Shopify Plus SEO Rehberi

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Shopify Plus SEO Rehberi

Go Fish Digital’de, çeşitli farklı platformlarda çok sayıda e-Ticaret sitesiyle çalışıyoruz. SEO hizmetleri sunmaya başladığımızdan beri, Commerce Cloud, WooCommerce, Magento, özel yapımlar ve daha pek çok konuda bize gelen müşterilerimiz oldu. Ancak, son yıllarda öne çıkan bir platform var.

Shopify ve Shopify Plus’ı kullanan daha fazla web sitesi görmemiz şaşırtıcı değil. Bu “e-ticaret rönesansını” tetikleyen olay olarak pandemiyi işaret etmek kolay olsa da, veriler bunun bundan çok önce de devam ettiğini gösteriyor. Bakmak BuiltWith’de Shopify Plus kullanım istatistikleriplatformun 2017’den beri popülerlik kazandığını görebiliriz.

Genel için en iyi uygulamalarımız hakkında daha önce yazmış olsak da Shopify SEO’su, Shopify Plus SEO için daha spesifik bir rehber yazmak istedik. Altta yatan teknoloji büyük ölçüde aynı olsa da, genellikle Shopify Plus platformunu benimseyen farklı müşteri türleri görüyoruz. Bunlar genellikle daha büyük pazarlama ekiplerine sahip daha büyük markalardır.

Shopify Plus SEO Nedir?

Shopify Plus SEO, Shopify Plus sitelerinde yapılan bir dizi arama motoru optimizasyonu ayarıdır. Shopify Plus SEO girişimleri, yinelenen ürün sayfası bağlantılarını kaldırmayı, JavaScript’e bağımlı içeriği azaltmayı, çok yönlü gezinme ayarlamalarını ve daha fazlasını içerir.

Shopify Plus siteleri daha büyük envanterlere, daha fazla özelleştirmeye sahip olma ve daha karmaşık pazarlama teknolojilerini kullanma eğilimindedir. Bunu göz önünde bulundurarak, SEO açısından bu türlerle çalışırken en iyi uygulamalarımızı ve bir Shopify Plus mağazasının karşılaşabileceği yaygın sorunları detaylandırmak istedik.

1. Yinelenen Ürün Sayfaları

Shopify Plus web sitelerinde bulduğumuz en büyük SEO sorunlarından biri, yinelenen içeriğin varlığıdır. Yinelenen içerik, aynı içeriğe iki veya daha fazla benzersiz URL’den erişilebildiğinde ortaya çıkar. Shopify Plus sitelerinin yinelenen içerik oluşturmak için çeşitli yolları vardır.

İlki, yinelenen ürün sayfalarıdır. Çoğu zaman Shopify Plus’taki kategori sayfaları, yinelenen ürün sayfalarına bağlantı verir.

Örneğin, Untuckit web sitesine bir göz atalım. Bir kategori sayfasından ürün sayfalarından birine gittiğimizde “Flannel Manning Shirt” (artık üretilmiyor) bulduğumuzu fark edebiliyoruz. URL yolunda hem /koleksiyonlar/ hem de /ürünler/ bulunduğunu görebiliriz:

https://www.untuckit.com/koleksiyonlar/flanel/ürünler/personel

UntuckIt Fanila Manning Gömlek Ürünü - Çoğaltılmış

Ancak, söz konusu sayfanın canonical etiketini kontrol ettiğimizde, tamamen başka bir URL’ye işaret ettiğini görebiliriz. Bu URL’de yalnızca /products/ yolu vardır: https://www.untuckit.com/ürünler/personel

Uygunsuz Canoncal'ı Açın

Bu sayfaya gittiğimizde, bunun aslında yukarıda listelenen URL’nin tam bir kopyası olduğunu görebiliriz.

UntuckIt Flannel Manning Gömlek Ürünü

Bu, Shopify Plus SEO için bir sorun oluşturur. Bu, kategori sayfasından bağlantı verilen sayfanın standart URL olmadığı anlamına gelir. Bunun yerine, kategori sayfası, aynı zamanda taranabilen/dizine eklenebilen yinelenen bir sayfaya bağlantı veriyor.

Ayrıca, daha büyük sorun, bu kurulumun ölçekte yinelenen içerik oluşturmasıdır. Kategori sayfalarından bağlantı verilen her bir ürün, yinelenen bir sayfadır. Bu, Shopify Plus sitelerinin SEO için önemli sayfalar için çok sayıda potansiyel yinelenen içerik oluşturduğu anlamına gelir.

