Siber Güvenlik Nedir? Siber Güvenliğin Türleri ve Önemi

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır: Siber Güvenlik Nedir? Siber Güvenliğin Türleri ve Önemi

Bu blogda aşağıdaki konuları öğreneceksiniz –

Yeni başlayanlar için Siber Güvenlik Tam Kursumuzu izleyin:

Siber Güvenlik Nedir?

Ağınızı/güvenliğinizi kötü amaçlı dijital siber saldırılardan korumak için dijital güvenlik uygulanır. Siber Güvenlik, kuruluşlarda ve bireysel sistemlerde/ağlarda uygulanabilir. Genellikle herkesin erişebileceği bir internet bağlantısı, kimlik avı e-postaları, şüpheli bağlantılar, indirilebilir belgeler veya uygulamalar ve benzer nitelikteki daha fazlası aracılığıyla gerçekleştirilen siber saldırılara karşı oluşturulur.

Ayrıca Siber Güvenlik, bilgisayarı/ağı siber saldırıların sonuçlarından da korur. Bu, siber saldırılar, saldırının kuruluşun genel işlevselliği üzerinde kalıcı bir izlenim bırakacağı şekilde üretildiğinde son derece yararlıdır.

“Bilgi güvenliği”, “Siber Güvenlik” terimi ile oldukça birbirinin yerine kullanılır. Ancak, bilgi güvenliğinin Siber Güvenliğin bir parçası olduğu ve ayrı bir yönü olmadığı unutulmamalıdır. Bilgi güvenliği genellikle araştırma verilerini veya kişisel verileri içerir. Siber Güvenlik, verileri korumak için çeşitli kuruluşlarda uygulanmaktadır. Bu koruma bilgi güvenliği olarak bilinir. Öncelikle bilgi güvenliği, dijital verilerin depolandığı ve saldırılara karşı oldukça savunmasız olduğu alanlarda devreye alınır. Buna bilgi sistemleri, uygulamalar ve web siteleri dahildir. Siber Güvenliğin ne olduğunun anlaşılmasının ardından, bir sonraki bölüm Siber Güvenliğin önemini açıklayacaktır.

En İyi Siber Güvenlik Kursumuzla Geleceğinizi Güvence Altına Alın!

Siber Güvenlik Neden Önemli?

Siber Güvenliği uygulamanın başlıca nedenlerinden biri, gizli verilerin korunmasıdır. Siber Güvenlik bu verileri büyük ölçüde koruyabilir. Bu veri koruma, özellikle hükümetle ilgili veriler söz konusu olduğunda uzun bir yol kat eder. Ulusal öneme sahip bu tür verilerin ihlali, ulusta ciddi rahatsızlıklara neden olabilir.

Ek olarak, kişisel verilerin ihlali, itibar zedelenmesi gibi kişisel kayıplara neden olabilir. Bir haraç tehdidi olasılığı yüksektir. Tehdide teslim olarak, mali zarar görme olasılığı vardır.

Bu dijital dünyada veri gizliliği önemlidir. Örneğin, kişisel olarak tanımlanabilir bilgilerin (PII), fikri mülkiyetin ve korunan sağlık bilgilerinin (PHI) ihlali, insanların hizmete olan inancını kaybetmesine neden olur ve kaybedilen müşterileri kurtarma veya yeniden inanç oluşturma olasılığı muazzam bir görevdir. Bu genellikle hastaneler ve diğer sağlık kuruluşları, finansal hizmet programları ve enerji santralleri sektörlerinde geçerlidir.

Tavsiye Edilen:  Yapay Zekada Makine Öğrenimi Nedir?

Bununla birlikte, herhangi bir siber saldırı yoluyla veri ihlalinin en korkutucu yönü, verilerin yanlış kullanılmasıdır.

Aşağıdaki bölüm aracılığıyla, çeşitli anlayacaksınız siber saldırı türleri. Siber saldırılar ve siber güvenliğin neden önemli olduğu anlayışına dayanarak, siber güvenlik önlemlerini buna göre uygulayabilirsiniz.

Siber Saldırı Türleri

Siber saldırıların birkaç türü vardır.

Kötü amaçlı yazılım

Kötü amaçlı yazılım, bir Siber Güvenlik sistemi tarafından maksimum savunma gerektiren saldırı türlerinden biridir. Tipik olarak, kötü amaçlı yazılım sisteminize/ağınıza girer ve ağın kritik bileşenlerine erişimi engeller. Kötü amaçlı yazılımın diğer kötü amaçlı etkinlikleri arasında, bir sabit sürücüden veri alarak bilgi elde etmek ve sistemi bozmak yer alır. Ayrıca, bazı kötü amaçlı yazılımlar sisteminizi çalışmaz hale getirebilir. En yaygın kötü amaçlı yazılım türleri virüsleri, Truva atlarını, solucanları, fidye yazılımlarını ve casus yazılımları içerir.

