Siber Hukuk Nedir? Eksiksiz Kılavuz

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır: Siber Hukuk Nedir? Eksiksiz Kılavuz

Yeni Başlayanlar İçin Siber Güvenlik Eğitimimize göz atın

Siber Hukuk Nedir?

Siber hukuk, siber uzayın, internetin ve bilgi işlemin yasal yönleriyle ilgilenir. Daha geniş bir bakış açısıyla siber hukuk, dijital alanda fikri mülkiyet, sözleşme, yargı, veri koruma yasaları, mahremiyet ve ifade özgürlüğü konularını ele alır.

Genel internet olaylarını ve suçlarını düzenlemeye ek olarak, siber hukuk, e-belgeleri içeren popüler kullanımları da tanır. Daha önce, sözleşmeler, anlaşmalar veya yasal nitelikteki her şey kağıt üzerinde yapılıyordu. E-belgelerin ve dijital imzaların tanınmasıyla, dünya hızla kağıtsız bir geleceğe doğru ilerliyor. Bu, kağıt kullanımını azalttığı ve sürdürülebilirliği artırdığı için, bu işlemler birçok çevre meraklısı tarafından geniş çapta teşvik edilmektedir.

Var olan ilk siber yasa, Bilgisayar Dolandırıcılığı ve Kötüye Kullanım Yasası’dır (1986). Şu anda, dünya çapında birkaç siber yasa vardır ve cezalar, cezalar ve düzenlemeler bir dereceye kadar değişiklik gösterir.

Aşağıda, dünya genelinde siber hukukun kapsadığı yaygın siber suçlar yer almaktadır; Aynı şeyi anlayarak, siber hukukun önemini anlayacaksınız.

Siber Güvenlik ve nasıl çalıştığı hakkında derin bir anlayış edinmek ister misiniz? Hemen Siber Güvenlik Sertifikasyon Kursuna Kaydolun.

Siber Suç Türleri

DDoS ve botnet:

Bu, genel olarak siber hukukun kapsadığı en önemli alanlardan biridir. Büyük web siteleri genellikle site sahiplerinden veri çalmak veya zorla para almak isteyen bilgisayar korsanları için bir hedeftir. Bilgisayar korsanları bunu sitenin kapasitesinin üzerinde trafik oluşturarak yapar ve bu da sonunda siteyi çökertir. Site çalışmadığında, bilgisayar korsanları verileri çalar veya site sahibiyle iletişime geçerek siteyi geri yüklemek için para talep eder.

Bu saldırı türü DDoS saldırısı olarak bilinir ve botnet sistemi üzerinden yapılır.

Kimlik Hırsızı

Siber yasaya göre kimlik hırsızlığı, birinin kimliğinin çalınması ve çevrimiçi bir forumda kendinizinmiş gibi gösterilmesidir. Bu, siber hukukta ciddi bir endişe kaynağıdır çünkü bilgisayar korsanları özel ve gizli bilgilerinizi çalar ve bunları kötü niyetli kazançlar için kullanır.

Siber takip:

siber takip, siber yasaya göre, bir varlığın sosyal medyasının veya çevrimiçi bilgilerinin onları tehdit etmek, takip etmek veya onlardan zorla para almak için kullanılmasıdır. Saldırgan tarafından toplanan veriler genellikle hassastır ve güvenlik ihlalleri, iftira ve daha fazlası gibi sorunlara neden olabilir.

Sosyal mühendislik

kavramı sosyal mühendislik siber hukukta güven kazanarak hırsızlıktır. Suçlular, sosyal mühendislik yoluyla genellikle bankaların, sosyal medyanın ve genel olarak dijital operasyonların işleyişi hakkında çok daha az bilgi ve anlayışa sahip kişileri hedef alır.

Tavsiye Edilen:  Bir Dijital Pazarlama Ajansının Fiyatlandırmasında Dikkate Alınması Gereken 8 Şey

Suçlular, güvenilir bir kişi veya müşteri hizmetleri temsilcisi kılığına girerek, insanların bankalarına veya sosyal medya hesaplarına erişim sağlar ve buradan elde edilen verileri satmaya devam eder. Bazen, hesaplar gasp amacıyla da hacklenebilir.

PUP’lar

Bilgisayarınıza kötü amaçlı yazılım yüklenebileceği ve dosyaların çalınabileceği gibi basit bir nedenle bilinmeyen yazılımları yüklemekten kaçınmak genellikle siber hukuk uzmanları tarafından popüler bir tavsiyedir. Ayrıca casus yazılımlar bilgisayarınıza kötü amaçlı olarak da kurulabilir.

Reklam yazılımı, casus yazılım vb. aracılığıyla bu erişim elde etme veya veri çalma modu, potansiyel olarak istenmeyen programlar (PUP’ler) olarak bilinir. Bu nedenle, siber hukuk ve bilgisayar uzmanlarına yalnızca yetkili servis merkezlerini kullanmalarını önermek yaygındır.