Yinelenen Sayfaları Ayırın

Kurallı etiket, dizine ekleme için Google birleştirme sinyalleri vermeye yardımcı olsa da, standart etiketler yönerge değil ipuçlarıdır. Bu şu demek Google standart etiketleri yok sayabilir ve yine de kopyayı indeksleyin.

Neyse ki, Shopify Plus web sitenizin kategori sayfalarının doğru ürün sayfalarına bağlantı vermesini sağlamanın bir yolu vardır. product-grid-item.liquid dosyasında bir ayarlama yaparak, Shopify bağlantılarının sitenizin tüm kategori sayfalarında doğru ürün URL’lerine yönlendirilmesini sağlayabilirsiniz. Bunu nasıl düzelteceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için Shopify yinelenen içeriği hakkındaki kılavuzumuzu okuyabilirsiniz.

2. JavaScript Oluşturulan İçerik

Shopify Plus siteleri için bir diğer önemli SEO değerlendirmesi, JavaScript ile oluşturulmuş içeriktir. Shopify Plus kullanan web siteleri, JavaScript tarama ve dizine ekleme sorunlarına daha yatkındır. Bunun nedeni, bu mağazaların genellikle daha büyük stoklar taşıması ve daha büyük markalar tarafından kullanılmasıdır. Sonuç olarak, geliştiricilerin içeriği sitenin ömrü boyunca iletmek için ayarlamalar yapmış veya JavaScript çerçeveleri uygulamış olmaları daha olasıdır.

Tavsiye Edilen:  Doldurucu Sözlerinle Ne Diyorsun?

Google, JavaScript’i tarama ve dizine ekleme konusunda yıllar içinde çok daha iyi hale gelse de, bu süreç hâlâ mükemmel değil. JavaScript SEO en iyi uygulamalarının, teknolojiyi kullanan herhangi bir site için hala takip edilmesi gerekir. JavaScript, içeriğin Googlebot tarafından taranmasını ve dizine eklenmesini engeller veya tamamen gizlerse, bunun sıralamalar üzerinde caydırıcı bir etkisi olabilir.

Örneğin, bir göz atalım Annelik Hamile Emzirme Sütyenleri kategori sayfası. URL’ye gittiğimizde standart bir kategori sayfasının yüklendiğini görebiliriz. Burada navigasyonu, banner resmini ve ürün listelerini görebiliriz.

Annelik Hamile Koleksiyonu Sayfası

Ancak, JavaScript’i kapattığımızda, banner resminin ve ürün listelemelerinin hiçbir yerde bulunamadığını görüyoruz:

Motherhood Hamile Koleksiyonu - JS Yok

Bunu daha fazla incelemek için, sayfanın ham HTML’sini görmek için “Kaynağı Görüntüle”yi kullanabiliriz. Bu bize, herhangi bir JavaScript çalıştırılmadan önce arama motorlarının erişebileceği sayfanın içeriğini gösterecektir. “Ortalama Büstü Dikişsiz Hamile Ve Emzirme Sütyeni” gibi ürünleri araştırdığımızda sayfada bulunmadığını görebiliriz:

Ürün Ham HTML'de Bulunamadı

Bu bize, ham HTML’de erişilebilir olmadığı için sayfanın temel içeriğini düzgün bir şekilde yüklemek için JavaScript’in gerekli olduğunu gösterir. Bu, Google’ın ürün listelemelerimizi düzgün bir şekilde dizine ekleyip ekleyemeyeceğini daha ayrıntılı olarak incelemek isteyeceğimizin bir göstergesidir.

Motherhood Maternity’nin organik trafiğine baktığımızda son birkaç yılda keskin bir şekilde düştüğünü görebiliriz.

Annelik Annelik Organik Trafik Düşüşü

Google, trafik düşüşlerinin kaynağı olabilecek JavaScript içeriğini dizine eklemekte sorun yaşıyor olabilir. FastSimon teknolojisini kullandıklarından, test edip etmediklerini test etmek isteyebilirler. içeriğin önceden oluşturulması, organik sıralamaların iyileştirilmesine yardımcı olur.

Siteniz Shopify Plus’taysa kesinlikle JavaScript kullanımınızı denetlemek ve Google’ın JS ile oluşturulan herhangi bir içeriği düzgün bir şekilde dizine ekleyip ekleyemediğini test etmek istersiniz. Meslektaşım Pierce Brelinsky harika bir kitap yazdı. JavaScript SEO kılavuzu bu, süreç boyunca size yardımcı olacaktır.

