Siber Güvenlikte Güvenlik Açığı – Eksiksiz Kılavuz[2023]

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Siber Güvenlikte Güvenlik Açığı – Eksiksiz Kılavuz[2023]

Verilerin değeri yıllar geçtikçe arttı. Kurumsal operasyonları sürdürmek için siber güvenlik analistleri ve siber güvenlik mühendisleri gibi giderek daha fazla Siber Güvenlik uzmanı istihdam edilmektedir. Bugün, bu profesyonellerin işlerinin bir parçası olarak dikkat etmesi ve ele alması gereken güvenlik açıklarını tartışacağız.

Zafiyetlerin etkin bir şekilde yönetilmesi, güvenlik programlarına başarı kattığı gibi, başarılı saldırıların etkisini minimum hasarla kontrol altında tutmaktadır. Dolayısıyla yerleşik bir yapıya ihtiyaç vardır. güvenlik açığı yönetimi tüm endüstrilerdeki kuruluşlar için sistem. Ancak, farklı siber güvenlik açıklarını parçalamadan önce, güvenlik açığının ne olduğunu öğrenelim.

Wix’ın Siber Güvenlik konulu bu videosunu izleyin

Siber Güvenlikte Güvenlik Açığı Nedir?

Siber güvenlikteki bir güvenlik açığı, bir bilgi sistemindeki, sistem süreçlerindeki veya bir kuruluşun iç kontrollerindeki herhangi bir zayıflığı ifade eder. Bu güvenlik açıkları, gizlenen siber suçlar için hedeflerdir ve güvenlik açığı noktalarından yararlanmaya açıktır.

Bu bilgisayar korsanları, sistemlere yasa dışı erişim sağlayabilir ve veri gizliliğine ciddi zararlar verebilir. Bu nedenle, bir ağdaki boşluklar bir kuruluştaki sistemlerin tam ölçekli ihlaline neden olabileceğinden, siber güvenlik açıkları genel güvenlik duruşu açısından izlemek için son derece önemlidir.

Siber Güvenlik konusunda uzman olun. Şimdi Siber Güvenlik Kursumuza kaydolun!

Güvenlik Açıklarına Örnekler

Aşağıda bazı güvenlik açığı örnekleri verilmiştir:

 • Kötü niyetli bilgisayar korsanlarının bir bilgisayar ağına girmesine yol açabilecek bir güvenlik duvarındaki zayıflık
 • Güvenlik kameralarının olmaması
 • İşyerlerinde kilitsiz kapılar

Bunların tümü, başkaları tarafından bir işletmeye veya onun varlıklarına zarar vermek için kullanılabilecek zayıflıklar.

Bu blog sayesinde siber güvenlik Türleri hakkında bilgi sahibi olun!

Güvenlik açığının siber güvenlik tehdidi ve riskinden farkı nedir?

Güvenlik açıkları bir sisteme dahil edilmez; daha doğrusu en başından beri oradalar. Güvenlik açıklarına yol açan siber suç faaliyetlerini içeren çok fazla vaka yoktur. Bunlar genellikle işletim sistemi kusurlarının veya yanlış ağ yapılandırmalarının bir sonucudur. Siber güvenlik tehditleri ise virüs indirme veya sosyal mühendislik saldırısı gibi bir sisteme tanıtılmaktadır.

Siber güvenlik riskleri genel olarak güvenlik açıkları olarak sınıflandırılmakta ve aynı olmadıkları için kafa karışıklığına yol açabilmektedir. Riskler aslında bir güvenlik açığından yararlanma olasılığı ve etkisidir. Bu iki faktör düşükse, risk düşüktür. Doğru orantılıdır, bu durumda tersi de doğrudur; güvenlik açıklarının yüksek olasılık ve etkisi yüksek risklere yol açar.

Siber saldırıların etkisi, genellikle kaynağın CIA üçlüsüne bağlıdır. Bazı yaygın güvenlik açıkları, güvenlik açığının bir kuruluş için fazla bir değeri olmadığında hiçbir risk oluşturmaz.

