Sıralaması Kolay Anahtar Kelimeler Nasıl Bulunur: Sırları Ortaya Çıkarmak

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Sıralaması Kolay Anahtar Kelimeler Nasıl Bulunur: Sırları Ortaya Çıkarmak

Sıralaması kolay anahtar kelimeleri nasıl bulacağınızı bilseniz harika olmaz mıydı?

İşinizi büyütmek için mükemmel bir yol olurdu.

Keşke o kadar kolay olsaydı.

Ama tahmin et ne oldu?

Bu yazıyı okumayı bitirdiğinizde, gerçek olacak.

Sektörde “küçük adam” olarak başladığınızda, arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) önemli konumlara sahip olan koca peruklarla anında rekabet etmeniz gerekir.

Bu web sitelerine karşı çıkmak, özellikle anahtar kelime zorluğu yüksekse zordur. İçeriğiniz harika olabilir, ancak diğer faktörler sizin lehinize olmayacaktır.

Sıralanması kolay anahtar kelimelerin devreye girdiği yer burasıdır. Daha düşük rekabet seviyelerine sahiptirler, yani SERP’lerin en üstünde yer alma şansınız daha yüksektir.

Dolayısıyla, web sitenizin yetkisi çok az olduğunda sıralamak için neler yapabileceğinizi merak ediyorsanız, doğru yere geldiniz.

Bu gönderi, sıralanması kolay anahtar kelimeler bulmak için anahtar kelime araştırması yapmak için gereken tüm adımları kapsar.

Ama önce…

Sıralaması Kolay Anahtar Kelimeler Nelerdir?

Bunlar, uygun içerik oluşturduğunuzda SERP’lerde sıralanmanız için belirli faktörlerden dolayı daha kolay olan düşük rekabetli anahtar kelimelerdir. Tipik olarak, içerik oluşturma bitinden ayrı olarak sıralamak için sizin tarafınızdan çok fazla çaba gerektirmezler.

Çoğu zaman, bu tür anahtar kelimeler, rakipleriniz tarafından göz ardı edilen veya arama sonuçlarında bariz zayıflıklar sergileyen, düşük asılı meyvelerdir. Ayrıca, rakipleriniz tarafından henüz tam olarak kullanılmayan çok spesifik uzun kuyruklu anahtar kelimeler de olabilirler.

Arama motoru optimizasyonu yolculuğunuza başladığınızda, bunlar size Google’da üst sıralarda yer alma ve organik trafik oluşturma şansı veren arama ifadeleridir. Bu aşamada daha zor anahtar kelimelerle rekabet etmek ve trafik çekmek zor olacaktır.

Sıralaması kolay anahtar kelimeler bulmak için SEO stratejiniz üzerinde çalışırken dikkat etmeniz gereken faktörlerden bazıları şunlardır:

Mevcut Sıralayıcıların Zayıf Yönleri

Hedeflediğiniz anahtar kelimenin arama sonuçlarında bazı belirgin zayıflıkları varsa, bu, peşinden gidilmesi gereken iyi bir anahtar kelime olabileceğini gösterir.

Bunun nedeni, şu anda söz konusu anahtar kelime için SERP’de sıralanan web sitelerinin tam olarak doğru eşleşme olmamasıdır. Bu nedenle, bu anahtar kelime için amaca yönelik oluşturulmuş bir blog, anahtar kelime için iyi bir sıralama şansına sahiptir.

Sıralaması kolay anahtar kelimeler bulmaya çalışırken aramanız gereken SERP’nin bazı zayıf yönleri şunlardır:

 • En iyi arama sonucunun başlığında tam olarak anahtar kelime yok
 • Arama sonuçlarındaki ilk üç web sitesinin yüklenmesi 3 saniyeden uzun sürüyor
 • En üst sıralarda yer alan web siteleri zayıf içeriğe sahiptir
 • En üst sıralarda yer alan sayfaların okunabilirlik puanları zayıf

Ve neden bu şeyleri görmelisiniz?

Bunun nedeni, tüm bunların, şu anda SERP’de sıralanan sitelerin anahtar kelime veya SEO için iyi optimize edilmediği bir durumun harika göstergeleri olmasıdır. Bu kutular işaretlendiğinde, anahtar kelime muhtemelen sıralaması kolay bir anahtar kelime olabilir.

