Shopify Mağazaları için TikTok Reklamcılığına İlişkin Nihai Kılavuz

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Shopify Mağazaları için TikTok Reklamcılığına İlişkin Nihai Kılavuz

Facebook, Instagram ve Pinterest gibi sosyal medya platformları, çevrimiçi mağazaların yeni müşteriler bulmasının popüler bir yolu haline geldi.

Hesaba katıldığında ABD şirketlerinin %90’ından fazlası Sosyal medya pazarlamacılığına katılın, mağazanızı zaten en az birinde tanıtma şansınız var, değilse bile birçok bu platformlardan kendiniz.

Peki ya TikTok? Peki bunu çevrimiçi mağazanız için kullanmaya ne dersiniz?

#cta-visual-pb#Shogun ile Shopify açılış sayfaları oluşturunShogun’un özelleştirme seçenekleri ve kullanımı kolay düzenleyicisiyle daha başarılı açılış sayfaları oluşturun. Ücretsiz denemenizi bugün başlatın

TikTok’a Genel Bakış

TikTok, kısa biçimli videoları paylaşmaya yönelik bir mobil uygulamadır. Başlangıçta yalnızca Çin’de mevcut olan TikTok, 2018’de dünya çapında piyasaya sürüldü. 2020’de TikTok, kullanıcıların artık hesaplarına erişebilmesi ve masaüstü üzerinden video yükleyebilmesi için web sitesini güncelledi.

Bu video paylaşım ağı diğer büyük sosyal medya platformlarından çok daha yenidir. Yani henüz bunu bir pazarlama kanalı olarak kullanmayı düşünmemiş olabilirsiniz.

Fakat 800 milyondan fazla aktif kullanıcı, TikTok daha fazla satış elde etmek için birçok fırsat sunuyor. Daha genç bir demografiyi hedefleyen mağazalar için özellikle değerli bir pazarlama kanalıdır.

Shopify ayrıca TikTok reklam kampanyalarınızı yönetmeyi de çok daha kolay hale getirdi. Aşağıda Shopify’ın yeni TikTok özelliklerini ayrıntılı olarak inceleyeceğiz ve ardından TikTok’ta reklam vermeye yönelik genel en iyi uygulamaları gözden geçireceğiz.

Shopify’ın TikTok ile Yeni Ortaklığı

Shopify kullanıcıları şunları yapabilir: TikTok kampanyaları oluşturun ve yönetin doğrudan Shopify hesaplarından.

İlk önce indirmeniz gerekiyor TikTok uygulaması Shopify App Store’dan. Kurulduktan sonra aşağıdaki özelliklere erişebileceksiniz:

 • TikTok for Business hesap kurulumu: Shopify’ın TikTok uygulamasından hızla bir TikTok for Business hesabı oluşturabilir ve ödeme yönteminizi bağlayabilirsiniz.
 • Video oluşturma aracı: Kendi yüksek performanslı TikTok reklamlarınızı oluşturmak için video prodüksiyon deneyimine ihtiyacınız yok. Bu özellik sayesinde tek yapmanız gereken, reklamınızda kullanmak istediğiniz ürün resimlerini veya videolarını yüklemektir; ardından uygulama, sürecin geri kalanını otomatikleştirecektir.
 • Kitle hedefleme: TikTok, reklamlarınızı çeşitli demografik, konum ve davranış seçeneklerine göre hedeflemenize olanak tanır.
 • Tek tıklamayla piksel kurulumu: Facebook Pixel’e benzer şekilde TikTok Pixel, kampanyalarınızın performansını takip etmek için kullanabileceğiniz bir kod parçasıdır. Bu yeni ortaklıktan önce Shopify satıcılarının TikTok Pixel’i kullanması mümkündü ancak artık herhangi bir kodu manuel olarak manipüle etmeden ekleyebilirsiniz.
 • Kampanya analizi: Reklam kampanyalarınızın performansını ölçmek ve iyileştirmek için TikTok Pixel’den elde edilen bilgileri kullanın.
Tavsiye Edilen:  Bir Hizmet İçin Marka Bilinirliği Nasıl Artırılır?

Yalnızca bu uygulama değil Tamamen bedava — ayrıca ilk kampanyanıza başlamanıza yardımcı olacak 300 ABD Doları tutarında bir reklam kredisi de alacaksınız.

Resim kaynağı: Shopify

Shopify ve TikTok, gelecekte kullanıcıların ürünlere göz atması ve doğrudan TikTok uygulaması aracılığıyla satın alma işlemi yapabilmesi de dahil olmak üzere yeni özellikler sunmayı planlıyor.