3. Yönlü Gezinme

Shopify Plus siteleri için bir diğer önemli SEO değerlendirmesi, çok yönlü gezinmedir. Shopify Plus sitelerinin daha büyük envanterleri olması muhtemel olduğundan, çok yönlü bir gezinme uygulamış olmaları daha olasıdır. Bu işlevsellik, kullanıcıların kendileriyle en alakalı ürünleri bulmak için kategori sayfalarını farklı kriterlere (Boyut, Fiyat, Malzeme) göre kolayca sıralamasına ve filtrelemesine olanak tanır. Yönlü gezinme, çok çeşitli ürünlere göz atmaya çalışan kullanıcılar için harika olabilir.

Bununla birlikte, çok yönlü gezinmeler, büyük miktarda yinelenen içerik oluşturarak önemli SEO sorunlarına neden olabilir. Çoğu kurulumda, seçilen her özellik yeni bir URL oluşturur. Bu URL’ler hızla çok sayıda sayfayı toplayabilir. Google’dan bir örnek olay incelemesinde, 158 ürün içeren mağazalarının 380.000 URL oluşturduğunu buldu! Çok yönlü gezinme tarafından oluşturulan URL’ler, yalnızca kök kategori sayfasının yalnızca sıralanmış ve filtrelenmiş görünümlerini içerdiklerinden, genellikle kaynak sayfanın kopyası veya benzeridir. Bu, büyük yinelenen içerik sorunları oluşturabilir.

Bir örnek kullanarak, tam da bunu görebiliriz. Kadın Gözlükleri kategori sayfası Bonlook’ta.

Bonlook Gözlük URL'si

Bonlook Gözlük Koleksiyon Sayfası

Bu kategori sayfası, kullanıcıların Boyut, Cinsiyet, Şekil ve daha fazlası gibi farklı parametrelere göre filtrelemesine olanak tanıyan çok yönlü bir gezinme içerir:

Bonlook Gözlük Yönlü Navigasyon

Çok yönlü gezinmeden seçenekleri belirlerken, bunun URL’yi değiştirdiğini ve Google’ın taraması için benzersiz bir yol oluşturduğunu görebiliriz. “Siyah”, “Dişi” ve “Kedi Gözü” seçeneklerini seçerken, bunun aşağıdaki URL’yi yüklediğini görebiliriz:

Bonlook Gözlükleri Filtrelenmiş Sayfa

Bu içeriğin kök kategori sayfasına nasıl çok benzediğine dikkat edin. Bu kesinlikle benzer veya yinelenen içerik olarak kabul edilebilir. Google, çok yönlü gezinme tarafından oluşturulan parametreli sayfaların tümünü dizine ekleyebilirse, bu, büyük ölçüde yinelenen içerik sorunlarına yol açabilir.

Tavsiye Edilen:  Yrityslaina vs. luottoraja: mikä on parempi pienyrityksellesi

Neyse ki bu içerik, robots.txt dosyasında Shopify’ın varsayılan kuralları tarafından engellenir. Bu, Google’ın çok yönlü gezinme tarafından oluşturulan çok sayıda yinelenen sayfayı taramasını engeller.

Robots.txt Taramasına İzin Verme

Ancak, Shopify Plus mağazanız çok yönlü gezinme kullanıyorsa, Google’ın oluşturulabilecek çok sayıda URL’yi tarayıp dizine ekleyemediğini analiz ettiğinizden emin olmak isteyeceksiniz. Çoğu zaman, yönlü gezinmelerin Shopify’ın varsayılan robots.txt kuralları tarafından engellenmediğini görüyoruz. Bu, düşük kaliteli ve yinelenen sayfalara odaklanan büyük miktarda tarama bütçesine yol açabilir.

4. Dahili Site Araması

Dahili site araması, Shopify Plus sitelerinin bir başka önemli parçasıdır. Bu siteler çok sayıda SKU’ya sahip olduğundan, kullanıcıların mağazada aradıkları ürünlere hızlı bir şekilde erişebilmeleri için bu işlevi kullanabilmeleri kritik hale gelir. Mağazanızda dahili site araması yoksa, onu göze çarpan bir yere eklemenizi önemle tavsiye ederiz. Verilerimiz, dahili site aramasını kullanan kullanıcıların, kullanmayan kullanıcılara göre dönüşüm sağlama olasılığının çok daha yüksek olduğunu göstermiştir.

