Shopify Temasını Özelleştirmeye Yeni Başlayanlar İçin Eğitim

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Shopify Temasını Özelleştirmeye Yeni Başlayanlar İçin Eğitim

Çevrimiçi satış yapmanın basit bir iş olmadığı inkar edilemez. E-ticaret ortamı son derece rekabetçi ve hızla büyüyor. Şans eseri, onunla birlikte büyüyebilirsin.

Tüketiciler fiziksel ortamdan internete akın ettikçe rekabet daha da kızışacak. Ve diğerlerinden önde olmanın ödülleri daha da büyüyecek.

2021’de küresel dijital alıcıların tahmini sayısı şundan fazlaydı: 2 milyar. Tahmini küresel nüfusa sahip yaklaşık 7,9 milyarBu, dünya nüfusunun %25’inden fazlası demek.

Çevrimiçi alışveriş, 2014 yılında yalnızca 1,3 milyar küresel çevrimiçi alışverişçiyle son derece büyüdü.

2024 yılına gelindiğinde e-ticaret satışlarının neredeyse Dünya çapındaki perakende satışların %22’si.

Çevrimiçi ortamda başarılı olmak için giderek daha yaratıcı olmanız ve rakiplerinizin ne yaptığının tamamen farkında olmanız gerekir. Her zaman alışveriş yapanların bariz tercihi olmak istersiniz.

Neyse ki Shopify tema özelleştirmesi sayesinde mağazanız gerçekten öne çıkabilir ve bunu yapmak zor değildir.

#cta-visual-pb#Shopify mağazanızı kolay yoldan özelleştirinShogun Sayfa Oluşturucu ile, markanız için tamamen benzersiz bir tema oluşturmak üzere Shopify mağaza sayfalarını kolayca sürükleyip bırakabilirsiniz.Başla ücretsiz bina

Hangi Shopify temanız var?

Shopify mağazanızı Online Mağaza 2.0’ın lansmanından önce ayarladıysanız ve değiştirmediyseniz orijinal varsayılan temasına sahip olursunuz. İlk çıkışzaten yüklendi.

Hızlı bir şekilde çalışmaya başlamanızı sağlamak için tam özellikli ancak basit olacak şekilde tasarlanmıştır.

Mağazanız daha yeniyse Shopify’ın en yeni varsayılan teması olan Şafak’la başlıyor olabilirsiniz. Bu temalar arasındaki en büyük fark, her sayfada Shopify bölümlerine izin veren Dawn’ın Online Store 2.0 işlevselliğidir.

Her ikisi de kutudan çıkmaya hazır, basit ve etkili temalardır.

Tek yapmanız gereken ürünlerinizi yüklemek, mağazanızın yönetici bilgilerini kişiselleştirmek, içeriğinizi özelleştirmek ve artık lansmana hazırsınız.

Shopify’ın varsayılan temasıyla küçük özelleştirmeler yapabilseniz de mağazanızı daha benzersiz kılmak istiyorsanız bu seçenekler sınırlı olacaktır. Özellikle çoğu Shopify mağazasının her ikisini de kullanması nedeniyle İlk çıkış veya Şafak.

Mağazanızı farklılaştırmanın bir yolu yeni benzersiz temalar bulmaktır. Bazıları markanıza daha iyi uyum sağlayacaktır.

Yeni Shopify temalarını nerede bulabilirsiniz?

Mağazanıza eklenecek yeni Shopify temalarını bulmak oldukça basittir. Ancak aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda tema var.

Belirli Shopify mağazalarının görünümünü gerçekten beğendiyseniz hangi temayı kullandıklarını kolayca öğrenebilir ve kendiniz alabilirsiniz.

Veya sektöre göre yararlı bir şekilde kategorize edilen en iyi Shopify temaları derlememize göz atarak tüm pazarlardaki en harika temaları bulabilirsiniz.

Çekici, işlevsel ve mobil uyumlu tema işinizi kolaylaştırmak ve dönüşümleri artırmak için.

Shopify temalarını birkaç yerde kendi aramanızı yapabilirsiniz.

Bakabileceğiniz ilk yer Shopify Tema Mağazası. İkincil olarak çok sayıda var üçüncü taraf tema pazarları Aralarından seçim yapabileceğiniz tonlarca ücretli tema ile.

