Sipariş Gerçekleştirme Hizmeti Seçmeden Önce Yanıtlamanız Gereken 6 Soru

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Sipariş Gerçekleştirme Hizmeti Seçmeden Önce Yanıtlamanız Gereken 6 Soru

Bu her modern girişimcinin hayalidir: Yeni bir ürün veya hizmet için iyi bir fikir bulduktan sonra, bir miktar başlangıç ​​parası biriktirir ve kendi garajınızda bir iş kurarsınız. Eğer fikir başarılı olursa, sadece birkaç yıl içinde kendi milyar dolarlık halka arzınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Bu elbette Apple’ın nasıl kurulduğunun hikayesiydi. Tüm zamanların en başarılı e-ticaret şirketi Amazon da bu şekilde yola çıktı.

1994 yılında Jeff Bezos 30 yaşındaydı ve New York City’deki bir hedge fonunda çalışıyordu. Bunu gördükten sonra O zamanlar internet kullanımı yılda %2.000’in üzerinde artıyorduBezos aniden işinden ayrıldı ve Seattle’da kiralık bir evde kendi çevrimiçi kitapçısını kurmaya karar verdi.

Ebeveynleri de dahil olmak üzere birkaç düzine kişiyi yatırım yapmaya ikna ettikten sonra şirketi hayata geçirdi. Artık bir piyasa kapitalizasyon oranına sahip 900 milyar dolar civarında seyrediyorve Bezos’un kendisi de buna değer 131 milyar dolar.

Belki sizin de gittiğiniz yol budur. Hatta e-ticaret mağazanızda, garajınızın ötesine genişlemeye hazır olmanıza yetecek kadar başlangıç ​​başarısı bile elde etmiş olabilirsiniz.

Ancak garajınızla 12 rakamlı piyasa değeri arasında epeyce adım var.

Dağıtım Ağları ve Üçüncü Taraf Hizmetleri

Amazon’un şu anda bu kadar başarılı olmasının büyük bir nedeni, şirketin kendi birinci sınıf dağıtım ağını kurmaya yatırım yapmasıdır. Şu anda Amazon’un 151 sipariş karşılama merkezi ve 119 sınıflandırma merkezi bulunmaktadır.

Resim kaynağı: CNN

Çevrimiçi mağazanızın genişlemesi için bu tür olanakları kullanmanız gerekecek, ancak bunları kendiniz oluşturmanıza gerek yok.

Bunun yerine üçüncü taraf sipariş gerçekleştirme hizmetini kullanabilirsiniz. Bu şirketler size ürün depolama, paketleme ve nakliye konusunda yardımcı olabilir, bu da kendi depolarınızın bakımı için büyük masraflar olmadan daha fazla kişiye ulaşmanızı ve daha fazla ürün satmanızı sağlar.

Hatta Amazon Lojistik (FBA) hizmetiyle Amazon’un dağıtım ağını kendiniz bile kullanabilirsiniz. Rakuten gibi diğer e-ticaret platformları (ve çok yakında, eBay) aynı zamanda sipariş gerçekleştirme hizmetleri de sunmaktadır ve ShipBob ve ShipMonk gibi yalnızca sipariş gerçekleştirmeye adanmış şirketler de vardır.

Sipariş Gerçekleştirme Hizmetleri Nasıl Çalışır?

Siparişin yerine getirilmesi dört aşamaya ayrılabilir: envanter yönetimi, siparişlerin alınması, siparişlerin paketlenmesi ve nakliye siparişleri.