Daha fazla bilgi edinmek için Etik Hacking eğitim kursumuza göz atın!

Bir güvenlik açığı ne zaman kullanılabilir hale gelir?

En az bir kesin saldırı vektörü olan bir güvenlik açığı, istismar edilebilir bir güvenlik açığıdır. Saldırganlar, bariz nedenlerden dolayı, sistemdeki veya ağdaki istismar edilebilir zayıflıkları hedeflemek isteyeceklerdir. Elbette güvenlik açığı, herkesin sahip olmak isteyeceği bir şey değildir, ancak daha çok endişelenmeniz gereken şey, istismar edilebilir olmasıdır.

Savunmasız olan bir şeyin gerçekten istismar edilemez olduğu durumlar vardır. Sebepler şunlar olabilir:

 1. Saldırganlar tarafından sömürü için yetersiz genel bilgi.
 2. Saldırganın sahip olmayabileceği önceden kimlik doğrulama veya yerel sistem erişimi
 3. Mevcut güvenlik kontrolleri

Güçlü güvenlik uygulamaları, birçok güvenlik açığının kötüye kullanılmasına engel olabilir.

Güvenlik açığına ne sebep olur?

Güvenlik Açıklarının birçok nedeni vardır, bunlardan birkaçı aşağıda belirtilmiştir:

Tavsiye Edilen:  Przykłady marketingu B2C: 9 sposobów na strategię kampanii

Karmaşık Sistemler

Karmaşık sistemler yanlış yapılandırma, kusur veya istenmeyen erişim olasılığını artırır.

Aşinalık

Saldırganlar, bilinen güvenlik açıklarına yol açan ortak koda, işletim sistemlerine, donanıma ve yazılıma aşina olabilir.

bağlantı

Bağlı cihazların güvenlik açıklarına sahip olma olasılığı daha yüksektir.

Kötü Parola Yönetimi

Zayıf ve yeniden kullanılan parolalar, bir veri ihlalinden birden fazla veri ihlaline yol açabilir.

İşletim Sistemi Kusurları

İşletim sistemlerinde de kusurlar olabilir. Varsayılan olarak güvenli olmayan işletim sistemleri, kullanıcılara tam erişim sağlayabilir ve virüsler ile kötü amaçlı yazılımlar için hedef haline gelebilir.‍

İnternet

İnternet, bilgisayarlara otomatik olarak yüklenebilen casus yazılımlar ve reklam yazılımlarla doludur.

Yazılım Hataları

Programcılar bazen kazara yazılımda kötüye kullanılabilir bir hata bırakabilirler.

Denetlenmemiş kullanıcı girişi

Yazılım veya bir web sitesi tüm girdilerin güvenli olduğunu varsayarsa, istenmeyen SQL enjeksiyonu çalıştırabilir.

İnsanlar

Sosyal mühendislik, kuruluşların çoğu için en büyük tehdittir. Dolayısıyla, insanlar savunmasızlığın en büyük nedenlerinden biri olabilir.

Güvenlik Açıkları Türleri

Aşağıda, en yaygın siber güvenlik açıkları türlerinden bazıları verilmiştir:

Sistem Yanlış Yapılandırmaları

Farklı güvenlik denetimlerine veya güvenlik açığı bulunan ayarlara sahip ağ varlıkları, sistemin yanlış yapılandırılmasına neden olabilir. Siber suçlular genellikle ağları hatalı sistem yapılandırmaları ve istismar edilebilir görünen boşluklar için araştırır. Hızlı dijital dönüşüm nedeniyle, ağ yanlış yapılandırmaları artıyor. Bu nedenle, yeni teknolojilerin uygulanması sırasında deneyimli güvenlik uzmanlarıyla çalışmak önemlidir.

Eski veya Yamasız Yazılım

Sistem yanlış yapılandırmalarına benzer şekilde, bilgisayar korsanları, kolay hedefler olan yama uygulanmamış sistemler için ağları inceleme eğilimindedir. Bu yamalanmamış güvenlik açıkları, saldırganlar tarafından hassas bilgileri çalmak için kullanılabilir. Bu tür riskleri en aza indirmek için, en son sistem yamalarının yayınlanır yayınlanmaz uygulanmasını sağlayacak bir yama yönetim programı oluşturmak çok önemlidir.

