Shopify Mağaza Adınızı ve Alan Adınızı Hızlı Bir Şekilde Nasıl Değiştirirsiniz?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Shopify Mağaza Adınızı ve Alan Adınızı Hızlı Bir Şekilde Nasıl Değiştirirsiniz?

Her ne kadar William Shakespeare, marka sahipleri için “başka bir isimle gülün de aynı derecede güzel kokacağını” iddia etse de, isimler işlerini yapabilir ya da batırabilir.

İşletmeler büyüyüp pazar payı oluşturdukça isimleri daha da önemli hale geliyor.

Sahipler, kaydolmadan, web siteleri kurmadan ve yeni müşteriler çekmek için pazarlama malzemeleri oluşturmadan önce işletme adlarını araştırır ve dikkatlice seçerler. Ancak bazen marka adınızı değiştirmek uygun, hatta gerekli hale gelir.

E-ticaret satıcıları için, Shopify mağazanızın adını değiştirme Yeniden markalaşma veya genişlemenin bir parçası olarak veya kafa karışıklığına neden olduğu için göz korkutucu bir görev gibi görünebilir.

#cta-visual-pb#İdeal Shopify mağazanızı özelleştirinHarika bir web sitesi oluşturmak için Shogun Sayfa Oluşturucu’yu kullanın.Ücretsiz oluşturmaya başlayın

Shopify mağaza adınız ve Shopify mağaza alan adınız

Öncelikle Shopify mağaza adınız ile Shopify URL’niz arasındaki farktan bahsedelim.

Mağazanızın Shopify’daki adı iki öğeden oluşur.

Bunlardan ilki müşterilerinizin ön uçta görebildiği kısımdır. Shopify mağazanızı ilk kez kurduğunuzda mağazanızın adını girmeniz gerekir.

Resim: Badgley Mischka

İkincisi alan adı veya URL’dir, özel bir alan adı için ödeme yapmadığınız sürece “.com” veya “myshopify.com” ile biter. Mağazanızı başlattığınızda alan adı veya mağaza URL’si otomatik olarak oluşturulur.

Resim: Badgley Mischka

Örneğin mağazanızın adı Barb’s Burgers ise alan adınız www.barbs-burgers.myshopify.com olabilir. Özel bir alan adı satın aldıysanız, www.barbsburgers.com olarak kısaltılabilir.

Shopify mağazanızın adını değiştirmenin 4 yaygın nedeni

Deneyimli satıcılar Shopify mağaza adlarını bir anlık hevesle değiştirmezler.

İşletmenizi kaydetme, potansiyel müşterilere pazarlama yapma ve markanızı oluşturma süreci karmaşıktır ve genellikle uzun sürer. Adınızı değiştirmek yıllar süren sıkı çalışmayı ortadan kaldırabilir.

Ancak, Shopify mağazanızın adını değiştirmeniz için bazı iyi nedenlerYeniden markalama veya mağazanızı daha iyi konumlandırma gibi.

1. Yeniden markalama veya marka revizyonları

Herhangi bir işletmede değişiklik yapılmasının en yaygın nedenlerinden biri, yeniden markalamadır.

Yeniden markalamalar, güncellenmiş bir logo kadar basit veya mağazanın tamamen yeni bir adı, görünümü ve hissi kadar kapsamlı olabilir.

Mevcut marka artık işletmenin amaç ve hedeflerine veya gidişatına uymuyorsa, yeniden markalama bir isim değişikliği teşkil edebilir. Örneğin, markanız, esas aldığınız bir şeyi sattığınızı ima ediyorsa ve bu nedenle yanıltıcıysa.

Yeniden markalamalar genişleme sırasında da gerçekleşebilir. Örneğin, adınız belirli bir ürünle sınırlı olduğunuzu ima ediyorsa ancak o zamandan beri kataloğunuzu genişletmişsinizdir.

Bunlar mükemmel fırsatlar mağazanızı özelleştirin Yeni markanıza her adımda uyum sağlamak için.

Müşteri deneyimini kendiniz gözden geçirin ve logonuzu, renklerinizi, sesinizi ve tonunuzu ve markadan bahsedilenleri baştan sona güncellediğinizden emin olmak için farklı temas noktalarını test edin.

2. İşletmenizi genişletmek

Mağazanızın adı Sick Soles by Ashley ise ancak yalnızca ayakkabı sunmaktan çeşitli giyim ve aksesuar satışına geçtiyseniz, mağazanızın adı artık ürün teklifinize uymuyor demektir.

