Siber takip nedir? – Farklılıklar, Türler, Örnekler, Kanunlar

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır: Siber takip nedir? – Farklılıklar, Türler, Örnekler, Kanunlar

Bu blog aracılığıyla aşağıdaki konuyu öğreneceksiniz –

Siber taciz büyüyen bir sorun haline geldi. Pew Araştırma Merkezi’ne göre Amerikalıların yüzde 40’ı çevrimiçi tacize uğradı. Siber taciz kurbanlarının çoğu kadın olsa da, kurbanların yüzde 20 ila 40’ı erkektir.

Wix tarafından hazırlanan bu Etik Hacking eğitimini izleyin.

Siber takip nedir?

Siber taciz, bir kişiyi taciz etmek veya takip etmek için interneti ve teknolojiyi kullanan bir siber suç türüdür. Siber zorbalığın ve yüz yüze takibin bir uzantısı olarak düşünülebilir. Bununla birlikte, metin mesajları, e-postalar, sosyal medya gönderileri ve diğer ortamlar biçimini alır ve genellikle ısrarcı, kasıtlı ve metodiktir.

Siber taciz genellikle görünüşte zararsız etkileşimlerle başlar ve rahatsız edici veya korkutucu bir şekilde sistematik hale gelir. Hatta bazıları siber tacizin ilk aşamasını eğlenceli ve zararsız buluyor, ancak alıcı memnuniyetsizliğini ifade ettikten ve etkileşimin durmasını istemesinden sonra bile etkileşimler sona ermediğinde artık eğlenceli olmaktan çıkıyor.

Mağdura yönelik içerik genellikle uygunsuz ve rahatsız edicidir. Bir siber takipçi, günde birkaç kez ve farklı hesaplardan mesajlar göndererek kurbanı terörize edebilir.

Siber taciz, mutlaka doğrudan iletişimi içermez ve bazı kurbanlar, çevrimiçi tacizin kurbanları olduklarının farkında bile olmayabilirler. Mağdurlar çeşitli yöntemlerle izlenebilir ve toplanan bilgiler daha sonra kimlik hırsızlığı gibi suçlar için kullanılabilir. Hatta bazı takipçiler, kurbanları çevrimdışı olarak da taciz edecek ve hatta arkadaşlarıyla iletişime geçecek kadar ileri gider.

Siber taciz davranışının bazı ortak özellikleri konumları izleme, veri gizliliğini ihlal etme, çevrimiçi ve gerçek dünyadaki etkinlikleri izleme, saplantılı bir şekilde kurbanların nerede olduğunu takip etme, kurbanları yıldırma vb.

Siber takipçiler çoğu zaman asılsız suçlamalarda bulunur, kötü niyetli söylentiler yayar, sahte sosyal medya profilleri veya blogları oluşturur veya intikam pornosu oluşturup yayınlar.

Fiziksel temas içermediği için Siber tacizin fiziksel taciz şekli kadar şiddetli olmadığına dair bir yanlış algı olabilir. Bu hiçbir durumda doğru değildir. İnternet, ister kişisel ister profesyonel, yaptığımız her şeyin ayrılmaz bir parçası haline geldi. Bu, kişisel bilgilere erişimin artmasıyla birlikte yalnızca iletişimin gerçekleşme şeklini kolaylaştırdı.

Siber Takip Örnekleri

Siber takipçiler, kurbanlarını aşağılamak, taciz etmek, kontrol etmek ve sindirmek için çeşitli taktikler ve teknikler kullanır. Pek çok siber takipçi, teknolojik açıdan bilgili ve kendi yöntemleriyle yaratıcıdır. Cyberstalking’in nasıl gerçekleşebileceğine dair bazı örnekler:

 • Çevrimiçi olarak saldırgan, müstehcen veya kaba yorumlar yayınlamak
 • Mağdura tehdit edici, ahlaksız veya saldırgan e-postalar veya mesajlar göndermek
 • Mağdurla aynı gruplara ve forumlara katılmak
 • Mağdurun gizli bilgilerinin çevrimiçi olarak ifşa edilmesi
 • Takip cihazları ile mağdurun tüm online hareketlerinin takip edilmesi
 • Mağdura şantaj yapmak veya tehdit etmek için teknolojiyi kullanmak
 • Alakasız gönderilerde kurbanı aşırı derecede etiketlemek
 • Mağdur tarafından yapılan tüm çevrimiçi gönderilerle etkileşim kurmak
 • Kurbanı takip etmek için sosyal medyada sahte profiller oluşturmak
 • Kurbanın gerçek veya sahte fotoğraflarını yayınlamak veya dağıtmak
 • Aşırı derecede müstehcen fotoğraflarını kurbana göndermek
 • Mağduru utandırmayı amaçlayan sahte gönderiler yapmak
 • Kurbana tekrar tekrar mesaj atmak
 • Kurbanın çevrimiçi hesaplarına girme
 • Kurbanın müstehcen fotoğraflarını zorla almaya çalışmak
 • Mağdura istenmeyen hediyeler veya eşyalar göndermek
 • Kurbanın dizüstü bilgisayarına veya akıllı telefon kamerasına girmek ve onları gizlice kaydetmek için bilgisayar korsanlığı araçlarını kullanma
 • Durdurulması istenmesine rağmen tacize devam etmek
Tavsiye Edilen:  Bir Adamın 90 Günde 50.000'e Yolculuğunu Takip Edin