Shopify Tema Mağazası

Shopify Tema Mağazası Düzgün işlev ve uyumluluğun sağlanması amacıyla Shopify ekibi tarafından incelenen premium ve ücretsiz temalardan oluşan bir koleksiyondur.

Shopify’da kişiselleştirme oldukça basit olsa da, işletmenizin orijinal vizyonuna daha yakın bir temayla başladığınızda tema özelleştirmesi çok daha kolay hale gelir.

Shopify kontrol panelinizden Tema Mağazasına erişmek için şuraya gitmeniz yeterlidir: Çevrimiçi Mağaza > Temalar ve tüm temalar için “Tema Mağazasını Ziyaret Et”e veya ücretsiz çeşitlilik için “Ücretsiz temaları keşfedin”e tıklayın.

Resim: Shopify

Tema Mağazası ana sayfasında mağazanızın durumuna bağlı olarak birkaç tema kategorisi bulunur.

Örneğin, uluslararası satış yapan mağazalara, bizzat satış yapan mağazalara veya belirli sektörlere yönelik temalar.

Resim: Shopify

Ayrıca tıklayabilirsiniz Tüm temalar üst kısımda yer alan temaları aşağıdakiler gibi çeşitli kategorilere göre filtreleyin:

 • Fiyat
 • Ürün sayısı
 • Endüstri
 • Düzen karmaşıklığı
 • Tasarım stili

Önceden oluşturulmuş bir premium temanın seçilmesi, özel mağaza deneyimine ihtiyaç duymayan mağazalar için Shopify temasının özelleştirilmesinin özellikle hızlı olmasını sağlayabilir.

Önceden oluşturulmuş temalar, kendi başlarına veya bir sayfa oluşturucuyla son özelleştirmeleri yapmadan önce markaların sevdikleri şeye yaklaşmalarına da yardımcı olabilir.

Tavsiye Edilen:  E-Ticaret Pazarlamasında Otomatik Metin Mesajlarını Kullanmak İçin Pratik Bir Kılavuz E-Ticaret markanız için otomatik metin mesajları + SMS kampanyalarını nasıl oluşturacağınızı öğrenin. En iyi araçları, stratejileri ele alıyoruz ve ücretsiz SMS şablonları sağlıyoruz.Ben Kazinik·12 dk. okuma·4 Temmuz 2023'te güncellendi

Üçüncü taraf siteler ve geliştiriciler

Shopify Tema Mağazasında size hitap eden bir tema görmezseniz endişelenmeyin. Diğer birçok pazar yeri, Shopify mağazaları için özel olarak tasarlanmış temalar sunmaktadır.

Gibi siteler Tema Ormanı üçüncü taraf geliştiriciler tarafından oluşturulan Shopify temalarını satmak.

Bunun gibi pazarlarda temalar genellikle hakemli olarak incelenir, böylece popülerliğe ve derecelendirmeye göre sıralama yapabilirsiniz. Veya en çok satan temalara göre.

Resim: ThemeForest

Tıpkı Shopify’da bulunan temalar gibi, herhangi bir tema da mağazanıza yükledikten sonra kolayca özelleştirilebilir.

Son olarak, Shopify geliştirme konusunda son derece bilgiliyseniz, her zaman sıfırdan bir Shopify teması oluşturabilir veya sizin için bir tane oluşturması için bir geliştiriciyle birlikte çalışabilirsiniz. Kolay değil ama kesinlikle benzersiz olacaktır.

Bu şekilde gitmek, kendi temanızı özelleştirmekten çok daha maliyetli (zaman ve/veya para) olabilir.

#cta-visual-pb#İstediğiniz kadar sayfa oluşturunHızla ölçeklenen e-ticaret markaları için sınır gökyüzüdür; daha fazla kullanıcı, daha fazla sayfa, daha fazla vitrin, daha az güçlük.Daha fazla bilgi edinin

Shopify temanızı nasıl yüklersiniz?

Temanızı Shopify Tema Mağazasından aldıysanız Shopify kontrol panelinizdeki tema kitaplığınızda hemen kullanıma sunulacaktır.