Arama Hacmi

Sıralaması kolay anahtar kelimeleri nasıl bulacağınızı öğrenirken arama hacmine de dikkat etmelisiniz.

Hedeflediğiniz anahtar kelime için yüksek bir arama hacmi istersiniz. Ancak bu tür anahtar kelimelerin sıralaması büyük ihtimalle kolay olmayacaktır. Bunun yerine, yetkili web siteleri tarafından çoktan kullanılmış olma ihtimalleri yüksektir.

Örneğin, bu yüksek hacimli bir anahtar kelimedir ancak zorlu bir rekabetle birlikte gelir.

Sıralanması kolay anahtar kelimeler, fazla keşfedilmediğinden genellikle daha düşük arama hacimlerine sahip olacaktır. Ancak onları kontrol ederken dikkatli olmalısınız. Kimsenin aramadığı anahtar kelimelerden kaçınmalısınız.

Buradaki püf nokta, aranma hacmi ve rekabeti düşük anahtar kelimelerin peşine düşerek arama hacmi ile rekabet arasındaki tatlı noktayı bulmaktır.

Bunu yapmak, size arama sonuçlarında daha yüksek sıralama ve sitenize daha fazla organik trafik çekme şansı verir.

Bu nedenle, sıralaması kolay anahtar kelimelerin yeterli arama hacimlerine sahip olmasını sağlamak önemlidir.

Eşleşen SERP Amacı

Google, kullanıcılara en iyi deneyimi sağlamak için arama amaçlarına en uygun sonuçları sağlamaya çalışır.

Örneğin bir kullanıcı “ev nasıl boyanır” diye arama yaptığında, Google onu bu işin nasıl yapılacağına dair detaylı bilgilerin olduğu sayfalara götürmek istiyor.

Bu nedenle, SERP’lerdeki en iyi sonuçlar, Google’ın bu sorgu için en alakalı kaynak olarak gördüğü şeydir. Bizim durumumuzda, sorgumuz için en iyi sonuç, HGTV tarafından evinizin dışını nasıl boyayacağınızı gösteren ayrıntılı bir gönderidir.

Bu, Google’da sıralamak için arama amacını göz önünde bulundurmanız gerektiği anlamına gelir. Bunu göz önünde bulundurarak, Google’ın bir arama yaptıklarında kullanıcılarla paylaşmaktan mutluluk duyacağı yararlı ve etkili içerikler oluşturabilirsiniz.

Yetki

Daha önce de belirtildiği gibi, SEO oyununda yeni olduğunuzda, kodamanlarla karşı karşıya kalacaksınız. Ve sıralama şansınızı artırmak için bundan mümkün olduğunca kaçınmanız gerekir.

İşte bu nedenle, kontrol edilmesi gereken en önemli sıralama faktörlerinden biri, şu anda SERP’lerde sıralanan web sitelerinin otoritesi olacaktır.

Arama motorları, web sitelerini SERP’lerde sıralarken yetkili kaynaklara öncelik verme eğilimindedir.

Belirli bir anahtar kelime için rakipleriniz HubSpot gibi oldukça yetkili kaynaklarsa, o anahtar kelime için sıralamaya girmeniz zor olacaktır.

Örneğin, “dijital pazarlama stratejileri” arama terimi için en üst sıradaki web sitesi hubspot.com’dur. HubSpot saygın bir kaynaktır ve hedefledikleri bir anahtar kelime için onları geçmek zor olacaktır.

Bu nedenle, SERP’lerde sıralanan tüm web sitelerini kontrol ettiğinizden emin olun. Herhangi bir yetkili web sitesi varsa, anahtar kelime tam olarak uygun değildir.

Fazlası var…

Şimdi web sitenize daha fazla organik trafik akışını sağlayacak diğer 102 adımı keşfetme zamanı. SEO Kontrol Listesini buradan alın.

