Shopify Mağazanız için TikTok Pazarlama Planı Nasıl Geliştirilir?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Shopify Mağazanız için TikTok Pazarlama Planı Nasıl Geliştirilir?

ICYMI: 2020’de Shopify ve TikTok güçlerini birleştirdi.

“Shopify Mağazanızı TikTok’ta Nasıl Pazarlarsınız” bölümünde Shopify ile TikTok arasında geçen yıl hayata geçen ortaklığı ele aldık. Kullanıcılar yakın zamanda Shopify App Store’da yayınlanan bir eklentiyi kullanarak artık TikTok pazarlama kampanyalarını doğrudan Shopify hesaplarından yönetebilecekler.

Shopify satıcılarının TikTok’ta reklam verirken akılda tutması gereken ipuçlarını inceledik. Ama kapatamadık her şey Bu tek makalede çevrimiçi mağazanız için TikTok pazarlamasını bilmeniz gerekiyor.

2021’de TikTok Pazarlama

TikTok pazarlaması, genişletilmeye değer bir konudur.

Üzerinde Aylık 100 milyon aktif kullanıcı Ağustos 2020 itibarıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde (%800)Ocak 2018’den itibaren atlama)TikTok hızla büyük bir sosyal medya ağı haline geldi. Bu platformun bir pazarlama kanalı olarak sağladığı fırsatı göz ardı ediyorsanız, çok fazla parayı masada bırakıyorsunuz demektir.

Aşağıda, TikTok pazarlama planınızı geliştirmeye yönelik ayrıntılı bir yaklaşımı anlatacağız ve ardından bu noktaları göstermek için size gerçek dünyadan bazı örnekler göstereceğiz.

Ama Önce: TikTok’a Hızlı Bir Bakış

Temel bilgilerle başlayalım – TikTok, kısa biçimli videoları paylaşmaya yönelik bir ağdır. Platform ilk olarak Çin’de geliştirildi ve piyasaya sürüldü, ancak 2018’den beri dünya çapında kullanıma sunuldu. Mobil uygulama olarak en popüler olmasına rağmen, hesabınıza erişmek ve video yüklemek için masaüstü tarayıcınızı da kullanabilirsiniz.

Bir pazarlama planı oluşturmanın ayrıntılarına dalmadan önce, platform hakkında fikir edinmek için bazı başarılı TikTok videolarını izlemelisiniz. TikTok yakın zamanda bunların bir listesini yayınladı. 2020’nin en iyi 100 videosu ve trendleriBu size bu alıştırma için bol miktarda materyal verecektir.

Bu popüler TikTok videolarının çoğunun paylaştığı birkaç temel unsur var:

 • Dikey en boy oranı: Hemen hemen tüm TikTok gönderileri dikey en boy oranı kullanır. Platform aynı zamanda yatay veya kare en boy oranı kullanmanıza da izin veriyor ancak içeriğiniz için dikey bir düzene bağlı kalmak isteyeceksiniz. Bu şekilde, potansiyel bir müşteri reklamınıza geldiğinde kullanıcı deneyiminde minimum düzeyde kesinti yaşanacaktır.
 • Trendler ve memler: Pek çok popüler TikTok videosu tamamen orijinal olsa da, en az bir o kadarı da trend olan bir şarkıya veya memeye dayanıyor. Geçen yıl “Kör Eden Işıklar” dans yarışması, mantıklı gelen rastgele şeyler vb. vardı. Bu trendleri reklam içeriğinize dahil etmek, kullanıcılarla bağlantı kurmanın ve dikkatlerini çekmenin iyi bir yoludur.
 • Genç Kullanıcı Tabanı: Bu popüler videoların çoğunda ergenlik çağında veya yirmili yaşların başında görünen kullanıcıların yer aldığını fark etmiş olabilirsiniz. Gerçekten de TikTok orantısız derecede genç bir kullanıcı tabanına sahip; kullanıcıların yaklaşık üçte biri 10 ila 19 yaşları arasında ve 60’ın üzerinde% 10 ila 29 yaşları arasındadır. TikTok pazarlama içeriğinizi tasarlarken bunun hedef kitleniz olduğunu düşünmeniz gerekir.
Tavsiye Edilen:  Pazarlama Platformlarından Yararlanmak için 8 İpucu [@InboundNow #37]

Kaynakları platforma ayırmadan ve mağazanız için platform etrafında bir plan geliştirmeden önce platform hakkında fikir edinmek çok önemlidir.

TikTok için Pazarlama Planı Nasıl Geliştirilir?

Artık TikTok’un nasıl çalıştığını bildiğinize göre, TikTok pazarlama planınızı geliştirmeyle ilgili adımları gözden geçirelim.

