çizim tahtasına geri dönüp Shopify Facebook reklam stratejinizi geliştirmeniz gerektiğini bileceksiniz.

Facebook Piksel ayrıca, reklamlarınız için yeniden hedefleme için kullanabileceğiniz Özel Hedef Kitleler oluşturmanıza da olanak tanır. Bu, reklamların özellikle sitenizi daha önce ziyaret etmiş ve bülteninize abone olmak gibi belirli bir eylemi gerçekleştirmiş kişilere sunulmasını içerir.

Araştırmalar gösteriyor ki insanlar 10 kat daha muhtemel Standart bir reklam yerine yeniden hedefleme reklamına tıklamak için. Bu, mağazanıza gelen trafiği artırmak için güçlü bir yöntemdir ve Facebook Pixel bunu kolaylaştırır.

Shopify mağazanıza Facebook Piksel eklemek için şu adımları izleyin:

1. Mağazanıza ekleyebilmeniz için önce bir Facebook Piksel oluşturmanız gerekir. Facebook Business Manager hesabınıza giriş yapın, ana menüyü açın ve “Ölçme ve Raporlama” altında “Pikseller” seçeneğini seçin.

2. “Veri Kaynağı Ekle”ye tıklayın ve açılır menüden “Facebook Piksel” seçeneğini seçin.

3. Pixel’iniz için bir ad girdikten sonra “Oluştur” düğmesine tıklayın.

4. Yeni Piksel sayfasında sol üst köşede Piksel Kimliğini göreceksiniz. Bunu panonuza kopyalayın.

5. Shopify hesabınızda oturum açın ve kontrol panelinin sol kenar çubuğunda “Çevrimiçi Mağaza” > “Tercihler” seçeneğini seçin.

6. “Facebook Piksel Kimliği” alanına Piksel Kimliğinizi girin. Ardından “Kaydet”i seçin.

Shopify için Facebook reklam kampanyaları oluşturmaya yönelik ipuçları

Shopify için Facebook Marketing uygulamasının iki tür reklam oluşturmanıza olanak tanıdığını unutmayın: hedef kitle oluşturma ve dinamik yeniden hedefleme.

Kitle oluşturma reklamları sitenize yeni insanları çekmek için kullanılır. Mağazanız yeni veya küçükse bu tür reklamlara odaklanmalısınız çünkü Facebook Pixel ile yeniden hedefleme yalnızca ayda 1000 veya daha fazla eylemi takip ettiğinizde etkilidir. Mağazanız zamanla büyüdükçe reklamları yeniden hedeflemeye geçebilirsiniz.

Hedef kitle oluşturma reklamınızı bulunduğunuz lokasyona kadar daraltsanız bile ulaşılabilecek potansiyel müşteri havuzunun yine de oldukça geniş olması gerekir. Bu nedenle hedeflemeyi daha da hassaslaştırmanız gerekecek. Neyse ki Facebook, reklamınız için belirli bir yaş aralığı, cinsiyet, dil ve diğer demografik bilgileri seçmenize olanak tanıyor. Reklam paranızın yalnızca ürünlerinizi satın alma olasılığı en yüksek olan kişilere harcandığından emin olabilirsiniz.

Yeterli aktiviteyi takip ediyorsanız dinamik yeniden hedefleme reklamlarından mutlaka yararlanmalısınız. Başka bir seçenek de, yeniden hedefleme için kullanmak üzere iletişim bilgilerinin bir listesini manuel olarak yüklemektir (bu, mevcut müşterilerle ilgili kayıtlarınızdan elde edilebilir, web sitenizdeki bir iletişim formundan vb. toplanabilir).