Nasıl göründüğüne bir göz atmak ister misiniz?
E-postanızı girin ve

Sıralaması Kolay Anahtar Kelimelerin Nasıl Bulunacağına İlişkin Adım Adım Kılavuz

Bu bölümde, SEO kampanyanız için sıralaması kolay anahtar kelimeler bulma sürecinden geçeceğiz. Hedefleyebileceğiniz ilgili konularda beyin fırtınası yaparak başlayacağız ve ardından sıralaması kolay, rekabeti düşük, uygun anahtar kelimelere kadar daraltacağız.

Tavsiye Edilen:  Twitter Reklamları Ortamında Gezinme: En İyi Uygulamalar ve Kaçınılması Gereken Tuzaklar

Başlayalım!

1. Adım: Temel Konuları Seçin

Düşük asılı meyve bulmaya başlamadan önce, hangi konularda sıralama yapmak istediğinizi bulmanız gerekir.

Tipik olarak, bu konular sektörünüzle ilgili ana terimler olacaktır.

Örneğin, bir dijital pazarlama ajansıysanız, SEO, Sosyal Medya Pazarlaması, E-posta Pazarlaması ve diğer dijital pazarlama biçimleri için sıralanmak isteyebilirsiniz.

Bunlar, hedeflemeniz gereken geniş terimlerdir.

Bunlardan, uzun kuyruklu anahtar kelimelere dalabilirsiniz.

Örneğin, bir kişisel finans danışmanlığı işi yürütüyorsanız, bütçeleme, para biriktirme ve yatırımla ilgili aşağıdaki gibi konularda beyin fırtınası yapabilirsiniz:

 • Bütçe oluşturmak için basit adımlar
 • Günlük harcamalardan nasıl tasarruf edilir
 • Yeni başlayanlar için en iyi yatırım stratejileri

Bu aşamada, konuların türü ve kalitesi, potansiyel fikirlerin bir listesini çıkarmak kadar önemli değildir.

Bu fikirler, sıralaması kolay anahtar kelimeler bulmak için aramanıza başlayacağınız temel olarak hizmet edecektir.

Konularla ilgili beyin fırtınası yaparken, “” gibi temel anahtar kelimelerin ve arama motorlarına içeriğiniz hakkında ” vb. daha fazla bilgi sağlayan LSI anahtar kelimelerinin bir karışımını eklediğinizden emin olun.

İçerik dağıtım stratejiniz için anahtar kelime fikirleri konusunda beyin fırtınası yapmanıza yardımcı olabilecek SurferSEO, Semrush ve Ahrefs gibi farklı SEO araçları vardır.

SurferSEO uzantısını tarayıcınıza eklediğinizde, hedeflenecek en iyi anahtar kelimelere karar vermenize yardımcı olacak ilgili anahtar kelimelerin bir listesini ve bir dizi arama metriğini alacaksınız.

Örneğin, “dijital pazarlama stratejisi” terimini arattığınızda, aşağıdaki görselde görebileceğiniz gibi, aylık aranma hacimlerinin yanı sıra hedefleyebileceğiniz alakalı anahtar kelimelerin bir listesini alırsınız.

Bu aşamada elde ettiğiniz anahtar kelimeler sadece başlangıç ​​niteliğindedir ve sıralaması kolay olan anahtar kelimeleri bulmak için buradan listeyi daraltmanız gerekecektir.

2. Adım: SERP’leri analiz edin

Sıralanması kolay anahtar kelimeleri nasıl bulacağınızı öğrenirken yapmanız gereken bir sonraki şey, arama sonuçlarındaki rekabetin kalitesini değerlendirmektir.

Bu nedenle, sıralanması kolay olup olmadığını belirlemek için her potansiyel anahtar kelime için SERP’leri analiz etmeniz gerekir.

Dikkat etmeniz gereken zayıflıklar şunları içerebilir:

Web Sitesi Yetkilisi

Sıralaması kolay anahtar kelimeler bulma arayışınızda, onları geçme şansınız olup olmadığını belirlemek için rekabetin DA puanını kullanabilirsiniz.

İlk 10 sıradaki web sitelerinin sizinkinden daha düşük bir etki alanı otorite puanına sahip olduğunu fark ederseniz, verilen anahtar kelime için faydalı içerik oluşturduğunuzda onları geçme şansınız yüksektir.

Puanlarınız arasında çok büyük bir fark olmasa bile şansınız var. Ancak çok geride kalıyorsanız, çabaya değmez.