Her şey sırayla –

 • Henüz yapmadıysanız TikTok uygulamasını indirin ve bir hesap oluşturun.
 • O zaman yapmalısın Pro hesaba yükseltmeçünkü bu, profilinizde daha fazla bilgi görüntülemenize ve gönderilerinizle ilgili analizlere erişmenize olanak tanır.
 • Daha sonra şuraya giderek bir TikTok Reklam Yöneticisi hesabına kaydolun: İşletmeler için TikTok sayfası ve “Başlayın” düğmesine tıklayın.

Ardından müşteri verilerinize dalın: Ürünlerinizi genellikle satın alan kişiler kimlerdir? Diğer pazarlama kanallarınız için yaptığınız araştırmaya bakın; kaç yaşındalar, nerede yaşıyorlar ve ilgi alanları neler?

Neyse ki TikTok şunları yapmanıza izin veriyor: reklamlarınızı hedefleyin yaş, cinsiyet, konum, dil ve ilgi alanları dahil olmak üzere çeşitli demografik özelliklere dayalıdır. Potansiyel müşterinin TikTok’a göz atmak için kullandığı cihazın fiyatına göre bile reklamlarınızı yayınlayabilirsiniz.

İçerik oluşturma aşamasına geldiğinizde, iki tür TikTok pazarlama kampanyasının özellikle etkili olduğunun kanıtlandığını düşünmelisiniz:

 1. Etkileyici Pazarlama: Diğer sosyal medya platformlarında olduğu gibi, organik olarak büyük bir takipçi kitlesine sahip olan hesaplar değerli bir pazarlama kaynağıdır. Bu, küçük işletmelerin pazarlama bütçelerinin dışında olabilir ancak TikTok fenomenleriyle işbirliği yapmak, çok sayıda insana çok hızlı bir şekilde ulaşmanızı sağlar.
 1. Hashtag Mücadelesi: Bir hashtag mücadelesi başlatmak için insanlardan belirli bir görevi yerine getirmelerini ve ardından gönderilerini belirli bir hashtag ile etiketlemelerini istersiniz. (Uygulamada “bulunabilirliğinizi” artırmak için tüm TikTok içeriğiniz için ilgili hashtag’leri kullanmalısınız.) İyi hazırlanmış bir hashtag mücadelesi, binlerce kişiye markanızı temel alarak kullanıcı tarafından oluşturulan içerik (UGC) oluşturma konusunda ilham verecektir. Günlük kullanıcılar, satacak bir şeyi olan bir işletmeden daha güvenilir ve güvenilir olarak görüldüğünden, UGC markanız için kendi içeriğinizden çok daha fazlasını yapar.
Tavsiye Edilen:  Küçük işletmeniz için yerel pazarlama stratejileri

Geleneksel reklamlarla kesinlikle markanıza ilgi yaratabilirsiniz, ancak TikTok pazarlamasına harcadığınız zaman ve paradan büyük bir yatırım getirisi elde etmenin anahtarı, organik gönderilerle viral hale gelmektir. Elbette hashtag mücadelesinin asıl amacı bu. Diğer markaların ve rakiplerinizin platformda neler yaptığını araştırın ve yaklaşımınızı değiştirmekten veya içerikle denemeler yapmaktan korkmayın.

Markaların kullandığı başka bir strateji mi var? Çalışanları işyerinde kendi TikTok videolarını oluşturmaya teşvik ediyoruz.

TikTok İş Başında: Mağazalar Trendi Benimsiyor

Birisinin kuruluşunuzda hangi role sahip olduğu önemli değildir; herkes markanızı TikTok’ta tanıtmak için kullanılabilir.

Örneğin:

Not: Kanalın potansiyeline kapılmak kolaydır, ancak şimdi size ekibiniz için bir TikTok sosyal medya politikası uygulamanızı hatırlatmanın tam zamanı. Bazı markalar işyerinde platformu kullanan çalışanları benimsemiş olsa da, diğerleri yok.

Geleneksel TikTok reklamlarınız için de kampanyalarınızı yürütürken her zaman aklınızda bulundurmanız gereken eski bir söz vardır: “Ölçemezseniz yönetemezsiniz.” Reklamlarınızın ne kadar iyi performans gösterdiğini gösteren kesin rakamlara ihtiyacınız var; aksi takdirde pazarlama stratejinizin işe yarayıp yaramadığını bilmenin hiçbir yolu yoktur.