#cta-visual-pb#Shogun ile Shopify mağaza sayfaları oluşturun ve düzenleyinShogun Sayfa Oluşturucu, Shopify için mükemmel mağaza tasarım aracıdır.Daha fazlasını öğrenin

Bütçe

Facebook reklam kampanyanız için bütçe belirlerken göz önünde bulundurmanız gereken birçok faktör vardır:

 • Ürününüzün maliyeti ne kadar yüksek olursa, reklama o kadar fazla harcama yapmayı beklemelisiniz.
 • Satış dönüşümlerini hedefiniz olarak seçtiyseniz amaçbu size trafik, potansiyel müşteri yaratma veya uygulama yükleme gibi farkındalık veya değerlendirmeye dayalı bir hedeften daha pahalıya mal olacaktır.
 • Facebook reklamlarınız etkileşim verilerini otomatik olarak analiz edecek ve kendilerini optimize edecektir, bu yüzden sabırlı olun. Reklamınızın iyi bir yatırım olup olmadığını öğrenmeniz biraz zaman alacaktır.

İçerik

Hedef kitlenizi seçtikten ve bütçenizi belirledikten sonra, reklamınızın gerçek içeriğini oluşturmanın zamanı geldi.

Bir işletme için işe yarayan şeyin bir başka işletme için mutlaka işe yaramayacağını belirtmekte fayda var. İçeriğiniz için doğru yaklaşım, ürünlerinizin niteliğine ve ortalama müşterinizin demografik özelliklerine bağlıdır.

Bununla birlikte, her işletmenin takip etmesi gereken birkaç Facebook reklam en iyi uygulaması vardır:

 • Orijinal bir resim kullanın: İnternette yeterli miktarda zaman geçiren herkes, bir stok görselin nasıl fark edileceğini bilir. Sadece arka plana karışıyorlar ve kullanıcının dikkatini çekmeniz gerekiyor. Kampanyanız için kendi görselinizi oluşturun ve öne çıkacak şekilde yaratıcı olun. Önerilen yükseklik/genişlik oranının 1,91:1 ile 4:5 arasında olduğunu unutmayın. Ve yüksek çözünürlüklü bir görsel kullanın; aksi takdirde işletmeniz profesyonellikten uzak görünecektir.
 • Kısa ve öz olun: Bir Facebook kullanıcısının dikkatini çektiğinizde onu tutmanız gerekir. Uzun uzun bir açıklama gözlerinin parlamasına neden olacak. Aslında gözlerinin donma şansı bile olmayacak; eğer kullanıcı yoğun bir paragraf görürse muhtemelen kaydırmaya devam edecektir. Reklamınızın başlığını ve gövde metnini olabildiğince kısa tutun.
 • Değerinizi ifade edin: bitti 100.000 e-ticaret mağazası yalnızca Amerika Birleşik Devletleri merkezli. Muhtemelen sizinkine benzer ürünler sunan başka birçok mağaza vardır. Peki kullanıcı neden sizi seçmeli? Seni eşsiz kılan şey nedir? Belki ürünleriniz özellikle uygun fiyatlı veya yüksek kalitelidir veya belki de tanıtımını yapmak için özel bir indiriminiz vardır. Her ne ise, reklamınızda bu gerçeği vurgulayın.
 • Bir harekete geçirici mesaj kullanın: Okuyucuyu hemen bir eylem gerçekleştirmeye teşvik eden doğrudan bir ifade olan harekete geçirici mesaj (CTA), (“daha fazla bilgi edinin”, “hemen indirin” vb.), reklamınızı daha etkili hale getirecektir. Teklifinizi kullanıcıya sadece açıklamayın. Onlara hemen harekete geçmelerini söyle!

Bu ilkelerin pratikte nasıl göründüğünü aşağıdaki ilkelerden birinden bir örnekle gözden geçirelim: modern pazarlamanın ustalarıDolar Tıraş Kulübü:

Görüntü Kaynağı: Kelime Akışı

Görüntünün nasıl ortaya çıktığını gördünüz mü? Yukarıdan aşağıya doğru açı, çoğu stok fotoğrafta göreceğinizden daha sıra dışıdır ve etiketleri, düpedüz çarpıcı bir grafik oluşturur.

Ayrıca kısalığı da var: Başlık sadece sekiz kelimeden oluşuyor. Metnin geri kalanı, dört veya daha az kelimeden oluşan beş cümleyi içeren, kısa, kolay sindirilebilir cümlelere bölünmüştür.