Bir örneğe bakalım. Aşağıdaki resimde de görebileceğiniz gibi “” anahtar kelimesi için en üst sıradaki gönderi twinkl.com’dur.

Benzer şekilde, SERP’de sıralanan diğer gönderiler de burada.

Ve son beş gönderi.

Şimdi ilk 10’da yer alan sitelerin domain otoritesine yakından bakalım.

En üst sıradaki site (twinkl.com) 65 alan adı otorite puanına sahiptir.

Bu anahtar kelime için SERP’deki sonraki üç web sitesi wordstream.com, ahrefs.com ve neilpatel.com’dur – tümü yüksek DA puanlarına sahip yetkili web siteleri.

Ancak 59 alan adı otorite puanı ile lakewood.media da ilk 10 listesine girmeyi başarıyor.

Etki alanı otoritesi nispeten düşük olan ve “Sıralaması kolay anahtar kelimeler nasıl bulunur” arama terimi için ilk 10 arama sonucuna giren bir diğer web sitesi 52 puanla platonik.co.uk.

Bununla birlikte, tüm bu etki alanı otoritesi puanları, ortalama bir web sitesinin puanlarından daha yüksektir ve bu da onu sıralaması zor bir anahtar kelime haline getirir.

Tam Eşleme Anahtar Kelimesi Eksik

Etki alanı yetkilisi SERP’lerdeki tüm üst gönderileri kontrol ediyorsa, birincil anahtar kelimenin meta başlıkta kullanılıp kullanılmadığını kontrol etmeye başlamanız gerekir. Görünen meta açıklamasında kullanılıp kullanılmadığını görmeyi bile seçebilirsiniz.

İstediğiniz anahtar kelime için en iyi sonuçlarda başlıkta bazı kelimelerin eksik olduğunu fark ederseniz, bu, anahtar kelimeyi meta başlığınızda kullandığınızda arama sonuçlarında sıralama şansınızın yüksek olduğunu gösterir.

Bunun nedeni, şu anda SERP’de üst sıralarda yer alan gönderinin o anahtar kelime için yazılmamış olması muhtemeldir. Ek olarak, başlıktaki tüm kelimeler olmadan, kullanıcılar kendileri için alakasız görünebileceğinden sonuca tıklamayı atlayabilirler.

Arama motorları, hangi sayfaların arama sonuçlarında yukarı çıkacağını belirlerken tıklama oranlarını ve sayfa ziyaretlerini izlediğinden, bunun SEO için ciddi sonuçları vardır.

Yukarıdaki “” arama terimi örneğimizde, yalnızca üç web sitesinin meta başlığında anahtar kelime bulunur. Bunlar:

 • Konum 1: “” — twinkl.com
 • Konum 6: “ – lakewood.media
 • Konum 8: “” — platonik.co.uk

İlk 10 arama sonucundaki sayfaların geri kalanında bazı kelimeler eksik ve konuyla ilgili yüksek kaliteli içerik oluşturarak ve verilen anahtar kelimenin tamamını meta başlığınızda kullanarak bunları kolayca geçebilirsiniz.

Düşük Kelime Sayısı

Gönderinizin SERP’lerde diğerlerinin üzerinde yer almasını sağlayacak kadar kapsamlı olması gerekir.

Ama olay şu ki – rekabetçi SERP’lerde, uzun biçimli gönderiler içeren bir sürü web sitesi olacak. Böyle bir durumda uzun bir yazı yazsanız bile üst sıralarda yer almakta zorlanacaksınız.

Öte yandan, SERP’de sıralaması kolay anahtar kelimeler varsa, tüm rakiplerin kelime sayısı muhtemelen düşük olacaktır. Bu, biraz daha yüksek bir kelime sayısı yazarak onlardan daha üst sıralarda yer almanızı kolaylaştıracaktır.

SERP’in ortalama kelime sayısı ne kadar azsa, onları geçmek o kadar kolay olacaktır.

Okuma Zorluğu

SERP’lerdeki sıralamanızı etkileyebilecek en önemli faktörlerden biri, gönderinizin okunabilirliğidir. Karmaşık bir dil kullandıysanız, içeriğiniz büyük olasılıkla geniş bir kitlede yankı bulmayacaktır.

