Şifre çözme nedir? Şifre Çözme Nasıl Çalışır?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır: Şifre çözme nedir? Şifre Çözme Nasıl Çalışır?

Bu blog, şifre çözme ile ilgili tüm temel kavramlar konusunda size rehberlik edecek ve türlerini, avantajlarını, uygulamalarını ve daha fazlasını keşfedecektir. Hadi başlayalım!

Şifre çözme, otomatik veya manuel olarak ve çeşitli kodlar veya parolalar aracılığıyla gerçekleştirilebilir. Ama önce şifre çözmenin ne olduğunu anlayalım.

Şifre çözme nedir?

Şifre çözme, şifrelenmiş ve okunamaz hale getirilmiş verilerin şifrelenmemiş formuna dönüştürülmesidir. Bozulan veriler sistem tarafından ayıklanır ve dönüştürülerek hem okuyucu hem de sistem tarafından kolayca anlaşılabilecek metin ve görsellere dönüştürülür. Basitçe söylemek gerekirse, şifre çözme, temelde şifrelemenin tersidir; bu, verileri okunamaz hale getirmek için kodlamayı gerektirir, ancak eşleşen şifre çözme anahtarları, verileri okunabilir hale getirebilir.

Alıcılar, orijinal ayrıntılara erişmek için doğru şifre çözme veya kod çözme araçlarına sahip olmalıdır. Şifre çözme, en iyi şifre çözme yazılımı, benzersiz anahtarlar, kodlar veya şifreler kullanılarak gerçekleştirilir. Orijinal dosya, metin dosyaları, resimler, e-posta mesajları, kullanıcı verileri ve dizinler biçiminde olabilir.

Orijinal biçime düz metin, okunamayan biçime ise şifreli metin denir. Taraflar, özel bir görüşmede mesajların şifrelenmesi ve şifresinin çözülmesi için algoritma ve anahtarlar adı verilen bir şifreleme şeması kullanır. Şifre çözme algoritması, şifre olarak da bilinir.

Şifre Çözme neden gereklidir?

Bir şifreleme-şifre çözme sistemine sahip olmanın başlıca nedenlerinden biri mahremiyettir. World Wide Web üzerindeki bilgiler incelemeye ve yetkisiz kullanıcıların erişimine tabidir. Bu nedenle, veri hırsızlığını önlemek için veriler şifrelenir.

Şifre çözmenin kullanılmasının bazı önemli nedenleri şunlardır:

 • Kullanıcı adları ve parolalar gibi oturum açma kimlik bilgileri gibi hassas bilgilerin güvenliğini sağlamaya yardımcı olur.
 • Özel verilere gizlilik sağlar.
 • Kaydın veya dosyanın değişmeden kalmasını sağlamaya yardımcı olur.
 • İntihalden kaçınır ve IP’yi korur.
 • Bir bilgisayar korsanının şifrelenmemiş verilere erişebileceği internet gibi ağ iletişimleri için faydalıdır.
 • Başka birinin erişme korkusu olmadan verilerini güvenli bir şekilde korumasını sağlar.

Veri şifresinin çözülmesinden sorumlu olan kişi, şifrelenmiş bilgilere erişim elde etmek için bir parolanın girilmesi için bir uyarı veya pencere alır.

Öncelikle, önemli şifreleme için algoritmaların sürekli geliştirilmesi, istihbarat ve kolluk uzmanları içindir. Hesaplamada bir silahlanma yarışıdır. Ayrıca, dijital güvenlik incelemeleriyle uğraşması veya kaybolan şifreleri kurtarması gereken kuruluşların da benzer bir gereksinimi vardır.

Tavsiye Edilen:  8 wskazówek dotyczących korzystania z bezpłatnego asystenta pisania AI

Ek olarak, en gelişmiş şifre çözme biçimlerinin kullanılması, kapsamlı hesaplama gereksinimlerini kaçınılmaz hale getirir ve bu da daha fazla şifre çözme ihtiyacına yol açacaktır.

Federal kurumlar ve ISV’ler, tüm şirket genelinde birden fazla bilgisayarda şifre çözme sunabilen anahtar teslimi ağlar sağlamak için şirket içi şifre çözme veya steganografik algoritmalar kullanır.

Wix’a kaydolun Siber Güvenlik kursu ve tecrübeli uzmanlar altında öğrenin.

Şifre Çözme Türleri

Bir çift anahtarı şifrelemek ve şifresini çözmek için tek bir algoritma kullanılır. Bu anahtarların her biri şifreleme ve şifre çözme için kullanılır. Kullanılan yaygın şifre çözme algoritmalarından bazılarına bir göz atalım.