Özelleştirmeye başlamak için tıklamanız yeterlidir Özelleştirmek temada ve yoldasınız. Bunu mevcut temanız yapmak için tıklamanız yeterlidir. Hareketler Ve Yayınla.

Üçüncü taraf sitelerden veya geliştiricilerden satın alınan temalar için, temayı özelleştirmeye başlamadan önce yüklemeniz gerekir.

Temanızı yüklemek için şuraya gidin: Çevrimiçi Mağaza > Temalar. Tema Kitaplığı altında “Tema Ekle” düğmesine tıklayın. Bir zip dosyasından yükleyebilir veya GitHub’dan bağlanabilirsiniz.

Temanızı yüklemek için muhtemelen bir zip dosyası kullanacaksınız.

“Dosya ekle”ye tıklayın veya dosyayı sağlanan pencereye sürükleyin, ardından “Dosya yükle”ye tıklayın. Tamamlandığında tema kitaplığınızda görünecektir.

#cta-visual-pb#Sayfa Oluşturucu ile favori Shopify temanızı özelleştirinDaha iyi Shopify mağaza sayfalarını daha hızlı oluşturmak için kolay sürükle ve bırak işlevini kullanın veya özel kod bölümleri oluşturun.Ücretsiz oluşturmaya başlayın

Shopify tema özelleştirmesinin temelleri

İdeal temel temanız hazır olduğunda, onu tam olarak istediğiniz gibi görünecek şekilde özelleştirmenin zamanı geldi.

senin içinde Temalar kontrol panelinde göreceksiniz Güncel tema ve senin Tema kitaplığı. Mevcut temanız kutudan çıktığında nasıl göründüğüne dair basit bir önizleme gösterecektir.

“Özelleştir” butonuna tıklayarak mevcut temanızı veya kütüphanenizde bekleyen bir temayı özelleştirebilirsiniz.

Mağazanızın temasını özelleştirmenin iki ana yolu vardır: sayfa şablonlarını düzenlemek ve tema ayarlarını değiştirmek.

Shopify şablonlarını düzenlemek, mağazanızda yeniden kullanmak üzere farklı sayfa türlerinin düzeni üzerinde kontrol sahibi olmanızı sağlar. Mağazanızı oluşturmak için birden fazla sayfa şablonunuz olacak.

Genel tema ayarlarınız mağazanızda rengi, tipografiyi, stilleri ve daha fazlasını etkileyen genel değişiklikler yapacaktır.

Şablonlarla başlayalım, ardından genel tema ayarlarına geçelim.

Tema düzenleyicide Shopify şablonunu özelleştirme

Tema düzenleyicinin üst kısmında bir açılır menü bulacaksınız. Varsayılan olarak “Ana sayfa”dır ancak düzenlemek için herhangi bir sayfa şablonunu seçebilirsiniz.

Ana düzenleme ekranı, seçtiğiniz sayfa şablonunu gösterecek şekilde güncellenecektir.

Sol tarafta mevcut sayfanın bölüm düzenini göreceksiniz. Tüm temalar, ana sayfa şablonundaki tema düzenleyicide bölümün özelleştirilmesine izin verirken Online Mağaza 2.0 temaları, her sayfa şablonu için bu işlevselliğe izin verir.

Tema düzenleyicide sayfaları tek tek değil, sayfa şablonlarını özelleştirdiğinizi belirtmeliyiz.

Dolayısıyla belirli bir şablonda yapılan değişiklikler, o şablonu kullanan tüm sayfalarda gösterilecektir.

Shopify şablon bölümlerini özelleştirme

Sayfa şablonlarınız için bölümleri özelleştirmek, temanızın sınırları dahilinde mağazanızın nasıl göründüğü ve nasıl hissettirdiği üzerinde bir miktar kontrol sahibi olmanızı sağlar.

Sayfa şablonlarınızda kullanabileceğiniz, bazıları hareketli, bazıları sabit olmak üzere birçok bölüm vardır.

Üstbilgiler ve Altbilgiler açıkça sayfada sabittir. Öne çıkan koleksiyonlar ve resim blokları gibi diğer bölümler, ihtiyaçlarınıza uyacak şekilde üstbilginiz ve altbilginiz arasında geçiş yapabilir.