 • Envanteri yönetmek: Sipariş karşılama hizmeti ürünlerinizi teslim alır ve deposunda saklar. Şirketin, sipariş edilen ürünleri hızlı bir şekilde alabilmesi (veya “seçebilmesi”) ve teslimat gecikmelerini önleyebilmesi için envanteri için oldukça verimli bir sisteme sahip olması gerekir.
 • Siparişlerin alınması: Bir müşteri ürünlerinizden birini sipariş ettiğinde bu bilgi sipariş gerçekleştirme hizmetine gönderilecektir. İdeal olarak sisteminiz servisle entegre olacak ve siparişi otomatik olarak alacaktır. Diğer bir seçenek de sipariş bilgilerini hizmetin destek portalına manuel olarak girmenizdir.
 • Paketleme siparişleri: Sipariş karşılama hizmeti, sipariş edilen ürünleri stoklarından alır ve taşıma sırasında zarar görmemesi için özenle paketler.
 • Nakliye siparişleri: Sipariş nihayet tartılır, etiketlenir ve teslimata gönderilir. Sipariş karşılama hizmetini kullanmanın temel faydalarından biri, çok sayıda ürün göndermesidir; bu, hizmetin nakliye şirketlerinin daha düşük, pazarlıklı fiyatlarından yararlanmasına olanak tanır ve daha sonra şirket, tasarrufları size aktarır!

Sipariş Gerçekleştirme Hizmeti Seçmeden Önce Sorulması Gereken Altı Soru

Çevrimiçi mağazanız için belirli bir sipariş karşılama hizmetini seçmeden önce kendinize şu soruları sormalısınız:

1. Depoları Nerede ve Kaç Adet Var?

Gayrimenkulde en önemli üç faktörün “lokasyon, lokasyon, lokasyon” olduğuna inanılıyor. Aynı şeyin e-ticaret siparişlerinin yerine getirilmesi için de geçerli olduğunu söyleyebilirsiniz.

Amazon Prime’ın 2005 yılında piyasaya sürülmesinden bu yana müşteriler, standart bir seçenek olarak iki günde teslimat beklemeye şartlandırıldı. Bunu sağlayamazsanız, hızlı teslimat sunan rakiplerinize kesinlikle müşteri kaptıracaksınız.

Bir sipariş karşılama merkezi müşteriye ne kadar yakınsa paketin iki gün içinde müşteriye gönderilmesi o kadar kolay olur.

ABD nüfusunun yaklaşık 3.000 mil uzakta olan doğu ve batı kıyılarında yoğunlaştığını unutmayın. Müşterileriniz ABD’nin her yerine dağılmışsa, sipariş karşılama hizmetinizin, biri her kıyıya nispeten yakın olmak üzere en az iki depoya sahip olması idealdir.

Genel olarak, bir sipariş karşılama hizmetinin depo sayısı ne kadar fazlaysa o kadar iyidir. Ancak daha büyük sipariş karşılama hizmetlerinin bazen müşterilerinin ayda minimum sayıda sipariş almasını gerektirdiğini, dolayısıyla bunların daha küçük mağazalar için her zaman bir seçenek olmadığını unutmayın.

2. Depolarını Nasıl Güvende Tutuyor?

Birçok sipariş karşılama hizmeti, kabul edilebilir “çekilme” veya “kırılma” için bir sınır belirler; bu, belirli bir noktaya kadar kaybolan veya hasar gören ürünlerin maliyetinden sizin sorumlu olduğunuz anlamına gelir. Bu maliyeti en aza indirebilmeniz için ürünlerinizin çalınmasını önleme konusunda onlara güvenebilir misiniz?

Sipariş karşılama hizmeti, kaybolan ürünlerinizi telafi etse bile teslimatların gecikmesine ve ani stok tükenmelerine neden olabilir. Bunun itibarınız üzerinde olumsuz bir etkisi olacaktır.

İçinizin biraz rahat etmesi için aşağıdaki güvenlik önlemlerini arayın:

 • 7/24 iç ve dış video izleme
 • Çoklu yedek güç kaynakları
 • Erişim kontrol önlemleri (anahtar kartlar, biyometri vb.)
 • Giriş ve çıkışlarda metal dedektörleri
 • Otomatik envanter takibi için dijitalleştirilmiş toplama ve paketleme süreci
 • Tüm depo çalışanlarına tam özgeçmiş kontrolleri yapıldı

3. Hangi Hizmetlere İhtiyacınız Var?

Depolama, paketleme ve nakliye, hemen hemen her sipariş karşılama şirketinin sağladığı hizmetlerdir.