Bu nedenle, SERP’deki mevcut gönderileri okunabilirlik açısından analiz etmek önemlidir.

İstediğiniz anahtar kelime için sıralamadaki web sitelerinin gönderileri ne kadar okunabilir? Okunabilirlik puanları düşükse, okunması kolay içerik oluşturduğunuzda onları kolaylıkla geride bırakabilirsiniz.

İdeal olarak, çevrimiçi içerik, 6. veya 7. sınıf okuma düzeyine karşılık gelen bir okunabilirlik düzeyine sahip olmalıdır. Bundan daha yüksek herhangi bir şeyi okumak çoğu kullanıcı için zor olacaktır.

Tavsiye Edilen:  10 Temel Pazarlama İlkesi

Bu nedenle, istediğiniz anahtar kelime için üst sıralarda yer alan gönderi tarafından yayınlanan içeriğin okunabilirliğine erişmek için zaman ayırın. kaldıraç yapabilirsiniz graMmarly veya HeminGyol Düzenleyici bu okunabilirlik puanını değerlendirmek için.

Örneğin, bu gönderinin girişinin 5. Derece okuyucu seviyesine sahip olduğuna dikkat edin.

Gönderilerden herhangi birinin okunmasının zor olduğunu fark ettiğinizde, o konuda okunması kolay içerik oluşturduğunuzda onlardan daha iyi performans gösterebileceğiniz anlamına gelir.

Google, web sitelerini arama sonuçlarında sıralarken kullanıcı deneyimini dikkate alır. İçeriğiniz düzenli, iyi yazılmış ve okunması kolaysa, rekabeti geride bırakması ve web sitenize daha fazla organik trafik çekmesi muhtemeldir.

Yavaş Sayfa Yükleme Hızı

Geçen yıl Google, sayfa deneyimi güncellemesi web sitelerini sıralarken genel sayfa deneyimini dikkate aldığı ve yükleme hızının bunun önemli bir parçası olduğu yer.

Ve bu, bir anahtar kelimenin sıralamasının kolay olup olmadığını belirlemek için potansiyel olarak yararlanabileceğiniz başka bir zayıflıktır.

Ancak sayfa hızı neden önemlidir?

Hızlı yüklenen sayfaları seven sadece Google değil. Çevrimiçi kullanıcılar ayrıca bunları tercih etme ve yüklenmesi çok uzun sürenleri terk etme eğilimindedir.

Digital.com tarafından yapılan bir anket, yanıt verenlerin %52’sinin yüklenmesi 6 saniyeden uzun süren bir sayfayı terk edeceğini ortaya koydu.

Bu nedenle, anahtar kelime için SERP’de üst sıralarda yer alan tüm web sitelerinin yükleme hızlarını kontrol etmelisiniz. Yüklemeleri 3 saniyeden uzun sürüyorsa, o anahtar kelime için sıralamada iyi bir şansınız var demektir.

Ancak, sayfanızın onlarınkinden daha hızlı yüklenmesini sağlamalısınız.

Hem çevrimiçi kullanıcılara hem de arama motorlarına hitap etmek için web sitenizin daha hızlı yüklenmesini nasıl sağlarsınız?

Aşağıdaki stratejileri kullanın:

 • Performansa dayalı bir web barındırma çözümü kullanın
 • Resimlerinizi sıkıştırın
 • Yönlendirme sayısını azaltın
 • Geri dönen kullanıcılar için tarayıcı önbelleğini etkinleştir
 • Javascript, HTML ve CSS dosyalarını küçültün
 • Gereksiz eklentileri kaldırın

Bu stratejilerle web siteniz daha hızlı yüklenecek ve ziyaretçileriniz için daha iyi bir deneyim sunacaktır. Bu da daha yüksek etkileşim oranına, düşük hemen çıkma oranına ve Google’a sitenizin değerli içeriğe sahip olduğunu ve daha üst sıralarda yer alması gerektiğini söyleyen diğer olumlu sinyallere yol açacaktır.

Yüksek İstenmeyen Posta Puanları

Sıralamaya çalıştığınız en iyi web sitelerinin spam puanlarını da göz önünde bulundurmalısınız. Daha yüksek spam puanı, web sitesinin itibarının iyi olmadığı anlamına gelir.