Mağazalar, sundukları teklifler büyüdüğünde veya genişlediğinde yeniden adlandırılabilir; dolayısıyla yeni ad İşletmeyi ve ürünlerini daha iyi temsil eder.

3. Başka bir mağaza satın almak

Bazı durumlarda Shopify mağazasının yeniden adlandırılması, yeni sahipliğin bir sonucu olarak gerçekleşir. Yeni mağaza sahiplerinin mağazanın önceki tasarımına kendi yeteneklerini eklemek istemesi sürpriz değil.

Satın almalar, bir mağazanın mülkiyetinin A Satıcısından B Satıcısına devredildiği basit bir “el değişimi” olabilir veya Satıcı A’nın, Mağaza A’yı Mağaza ile entegre eden Satıcı B’ye sattığı bir satın alma ve birleşmenin parçası olabilir. B.

#cta-paragraph-pb#Bu karmaşık bir süreç olabilir. Shopify Exchange hakkındaki yayınımızda mevcut bir Shopify mağazasını satın alma hakkında daha fazla bilgi edinin.

4. Yanıltıcı bir adın güncellenmesi

Bir mağazanın adı başka bir çevrimiçi alan adıyla benzerse, söz konusu Shopify mağazasında, gelen trafiğin yanlış yerde olduklarını keşfetmesi sonucunda yüksek bir hemen çıkma oranı yaşanabilir.

Tavsiye Edilen:  6 Logo Tasarımının Temelleri | Şirketiniz İçin İyi Bir Logo Nasıl Oluşturulur?

Benzer şekilde, mağaza adınız yalnızca spor ayakkabı sattığınızı ancak aynı zamanda fitness ekipmanları, spor malzemeleri ve kıyafetler de sattığınızı ima ediyorsa adınız potansiyel müşteriler için yanıltıcı olabilir.

Alışveriş yapanların tam olarak nereye gittiklerini bilmeleri için mağazanızın net bir isme sahip olmasını istiyorsunuz.

#cta-paragraph-pb#Altbilginizi güncellemeyi unutmayın! ‘Powered by Shopify’ı birkaç basit adımda kaldırın ve markaya daha uygun bir şeyle değiştirin.

Shopify mağazanızın adını üç basit adımda nasıl değiştirirsiniz?

Shopify mağazanızın adını (web sitenizin ziyaretçilerinin gördüğü ad) değiştirmek oldukça basittir:

1. Adım: Shopify kontrol panelinizde Ayarlar’a gidin

Bulacaksın Ayarlar sayfanın sol alt köşesindeki bağlantı. Tıkladığınızda ayarlar sayfasına gidersiniz.

Adım 2: Mağaza Ayrıntıları’na gidin ve Temel bilgi bloğunda “Düzenle”ye tıklayın

İçinde Mağaza Ayrıntıları > Temel bilgilerile mağaza adınızı, şirketinizin yasal adını ve sektörünüzü güncelleyebileceksiniz.

3. Adım: Yeni mağaza adınızı girin ve kaydedin

“Mağaza adı” alanına yeni adınızı gireceksiniz. Burada isterseniz sektörünüzü ve yasal şirket adınızı da güncelleyebilirsiniz.

Tıklamak Kaydetmek sayfanın altında veya sağ üst köşede.

Mağaza adınızı değiştirmek yalnızca üç hızlı adımı gerektirir, ancak daha kapsamlı bir revizyon yapıyorsanız URL’nizi eşleşecek şekilde güncellemek isteyeceksiniz.

#cta-visual-pb#Shopify mağazanızı bugün özelleştirinShogun Sayfa Oluşturucu’yu kullanın ve hayalini kurduğunuz web sitesine sahip olun.Ücretsiz oluşturmaya başlayın

Shopify alan adınızı markanızla hızlı bir şekilde eşleşecek şekilde nasıl değiştirirsiniz?

Ön uçta mağazanızın adını güncelledikten sonra URL’nizi veya alan adınızı da güncellemeniz iyi bir uygulamadır.

Aynı mağaza adına ve URL’ye sahip olmak, müşterilerin web sitenizi hatırlamasını kolaylaştırır, marka sürekliliğini artırır ve kafa karışıklığını azaltır.

Ad değişikliği sırasında alan adınızı değiştirmek aynı zamanda genel ücretsiz Shopify alan adlarından uzaklaşıp kısa, hoş ve akılda kalıcı bir alan adı kullanmaya başlamak için de harika bir fırsattır.