Siber güvenlik danışmanı kariyeri hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu bloga göz atın!

Eksik veya Zayıf Yetkilendirme Kimlik Bilgileri

Saldırganların kullandığı yaygın bir taktik, çalışanların kimlik bilgilerini tahmin etmek gibi kaba kuvvet yoluyla sistemlere ve ağlara erişim elde etmektir. Bu nedenle çalışanlar, oturum açma kimlik bilgilerinin kolayca kötüye kullanılmaması için en iyi siber güvenlik uygulamaları konusunda eğitilmelidir.

Kötü Amaçlı İçeriden Tehditler

İster kötü niyetli ister kasıtsız olsun, kritik sistemlere erişimi olan çalışanlar bazen siber suçluların ağı ihlal etmesine yardımcı olan bilgileri paylaşır. Tüm eylemler yasal görüneceğinden, içeriden gelen tehditlerin izini sürmek gerçekten zor olabilir. Bu tür tehditlere karşı mücadeleye yardımcı olmak için, ağ erişim kontrol çözümlerine yatırım yapılmalı ve ağ, çalışanların kıdemine ve uzmanlığına göre bölümlere ayrılmalıdır.

Eksik veya Zayıf Veri Şifrelemesi

Saldırganların sistemler arasındaki iletişimi kesmesi ve zayıf veya eksik şifrelemeye sahip bir ağı aşması daha kolaydır. Yetersiz veya şifrelenmemiş bilgiler olduğunda, siber saldırganlar kritik bilgileri çıkarabilir ve bir sunucuya yanlış bilgiler enjekte edebilir. Bu, bir kuruluşun siber güvenlik uyumluluğuna yönelik çabalarını ciddi şekilde baltalayabilir ve düzenleyici kurumların para cezalarına yol açabilir.

Sıfırıncı Gün Güvenlik Açıkları

Sıfır gün güvenlik açıkları, saldırganların farkına vardığı ancak henüz bir kuruluş veya kullanıcı tarafından keşfedilmemiş belirli yazılım güvenlik açıklarıdır.

Bu gibi durumlarda, güvenlik açığı henüz sistem satıcısı tarafından algılanmadığından veya bildirilmediğinden, kullanılabilir düzeltmeler veya çözümler yoktur. Saldırı gerçekleşene kadar bu tür güvenlik açıklarına karşı bir savunma olmadığı için bunlar özellikle tehlikelidir. Bu nedenle, sıfır gün saldırılarını en aza indirmek için dikkatli olmak ve güvenlik açıklarına karşı sistemleri sürekli izlemek önemlidir.

Tavsiye Edilen:  Vergi Avukatı Pazarlama Stratejisi İçin Eksiksiz Kılavuz

Nedir Güvenlik Açığı Yönetimi?

Güvenlik açığı yönetimi, güvenlik açıklarının tanımlanması, sınıflandırılması, düzeltilmesi ve hafifletilmesinden oluşan döngüsel bir uygulamadır. Güvenlik açığı yönetiminin üç temel unsuru vardır, yani. güvenlik açığı tespiti, güvenlik açığı değerlendirmesi ve iyileştirme.

Güvenlik Açığı Tespiti

Güvenlik açığı tespiti aşağıdaki üç yöntemi içerir:

 • Güvenlik açığı taraması
 • Penetrasyon testi
 • Google korsanlığı

Haydarabad’daki Etik Hacking kursumuza katılın ve siber tehditlere karşı korunma becerileri kazanın. Bugün kaydolun!

Siber Güvenlik Açık Taraması

Adından da anlaşılacağı gibi tarama, bilgisayarlardaki, uygulamalardaki veya ağlardaki güvenlik açıklarını bulmak için yapılır. Bu amaçla, bir ağ içindeki yanlış yapılandırma ve hatalı programlamadan kaynaklanan güvenlik açıklarını keşfedebilen ve tanımlayabilen bir tarayıcı (yazılım) kullanılır.