Bu nedenle, SERP’i kontrol ederken web sitelerinin spam puanlarını analiz edin. Web sitelerinden herhangi birinin spam puanı %10’dan fazlaysa, okuyucularınız için alakalı ve yararlı içerik oluşturarak onları geçme şansınız olur. Bu, onlardan daha düşük bir spam puanına sahip olmanızı sağlayacaktır.

Bir web sitesinin spam puanını kontrol etmek için Moz Link Explorer’ı kullanabilirsiniz. Bu SEO aracı, sitenizi denetler ve spam puanı da dahil olmak üzere farklı parametreler üzerinden puanınızı verir.

3. Adım: Aylık Arama Hacmini Araştırın

Dolayısıyla, hedeflediğiniz anahtar kelimenin sıralamasının kolay olabileceğinden artık oldukça eminsiniz. Ancak bu, körü körüne devam etmeniz gerektiği anlamına mı geliyor?

Tam olarak değil.

Anahtar kelimenin aranma hacmi yoksa tüm çabalarınız boşa gider.

Bu nedenle, o anahtar kelime etrafında içerik oluşturmaya devam etmeden önce anahtar kelime hacmini kontrol etmeniz önemlidir.

Arama hacmini bilmek, o anahtar kelimeden elde edebileceğiniz potansiyel trafiği anlamanıza da yardımcı olacaktır. Örneğin, 1. sıra yaklaşık olarak %30 TO. Yani 1000 adetlik bir anahtar kelime size her ay 300 ziyaretçi getirebilir.

SurferSEO uzantısı, Semrush veya Ahrefs’i kullanarak, düşündüğünüz anahtar kelimeler için arama hacmi tahminlerini alabilirsiniz.

Önceki örneğimizde, ilgili anahtar kelimelerin yanında aylık arama hacimleri vurgulanmıştır.

Diğer tüm parametreler kontrol ediliyorsa, aranma hacmi yüksek olsa bile anahtar kelimeyi seçebilirsiniz. Bu, aslanın trafik payını almanıza ve sıralamanızı yükseltmenize yardımcı olacaktır.

4. Adım: Web Sitenizi Analiz Edin

Rekabeti araştırdıktan ve istediğiniz anahtar kelime için arama sonuçlarını inceledikten sonra, o arama ifadesi için sıralama yapmak için gerekenlere sahip olup olmadığınızı belirlemek için içeriye bakmalı ve web sitenizi analiz etmelisiniz.

Alanınız, sıralamak istediğiniz anahtar kelime için güncel bir otorite olduğunda, Google’da sıralamak daha kolaydır.

Ve bunu nasıl başarıyorsunuz?

Konuyla ilgili yüksek kaliteli içerik oluşturarak ve insanların etkileşim kurmasını ve bunu çevrimiçi olarak paylaşmasını sağlayarak.

Ancak tek bir makaleden bahsetmiyoruz. Yeterli otorite kazanmak için konuyla ilgili en az 6 en kaliteli makaleye ihtiyacınız var. Bu makalelerin de yeni, tercihen son 3 ay içinde yazılmış olması gerekir.

Örneğin HubSpot’un aşağıdaki görselde de görebileceğiniz gibi konuyla ilgili birçok makale yayınlayarak “web sitesi optimizasyonu stratejileri” konusunda konu yetkisine sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Ayrıca bu konu hakkında sosyal medyada ve haber bülteninizde düzenli olarak paylaşım yaptığınız da belirtilmelidir. Sosyal medya sayfalarınıza hızlı bir bakış, o konuya en çok katkıda bulunanlardan biri olduğunuzu ortaya çıkarmalıdır. Sizi güncel bir otorite yapar ve o anahtar kelime için sıralama şansınızı artırır.

Son olarak, Google’ın 1. sayfasındaki web sitelerinin DA’larına yakın olup olmadığını görmek için Moz DA’nızı kontrol edin. Aksi takdirde, istediğiniz anahtar kelime için arama sonuçlarında rakiplerinizi geride bırakmanız zor olacaktır.

5. Adım: SERP Amacını Düşünün

Bu noktada, SEO kampanyanız için kullanabileceğiniz bazı düşük rekabetli anahtar kelimeler keşfetmiş olmalısınız.