Bu bölümlerin hepsinin özelleştirme için kendi ayarları vardır.

Senin Başlık bölüm birkaç şekilde değiştirilebilir. Başlık mağazanızın her sayfasında mevcut olduğundan bu değişiklikler tüm mağaza sayfalarında görünecektir.

Tavsiye Edilen:  Alıcı Kişileri Nedir ve Nasıl Oluşturulur (+ Ücretsiz Şablon)

Başlığınızda değiştirebileceğiniz şeylerden bazıları şunlardır (burada Şafak temasını kullanarak):

 • Logo resminiz
 • Özel logonuzun genişliği
 • Logonuzun geniş ekrandaki konumu
 • Görüntülenen gezinme menüsü
 • Ayırıcı hattın eklenmesi
 • Yapışkan başlığı etkinleştirme

Başlıkta olduğu gibi, cihazınızda yapılan güncellemeler Altbilgi bölümü mağaza sayfalarınızın tamamında geçerli olacaktır.

Burada göreceğiniz seçenekler yine temanıza bağlı olacaktır. Dawn için özelleştirme ayarları aşağıdakileri etkiler:

 • Temaya dayalı renk şeması seçenekleri
 • E-posta abonelik formu ekleme
 • Sosyal medya simgelerini görüntüleme
 • Ülke/bölge seçici
 • Dil seçici
 • Ödeme yöntemi simgeleri

Altbilgi bölümünüze de bloklar ekleyebilirsiniz. Hızlı Linkler Önemli gezinmeyi içerecek şekilde güncelleyebileceğiniz varsayılan olarak eklenir.

Ayrıca bir ekleyebilirsiniz Başlık blok, size bir başlık ve alt metin için içerik bloğu sağlar.

Bireysel bölümleri düzenleme

Diğer tüm bölümlerde güncellemeler yalnızca söz konusu sayfa şablonunu etkileyecektir.

Herhangi bir bölüme tıkladığınızda yapabileceğiniz değişikliklerin bulunduğu bir menü açılır. Her bölümün özelleştirme için kendi seçenekleri olacaktır.

Sadece Üst Bilgi ve Alt Bilgi ile değişiklikleri yaptığınız sırada önizleme ekranında göreceksiniz.

İçin Öne çıkan koleksiyon bölümünde örneğin hangi koleksiyonun gösterileceğini, gösterilecek ürün sayısını ve görsel görüntüleme ayarlarını seçebilirsiniz.

İçin Metin içeren resim bölümünde seçenekler çok daha sınırlıdır. Görselinizi seçip görüntü ayarlarını güncelleyebilir, ardından içeriği doldurmak için bloklara tıklayabilirsiniz.

Bölüm ekleme

Ancak her sayfa şablonunda gördüğünüz bölümlerle sınırlı değilsiniz. Sayfalarınızı daha da özelleştirmek için bölümler (ve bloklar) ekleyebilirsiniz.

Sayfa şablonunuza bir bölüm eklemek için üzerine tıklamanız yeterlidir. Bölüm ekle ve listeden eklemek istediğiniz tema bölümünü seçin (veya istediğinizi arayın).

Şafak temasına aşağıdaki gibi bölümler ekleyebilirsiniz:

 • Kolaj
 • Öne çıkan koleksiyon
 • Çok sütunlu
 • Özel Sıvı
 • Blog gönderileri
 • E-posta kaydol

Eklemek istediğiniz şeyi bulun ve tıklayın. Sayfanızın alt kısmında (Altbilginin hemen üstünde) açıldığını göreceksiniz.

Eklendiğinde, altta sıkışıp kalmazsınız. İhtiyaçlarınıza uyacak şekilde yukarı veya aşağı taşıyabilirsiniz.

Bir bölümü taşıma

Bir bölümü taşımak için, altı noktalı simgeyi ortaya çıkarmak üzere imlecinizi bölümün üzerine getirmeniz yeterlidir. İmleciniz açık beyaz eldivenli bir ele dönüşecektir.

Simgeye tıklayın ve bölümünüzü istediğiniz yere sürükleyin. Önizleme ekranı, siz bölümü sayfada yukarı ve aşağı sürüklerken bölümün nasıl göründüğünü göstermek için uzaklaşacaktır.