Üçlü DES

Bilgisayar korsanları yavaş yavaş Veri Şifreleme Standardı (DES) algoritmasını aşmayı öğrendiğinde, bunun yerini alması için Üçlü DES tanıtıldı. Her biri üç tek 56 bit anahtar kullanır. Sonunda aşamalı olarak kaldırıldı, ancak buna rağmen, Triple DES hala çeşitli sektörlerdeki donanımlar için güvenli şifreleme ve şifre çözme çözümleri sunuyor.

RSA

RSA, bir açık anahtarlı şifreleme-şifre çözme algoritmasıdır. Veri şifreleme için bir standarttır ve ayrıca PGP ve GPG programlarında kullanılan yaklaşımlardan biridir. RSA şifre çözmenin, Üçlü DES’ten farklı olarak bir çift anahtar kullandığı için asimetrik bir algoritmaya sahip olduğu kabul edilir. Genel anahtar, mesajı şifrelemek için kullanılırken, özel anahtar ise şifresini çözmek için kullanılır.

balon balığı

Blowfish ayrıca DES’in yerini alması için geliştirildi. Mesajlar bu simetrik şifre ile 64 bitlik bloklara bölünür ve ayrı ayrı şifrelenir. Blowfish, inanılmaz hız ve genel olarak yenilmez performans sunar. Satıcılar, ücretsiz kullanılabilirliğini kamuya açık alanda iyi kullandılar.

İki balık

Twofish, Blowfish’in halefidir. Bu algoritma için kullanılan anahtar uzunluğu 256 bit olabilir ve simetrik bir teknik olarak sadece bir anahtar yeterli olabilir. Twofish, hem yazılım hem de donanım ortamları için uygun olan türünün en hızlılarından biridir. Blowfish gibi, Twofish de onu kullanmak isteyen herkes tarafından ücretsiz olarak kullanılabilir.

AES

AES, 128 bit biçiminde oldukça verimli olmakla birlikte, daha ağır hizmet tipi veri şifreleme amacıyla 192 ve 256 bit anahtarları kullanabilir. 128, 192 veya 256 bit şifreleme sistemlerinin tüm kombinasyonlarını kullanarak mesajların kodunu çözen kaba kuvvet hariç tüm saldırılara karşı dirençli olduğuna inanılıyor. Siber güvenlik uzmanları, veri şifreleme için fiili bir standart olabileceğini iddia ediyor.

Tavsiye Edilen:  Pazarlama Ajansı Nedir ve Pazarlama Ajansı Ne İş Yapar?

Şifre Çözme nasıl çalışır?

Şifre çözmenin tipik olarak nasıl çalıştığını anlamak için bir Veeam yedekleme durumunu ele alalım. Bir Veeam yedeğinden bilgi kurtarmaya çalışırken şifrelenmiş bir yedekleme dosyası ve Replication, arka planda otomatik olarak şifre çözme işlemi gerçekleştirir veya bir anahtar gerektirir.

Yedekleme dosyasına erişim elde etmek için bir şifreleme parolasının gerekli olması durumunda, Replication yapılandırma veritabanına ve Veeam yedeğine erişilebiliyorsa anahtar artık gerekli değildir. Veritabanındaki şifreler, yedekleme dosyasını açmak için gereklidir. Bilgiye arka planda erişilebilir ve veri kurtarma, şifrelenmemiş verilerden çok farklı değildir.

Aşağıdaki gereksinimler karşılanırsa otomatik bilgilere erişilebilir:

 • Yedekleme dosyası, benzer Çoğaltma yapılandırma veritabanını ve Veeam yedeklemesini kullanan benzer bir yedekleme sunucusunda şifrelenmelidir.
 • Yedekleme dosyası, Replication console ve Veeam yedeklemesinden çıkarılmamalıdır.
 • Şifreleme parolalarına Replication yapılandırma veritabanından ve Veeam yedeklemesinden erişilemiyorsa şifrelenmiş dosyaya erişim elde etmek için bir anahtar gerekir.
 • Bilgiye başlangıç ​​noktasından erişilince, sonraki tüm veriler varış noktasından geri taşınır. Sonuç olarak, şifreleme parolaları başlangıç ​​noktasından geri aktarılmadığından bilgi yakalamanın önüne geçilebilir.

Bilgisayar korsanlarının nasıl çalıştığını ve Etik Olarak nasıl bilgisayar korsanlığı yapabileceğinizi anlamak için mi? Bir Etik Bilgisayar Korsanlığı Kursuna Kaydolun.

Aşağıdaki işlem, VeeamZIP görevlerini, yedekleme ve yedek kopya prosedürlerini gösterir.

Bir dosyayı yedekleme sunucusuna aktarın. Replication & Veeam Backup, dosyanın şifrelendiğine ve bir anahtar gerektirdiğine dair bir bildirim gönderir. Anahtarın girilmesi gerekiyor. Parola birden çok kez veya yalnızca bir kez değiştirilse bile, anahtar şu şekilde belirtilmelidir:

 • Bir .vbm dosyasını içe aktarmak için, dosyayı yedekleme zincirinde şifrelemek için kullanılan geçerli anahtar belirtilmelidir.
 • Tüm bir yedekleme dosyasını içe aktarmak için, yedekleme zincirindeki dosyaları şifrelemek için kullanılan tüm anahtar koleksiyonu gereklidir.