Etik bilgisayar korsanlığında ödüllendirici bir kariyer mi arıyorsunuz? Etik Hacking kursumuza kaydolun ve başarıya giden yolu açın.

Cyberstalking’in Sonuçları

Siber takip, takipten farklı değildir ve mağdurlar için hem fiziksel hem de zihinsel olarak zararlı olabilecek sonuçlara yol açar. Çevrimiçi tacize uğrayan kurbanlar, diğer sağlık sorunlarının yanı sıra korku, öfke, kafa karışıklığı ve uykusuzluk yaşarlar. Siber taciz, kurbanların genel refahını etkiler. Genellikle kaygı, sıkıntı, depresyon, TSSB ve intihar düşüncesinden muzdariptirler.

Cyberstalking yaşıyorsanız, yardım için ulaşmanız önemlidir. Yakın bir tehlikede olduğunuzu düşünüyorsanız sevdiğiniz biriyle iletişime geçebilir, bir akıl sağlığı uzmanına başvurabilir, yasal yardım isteyebilir ve hatta tacizci hakkında polise şikayette bulunabilirsiniz.

Siber Takip ve Siber Zorbalık Arasındaki Fark

Burada siber zorbalık ve siber tacizin ne olduğunu ve aralarındaki farkları öğreneceksiniz.

Cyberstalking’de mağdur, intikam, öfke veya kontrol amacıyla elektronik iletişim cihazları, anlık mesajlaşma, sosyal ağlar, tartışma grupları vb. Takipçi, kurbanın bir yabancısı veya tanıdığı olabilir.

Siber zorbalık çoğunlukla bir çocuğun, ergenlik çağındaki veya gencin internet, etkileşimli ve dijital teknolojiler veya elektronik cihazlar aracılığıyla aynı yaş aralığındaki başka bir kişi tarafından taciz edilmesi, aşağılanması, eziyet edilmesi, tehdit edilmesi, utandırılması veya hedef alınmasıdır. İşin içinde yetişkinler varsa siber taciz veya siber taciz olarak kabul edilir.

Siber zorbalık tekrarlanan, kasıtlı ve düşmanca bir şekilde gerçekleşir. Tekrar tekrar e-posta göndermek, mesaj atmak veya birini taciz etmek kadar basit olabilir. Siber zorbalık şunları içerebilir:

 • Tekrarlanan genel tehditler
 • Nefret söylemi, aşağılayıcı etiketler veya küçük düşürücü asılsız suçlamalar
 • Cinsel sözler
 • Çevrimiçi forumlarda ve tartışmalarda kurbanla alay ederek ona karşı çeteleşmek
 • Siteleri hacklemek veya sitelere zarar vermek ve bir mağdurun itibarını sarsmak veya küçük düşürmek için onun hakkında yanlış ifadeler yayınlamak
 • Suç mağdurlarını kişisel olarak tespit etmek ve onları ciddi şekilde karalamak veya aşağılamak amacıyla içerik yayınlamak
 • Başkalarını çevrimiçi karalamalarını beğenmemeye veya buna katılmaya ikna etmek için kurban hakkında çevrimiçi söylentiler yayınlamak

Siber Takip Türleri

Yaygın olan çeşitli Cyberstalking türlerini keşfedelim:

Kedi balıkçılığı

Mağdurlara yaklaşmak için sahte profiller oluşturmak veya mevcut profilleri sosyal medyada kopyalamak.

Check-in’lerin sosyal medya üzerinden takip edilmesi

Davranış modelini doğru bir şekilde ölçmek için bir kurbanın sosyal medyadaki faaliyetlerine göz kulak olmak.