Doğru noktada olduğunu hissettiğinizde bırakın, yeni konumuna yerleşecektir.

Böylece sayfa şablonlarınızı özelleştirmek için kullanabileceğiniz seçenekleri tam olarak keşfettiniz. Temaya göre değişiklik gösterecek olan tüm özel özelleştirme seçeneklerinizi derinlemesine incelemenizi öneririm.

#cta-visual-pb#Shopify temanızı kolay yoldan özelleştirinShogun Sayfa Oluşturucu ile Shopify mağaza sayfalarınızın istediğiniz yerine özel sayfa öğeleri ekleyin.Ücretsiz oluşturmaya başlayın

Shopify tema ayarlarınızı değiştirme

Temanızı şablondan şablona göre özelleştirmenin dışında, temanızın nasıl görüneceğini ve çalıştığını belirleyen bazı genel ayarları da değiştirebilirsiniz.

Bu ayarları bulmak için düzenleyicinizin sol alt köşesine bakın. Tıklamak Tema ayarları ve kullanabileceğiniz seçenekleri göreceksiniz.

Güncelleme yapabileceğiniz kategoriler kullandığınız temaya göre değişiklik gösterebilir. Çeşitli temalarda bulabileceğiniz bazı şeyler:

 • Renkler
 • Tipografi
 • Stiller
 • Sosyal medya
 • Çıkış yapmak
 • Aramak
 • Site simgesi
 • Sepete Ekle Bildirimi
 • Tema Stili

Tema ayarlarında yaptığınız değişiklikler, belirli seçenekler bunlara tabi olduğundan sayfa şablonlarınızda yapacağınız özelleştirmeleri etkileyecektir.

Aşağıda bu ayarlardan birkaçını ele alacağız.

Renkler

Bu menüden mağazanız genelinde markanızı tanımlayan renkleri değiştirebilirsiniz.

Geçerli olan renklerde değişiklik yapın:

 • Katı düğme etiketleri
 • Vurgular
 • Metin
 • Anahat düğmeleri
 • Arka plan

Markanızın tanımlanmış bir renk şeması varsa bu ayarları güncellemek, mağazanızın marka stilinize uygun hale getirilmesinde önemli bir rol oynayacaktır.

Tipografi

Burada metninizin mağazanızdaki görünüşünü güncelleyebilirsiniz. Yine markanız bunun gibi basit güncellemelerle öne çıkabilir.

Mağazanıza eklemek istediğiniz özel (veya Google) yazı tipleriniz varsa bu yazı tiplerini mağazanıza nasıl ekleyeceğinizi buradan öğrenin. Bunları Shopify mağazanıza ekledikten sonra tema ayarlarından seçebileceksiniz.

Tipografinizi güncelleme seçenekleri basittir: Başlık yazı tipi ve Gövde yazı tipi. Dışında Şafakburada farklı seçenekleriniz olabilir.

Tavsiye Edilen:  Serbest Yazarlık İşletmeniz için Doğru Müşterileri Nasıl Bulursunuz?

Stiller

Bu basit menü, satışlar ve stokların tükenmesi gibi belirli durumlar için renk şemalarını ve simgeleri değiştirmenize olanak tanır.

Sosyal medya

İnsanların görmesi ve tıklaması için sosyal medya profillerinizin orada olması gerekir. Güçlü bir sosyal takipçi kitlesi oluşturmak size yeni trafik ve dönüşümler kazandırabilir, bu nedenle bunu ihmal etmeyin.

Bu menü, sosyal medya hesaplarınızı mağazanızda kullanmak üzere tek bir yere eklemenizi sağlar.

Ayrıca ziyaretçilerin hangi paylaşım seçeneklerini göreceğini de seçebilirsiniz.

Site simgesi

Favicon’unuz, mağazanızın açık olduğu sekmede (veya URL’nin yanında) görünen küçük resimdir.

Bu ayar yalnızca mağazanız için favicon’u yüklemenize olanak tanır ve bunu otomatik olarak uygun boyuta (32×32 piksel) ölçeklendirir

Çevrimiçi mağazanız için bir favicon’unuz yoksa Shopify, kullanabileceğiniz ücretsiz görseller sunar.