Bu harika, ancak herhangi bir içerik oluşturmadan önce kullanıcı amacını göz önünde bulundurmalı ve doğru anladığınızdan emin olmalısınız.

Temel olarak, arama motorları insanların sorgularını yanıtlama işindedir. Arama motorları, arama sorgularını dikkatli bir şekilde analiz ederek, kullanıcıların aradığı içerik türünü deşifre edebilir ve onlara tam olarak bunu sunabilir.

Bu bir ürün sayfası, bir blog yazısı veya Google Haritalar gibi benzersiz bir arama sonucu olabilir.

Tavsiye Edilen:  Marka Çekiciliğini Artırmak İçin Nasıl Kullanılır?

Oluşturduğunuz içerik kullanıcının amacına uymuyorsa, Google bunu SERP’lerde göstermez çünkü bunu yapmak, arama yapanlara aramadıklarını vererek kötü bir deneyim sağlamak anlamına gelir.

Genel olarak, kullanıcı amacı üç türe ayrılabilir:

 • işlemsel – Bu, kullanıcının aktif olarak bir ürün/hizmet aradığı yerdir (örneğin, “100 doların altındaki ucuz erkek ayakkabıları”).
 • bilgilendirici – Burada kullanıcı, ihtiyaçlarını gidermek için bilgi arıyor (örneğin, “bir web sitesi nasıl oluşturulur”).
 • navigasyon – Kullanıcı, belirli bir sayfada nasıl gezineceğini bilmek ister (örneğin, “Gmail girişi”).
 • Reklam – Burada, arama yapan kişi bir ürün veya hizmet hakkında araştırma yapmaktadır (örneğin, “ayakkabılar için en iyi marka”).

Herhangi bir içerik oluşturmadan önce, seçtiğiniz tüm anahtar kelimelerin kullanıcı amacını göz önünde bulundurmalısınız. Bunu belirlemenin en kolay yolu ise Google’da anahtar kelime kelime araması yapmak ve çıkan sonuçları incelemektir.

Arama sonuçları, anahtar kelimenin bilgi amaçlı mı, işlemsel mi yoksa gezinme amaçlı mı olduğunu size söyleyecektir.

Anahtar kelimeleriniz için kullanıcı amacını anlamanın ötesinde, aşağıdakileri de bulmaya çalışmalısınız:

 • Aramada bu anahtar kelimeyi kim sorguluyor? Kullanıcı, konuyla ilgili yeni başlayan veya uzman mı?
 • İnsanlar neden bu anahtar kelimeyi arıyor? Bir şey öğrenmek mi istiyorlar yoksa endişeleniyorlar ve güvenceye mi ihtiyaçları var?
 • Bu arama terimi için en iyi sonuçların açısı nedir?

Bu soruların cevapları, oluşturacağınız içeriğin türünü ve nasıl yazacağınızı belirleyecektir.

Profesyonel İpucu: Kullanıcıların ihtiyaçlarının en iyi arama sonuçları tarafından karşılanmadığı anahtar kelimeleri seçin. Bu durumda, kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayan içerikler oluşturabilir ve kendinizi rekabette öne çıkarabilirsiniz.

6. Adım: İçerik Oluşturun

Bu aşamada, aşağıdaki koşulları karşılayan arama terimleri bulmuş olmalısınız:

 • Etki alanı yetkilinizle topikal olarak alakalıdır
 • Arama amacı ve hacmi için tüm kutuları işaretleyin
 • Yukarıda vurgulanan sorunlardan ve SERP zayıflıklarından bazılarını sergileyin

Ancak, bu anahtar kelimelerde sıralamaya girebilmeniz için, yine de mevcut olandan daha iyi olan yararlı içerik oluşturmanız gerekir.

İçeriğinizi oluştururken, Google’a bu konu hakkında paylaşabileceğiniz pek çok değerli bilgiye sahip olduğunuzu bildiren uzun biçimli gönderilere öncelik vermek istersiniz.

Rakipleriniz de uzun biçimli içerik oluşturuyor, bu nedenle onları yenmenin tek yolu, kullanıcının amacını karşılayan daha yüksek kaliteli uzun biçimli içerik oluşturmaktır.