Google Haritalar ve Google Sokak Görünümü aracılığıyla casusluk

Bir kurbanı gözetlemek ve sosyal medyadaki gönderilerden veya fotoğraflardan konumunu bulmak için Sokak Görünümü’nü kullanma.

web kamerası kaçırma

Web kameraları, kötü amaçlı yazılım bulaşmış dosyaları kurbanın bilgisayarına sokarak ele geçirilebilir.

Takip yazılımı yükleme

Stalkerware, kurbanın bilgisi olmadan konumu izler, metinlere ve tarama geçmişine erişim sağlar, ses kayıtları vb. yapar.

Tavsiye Edilen:  Web erişilebilirliği nasıl test edilir · brewedweb

Coğrafi etiketlerle konumu izleme

Dijital resimler, eğer meta veri biçimindeyse, çoğunlukla resmin zamanı ve konumu ile coğrafi etiketlenmiştir, bu da takipçilerin özel uygulamalar kullanarak bu bilgilere erişmesini kolaylaştırır.

Etik Hacking hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? bizim göz atın Etik Hacking Eğitimi Blog!

Cyberstalking’in Hukuki Sonuçları

Hindistan, küresel cinsel taciz söz konusu olduğunda istatistiklerin başında geliyor. Kadınların maruz kaldığı çevrimiçi taciz, fiziksel dünyadaki tacizi de yansıtıyor. Feminism tarafından yapılan bir ankete göre, Hindistan’ın büyük şehirlerindeki kadınların yüzde 50’si çevrimiçi tacizle karşı karşıya kaldı. Erkeklere karşı siber taciz de günümüzde oldukça yaygın hale geliyor ve oranı neredeyse 50:50 yapıyor.

Hindistan’daki siber taciz yasalarından bazı örnekler:

 • Herhangi bir takip eylemi işlenmiş bir suç olarak kabul edilir. Takip etme eylemi, bir kişiyi takip etmek, onunla temasa geçmek veya bir kişiyi açıkça ilgisiz olduğunu belirtmesine rağmen tekrar tekrar temasa geçmek, bir kişinin çevrimiçi faaliyetlerini izlemek veya bir kişiyi gözetlemek olabilir; bu da şiddet korkusuna, ciddi alarma, zihinsel huzurun bozulmasına neden olur. veya sıkıntı.
 • Mağdur, faile karşı hakaret davası açabilir.
 • Devletin yetki verdiği kişiler tarafından suçun önlenmesi ve ortaya çıkarılması amacıyla yapılan takip eylemleri mazur görülür.
 • Çevrimiçi cinsel taciz, kanunen üç yıla kadar hapis ve/veya para cezası ile cezalandırılır.
 • Özel bir eylemde bulunan bir kadının görüntüsünün rızası olmadan yakalanması ve/veya söz konusu görüntünün yayılması kanunen cezalandırılır.
 • İtibarına zarar veren herhangi bir kişiye alarm vermek veya herhangi bir konuda hareket tarzını değiştirmesini sağlamak için yapılan cezai yıldırma, cezalandırılabilir bir suç olarak kabul edilir.
 • Bir kişi cinsiyet sorunları nedeniyle sürekli olarak aşağılayıcı sözlü tacizle taciz edilirse, fail cezalandırılabilir.
 • Tecavüz kurbanlarının videolarının, görüntülerinin veya görüntülerinin isimsiz iletişim veya intikam amacıyla yayınlanması yoluyla herhangi bir cezai yıldırma hapis cezası ile cezalandırılır.

Bir Etik Hacker olmak ve bir iş görüşmesine hazırlanmak istiyorum. bizim göz atın Etik Hacking Mülakat Soruları!

Cyberstalking ile nasıl başa çıkılır?

Herhangi biri Cyberstalking yaşıyorsa, hemen harekete geçmek çok önemlidir. İşte bununla nasıl başa çıkabileceğiniz:

 • Siber takipçiye, sizinle temasa geçmesini istemediğinizi ve mesaj dikkate alınmazsa polise gideceğinizi açık bir şekilde yazılı olarak bildirin.
 • Bir uyarı verildikten sonra, takipçiyle hiç etkileşim kurmayın.
 • Taciz durmazsa polise gidin.
 • Birisi tarafından casus yazılım aracılığıyla izlendiğinizi düşünüyorsanız, yardım almak için bir aile üyesinin veya arkadaşınızın telefonunu kullanın.
 • Cihazlarınızı casus yazılım veya güvenliği ihlal edilmiş hesap belirtileri açısından kontrol ettirin.
 • Tüm şifreleri değiştirin.
 • Kişiyi sosyal medyanızdan engellemek için gizlilik ayarlarını kullanın ve kötüye kullanımı ağa bildirin.
 • Kötü niyetli e-postaları okumaktan kaçınmak için ayrı bir klasöre filtreleyin.
 • Takipçinin İSS’sini biliyorsanız, e-posta adresinde @’den sonraki kısım, abuse@domainname veya postmaster@domainname ile iletişime geçin.
 • Google’ın bu tür durumlar için bir destek sistemi vardır, https://support.google.com/mail/contact/abuse
 • İş yerinizde siber takipçiler varsa bunu işvereninize söyleyin.
 • İlgili tüm iletişimlerin, polis raporlarının ve ağlardan gelen e-postaların kopyalarına sahip olduğunuzdan emin olun.
 • Kanıtları harici bir sürücüye yedekleyin.
Tavsiye Edilen:  Kullanıcı Dostu Bir Web Sitesi Kayıt Süreci Oluşturmanın 12 Yolu