Kimlik Hırsızı

Kimlik Hırsızlığı vakaları son birkaç yılda hızla artıyor. Kimlik Hırsızlığında birisi kimliğinizi çalar. Bu, doğrudan size zarar vermek veya kişisel bilgilerinizi çalmak için yapılır. Birisi hesaplarınızdan herhangi birinin şifresini biliyorsa, kolayca giriş yapabilir ve kişisel verilerinizi çalabilir.

E-dolandırıcılık

Saldırganların kimliğinizi çalmasının bir başka yolu da Kimlik Avı’dır. Kimlik avı, siber güvenlik önlemlerinin ötesinde, genellikle e-posta yoluyla gerçekleşebilen bir saldırı türüdür. E-posta genellikle sıcak saygılarla başlar, ardından ilginç bir hikaye ve kötü niyetli bir bağlantı gelir.

Genellikle hikayeler, para bağışlamaya devam etmek istiyorsanız bağlantıya tıklamanız gerektiği düşüncesini içerir. Bazen, e-posta sizi bir piyango kazandığınıza inandırabilir veya uzak bir akrabanız size biraz para vermenizi isteyebilir. Bağlantıya tıkladığınızda, bilgisayar korsanı sisteminize aktif olarak girmiş olacağından sisteminiz/ağınız çöker. Öte yandan, bağlantı aracılığıyla bilgilerinizi alarak, banka hesabınızdan paranız dolandırılacaktır. Veya verileriniz ihlal edilebilir. Bazen Siber Güvenlik önlemlerinin yeterli gelmemesinin nedeni, kötü amaçlı virüs önlenebilse de, ayrıntıların manuel olarak doldurulmasına sizin tarafınızdan karar verilmesi gerekmesidir. Siber Güvenlik, manuel seçimlerle değil, yalnızca virüsler ölçüsünde çalışır.

İyilik için Hack’lemeye Hazır mısınız? Pune’daki Kapsamlı Etik Hacking Kursumuza Katılın!

siber zorbalık

Siber zorbalık, interneti birine zarar vermek için kullanma eylemidir. Siber zorbalığın çeşitli biçimleri vardır.

 • alevli – Bu tür siber zorbalık, kızgın ve kaba mesajlarla çevrimiçi kavgaları içerir.
 • taciz – Çevrimiçi taciz, çevrimiçi ortamda aşağılayıcı, kaba ve aşağılayıcı mesajlar şeklinde olabilir.
 • aşağılama – Aşağılama, birinin itibarını zedelemek amacıyla çevrimiçi olarak birisi hakkında söylentiler veya dedikodular yayınlamasıdır.
 • kimliğe bürünme – Kimliğe bürünme, başlarını belaya sokmak için başka biri gibi davranmak anlamına gelir.
 • gezi – Gezi, birisinin bir başkasının sırlarını, resimlerini veya bilgilerini çevrimiçi olarak paylaşmasıdır.
 • hile – İnsanlar bir şeyleri ifşa etmesi için birini kandırıp sonra bunları internette yayınladığında buna Hilecilik denir.
 • Dışlama – Dışlama, bir bireyin veya bir grup insanın kasıtlı olarak birini çevrimiçi bir grubun dışında tutmasıdır.
 • Siber takip – Siber taciz genellikle tekrarlanan taciz ve aşağılama kullanarak bir bireyde korku yaratmak için yapılır.
Tavsiye Edilen:  Beyaz Kutu Sızma Testi Nedir? Eksiksiz Kılavuz

İntihal

İntihal, birisinin çalışmanızı alıp kendi adı altında yayınladığı bir siber saldırı türüdür. Genellikle interneti ücretsiz bir kaynak olarak gören mütevazı insanlar tarafından yapılır. Çoğumuza başka birinin eserinden veya sanatından alıntı yapmanın doğru yolu asla öğretilmedi. Başka birinin çalışmasını ticari veya kamusal kullanım için kullandığınızda, kaynak göstermek her zaman iyi bir fikirdir.

kayıt olun Etik Hacking kursu ve sıfırdan etik bilgisayar korsanlığında ustalaşın!

Siber Saldırıların Etkileri

Siber tehditler, sisteminizi/ağınızı aşağıdaki şekillerde etkileyebilir. Ancak Siber Güvenlik önlemlerini uygulayarak siber saldırıların etkilerini büyük ölçüde engelleyebileceğinizi belirtmekte fayda var.