Gönderilerinizin kelime sayısı 1500-2000 kelimeden az olmamalıdır. Bu kelime sayısı gereksinimini herhangi bir tüy eklemeden yerine getirmek için yeterli içeriğe sahip olduğunuzdan emin olmak için konuyu geniş çapta araştırın.

Uzun biçimli makalenizin okunabilirliğini artırmak için, gönderiyi parçalara ayırmak için alt başlıklar ve madde işaretli listeler kullanın. Uzun metin bölümlerini ayırmak için resimleri ve videoları da kullanabilirsiniz.

Tüm bu önlemler, kullanıcı deneyimini iyileştirecek ve ziyaretçileri web sitenizde daha fazla zaman geçirmeye teşvik edecektir.

SSS

S1. Bir anahtar kelime için sıralama yapmanın en hızlı yolu nedir?

A. Bir anahtar kelimede sıralamaya girmenin en hızlı yolu, arama sonuçlarında belirli zayıflıkları ve sorunları olan, rekabeti düşük anahtar kelimeleri bulmak ve o anahtar kelime için yüksek kaliteli içerik oluşturmaktır.

Sıralaması kolay anahtar kelimeleri keşfetmek için SERP’lerdeki sorunlardan ve zayıflıklardan bazıları şunlardır:

 • Meta başlıklarında anahtar kelimenin bazı kelimeleri eksik
 • En üst sıralarda yer alan gönderiler ince içeriğe sahip
 • En üst sıradaki gönderilerin yüklenmesi daha uzun sürer
 • En üst sıralarda yer alan gönderiler daha yüksek spam puanlarına sahiptir

S2. Anahtar kelimelerimi ilk önce nasıl sıralarım?

A. Anahtar kelimenizi Google’ın arama sonuçlarında ilk sıraya koymak için, anahtar kelime zorluğu düşük (sıralaması kolay anahtar kelimeler) arama terimleri bulun ve kullanıcı amacını karşılayan değerli içerik oluşturun. Bu, sıralamalarınızı hızlı bir şekilde yükseltmenize yardımcı olabilir.

S3. Düşük zorluktaki anahtar kelimeleri nasıl bulurum?

A. Rakip web sitelerinin alan otoritesini ölçmek için Ahrefs ve Moz gibi SEO araçlarını kullanarak anahtar kelime zorluğunu belirleyebilirsiniz.

Üst sıralarda yer alan web sitelerinin etki alanı otoritesi düşükse, istediğiniz arama terimleri için anahtar kelime zorluğu düşüktür ve bunlar için kolayca sıralama yapabilirsiniz.

S4. Sıralanacak yeni anahtar kelimeleri nasıl bulurum?

A. Sıralanması kolay anahtar kelimeler bulmak için işinizle alakalı konuları bularak başlayın. İstediğiniz konularla ilgili arama terimleri için sorunları ve SERP zayıflıklarını arayın.

Ardından, sıralaması kolay aynı anahtar kelimeleri hedefleyen web sitelerinin gücünü ve kalitesini keşfetmek için rekabeti analiz edin.

S5. Anahtar kelime sıralamasını yükseltmenin en iyi yolu nedir?

A. Anahtar kelime sıralamasını yükseltmenin en iyi yolu, kullanıcının amacını karşılayan faydalı içerik oluşturmak ve sıralaması kolay anahtar kelimeleri hedeflemektir.

Sıralaması Kolay Anahtar Kelimeleri Keşfetmeye Hazır mısınız?

Arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak için, rekabeti düşük anahtar kelimeleri hedeflemenin yolu budur.

Sıralaması kolay anahtar kelimelerin nasıl bulunacağına ilişkin bu makaledeki adımları dikkatle izleyerek, size arama sıralamalarını yükseltmek ve iş hedeflerinize ulaşmak için en iyi şansı veren arama terimleri altın madeninizi keşfedeceksiniz.

Süreç zaman alıcı olsa da, hedef kitlenizde yankı uyandıran ve web sitenize organik arama trafiği çeken hedeflenmiş içerik oluşturabileceğiniz için sonuçlar buna değer.

Öyleyse devam edin ve bu stratejileri uygulamaya başlayın.