Bazı popüler güvenlik açığı tarama araçları SolarWinds Ağ Yapılandırma Yöneticisi (NCM), ManageEngine Vulnerability Manager Plus, Rapid7 Nexpose, Acunetix, Probely, TripWire IP 360, vb.’dir.

Penetrasyon testi

Sızma testi veya kalem testi, bir BT varlığının bir saldırganın potansiyel olarak yararlanabileceği güvenlik açıkları için test edilmesi uygulamasıdır. Sızma testi otomatik veya manuel olabilir. Ayrıca güvenlik politikalarını, çalışanların güvenlik farkındalığını, güvenlik olaylarını belirleme ve bunlara yanıt verme becerisini ve uyumluluk gereksinimlerine bağlılığı test edebilir.

Siber Güvenlik Mülakat Soruları ve cevapları blogumuzdan bir sonraki iş görüşmenize hazırlanın.

Google Hacking

Google korsanlığı, güvenlik açıklarını bulmak için bir arama motorunun kullanılmasıdır. Bu, bulunması zor bilgileri veya bulut hizmetlerinin yanlış yapılandırılması nedeniyle yanlışlıkla ortaya çıkan verileri bulabilen sorgularda gelişmiş arama operatörleri aracılığıyla gerçekleştirilir. Çoğunlukla bu hedeflenen sorgular, kamuya açıklanması amaçlanmayan hassas bilgileri bulmak için kullanılır.

Okumaya Devam Edin: Google Hacking Veritabanı

Siber Güvenlik Açığı Değerlendirmesi

Bir güvenlik açığı tespit edildiğinde, güvenlik açığı değerlendirme sürecinden geçer. Güvenlik açığı değerlendirmesi nedir? Bir bilgi sistemindeki güvenlik zayıflıklarını sistematik olarak gözden geçirme sürecidir. Bir sistemin bilinen herhangi bir güvenlik açığına ne zaman yatkın olduğunu vurgular, önem düzeylerini sınıflandırır ve gerekirse uygun düzeltme veya hafifletme önerileri sunar.

Değerlendirme süreci şunları içerir:

 • Güvenlik açıklarını tanımlayın: Siber saldırılara eğilimli güvenlik açıklarını vurgulayabilecek anormallikleri bulmak için ağ taramalarını, güvenlik duvarı günlüklerini, kalem testi sonuçlarını ve güvenlik açığı taraması sonuçlarını analiz etme.
 • Güvenlik açıklarını doğrulayın: Tespit edilen bir güvenlik açığından yararlanılıp yararlanılamayacağına karar verin ve risk düzeyini anlamak için önem derecesini sınıflandırın
 • Güvenlik açıklarını azaltın: Bir yama mevcut değilse, uygun karşı önlemlerle gelin ve bunların etkinliğini ölçün.
 • Güvenlik açıklarını düzeltin: Etkilenen yazılımı veya donanımı mümkün olan her yerde güncelleyin.

Birkaç güvenlik açığı değerlendirmesi türü vardır:

Ağ tabanlı değerlendirme

Bu tür bir değerlendirme, ağ güvenliğindeki olası sorunları belirlemek ve hem kablolu hem de kablosuz ağlarda savunmasız olan sistemleri tespit etmek için kullanılır.

Ana bilgisayar tabanlı değerlendirme

Ana bilgisayar tabanlı değerlendirme, sunuculardaki, iş istasyonlarındaki ve diğer ağ ana bilgisayarlarındaki güvenlik açıklarının bulunmasına ve tanımlanmasına yardımcı olabilir. Genellikle açık bağlantı noktalarını ve hizmetleri değerlendirir ve taranan sistemlerin yapılandırma ayarlarını ve yama yönetimini daha görünür hale getirir.

Bir BT altyapısındaki boşlukları ve güvenlik açıklarını belirlemeye yardımcı olan En İyi 20 Ağ Tarama Aracına göz atın!