Ayrıca mevcut logonuzu kolayca bir favicon’a dönüştürmenize yardımcı olabilecek çeşitli dönüştürme araçlarını çevrimiçi olarak da bulabilirsiniz.

Çıkış yapmak

Bir çevrimiçi mağazanın sahip olması gereken en önemli şey, uygun bir ödeme sayfasıdır. Kendi tema ayar menüsüne sahip olmasına şaşmamalı.

Ödemenizi özelleştirmek için aşağıdakiler dahil çeşitli seçenekleriniz vardır:

 • Banner ve logo için görseller
 • Logo boyutu ve konumlandırma
 • Ana içerik arka plan resmi ve rengi
 • Sipariş özeti için arka plan resmi ve rengi
 • Tipografi
 • Renkler

Temanızın ayarlarını güncelleyerek ve tema düzenleyicide sayfa şablonlarınızı özelleştirerek, mağazanızın müşterilerinize nasıl görüneceği ve nasıl hissettireceği üzerinde belirli bir düzeyde kontrol sahibi olabilirsiniz.

Ancak günün sonunda, bir geliştiricinin yardımı olmadan Shopify’da bir temayı ancak bu kadar değiştirebilirsiniz.

#cta-paragraph-pb#Altbilginizi güncellemeyi unutmayın! ‘Powered by Shopify’ı birkaç basit adımda kaldırın ve markaya daha uygun bir şeyle değiştirin.

Alternatif olarak, mağaza sayfalarınızı büyük ölçüde özelleştirmek için güçlü bir sürükle ve bırak düzenleyicisini (Sayfa Oluşturucu gibi) kullanabilirsiniz. Bu da bizi bir sonraki bölümümüze getiriyor…

Shogun ile Shopify sayfalarınızı kolay yoldan özelleştirin

Shopify mağazanızı tema düzenleyicide özelleştirmek faydalıdır ancak yalnızca bir yere kadar ilerlemenizi sağlar. Mağaza özelleştirmenizin kontrolünü elinize almak istediğinizde bunu yapmanın yolu Sayfa Oluşturucu’dur.

İstediğiniz temayı kullanın ve tamamen markanıza uyacak şekilde özelleştirin.

Shogun Sayfa Oluşturucu ile çevrimiçi mağazanızı oluşturan tüm merkezi Shopify sayfalarını oluşturabilirsiniz.

Shogun, ana sayfalardan, SSS sayfalarından ve özel teklif sayfalarından ürün sayfaları ve koleksiyon sayfalarına kadar, tam olarak istediğiniz gibi görünmesi için ihtiyacınız olan sürükle ve bırak esnekliğini sağlar.

30’dan fazla sayfa öğesi arasından seçim yapın, bunları sayfada istediğiniz yere sürükleyin ve ardından istediğiniz gibi stillendirin.

Shogun, ürün ve koleksiyonları doğrudan Shopify mağazanızdan içe aktarabilir.

Sayfa Oluşturucu’daki sayfalarınızı istediğiniz gibi güncellediğinizde, yaratıcı vizyonunuza uyan tamamen özelleştirilmiş bir tema için Shopify’daki şablon dosyalarını Shogun sürümleriyle değiştirin.

Güzel bir mağaza oluşturarak gelirinizi artırın

Herkesle aynı temaları kullanıyorsanız rakiplerinizden öne çıkmak zordur.

Mağazanızı gerçekten farklı kılmak için görsel olarak etkileyici, özel bir alışveriş deneyimi yaratmak istiyorsunuz. En iyi Shopify mağazaları bu kadar başarılı oldu ve kazanmaya devam ediyor.

Shopify mağazanızı tema düzenleyici ve Shogun Sayfa Oluşturucu ile özelleştirerek mağazanız kısa sürede muhteşem görünecek.

#cta-visual-pb#Shopify tema özelleştirmesi basitleştirildiDaha iyi Shopify mağaza sayfalarını daha hızlı oluşturmak için kolay sürükle ve bırak işlevini kullanın veya özel kod bölümleri oluşturun.Ücretsiz oluşturmaya başlayın