Ancak ilginizi çekebilecek ek hizmetler de var. Örneğin, hediye koleksiyonları veya abonelik kutuları satıyorsanız, birden fazla stok tutma birimine (SKU) sahip ayrı ürünleri tek bir SKU ile tek bir pakette birleştirmenize olanak tanıyan bir “kit oluşturma” hizmetine bakmalısınız.

Resim kaynağı: Küçük İşletmelere Uygun

Sipariş gerçekleştirme hizmetlerinin tümü olmasa da bazıları tarafından sağlanan diğer hizmetler şunları içerir:

 • Toplantı: Bazı sipariş karşılama şirketleri, ürünlerinizi bir zarfa veya kutuya koymaktan çok daha fazlasını yapabilir; gerekirse özel montaj, lehimleme, harfleme, numaralandırma ve nakış hizmetleri de sağlayabilirler.
 • Ürün Markalaması: Sipariş karşılama hizmetinize logonuzu ambalaj malzemelerine ekleme talimatı vererek marka bilinirliğini artırın.
 • Promosyon Ekleri: Envanterinizin geri kalanının satışlarını artırmak için diğer ürünleriniz ve özel teklifleriniz hakkında farkındalık yaratın.
 • Çapraz yerleştirme: Çapraz yükleme ile ürünleriniz, sipariş gerçekleştirme hizmetinin tesisine varır varmaz depolanmak yerine teslimat için yüklenir. Bu, bozulabilir mallar gibi özellikle zamana duyarlı olan gönderiler için faydalıdır.
 • Amazon Lojistik Hazırlığı: FBA, çevrimiçi mağazalardan ürün alma gereklilikleri konusunda biraz katı olabilir; bu da mağazalardan para cezası alınmasına ve hatta envanterlerinin reddedilmesine neden olabilir. Bu durum, diğer sipariş karşılama şirketlerinin bir ücret karşılığında mağazalara paketlerini hazırlamalarına ve Amazon Lojistik gereksinimlerini karşılamalarına yardımcı olmayı teklif etmelerine yol açtı.

4. Yazılımı E-Ticaret Platformunuza Entegre Ediliyor mu?

Çoğu sipariş gerçekleştirme hizmeti size envanterinizi, siparişlerinizi ve gönderilerinizi takip etmek için kullanabileceğiniz bir uygulama sağlar.

İdeal olarak, bu uygulama halihazırda kullanmakta olduğunuz e-ticaret platformuyla (Shopify, BigCommerce, Magento vb.) entegre olabilecektir. Bu, özellikle sürükle ve bırak sayfa oluşturucu veya terk edilmiş sepet koruyucu gibi başka uygulamaları da zaten kullanıyorsanız kullanışlıdır. Bu şekilde, çevrimiçi mağazanız için kullandığınız her araç için farklı çözümler arasında geçiş yapmanıza gerek kalmayacak.

Resim kaynağı: Gemi Bob

5. Müşteri Desteği Ne Kadar İyi?

Yine çoğu müşteri, siparişlerini iki gün içinde teslim etmenizi bekleyecektir. Bu, hataya fazla yer bırakmaz.

Bir siparişle ilgili bir sorun var gibi görünüyorsa, onlarla iletişime geçmeli ve bir çözüm için hemen çalışmaya başlamalısınız. Aksi takdirde teslimatı geciktirme riskiyle karşı karşıya kalırsınız ve bu da size ömür boyu bir müşteriye mal olabilir.

Sipariş gerçekleştirme hizmetiyle hemen iletişime geçmenin bir yolu var mı? Başka bir deyişle, şirket 7/24 canlı destek sunuyor mu, yoksa mesaj bırakıp birisinin size geri dönmesini beklemeniz gereken zamanlar var mı? Hizmet 7/24 destek sunsa bile bu gerçek tek başına size her şeyi anlatmaz. Birinin telefonu açması, mutlaka son dakika sorunlarını tutarlı bir şekilde çözebilecekleri anlamına gelmez.