E-dolandırıcılık

Kimlik avı, bilgisayar korsanlarının bir bağlantı yoluyla bir kişinin cihazına erişim sağladığı bir suçtur; bağlantı, basit bir bakışta gerçek görünebilir. Bağlantı, hediye kartları, oyunlar vb. içerebilir. Bazen, verilerinizin çalındığını iddia eden bağlantılar posta yoluyla gelir ve bağlantıya tıklayarak onu geri yükleyebilirsiniz.

Yukarıda belirtilenler, dünya çapında siber hukuk uzmanları tarafından tanımlanan birçok suçtan birkaçıdır.

Hindistan yargı alanında siber hukukun ele alınması aşağıdadır.

Kapsamlı Ethical Hacking eğitim programımız aracılığıyla etik hackleme konusunda uygulamalı deneyim kazanın. Bugün kaydolun ve yetkin bir siber savunucu olun!

Hindistan’da Siber Hukuk: Kısa Bir Anlayış

Hindistan, bildirilen 44.000’den fazla vakayla her yıl birçok siber suça tanık oluyor. Hindistan’daki eyaletler arasında siber suç oranlarında Karnataka lider olarak karşımıza çıkıyor. tarafından 2022 raporuna göre DevletçiHindistan’da veri ihlallerinin ortalama maliyeti 2 milyon dolardı. Bu mali etki, veri ihlali olaylarının sonuçlarını yansıtır. Daha ayrıntılı istatistiksel bilgi için lütfen bkz. Burada.

Hindistan’da siber hukuk iki temel mevzuat tarafından yönetilir: Hindistan Ceza Kanunu ve 2000 tarihli Bilgi Teknolojisi Yasası. Bu yasal çerçeveler, siber suçları ele almak ve siber uzaydaki dijital varlıkları ve bireylerin haklarını korumak için gerekli yönergeleri ve hükümleri sağlar.

Hindistan siber yasaları, çeşitli siber suçları ele alır ve iki ana yönü kapsar: sistemleri hacklemek ve bunları farklı büyüklükteki suçları işlemek için kullanmak. Ek olarak, Hindistan siber hukuku, diğerlerinin yanı sıra fikri mülkiyet hakları ve gizlilik hakları gibi kapsamlı bir etki alanı yelpazesini kapsar.

Hindistan’da siber hukuk çok çeşitli konuları kapsar, ancak sağlanan listenin kapsamlı olmadığını belirtmek önemlidir. Benzer kavramlar, küresel olarak diğer yargı alanlarında da ele alınabilir. Aşağıda, çeşitli siber suç türleri ve bunlara karşılık gelen siber hukuk korumaları özetlenmektedir.

Tavsiye Edilen:  Pazarlama Sektörü Eğilimleri Anketi - Markalar Pazarlamacıları Nasıl İşe Alır? [2023]

Sahtekar

Hindistan’daki siber hukuk, kimlik hırsızlığını, kredi kartlarını ve diğer finans temelli suçları dolandırıcılık olarak tanımlar; bu siber suç suçları para cezasına, hapis cezasına veya her ikisine birden yol açabilir.

telif hakkı

Hindistan’daki siber hukuk, çevrimiçi forumlarda bulunan telif hakkıyla korunan çalışmaları korur. Sanıklar, Telif Hakkı Yasası ve diğer geçerli yasalar, kurallar ve düzenlemelere göre cezalandırılır.

karalama

Hindistan anayasası konuşma hakkını güvence altına alır, ancak sınırlamalarla birlikte gelir; sınırlamalar aşıldığında, hakaret teşkil eder. Başka bir kişiye veya kuruluşa iftira atan kişi, siber yasa kapsamında cezalandırılacaktır.

Ancak, çevrimiçi karalama faaliyeti nedir? Özetle, siber hukuka göre yanlış veya delilsiz bilgilerin internette yayılması iftira eylemidir.

Gerçekten de, sosyal medya kullanımının artmasıyla birlikte, iftiraya karşı daha güçlü siber hukuk koruması gerekmektedir.

Ethical Hacking Mülakat Soruları koleksiyonumuzla mülakata hazır olun. Potansiyel işverenleri etkilemek için kendinizi bilgiyle donatın!

Taciz ve takip

Hindistan’daki siber yasa, çevrimiçi kullanıcıları taciz ve takipten korur. Birisi çevrimiçi olarak size karşı hedefli bir şekilde konuştuğunda, bu taciz teşkil eder. Taciz faktörleri ikinci derecedendir.

Çevrimiçi bilgiler birini taciz etmek için kullanıldığında, takip olarak bilinir.

Taciz ve takip, Hindistan’da hem medeni hukukta hem de ceza hukukunda yansımaları olan ciddi suçlardır.

Ticaret Sırları

Genel olarak, ticari sırlar şirketler hakkında gizli bilgilerdir. Gizli bilgileri halka sızdırmaya çalışmak veya bunu parasal kazanç için kullanmak, Hindistan siber yasasına göre ciddi bir suçtur. Ticari sırları sızdırmanın veya kullanmanın cezası, ihlalde bulunan tarafın uğradığı zararın ağırlığına göre belirlenir.