Birine geçmek için Özel alanöncelikle Shopify üzerinden bir alan adı satın almanız, alan adınızı Shopify’a bağlamanız veya alan adınızı Shopify’a aktarmanız gerekir.

Bu seçenekleri ayarlarınızda görebilirsiniz. Alanlar sekmesi.

Üçü arasında en basit seçenek Shopify aracılığıyla alan adı satın alın.

İstediğiniz mağaza URL’sini yazdığınızda Shopify size ilgili fiyatları gösterecektir. Ardından tıklayın Satın almak Satın alma işleminizi tamamlamak ve yeni URL’nizi kullanmaya başlamak için.

Zaten kendi alan adınız varsa ve onu kullanmaya devam etmek istiyorsanız, alan adınızı Shopify’a bağlayın ve bağlantınızı doğrulayın.

Son olarak, alan adınıza zaten bir üçüncü taraf aracılığıyla sahipseniz ancak bunu Shopify’a taşımak istiyorsanız şunları da yapabilirsiniz: alan adınızı Shopify’a aktarın.

Bu, alan adının sahipliğini aktarmayı gerektirdiğinden daha karmaşık seçeneklerden biridir. Alan adınızı Shopify’da doğrulayabilmeniz için öncelikle alan adınızın transfere uygun olduğunu onaylamanız gerekir.

Shopify mağazanıza bağlı bir alan adınız olduğunda Shopify URL’nizi aşağıdaki şekilde güncelleyebilirsiniz.

1. Adım: Ayarlar sayfanızda Alan Adları’na gidin

Bulacaksın Alanlar listesinin daha aşağısındaki bölüm Ayarlar seçenekler.

2. Adım: Birincil alanı değiştir’e tıklayın

İçinde Birincil alan bölümünde mevcut alan adınızı göreceksiniz. Tıklamak Birincil alanı değiştir yeni alan adınıza geçmek için.

3. Adım: Kullanmak istediğiniz alan adını seçin ve Kaydet’e tıklayın

Burada yeni veya aktarılan alan adınızı göreceksiniz. Yanındaki radyo düğmesini tıklayın ve Kaydetmek düğme.

Böylece alan adınızı ve mağaza adınızı güncellenen markanızla eşleşecek şekilde güncellediniz. Ancak değişikliklerinizin, alışveriş yapanların sizi Google’da bulma şeklini olumsuz etkilemediğinden emin olmak istersiniz.

Mağaza adınızı değiştirmekten kaynaklanan olumsuz SEO’ları nasıl önleyebileceğinizi inceleyelim.

Mağaza adınızı ve alan adınızı değiştirmek SEO’yu nasıl etkiler?

Shopify mağazanızın adını ve alan adını değiştirmek, arama motoru optimizasyonunuzu (SEO) etkileyecektir.

Doğru yapıldığında, değişiklik işiniz üzerinde olumlu bir etki yaratabilir, ancak yine de SEO’nuza zarar vermemesini sağlamak için atılması gereken adımlar vardır.

Bilgili bir tüccar olarak mağazanızın büyümesini desteklemek için daha önce SEO’ya yatırım yaptınız.

Tavsiye Edilen:  Discord'da Amazon Prime Akışı Nasıl Yapılır?

İyi haber şu ki, değişim işiniz için harika olabilir ve Bir ad değişikliğinin etkisini hafifletmenin ve aynı zamanda SEO çabalarınızı en üst düzeye çıkarmanın yolları vardır ileriye doğru ilerliyoruz.

SEO’nuzu iyi durumda tutmak için ipuçları

SEO’nuz üzerindeki olumsuz etkileri azaltmak için aşağıdaki adımları izleyin.

301 yönlendirmelerini ayarlama

Shopify mağazanızın alan adını değiştirirseniz ve müşterileriniz bunun farkında değilse eski alan adınızı ziyaret etmeye çalışırlar.

Kurmak 301 yönlendirmeleri eski web sitenizi ziyaret eden herkesi yeni web sitenize göndermek için.

URL yönlendirmesi yoksa müşteriler bir hata sayfasına yönlendirilecek ve bu onlar için sinir bozucu, sizin için ise kötü haber.

URL yönlendirmelerini ayarlamak, önceki alan adınızı ziyaret etmeye çalışan müşterileri yeni alan adınıza sorunsuz bir şekilde yönlendirecektir.