 • Herhangi bir Siber ihlal olduğunda, Siber Güvenlik sisteminizi yükseltmeniz gerekecektir. Bu ek masraflara neden olacaktır. Harcamaya yeni/yükseltilmiş Siber Güvenlik Teknolojisi, Siber Güvenlik sigortası, halkla ilişkiler desteği ve benzer nitelikteki daha fazlası dahildir. Etkilenen taraflara belirli bir ihlalin bildirilmesi, müşteri kaybına bile neden olabilir.
 • Siber Güvenlik ihlali, operasyonun kesintiye uğramasına neden olur. Herhangi bir siber saldırı olduğunda çeşitli sebeplerle işletmenin işleyişi durma noktasına gelmektedir. İş operasyonu devam ederse, bilgisayar korsanı gizli bilgilere erişmeye devam edecektir.
 • Öte yandan, belirli Siber Güvenlik ihlalleri bilgisayarı/ağı çalışamaz hale getirdiğinde, bilgisayarın/ağın kurtarılması bazen haftalar hatta aylar alabilir. Ayrıca, bazen yedek verilere erişim de zahmetli olabilir.
 • Veri ihlallerinin yanı sıra, itibar zedelenmesi sorunu da gelir. Bir kuruluş bir Siber Güvenlik veri sızıntısı ihlaliyle karşı karşıya kaldığında, müşteriler genellikle gizlilik ve bütünlük hakkında bir düzine soruyla karşılaşır. Söylemeye gerek yok, eğer organizasyonunuz sınırlar ötesinde biliniyorsa, kaçınılmaz olarak pek çok komplo teorisi ortaya çıkacaktır. Bu, kuruluşunuzun çalışanlarının moralini de etkileyecektir.

Çoğu zaman, böyle kötü bir itibar, şirketin hisse senetlerini de etkileyebilir. Ayrıca, herhangi bir Siber Güvenlik ihlali, yatırımcılarınızın/paydaşlarınızın/bu kadrodan herhangi birinin sizi sorgulamasına neden olacaktır. Ayrıca potansiyel hissedarlar/yatırımcılar yatırım kararlarını olumsuz yönde değiştirebilmektedir.

Tavsiye Edilen:  Google Alışveriş'te Anahtar Kelimelerin Kontrolünü Yeniden Kazanın

Genel işinizi etkileyebilecek başka birçok yön vardır. Aşağıdaki bölüm sayesinde, Siber Güvenliği kuruluşunuzda nasıl uygulayabileceğinizi anlayacaksınız. Bu tür bir uygulama sayesinde, kuruluşunuzun işlevselliğini, itibarını ve benzeri nitelikteki daha fazlasını koruyabilirsiniz.

bizimkinden geç siber güvenlik mülakat sorusu şimdi ve bir sonraki iş görüşmeniz için hazırlanmaya başlayın!

Siber Güvenlik İpuçları

 • Tüm platformlar için güçlü bir parola oluşturun. Benzersiz şifreler oluşturmaya çalışın. En önemlisi, şifreler hiç ilişkili değil. Bu şekilde, bilgisayar korsanları parola tahmin etme metodolojisinde başarılı olamayacaklardır.
 • Her zaman herhangi bir sitenin şartlarını ve koşullarını okuyun. Bu sayede bilgilerinizin toplanıp toplanmayacağını bileceksiniz.
 • Finansal bilgilerinizi asla herhangi bir siteye yazmayın, özellikle de sitenin sayfasında asma kilit yoksa.
 • Belirli bir sitenin gerektirdiği izinlerin makul olduğundan her zaman emin olun. Örneğin, hesap makinesi uygulamanız galerinize/bu türden herhangi birine erişmek için izin isterse, bu son derece şüphelidir. Bu gibi durumlarda, uygulamayı hemen kaldırın.
 • Her zaman aç iki faktörlü kimlik doğrulama sosyal medya platformlarınızda. Bu şekilde, hesabınıza erişme girişimi olduğunda her zaman uyarılırsınız.
 • Daima verilerinizi yedekleyin. Bunu yaparak, ihlal durumunda da verilerinizi koruyabilirsiniz.

Çözüm

Verilerinizi gizli ve güvende tutmak her zaman önemlidir. Siber saldırılar, sisteminize/ağınıza tespit edilmeden girmek için yıllar içinde gelişti. Bu nedenle, verilerinizi korumak için Siber Güvenlik sisteminizde yükseltme ve güncelleme yapılması her zaman önemlidir.

Bizim için herhangi bir sorunuz ve sorunuz varsa, topluluk sayfamızı ziyaret edebilir ve şüphelerinizi giderebilirsiniz.