Replication ve Veeam Backup, gönderilen parolayı inceler ve parolaya göre kullanıcı anahtarını oluşturur. Kullanıcı anahtarına erişim ile Replication & Veeam backup, şifre çözme işlemini başlatır:

 • Replication & Veeam Backup, depolama anahtarının şifresini çözmek için kullanıcı anahtarını kullanır
 • Depolama, ana oturum anahtarlarını ve bir meta anahtarı içerir
 • Oturum anahtarı, veri bloklarının şifresini çözer
 • Sonunda, şifrelenmiş dosya açılabilir
Tavsiye Edilen:  HubSpot Video Yöneticilerine Göre Kaldırılacak 10 Eski YouTube Pazarlama Taktiği

Bir yedekleme sunucusunda şifresi çözülen bir dosya, yedekleme sunucusundaki şifrelenmiş dosyadan farklıysa, oturum anahtarının kullanımına kadar olan adımların gerekli olduğunu dikkate alın.

Şifre Çözmenin Avantajları ve Dezavantajları

Şifre çözmeyi kullanma nedeni değişebilirken, yeterli koruma, hizmet ettiği temel avantajlardan ve amaçlardan biridir. Kuruluş, şifre çözme yardımıyla sorunsuz bir yönetime sahip olabilir. Siber güvenlik uzmanları, gizli bilgilerin dışarı sızmasını önlemek için bu yöntemi kullanır.

Bununla birlikte, şifre çözme ile ilgili birincil endişe, veri gizliliği meselesidir. Şifre çözme, iş gücünün önemli bir bölümünü ayırma riskiyle çalışır. Şans eseri e-posta veya banka hesabına giriş yapan bir çalışan örneğini ele alalım. Bu, herhangi bir zamanda, anahtar sözcüklerin yetersiz seçilmesi durumunda bir güvenlik duvarı olayını tetikleyebilir.

Bu nedenle, şifre çözme devam ederken son tüketiciler için mahremiyetten feragat edilir. Hassas kurumsal verileri ifşa etme niyeti olmayan masum bir çalışan, güvenlik duvarını istemeden tetiklemenin bir sonucu olarak ağ trafiğinin gözlemlendiğini görebilir.

Siber tehditlerle mücadele etmek için bilgi ve araçlarla kendinizi donatın. Delhi’deki Siber Güvenlik kursumuza kaydolun ve bir fark yaratın!

Şifreleme ve Şifre Çözme

Aşağıdaki karşılaştırma tablosundan şifreli ve şifre çözme arasındaki farka hızlıca bir göz atalım.

Parametre şifreleme şifre çözme
Tanım Hassas verilere yetkisiz erişimi önlemek için normal verileri okunamaz bir biçime dönüştürme işlemi. Okunamayan/şifrelenmiş verilerin, yetkili kullanıcıların okuyabilmesi için orijinal haline dönüştürülmesi işlemidir.
İşlem Veriler iki ayrı makine arasında aktarıldığında, gizli bir anahtar kullanılarak otomatik olarak şifrelenir. Verilerin alıcısı, şifrelenmiş verileri otomatik olarak orijinal biçimine dönüştürür.
Dönüşümün Yeri Şifrelenmiş verileri hedefe gönderen kullanıcı. Şifrelenmiş verileri alan ve dönüştüren kullanıcı.
Örnek Hassas belgeleri bir kullanıcıya gönderme. Şifrelenmiş belgeleri kaynaktan almak ve okumak için şifresini çözmek.
Algoritma Kullanımı Şifreleme-şifre çözme işlemi, aynı anahtarla aynı algoritmayı kullanır. Şifreleme için tek bir algoritma kullanılır ve şifre çözme, her birinin şifreleme ve şifre çözme için kullanıldığı bir çift anahtarla yapılır.
Birincil fonksiyon Çözülebilir mesajların yorumlanamayacak şekilde anlaşılmaz bir forma dönüştürülmesi Belirsiz bir mesajı insanların anlayabileceği deşifre edilebilir bir forma dönüştürmek

Çözüm

Bugün, şifre çözmenin ne olduğunu, bir dosyanın şifresini nasıl çözeceğimizi ve uygulamalarını öğrendik. Hem şifreleme hem de şifre çözme, iletişim sırasında verileri güvence altına almak ve korumak için kullanılan kriptografideki iki temel işlevdir. Birinden önemli bir şifrelenmiş belge alan herhangi bir kullanıcı, onu okunabilir hale getirmek için şifre çözme gerektirecektir.

ziyaret ettiğinizden emin olun Siber Güvenlik Topluluğu Wix’ta.