301 yönlendirmesi, URL’nizin kalıcı olarak yeniden konumlandırılmasıdır.

Bu yönlendirme biçimi, bir sayfa artık alakalı veya yararlı olmadığında veya sayfa kaldırıldığında kullanılır. Bir kullanarak 301 yönlendirmesi SEO’nuza zarar vermez performansınızı artırın veya sayfa URL’nizle ilişkili sayfa sıralaması metriklerini azaltın.

Eski URL’nize işaret eden tüm yerleri güncelleyin

Müşterilerin mağazanızın alanına ulaştığı tüm yolları düşünün.

Sosyal medya profillerinizden, bülteninizden, sponsorlu reklamlarınızdan, blog gönderilerinizden ve hatta (varsa) diğer mağaza alan adlarınızdan tıklarlar.

1. Sosyal medya

Profilinizdeki, linktr.ee bağlantılarındaki ve tüm sosyal medya profillerinin “hakkında” bölümlerindeki URL’nizi güncelleyin. @Kullanıcı adınızı da güncellemeniz gerekebilir.

Önceki URL’lerinizde, vitrininize veya ürünlerinize bağlantılar içeren tüm eski yayınlar için yönlendirmelerin ayarlandığını unutmayın.

Mümkün olmayan durumlarda, gönderilerinizde “Düzenle”yi seçerek URL’leri güncelleyebilirsiniz.

Oh ve Güncellenmiş mağaza adınız ve URL’niz hakkında paylaşımda bulunmayı unutmayın!

2. Bülten

Elbette gelecekteki bültenleriniz ürün sayfalarına ve mağazanıza güncellenmiş bağlantılar içerecektir, ancak Üstbilgilerinize ve altbilgilerinize yerleştirilmiş olanlar gibi “gizli” URL’leri güncellemeyi unutmayın.

Yaptığınız diğer değişikliklere bağlı olarak, bülten şablonunuzun diğer öğelerini de yeni mağaza adınızı yansıtacak şekilde yeniden tasarlamanız gerekebilir.

3. Ücretli ve sponsorlu gönderiler

Müşteri deneyiminin mümkün olduğunca kusursuz olmasını sağlamak için, yürüttüğünüz tüm reklam kampanyalarının URL’sini düzenlediğinizden emin olun.

Mümkün değilse bu kampanyaları sonlandırın ve yeni URL’nizi kullanarak yeniden başlatın.

4. Bloglar

Bir şirket blogu işletiyorsanız URL’lerinizi burada da güncellemeniz önemlidir.

Kendi blogunuzu yönetmiyorsanız ancak geçmişte blog gönderilerinde sosyal medya etkileyicileriyle çalıştıysanız, bunların yeni URL’nizle güncellenmesini isteyin.

Etkileyicilerin çoğu bu değişikliği yapmaktan memnuniyet duyacaktır çünkü sitelerindeki bozuk bağlantılar onlara hiçbir fayda sağlamaz.

5. Diğer alanlar

Yönettiğiniz veya sahip olduğunuz başka alan adlarınız varsa misafir gönderileri yayınladı ortak bloglarla iletişime geçin ve bu geri bağlantıları yeni URL’nizle güncellemeye çalışın.

Yönlendirmeler ayarlanmış olsa bile, URL’lerinizi her yerde güncellemek yükleme sürelerini hızlandırabilir ve doğrudan bağlantılar SEO’ya yardımcı olur.

Ad değişikliğini duyuran bir açılış sayfası oluşturun

Müşterileriniz önceki mağazanızın adını aradığında elleri boş gelmelerini istemezsiniz.

Bunun yerine, arama sonuçlarında ve tarayıcılarda “EskiSitem artık YeniSitem!” duyurusunu yapan bir web sayfasına sahip olmak. Müşterilerin sizi hâlâ bulmasını ve SEO’nuzun etkilenmemesini sağlar.

Yeniden hedefleme özellikle yeni mağaza adınıza ve URL’nize geçiş yaparken harika bir stratejidir.

Kendi mağazanızın web trafiği verilerini kullanarak şunları yapabilirsiniz: Yeni alan adınız ve vitrininiz için sponsorlu reklamlarla daha önce alışveriş yapanları hedefleyin dikkatlerini (ve umarım satış gelirlerini) yeniden yakalamak için.

Yeniden hedefleme kampanyalarını Google Reklamları, Meta (Facebook + Instagram), LinkedIn reklamları, Twitter kartları ve çeşitli araçların yardımıyla yürütebilirsiniz. diğer yeniden hedefleme platformları.