Siber Güvenlik Eğitimine kayıt olarak artan Siber Güvenlik talebini karşılayın!

Cyberstalking’den nasıl kaçınılır?

Cyberstalking’i önlemek için yapılacak ilk şey gizlilik ayarlarınızı yükseltmektir. Güçlü gizlilik ayarlarını etkinleştirin:

 • Tüm gönderileri, yabancıların görmemesi için yalnızca arkadaşlarınız tarafından görüntülenebilir yapın.
 • İletişim bilgilerinizi herkese açık olarak yayınlamak için sosyal ağlar için izinleri etkinleştirmeyin.
 • Sosyal medya ve diğer çevrimiçi etkinlikler için ayrı bir e-posta adresiniz olmaya çalışın.
 • Özel bilgileri, herkese açık bir gönderi yerine özel bir mesaj üzerinden arkadaşlarınızla paylaşın.
 • Gerçek adınızı kullanmaktan kaçının ve bunun yerine sosyal medya hesaplarınız için cinsiyetten bağımsız bir ekran adı veya takma ad kullanın.
 • Sosyal medya profillerindeki isteğe bağlı alanları boş bırakın.
 • Yalnızca şahsen tanıdığınız kişilerden gelen arkadaşlık isteklerini kabul edin.
 • Sosyal ağ ayarlarınızı, yalnızca arkadaşlarınızın arkadaşlarından gelen arkadaşlık isteklerini kabul edecek şekilde ayarlayın.
 • Cihazınızda coğrafi konum ayarlarını ve GPS’i devre dışı bırakın.

Web’deki tüm kişisel verileri kaldırın. Bazı verilerin kaldırılması için üçüncü taraf web sitelerine ulaşmanız gerekebilir. İş amacıyla bir posta adresine ihtiyacınız olması durumunda, kişisel adresinizi değil, bir posta kutusu adresi veya ofis adresi kullanın. En iyi güvenlik önlemi çevrimiçi olarak tam adınızı değil, yalnızca adınızı vermektir.

Talep ne kadar makul görünse de, kişisel bilgi isteyen aramalara veya e-postalara dikkat edin. Bankalardan veya kredi kartı şirketlerinden aranmanız durumunda, evraklarınızda belirtilen merkez veya şube ile teyit ediniz.

Cihazınız saldırıya uğrarsa verilerinizin güvenliğini sağlamak size yardımcı olmaz. Cyberstalking’i önlemek için çevrimiçi yaşamınızda temel güvenliği sağlayın.

 • Kolayca saldırıya uğrayabileceğinden halka açık Wi-Fi’yi dikkatli kullanın.
 • IP adresinizi ve diğer ayrıntıları gizlemek için bir sanal özel ağ (VPN) kullanın.
 • Birisi casus yazılım yükleme fırsatını değerlendirebileceğinden, cihazlarınızı dikkatsizce ortalıkta bırakmayın.
 • Tüm cihazlar şifre korumalı olmalı ve düzenli olarak güncellenmelidir.
 • Casus yazılım önleme kullanın.
 • Her zaman çevrimiçi hesaplardan çıkış yapın.
 • Facebook veya kişi listenize erişmek isteyen uygulamalara dikkat edin.

Çözüm

Bu blogda Cyberstalking’in tüm yönlerini ele almaya çalıştık. Bundan nasıl kaçınacağımızı da öğrendik. Her ülke ve eyaletin kendi Siber yasaları vardır. Hangi bölge olursa olsun, cezalandırılması gereken bir suçtur ve fail ciddiye almazsa ve tacize devam ederse her zaman şikayet edilmelidir.

Cyberstalking ile ilgili herhangi bir şüpheniz veya sorunuz mu var? Onları Wix’a bırakın Siber Güvenlik Topluluğu!