Hizmetlerinin değerini “Dolar Tıraş Kulübü ayda sadece birkaç kuruşa muhteşem tıraş makineleri (her iki cinsiyet için) sunuyor” hattıyla etkili bir şekilde aktarıyorlar. Kalite ve uygun fiyat. Gün gibi ortada.

Son olarak Dollar Shave Club, görselin üstünde “Kulübü Bugün Deneyin” ve altında “Kulübü Deneyin” yazısı ile CTA’ları ikiye katlıyor.

Bu ipuçlarının en popüler Facebook reklam türü olan tek görsel reklam için geçerli olduğunu belirtmekte fayda var. Facebook reklamlarının başka birçok türü de vardır; video reklamlar Ve atlıkarınca reklamlarıSizin için en iyi neyin işe yaradığını görmek için denemeler yapmalısınız. Facebook Pixel ile neyin işe yarayıp neyin yaramadığını kolayca belirleyebileceğinizi unutmayın.

Müşterileriniz hakkında bilgi toplamanın ek yolları

Analitiği reklamcılıkla sınırlamaya gerek yok.

Shogun gibi bir sayfa oluşturucu uygulaması, Shopify mağazanız için hızlı bir şekilde yüksek kaliteli açılış sayfaları, ürün sayfaları ve blog gönderileri oluşturmaktan daha fazlasını yapmanıza yardımcı olur. Ayrıca, her biri için aşağıdaki ölçümler izlendiğinden, insanların sitenizle nasıl etkileşim kurduğu hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. oluşturduğunuz sayfa:

 • Toplam Oturumlar: Sayfayı kaç kişi ziyaret etti?
 • Çıkma Oranı: Mağazanızdaki başka bir sayfaya tıklamadan önce çıkış yapan ziyaretçilerin yüzdesi.
 • En İyi Tıklama Hedefleri: Ziyaretçilerin sayfadan ayrıldıklarında en sık gittikleri yer.
 • En İyi Dışarıdan Yönlendirenler: Ziyaretçilerin sayfaya geldiklerinde en çok nereden geldikleri.
 • Satış Dönüşümleri: Sayfa tarafından oluşturulan satış miktarı (bunun satılan ürün miktarı yerine dolar tutarı olarak ifade edildiğini unutmayın).
 • Sepete Ekle Dönüşümleri: Sayfadaki sepete ekle düğmesini tıklayan ziyaretçilerin yüzdesi.

Sayfanın tüm geçmişine ilişkin bu istatistikleri görüntüleyebilir veya kapsamı belirli bir tarih aralığına daraltmayı seçebilirsiniz. Bu verilerle Facebook reklamlarınızın etkisini artırabilecek ve Shopify mağazanızın diğer tüm yönleriyle ilgili daha bilinçli kararlar verebileceksiniz.

A/B testi pazarınızı test etmenin başka bir yoludur. Bu, sayfalarınızdan birinin dönüşüm oranını nasıl artıracağınıza dair bir fikriniz olduğunda (örneğin, yeni bir öne çıkan görsel eklemek veya düzeni yeniden düzenlemek) kullanışlıdır. Devam edip fikrinizi uyguladıysanız, dönüşüm oranındaki herhangi bir hareketin, yaptığınız değişikliklerden mi yoksa başka bir dış faktörden mi kaynaklandığını bilemezsiniz. Her deneyin bir kontrol grubuna ihtiyacı vardır.

A/B testi, orijinal sayfanızın performansını, aynı dönemdeki değişikliklere sahip sürümle karşılaştırmanıza olanak tanır. Bu şekilde, gelişiminizin başarılı olup olmadığından veya önceden daha iyi durumda olup olmadığınızdan emin olacaksınız.

#cta-visual-pb#Shogun ile Shopify mağaza sayfaları oluşturun ve düzenleyinShogun Sayfa Oluşturucu, Shopify için mükemmel mağaza tasarım aracıdır.Daha fazlasını öğrenin

Tavsiye Edilen:  AI ile içeriği otomatikleştirmek için en iyi 16 araç