Dahili site araması ile, herhangi bir SEO sorununa neden olmadığından emin olmak için test etmeniz gerekir. Bulduğumuz en yaygın sorun, bazı Shopify mağazalarının dahili arama sayfalarının taranmasına ve potansiyel olarak dizine eklenmesine izin verebilmesidir. Bu, Google’ın dizininde sitenin geri kalanının kalite değerlendirmesini etkileyebilecek düşük kaliteli sayfalara neden olabilir.

Lord & Taylor web sitesine baktığımızda, dahili aramalarının taranmasına izin verdiklerini görebiliriz. Örneğin, aşağıda “” araması yapıldığında dahili bir arama sonucu sayfası görebiliriz.Bez Çantalar

Lord & Taylor Dahili Arama Sayfası

Bu sayfa, Bez Çanta arayan kullanıcılar için yararlı olsa da, taranmasını veya dizine eklenmesini isteyeceğimiz bir sayfa değildir. Lord & Taylor zaten bir Bez Çantalar kategori sayfası SEO için birincil sıralama sayfası olmalıdır.

Ancak, robots.txt dosyasına baktığımızda, Lord & Taylor’ın bu sayfanın Googlebot tarafından taranmasını engellemediğini görebiliriz:

Dahili Arama Sayfası Taramaya İzin Veriyor

Sonuç olarak Lord & Taylor, Shopify robots.txt dosyasını dahili arama sayfalarının taranmasını engelleyecek şekilde ayarlamak için adımlar atmak isteyebilir. Bu, Google’ın bu düşük kaliteli sayfaları tarayıp potansiyel olarak dizine ekleyememesini sağlayacaktır.

Dahili site araması kullanıyorsanız, Google’ın dahili site arama sayfalarınızı tarayamayacağından emin olmak için testler yapmanızı öneririz. Mümkünse Google’ın bunları taramasını engellemek için Shopify robots.txt.liquid dosyasında kurallar oluşturmanızı öneririz.

5. Yapılandırılmış Veri

Herhangi bir e-ticaret sitesi ile çalışırken, yapılandırılmış veri düşünülmesi mutlak bir zorunluluktur. Yapılandırılmış veri, web sitenizin sayfalarına ekleyebileceğiniz, arama motorlarının sayfanızın içeriğini anlamasını kolaylaştıran bir koddur. Yapılandırılmış veriler, arama motorlarına içeriği yorumlama zorunluluğu yerine, bir sayfanın genel konusunun ne hakkında olduğunu daha doğrudan söyleyebilir.

Shopify Plus siteleriyle çalışırken birçok sitenin tutarsız yapılandırılmış verilere sahip olduğunu gördük. Çoğu durumda tema ve Shopify uygulamaları gibi öğeler, siteye otomatik olarak yapılandırılmış veriler ekler. Ne yazık ki, çoğu zaman bu teknolojilerin sitede yanlış, eksik veya mükerrer yapılandırılmış verilerle sonuçlandığını görüyoruz.

Örneğin, işte bir örnek Huel.com’daki ürün sayfası herhangi bir yapılandırılmış veri içermez.

Huel Eksik Yapılandırılmış Veriler

Genel olarak, Shopify Plus sitelerinin aşağıdaki yapılandırılmış veri eşlemelerini kullanmasını öneririz. Lütfen sitenizdeki her sayfada her şema öğesinin yalnızca tek bir örneğinin olması gerektiğini unutmayın:

  1. Ana Sayfa: organizasyon
  2. Kategori Sayfaları: Koleksiyon Sayfası veya TeklifKataloğu
  3. Ürün Sayfaları: Ürün
  4. Blog Yazıları: Madde

Uygulama söz konusu olduğunda, öncelikle farklı sayfa türlerinizin her birinde hangi yapısal verilerin bulunduğunu kontrol etmeniz gerekir. gibi araçları kullanabilirsiniz. Şema Doğrulayıcı bunu test etmek için Ardından, yukarıdaki yapılandırılmış veri eşlemelerinin her sayfa türüne uygulanmasını sağlamak için bir plan oluşturmanız gerekir. Bu, mevcut şemanın bir kısmını kaldırmak için bir geliştiriciyle çalışmayı ve ardından uygun eşlenmiş yapısal verileri eklemeyi içerebilir.

Tavsiye Edilen:  Tıbbi Sitenizi Derecelendirmek İçin Etkili Sağlık Hizmeti SEO İpuçları ve Teknikleri

Geliştirici kaynaklarınız yoksa kesinlikle kullanmanızı öneririz. Şema Uygulaması Toplam Şema İşaretlemesi Shopify sitenize şema eklemek için. Bu uygulama, yukarıdaki eşlemeleri uygulama konusunda harika bir iş çıkarıyor ve ayrıca tema tarafından eklenen yapılandırılmış verileri bir geliştiricinin yardımı olmadan kaldırmanıza yardımcı olabilir.