Bu aynı zamanda yeni mağaza adınızı duyurmanın harika bir yoludur.

Müşterileri doğrudan bilgilendirin

Mağazanızın adı ve URL değişikliğini ilk öğrenenler müşterileriniz olmalıdır.

Açık bir duyuruyla bülteniniz aracılığıyla bize ulaşın (ve belki de bu yeni bölümü kutlamak için özel bir anlaşma yapmayı düşünün).

Yeni mağaza adını, URL’yi ve yeni ürün grupları veya türleri gibi vurgulamanız gereken diğer değişiklikleri bildirin.

Tavsiye Edilen:  Samsung TV Nasıl Sıfırlanır?

Hedef kitlenizi sosyal medya platformlarınız veya blogunuz üzerinden de bilgilendirebilirsiniz.

Bu gönderiler isim değişikliğine adanmalı ve hatta hedef kitlenize işletmenizdeki gelişmelere kısa bir göz atmak için bunun arkasındaki “neden”i de içermelidir.

Shopify mağazanızın adını değiştirmeyle ilgili SSS

Shopify mağazamın adını nasıl değiştirebilirim?

Shopify mağazanızın adını değiştirmek için aşağıdaki basit adımları uygulamanız yeterlidir:

1. Şuraya gidin: Ayarlar Shopify yönetici kontrol panelinizde
2. Bul Mağaza ayrıntıları > Temel bilgiler ve tıklayın Düzenlemek düğme
3. Yeni mağaza adınızı (ve isteğe bağlı olarak şirketin yasal adını) girin ve ardından simgesine tıklayın. Kaydetmek.

Shopify mağaza adımı değiştirmek SEO sıralamamı etkiler mi?

Evet, Shopify mağazanızın adını değiştirmenin SEO sıralamalarınız üzerinde etkisi olabilir.

Mağazanızın adını değiştirdiğinizde mağazanızla ilişkili URL’ler de değişir. Bu, mağazanız için mevcut dizine eklenmiş URL’lerin geçersiz hale gelebileceği ve bunun da arama motoru sıralamalarında geçici bir düşüşe yol açabileceği anlamına gelir.

Ancak, yeni URL’lere 301 yönlendirmeleri ayarlamak ve web sitenizin içeriğini yeni mağaza adını yansıtacak şekilde güncellemek gibi uygun SEO uygulamalarını uygulayarak etkiyi en aza indirebilirsiniz.

Shopify mağaza adımı değiştirdiğimde mevcut alan adıma ne olur?

Shopify mağazanızın adını değiştirdiğinizde özel alan adınız bundan etkilenmez.

Kayıt ettirdiğiniz ve mağazanıza bağladığınız alan adı herhangi bir değişiklik olmadan çalışmaya devam edecektir. Ancak mağaza adınızı değiştirmenin web sitenizdeki marka ve içeriği otomatik olarak güncellemeyeceğini unutmayın.

Web sitenizin içeriğinde eski mağaza adına yapılan tüm referansları manuel olarak güncellemeniz gerekecektir.

Mağaza adımı Shopify’ı kaç kez değiştirebilirim?

Mağaza adınızı istediğiniz kadar değiştirebilirsiniz ancak bunun markanız ve SEO’nuz üzerinde kesinlikle olumsuz etkisi olacaktır.

Shopify mağazanızın adını değiştirirken dikkatli olun

Shopify mağazanızın adını ve alan adını değiştirmek, mağazanızı rakiplerinizden farklılaştırmanıza yardımcı olabilir.

Ayrıca müşterilerinizle daha iyi bağlantı kurmanıza yardımcı olmak için markanızın kim olduğu hakkında anlamlı bir mesaj da iletebilir.

SEO’nuzu korumak için gerekli adımları atarak ve bu değişiklikleri hedef kitlenize ileterek adınız ve alan adı değişikliğinizi doğru şekilde gerçekleştirin. Bu şekilde mağazanızı sorunsuz bir şekilde güncelleyecek ve işinizi büyüteceksiniz.

#cta-visual-pb#Adınızı aldınız, şimdi sitenizin buna uygun olmasını sağlayınDönüştüren hızlı, yüksek performanslı bir web sitesi oluşturmak için Shogun Sayfa Oluşturucu’yu kullanın.Ücretsiz oluşturmaya başlayın

Table of Contents