Shopify Mağazanız için TikTok Pazarlamayı Kullanmaya Yönelik 9 İpucu

Shopify’ın TikTok uygulamasını yükledikten ve TikTok for Business hesabınızı kurduktan sonra aşağıdaki en iyi uygulamalar, pazarlama kampanyalarınızdan en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacaktır.

1. Temelleri Bilin

TikTok reklamlarınız için yaratıcı düşüncelere geçmeden önce tüm temel teknik gereksinimleri bilmelisiniz. Aksi takdirde bu platformda kullanılamayan içerikler üzerinde çalışarak zamanınızı boşa harcayabilirsiniz.

Örneğin resim reklamlar aşağıdaki özelliklere sahiptir:

 • Dosya boyutu: Kısıtlama yok, ancak 500 KB veya daha azı önerilir
 • En boy oranı: 9:16, 1:1 veya 16:9
 • Görüntü çözünürlüğü: Hiçbir kısıtlama yoktur, ancak 1200×628 piksel veya üzeri önerilir
 • Marka/uygulama adı: Reklamınızda görüntülenen marka adı iki ila 20 karakter arasında olmalıdır. Bir uygulamanın reklamını yapıyorsanız adın dört ila 40 karakter arasında olması gerekir.
 • Reklam Açıklaması: Reklamınızdaki açıklama 12 ila 100 karakter arasında olmalıdır. Açıklamada emoji kullanılamaz. Ayrıca 100 karakterin altında olsa bile bazı cihazlarda daha uzun açıklamaların tam olarak görüntülenmeyebileceğini de unutmamalısınız.

Neyse ki TikTok, her boyuttaki görüntülerde kullanabileceğiniz bir görüntü kırpma aracı sunuyor; ancak tasarımınıza görüntü oranı gereksinimini göz önünde bulundurarak başlarsanız genellikle daha iyi sonuçlar alırsınız.

Video reklamlar en boy oranı, marka/uygulama adı ve reklam açıklaması açısından aynı gereksinimlerin yanı sıra aşağıdaki ek özelliklere de sahiptir:

 • Dosya tipi: MP4, MOV, MPEG, 3GP veya AVI
 • Dosya boyutu: 500 MB veya daha az
 • Video çözünürlüğü: En boy oranına bağlı olarak en az 720×1280 piksel, 640×640 piksel veya 1280×720 piksel olmalıdır
 • Video süresi: 5 ila 60 saniye arasında olmalıdır

2. İçeriğinizi Dikey Hale Getirin

Kullanabileceğiniz başka en boy oranları olsa da dikey 9:16 oranı, reklamlarınızın organik içerikle uyum sağlamasına yardımcı olacaktır. Bu, TikTok kullanıcıları için daha az rahatsız edici bir deneyim yaratır, dolayısıyla reklamınızı hemen atlamaya istekli olmayacaklardır. Hatta sunduğunuz şeyle ilgilenecek kadar uzun süre ortalıkta kalabilirler.

3. Ses Önemlidir

Organik içeriğe her zaman bir tür ses eklendiğinden, ses eklemek reklamınıza geçişi daha az rahatsız edici hale getirmenin başka bir yoludur.

İster seslendirme, ister basit bir arka plan müziği olsun, her tür ses, reklamlarınızı daha etkili hale getirecektir.

4. Kısa Tutun

İnsanların video reklamlarınızı gerçekten izlemesini sağlamanın bir başka yolu da reklamların uzunluğunu sınırlamaktır. Sırf videonuz yüzünden olabilmek bir dakika kadar uzun olması gerektiği anlamına gelmez.

Bu platformun doğası, kullanıcıları dikkat aralıklarını kısa tutmaya teşvik ediyor. Bir kullanıcı birkaç saniye içinde bir videoyu eğlenceli veya ilgi çekici bulmazsa, başka neler olduğunu görmek için bir sonraki videoya geçmek zor değildir. Bu nedenle, kullanıcının dikkatini hemen çekmeye çalışmalısınız; bu, genel olarak video reklamlarınızın nispeten kısa tutulmasına yardımcı olur. TikTok 9 ila 15 saniyelik bir uzunluk önerir.

5. Taze Tutun

TikTok ayrıca reklam içeriğinizi en az haftada bir kez güncellemenizi önerir. Reklamlarınız, birisi onları ilk kez gördüğünde en etkili olur. Kullanıcılar aynı reklamı tekrar tekrar gördüklerinde sıkılırlar ve reklamlarınıza dikkat etmeyi bırakırlar.