Kablosuz ağ değerlendirmesi

Bir kablosuz ağın altyapısındaki Wi-Fi ağlarının ve saldırı vektörlerinin taranmasını içerir. Yetkisiz erişimi önlemek için bir ağın güvenli bir şekilde yapılandırıldığını doğrulamaya yardımcı olur ve yetkisiz erişim noktalarını da tespit edebilir.

Tavsiye Edilen:  Whisper AI Nedir ve Nasıl Kullanılır? Eksiksiz Bir Kılavuz

Uygulama değerlendirmesi

Bu web uygulamalarındaki güvenlik açıklarının ve bunların kaynak kodlarının belirlenmesi. Bu, ön uçta otomatik güvenlik açığı tarama araçları uygulayarak veya kaynak kodunu statik veya dinamik olarak analiz ederek elde edilir.

Veritabanı değerlendirmesi

Veritabanlarının veya büyük veri sistemlerinin güvenlik açıkları ve yanlış yapılandırma açısından değerlendirilmesi, hileli veritabanlarının veya güvenli olmayan geliştirme/test ortamlarının belirlenmesi ve veri güvenliğini artırmak için hassas verilerin sınıflandırılması.

Güvenlik açığı yönetimi, siber saldırılar sürekli geliştiği için sürekli ve tekrarlanan bir uygulama haline gelir.

Güvenlik Açığı Düzeltme

Kötü amaçlı saldırılardan her zaman bir adım önde olmak için, güvenlik uzmanlarının bilinen güvenlik açıklarını izlemek ve yönetmek için bir sürece sahip olmaları gerekir. Bir zamanlar zaman alan ve zahmetli bir manuel işken, artık bir kuruluşun yazılım envanterini otomatikleştirilmiş araçların yardımıyla sürekli olarak takip etmek ve bunları çeşitli güvenlik önerileri, sorun izleyicileri veya veritabanlarıyla eşleştirmek mümkün.

İzleme sonuçları, hizmetlerin ve ürünlerin riskli koda dayandığını gösteriyorsa, güvenlik açığı bulunan bileşenin bulunması ve etkili ve verimli bir şekilde hafifletilmesi gerekir.

Aşağıdaki düzeltme adımları basit görünebilir, ancak bunlar olmadan kuruluşlar bilgisayar korsanlarına karşı savaşırken kendilerini biraz zorlanabilir.

1. Adım: Kodunuzu Bilin

Neyle çalıştığınızı bilmek çok önemlidir ve güvenlik açığı gidermenin ilk adımıdır. Hangi yazılım bileşenlerinin kullanıldığının ve neyin acil müdahale edilmesi gerektiğinin farkında olmak için yazılım envanterini sürekli olarak izlemek, kötü niyetli saldırıları önemli ölçüde önleyecektir.

2. Adım: Güvenlik Açıklarınızı Önceliklendirin

Kuruluşların önceliklendirme politikalarına sahip olması gerekir. Güvenlik açıklarının riskinin öncelikle sistem yapılandırması, meydana gelme olasılığı, etkisi ve yürürlükte olan güvenlik önlemleri gözden geçirilerek değerlendirilmesi gerekir.

3. Adım: Düzeltin

Anında ilgilenilmesi gereken güvenlik açıkları bilindiğinde, düzeltme için bir zaman çizelgesi ve çalışma planı belirleme zamanı gelmiştir.

Çözüm

Ağların giderek daha karmaşık hale gelmesiyle birlikte, siber güvenlik açıklarını aktif olarak yönetmek kritik hale geldi. Siber güvenlik açıklarını aktif bir şekilde yönetmek için dahili ve üçüncü taraf ağ ekosistemlerinin görünürlüğünün olması çok önemlidir. Bu tür güvenlik açıkları, etkileri ve bunların nasıl düzeltileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için siber güvenliği öğrenebilirsiniz.

Wix’s’ı ziyaret ettiğinizden emin olun Siber Güvenlik Topluluğu Sorularınızın uzmanlar tarafından yanıtlanması için.