Burası TikTok Piksel Bu küçük kod parçasıyla, pazarlama kampanyalarınızın amaçlanan etkiye sahip olup olmadığını görmek için sitenizi belirli bir TikTok reklamı aracılığıyla ziyaret eden kişilerin eylemlerini takip edebilirsiniz. Reklamlarınızdan biriyle daha önce etkileşime geçmiş olan kullanıcıları yeniden hedeflemek için de TikTok Pixel’i kullanabilirsiniz ve bu grubun satın alma işlemi gerçekleştirme olasılığı diğerlerine göre çok daha yüksektir.

Başarılı TikTok Pazarlama Kampanyalarına 3 Örnek

DTC’den tuğla ve harçlara kadar üç markanın dönüşümleri hızlandırmak için TikTok’u nasıl kullandığını burada bulabilirsiniz.

 1. Gymshark

Gymshark, Shopify platformunu kullanan en büyük çevrimiçi işletmelerden biridir (mağaza artık değeri 1 milyar doların üzerinde) ve son zamanlardaki başarısının büyük bir kısmı TikTok pazarlamasından kaynaklandı.

Tavsiye Edilen:  Eksiksiz API Geliştirme Kılavuzu

Özellikle güçlü bir Gymshark kampanyası, hem etkileyici pazarlama hem de hashtag mücadelelerinin ilkelerini birleştiriyor. Yıllık için 66 Günlük MücadeleGymshark, kampanyayı kullanıcılara tanıtmaları için etkileyicilere ödeme yapıyor ve kullanıcılar daha sonra kendi UGC’lerini oluşturmaya devam ediyor.

Resim kaynağı: Gymshark

2019’da #gymshark66 kampanya hashtag’i şu şekildeydi: 45 milyondan fazla kez görüntülendi.

 1. çipot

Chipotle aynı zamanda hashtag mücadelesi sanatında da ustalaştı.

Zincir, Ulusal Avokado Günü’nde müşterileri mağazalarına çekmek için ücretsiz guacamole kullandı ve 2019’da bu promosyona ilişkin farkındalığı yaymak için bir #guacdance yarışması başlattı. Kampanya sonuç verdi 250.000’den fazla video gönderimiyaklaşık 430 milyon video başlatıldı ve dijital siparişlerde ciddi bir artış yaşandı.

 1. Arayıcı

Nihayet, Arayıcı bize daha genç bir demografiye hitap etmek için TikTok kullanan markaların mükemmel bir örneğini sunuyor.

Bu dijital medya ağı, özellikle Y Kuşağı ve Z Kuşağı arasında popüler olan teknoloji ve çevrecilik gibi konularda uzmanlaşmıştır. Bu nedenle, ağın pazarlama çabalarını TikTok’a odaklamaya karar vermesi mantıklıdır.

Haziran 2019’da ilk TikTok videosunu yayınladıktan sonra Seeker, yalnızca yedi ayda ömür boyu 57 milyondan fazla görüntülemeye ve 4 milyon etkileşime ulaşmayı başardı.

Resim kaynağı: Shorty Ödülleri

Bu istatistikler Arayıcı’ya ödül kazandıracak kadar etkileyiciydi En İyi Genel TikTok Varlığı ödülü Sosyal medya içeriğindeki başarıyı takdir eden 12. Yıllık Shorty Ödülleri’nde.

TikTok Pazarlama Başarısının Anahtarları

Özetlemek gerekirse başarılı TikTok pazarlama planları aşağıdaki unsurlardan oluşur:

 • Reklamlarınızı ürünlerinizi satın alma olasılığı en yüksek olan kişi türlerine hedeflemek.
 • Etkileyici pazarlama ve hashtag zorlukları gibi denenmiş ve doğrulanmış TikTok pazarlama yöntemlerine kendi yorumunuzu katmak.
 • Çalışanlarınızı işyerinde kendi TikTok içeriklerini oluşturmaya teşvik ediyoruz.
 • Performansı ölçmek, kampanyaları optimize etmek ve yeniden hedefleme hedef kitleleri oluşturmak için TikTok Pixel’i kullanma.

Ayrıca birisinin TikTok reklamlarınızdan birine tıklamasını sağlamak denklemin yalnızca yarısıdır; bu TikTok ziyaretçilerini müşterilere dönüştürmek için sitenizin tasarımının çekici ve gezinmesi kolay olması gerekir. Shogun’un sürükle ve bırak sayfa oluşturucu uygulamasıyla herkes kendi tamamen özelleştirilmiş, yüksek dönüşüm sağlayan açılış sayfalarını oluşturabilir.

Halihazırda denemeler yapan başarılı markaların liderliğini takip ederek marka bilinirliğini artırmak, yeni müşteriler bulmak ve daha fazla satış yapmak için TikTok platformunu kullanabilirsiniz.