Shopify Plus şemasıyla ilgili daha ayrıntılı bilgi için Shopify Yapılandırılmış Verileri Kılavuzumuzu okuyabilirsiniz.

6. Site Hızı

Performans, kurumsal siteler için her zaman ilk akla gelen şeydir. Genel olarak konuşursak, daha büyük pazarlama ekiplerine sahip daha büyük markaların web siteleri uzun vadede yavaşlar. Bunun nedeni genellikle bu sitelerin zaman içinde kendilerine eklenen farklı işlevlere ve teknolojilere sahip olma eğiliminde olmalarıdır. Analitik ekipleri daha fazla izleme komut dosyası ekleyecek ve pazarlama ekipleri, sohbet botları ve animasyonlar gibi işlevler talep edecek. Sonuç olarak bu, kurumsal sitelerde daha yavaş performansa yol açabilir.

Platforma Göre Önemli Web Verileri

Shopify Plus siteleri için iyi haber, Shopify’ın kutudan çıkar çıkmaz oldukça hızlı olmasıdır. Son veriler gösterir Shopify platformunun genellikle diğer tüm popüler CMS’ler (WordPress, Drupal, Wix, vb.) arasında en iyi Temel Web Verilerinden bazılarına sahip olduğu. Bu, Shopify mağaza sahiplerini site performansı için harika bir konuma getirir.

Elbette, site performansını iyileştirmek için yapılabilecek girişimler her zaman vardır. Walmart’tan bir çalışma keşfetti site performansındaki her bir saniyelik iyileştirmenin, siteniz için +%2 dönüşüm oranıyla sonuçlanabileceğini. Bu nedenle Shopify Plus sitelerinin performansı ön planda tutması gerekir.

Shopify siteleriyle yıllarca çalışarak Shopify mağazalarını hızlandırmaya yardımcı olacak çerçeveler geliştirmeye başladık. Aşağıda, Shopify Plus performansını iyileştirmeye yardımcı olmak için kullandığımız bazı teknikler ve düşünce süreçleri bulunmaktadır:

  1. Shopify uygulamalarını denetleyin ve kullanılmayan veya gereksiz olanları kaldırın.
  2. kullanarak tembel yükleme uygulayın lasysizes.js kitaplığı
  3. Resimlerin yalnızca ekran boyutlarında yüklendiğinden emin olun
  4. Kullanmak Crush.pics Shopify görsellerini otomatik olarak sıkıştırmak için
  5. Yeni bir mağaza başlatıyorsanız hafif bir Shopify teması bulun

Mağazanızın performansını nasıl iyileştireceğiniz konusunda daha fazla ayrıntı istiyorsanız Shopify Hız Optimizasyonu Kılavuzumuzu okuyabilirsiniz.

Çözüm

Shopify ve Shopify Plus arasında SEO temelleri aynı olsa da, Shopify Plus’taki marka türleri büyük olasılıkla daha karmaşık zorluklarla karşılaşacaktır. Yönetilmesi gereken daha büyük envanterler, JavaScript çerçeveleri ve artan teknolojiler, Shopify Plus mağazalarının karşılaşması muhtemel zorluklardır ve mağaza sahiplerinin bu öğelerin SEO’yu nasıl etkilediğinin farkında olması gerekir. Umarız bu kılavuz, Shopify Plus mağazanızı SEO perspektifinden geliştirmeye yardımcı olmak için iyi bir başlangıç ​​noktası görevi görür. Shopify Plus SEO hizmetlerimiz hakkında herhangi bir sorunuz varsa, lütfen bize ulaşın!

Diğer Shopify SEO Kaynakları

Chris Long Hakkında

Chris Long, Go Fish Digital’de Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısıdır. 9 yılı aşkın deneyimiyle Chris, Google’ın algoritması ve web teknolojisine ilişkin derin bir anlayışla müşterilerin organik trafiği iyileştirmelerine yardımcı olmak için benzersiz sorunlar ve gelişmiş arama durumları üzerinde çalışır. Chris, GEICO, Adobe ve The New York Times gibi müşteriler için arama stratejileri konusunda tavsiyelerde bulundu. Moz, Search Engine Land ve Search Engine Journal’a katkıda bulunmaktadır. Ayrıca SMX East ve BrightonSEO gibi endüstri konferanslarında konuşmacıdır.