Çevrimiçi incelemelerin oldukça yararlı olabileceği yer burasıdır. gibi yayınlar PCMag Bu konuda size birçok değerli bilgi sağlayabilir ve ayrıca müşterilerden doğrudan geri bildirim almak için Google ve Yelp’e de göz atmalısınız.

6. Maliyeti Ne Kadar?

Muhtemelen en çok ilgilendiğiniz soruyu sona sakladık: Bir sipariş karşılama hizmetine yatırım yapmak kârlılığınız açısından ne anlama geliyor?

Bu cevaplaması düşündüğünüzden daha zor bir soru olabilir. Her şeyden önce, birçok sipariş karşılama hizmeti web sitelerinde fiyatlandırma ayrıntılarını yayınlamaz. Bu durumda fiyat teklifi almak için onlarla iletişime geçmeniz gerekir.

Tüm bilgiler önünüzde olsa bile işlenmesi gereken çok şey vardır. Birçoğu fiyatlandırma için oldukça spesifik yöntemler kullandığından, sipariş karşılama hizmetlerinin maliyetini karşılaştırmak biraz zaman alabilir.

Örneğin, şuna bir göz atalım Amazon Lojistik fiyatlandırması. Sipariş karşılama ücretleri birim başına ücretlendirilir ve Standart Boyut ve Büyük Boy paketler için farklı ücretler uygulanır. Ayrıca Standart beden kategorisinde farklı beden ve ağırlıklar için ayrı ücretler vardır:

 • Küçük (10 ons veya daha az);
 • Küçük (10 ila 16 ons);
 • Büyük (10 ons veya daha az);
 • Büyük (10 ila 16 ons);
 • Büyük (1 pound ila 2 pound);
 • Büyük (2 ila 3 pound); Ve
 • Büyük (3 ila 21 pound).

Oversize kategorisinde aşağıdakiler için farklı ücretler vardır:

 • Küçük Büyük Boy (71 lb veya daha az);
 • Orta Büyük Boy (151 lb veya daha az); Ve
 • Büyük Büyük Boy (151 lb veya daha az).

Ayrıca lityum pil içeren giysiler ve eşyalar için de ekstra ücret alınmaktadır.

Ayrıca, “yerine getirme” ücreti toplama ve paketleme, nakliye ve taşıma, müşteri hizmetleri ve ürün iadelerini kapsasa da depolamayı kapsamaz. Bu size ekstra maliyet getirecektir ve Ocak-Eylül ve Ekim-Aralık için farklı fiyatlar vardır.

Karmaşık, değil mi?

Neyse ki her fiyatlandırma modeli Amazon Lojistik kadar karmaşık değildir. ShipMonk, yerine getirme hizmetinin size ne kadara mal olacağını anlamanızı kolaylaştırır. Web sitesinin fiyatlandırma bölümünde, aylık sipariş sayınıza göre ayarlayabileceğiniz bir kaydırıcı vardır; bu kaydırıcı size o seviyedeki sipariş hacminde oranın ne olacağını gösterir.

Resim kaynağı: Gemi Keşişi

Ancak diğer hizmetlerini hesaba kattığınızda ShipMonk fiyatlandırması bile karmaşıklaşıyor. Depolama için Küçük Kutu, Orta Kutu, Büyük Kutu, X-Large Kutu ve Palet seçenekleri için farklı fiyatlar mevcuttur. Şirket ayrıca envanter sayımı ve nakliye konteynırının boşaltılması gibi tek seferlik projeler için ek ücretleri de listeliyor.

Kullanmayı düşündüğünüz sipariş gerçekleştirme hizmeti ne olursa olsun, kurulum ücretleri ve hesap yönetim ücretleri gibi gizli maliyetlere dikkat edin.

Gerçekten de bir şirket, sözleşme imzaladıktan sonra sizi bir ücret barajıyla şaşırtmak için sizi düşük bir taban ücretle cezbetmeye çalışabilir. Ancak zaman ayırıp araştırma yaparsanız mağazanız için doğru seçimi yapabileceksiniz.

Tavsiye Edilen:  Marka Rehberi Oluşturma: Yazı Tiplerini ve Renkleri Seçme