Pazarlama bütçenizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için düzenli olarak yeni reklam içerikleri yayınlamanız gerekir.

6. CTA’yı Unutmayın

Harekete geçirici mesaj dili, tüm reklam türlerinde olmazsa olmaz bir unsurdur. İnsanlara yalnızca ürününüzü neden satın almayı düşünmeleri gerektiğini göstermek yeterli değildir. Dönüşüm oranınızı gerçekten artırmak için kullanıcıları “Hemen Satın Alın” veya “Daha Fazla Bilgi Edinin” gibi doğrudan bir komutla motive etmeniz gerekir.

7. Temel Öğeleri Ekranın Ortasında Tutun

İzin verilen karakter aralığında olsa bile bazı kullanıcılar için açıklamaların ne kadar uzun süre kesilebileceğini daha önce belirtmiştik. Aslında bu, reklamlarınızın her yönü için endişelenmeniz gereken bir şeydir.

Ekranın alt kısmındaki içerik, reklam açıklaması nedeniyle gizlenebilir ve farklı görüntü boyutlarına uyum sağlamak için kenarlardaki içerik kırpılabilir. Bu nedenle marka adınız, harekete geçirici mesajınız gibi önemli bilgilerin reklamınızın merkezinde yer aldığından emin olmalısınız.

8. Eğlenceli Hale Getirin

Mizah her zaman reklam içeriğinin öne çıkmasına yardımcı olur ve özellikle TikTok’un ABD’deki genç hedef kitlesine ulaşmada faydalıdır. TikTok kullanıcılarının %32,5’i 10 ila 19 yaşları arasındadır ve diğer %29,5’i de 20 ila 29 yaş arasındadır. Trend olan memleri benimsemeli ve içeriğinizde hafif, ciddiyetsiz bir üslup kullanmalısınız.

9. TikTok’u Mağazanıza Getirin

Ürünlerinizi TikTok platformunda tanıtmanın yanı sıra TikTok’u Shopify sitenize getirerek satışları artırabilirsiniz.

Shopify mağazası Princess Polly, TikTok’ta büyük bir takipçi kitlesine ulaşmıştı ancak şirket bu kitleyi gelire dönüştürmekte zorlanıyordu. Daha sonra Prenses Polly şunu keşfetti: Vop Ekibin TikTok akışını web sitesine yerleştirmesine olanak tanıyan uygulama.

Resim kaynağı: Prenses Polly

Çevrimiçi alışverişle ilgili bir sorun, müşterilerin satın alma işlemine başlamadan önce ürünleri görme veya dokunma şansına sahip olmamasıdır. Ürün açıklamalarınıza istediğinizi yazabilirsiniz, ancak bir düzeyde alışveriş yapanlar her zaman ön yargılı olduğunuzun farkında olacaktır. Potansiyel olumsuzlukları dışarıda bırakırken ürünlerinizin olumlu yanlarını öne çıkaracağınızı biliyorlar, bu nedenle sadece söylediklerinize güvenmeyecekler.

Princess Polly’nin TikTok feed’inde yaptığı gibi kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği görüntülemek, önceki müşterilerinizin satın alma işlemlerinden memnun olduğuna dair nesnel kanıt sağlar ve potansiyel müşterilerin “satın al” düğmesine basma konusunda kendilerini rahat hissetme olasılığını artırır.

Hızla Büyüyen Bu Platformun Avantajlarından Yararlanın

TikTok’un nispeten yeni olması, diğer platformlara yetişmesi gerektiği anlamına gelmiyor.

Yine TikTok’un halihazırda 800 milyondan fazla aktif kullanıcısı var; bu, LinkedIn, Reddit, Snapchat, Twitter ve Pinterest’ten daha fazla. Pazarlama ekibinizin görmezden gelemeyeceği kadar büyük.

Shopify’ın yeni TikTok uygulaması ve bu kılavuzda anlatılan ipuçlarıyla, TikTok’un devasa kullanıcı tabanını mağazanız için istikrarlı bir müşteri akışına dönüştürmek için ihtiyacınız olan her şeye sahip olacaksınız.

#cta-visual-pb#Shogun ile Shopify açılış sayfaları oluşturunShogun’un özelleştirme seçenekleri ve kullanımı kolay düzenleyicisiyle daha başarılı açılış sayfaları oluşturun. Ücretsiz denemenizi bugün başlatın