Ancak, siber hukuk tam olarak neden siber suçlara karşı harekete geçiyor? hedefleri nelerdir? Aşağıdaki bölüm aynı cevabı verecektir.

Siber Hukukun Amaçları

Milletvekilleri, siber hukuk yasal korumalarını aşağıdaki amaçlarla yürüttüler: Siber hukukun aşağıdaki özellikleri, interneti keşfetmek için çok daha güvenli bir yer haline getirir:

 • Çevrimiçi veri avcılarına karşı bir güvenlik ağı olmak.
 • Siber suç mağdurları için adaleti sağlamak
 • Banka kartı veya kredi kartı dolandırıcılığını önlemek için. Birçok kişi dijital ödeme yöntemlerine geçiş yaptı. Cyberlaw, kurbanların uzun prosedürlerin ek ıstırabını yaşamak zorunda kalmamasını sağlamaya çalışır.
 • Yanlış bir parolanın girilmesi gibi herhangi bir olağandışı etkinlik olduğunda işlemleri engellemek için.
 • Korunan verilerin güvenliğini sağlamak. Siber hukukun ne olduğunu bilen biri kolayca önleyici tedbirler alabilir.
 • Ulusal güvenliği sağlamak için.

Siber hukukun çeşitli avantajları şunları içerir:

 • E-ticaret sitelerinin daha iyi korunması, şirketler için daha iyi gelir sağlar; bu da ülke için daha iyi bir ekonomi sağlar.
 • Çevrimiçi işlemlere yönelik şikayetler, siber hukukun iyileştirici önlemlerinin bir parçası olarak mahkeme tarafından dinlenecektir.
 • E-belgelerin tanınması ve bunlara ilişkin şikayetler mahkeme tarafından dinlenecektir.
 • Güvenlik sorunlarının şirketler tarafından düzeltilmesi, daha iyi veri koruma standartlarına yol açar.
 • Verilerin şirketler tarafından doğru kullanılmasının sağlanması.
Tavsiye Edilen:  Placer.ai nedir? Konum Analizlerine Genel Bakış

Yukarıda belirtilenler, Hindistan’daki siber hukukun popüler yönlerinden birkaçıdır. Bu yasal bir tavsiye değildir. Siber hukuk çarelerine ihtiyacınız varsa, hemen bir avukata başvurun.

Siber güvenlik alanı hakkında daha fazla bilgi edinmek için siber güvenlik eğitimimize göz atın.

İnternette kendinizi nasıl korursunuz?

 • Mümkün olduğunca birkaç sosyal medya hesabı tutmaya çalışın. İnternete koyduğunuz her bilgi, hesabınızı ele geçirmenin potansiyel bir yoludur. Birkaç sosyal medya platformunda varlığınızı sürdürme konusunda ciddiyseniz, her zaman parolalarınızın güçlü olduğundan emin olun. Parolaların düzenli olarak değiştirilmesi, verilerinizi bilgisayar korsanlarından korumanın harika bir yoludur. Güçlü parolalar oluşturmak için parola yöneticisi uygulamalarını kullanabilirsiniz. İki faktörlü kimlik doğrulama, kesinlikle ek bir güvenlik katmanı ekler.
 • Her zaman uygulamanın erişim iznini sorgulayın. Herhangi bir uygulamayı indirdiğinizde/ herhangi bir web sitesini ziyaret ettiğinizde sizden belirli sayıda izin istenecektir. Temel izinler istenirse, sorun değil. Ancak, galeriniz gibi hassas bilgilere erişmek için izin istenirse, bu tür istekleri derhal reddedin. Dahası, web sitesinden hemen çıkın/uygulamayı hemen silin.
 • Ücretsiz wi-fi her zaman ilgi çekicidir. Ancak çoğu zaman bilgisayar korsanları tarafından sizi kullanmaya ikna etmek için kurulan bir bal tuzağıdır. İnternete ücretsiz Wi-Fi üzerinden eriştiğinizde, bilgisayar korsanları kolayca cihazınıza girebilir, virüsleri yayabilir, bilgi çalabilir ve buna benzer daha fazlasını yapabilir.
 • Son olarak, “gerçek olamayacak kadar iyi” türden mesajlardan/çağrılardan her zaman şüphelenin. Bu tür aramalar/mesajlar alırsanız, her zaman derhal ilgili yetkililere bildirin.

Bir siber güvenlik uzmanı olun. Kerala’daki Siber Güvenlik kursumuza kaydolun ve kendinizi ve başkalarını çevrimiçi tehlikelerden koruyun.

Çözüm

Siber hukuk, dijital dünyanın güvenliğini sınırlar ötesinde sağlamak için çok önemlidir. Geçerli siber yasaların farkında olarak sistemlerinizi her türlü siber saldırıya karşı koruduğunuzdan her zaman emin olun.