Sitenizin Performansını İzlemek için En İyi 5 SEO Aracı

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Sitenizin Performansını İzlemek için En İyi 5 SEO Aracı

Arama motoru optimizasyonu (SEO) dünyası, buna alışkın olmayanlar için bunaltıcı olabilir. Google’ın sunduğu araçların, stratejilerin ve değişikliklerin sayısı neredeyse sınırsızdır. SEO konusunda yeniyseniz nereden başlayacaksınız? İşte web sitenizin performansını izlemek ve iyileştirmeler yapmak için en iyiler arasında olduğunu düşündüğümüz beş SEO aracı.

Neden SEO Performansını Ölçmeliyiz?

“Ölçemediğiniz şeyi iyileştiremezsiniz” diyen bir atasözü var. Bu noktada klişe olsa da kulağa doğru geliyor. Eğer web sitenizi bir kıyaslama ya da hedef olmadan sadece geliştiriyorsanız, başarıyı ancak şanslıysanız yaşarsınız. Geri kalan şanssızlarımız için, organik trafik, arama motoru sıralamaları ve dönüşüm oranları gibi belirli ölçümlere dayanarak web sitemizin performansını aktif olarak artırabiliriz.

Potansiyel müşterileriniz ve web sitenizin ziyaretçileri tarafından görülebilenlerin çoğunun içerik olduğunu görüyorsunuz. Ve göre HubSpot’un 2021 için Nihai Pazarlama İstatistikleri Listesi, “Şirketlerin çoğunluğu (%67) içerik başarısını ölçmek için organik trafiği kullanıyor.” Neden? Çünkü organik trafik (ücretli veya doğrudan trafiğin aksine), içeriğinizin potansiyel müşterileriniz için ne kadar değerli olduğunu yansıtır.

Peki değerli içeriğinizi doğru gözlerin önüne nasıl çıkarırsınız? Bu günlerde iyi bir SEO aracı gerçekten bir gerekliliktir. Neyse ki bazı tavsiyelerimiz var.

Performans İzleme için En İyi SEO Araçları

Herhangi bir “en iyi” liste öznel olacaktır, ancak gerçekten en iyi araçlar öneri listelerinde veya makalelerde tekrar tekrar görünecektir. Bununla birlikte, yıllar boyunca web sitelerinin SEO performansını iyileştirmede kanıtlanabilir bir etkiye sahip olduğunu gördüğümüz araçları burada bulabilirsiniz.

1. SEMrush

Piyasada daha iyi, hepsi bir arada pazarlama araçları var mı? Belki. Ancak çok az yazılım alternatifi buna yaklaşıyor SEMrush SEO söz konusu olduğunda. Sonuçta, arama motoru optimizasyonu SEMrush’un ekmeği ve yağıdır. Bu şirketin uzmanlık alanıdır. (Sadece şirket ismine bakın. “SEM”, “arama motoru pazarlamacılığı” anlamına gelir!) Bir SEO aracı deneyecekseniz, SEMrush ile başlamanızı öneririz.

 • Artıları: Sağlam, derin ve özelliklerle dolu. Son derece yardımsever müşteri hizmetleri ekibi.
 • Eksileri: Oldukça pahalı ve kullanımı biraz öğrenme eğrisi.
 • En İyi SEO Özellikleri: Anahtar kelime araştırması, konum takibi, organik araştırma, trafik analitiği, geri bağlantılar, anahtar kelime boşlukları, rakip karşılaştırmaları, sosyal medya yönetimi, içerik pazarlama önerileri, yerel SEO ve çok daha fazlası.
Tavsiye Edilen:  Kaliteyi En Üst Düzeye Çıkarmak için 10 Olağanüstü GPT Tabanlı Yapay Zeka Blog Yazarı

2.Moz

Moz Rand Fishkin şirketten ayrıldığında parlaklığını ve çekiciliğini biraz kaybetti, ancak sağlam bir SEO seçeneği olmaya devam ediyor. Moz’un en iyi yanlarından biri de birçok özelliğin ücretsiz olmasıdır! Yalnızca bir hesaba kaydolmanız gerekir ve gönderebileceğiniz sorguların sınırları vardır. Ancak tek bir işletmeniz varsa veya SEO ölçümlerini çok sık kontrol etmiyorsanız, bu sizin için iyi bir başlangıç ​​aracı olabilir.

 • Artıları: Moz ayrıca backlink verilerinde de başarılıdır ve sektörde standart olan tescilli bir Etki Alanı Otoritesi puanına sahiptir.
 • Eksileri: Tüm özellikleri kullanabilmek için premium/ücretli hesaba yükseltme yapmalısınız.
 • En İyi SEO Özellikleri: Etki alanı analizi, anahtar kelime gezgini, bağlantı gezgini.

3.HubSpot’u

Kuşkusuz ki zaafım var HubSpot’uÇünkü firmadan onlarca sertifika aldım ve onların araçlarını uzun yıllar kullandım. Kullanıcı deneyimi ve müşteri hizmetleri söz konusu olduğunda, HubSpot’u yenilmez. HubSpot’un SEO’ya özel bir araç olmadığı doğru olsa da, web sitenizin performansını artırmanıza yardımcı olacak birçok SEO dostu özelliğe sahiptir. Çok sayıda SEO özelliğine sahip hepsi bir arada bir araç arıyorsanız HubSpot kaçırılmaması gereken bir seçenektir.

 • Artıları: Birinci sınıf UX/UI ile öğrenmesi kolay. Dost canlısı, yardımsever müşteri hizmetleri ekibi.
 • Eksileri: Pahalı (ödediğinizin karşılığını almanıza rağmen). SEO verileri SEMrush veya Google Analytics kadar zengin veya doğru değildir (aracın referans verdiği trafik kaynaklarına dayalıdır), ancak yine de iyileştirme için değerli bilgiler elde edersiniz.
 • En İyi SEO Özellikleri: İçerik optimizasyonu önerileri, konu kümeleme, güçlü raporlama ve blog yazma, açılış sayfaları ve pazarlama otomasyonu gibi SEO ile ilgili değerli araçlar.

4. Çığlık atan Kurbağa

Teknik yeteneğiniz ve biraz SEO deneyiminiz varsa, Çığlık atan kurbağa bu listedeki diğerlerinden daha derine inmenizi sağlayacak bir araçtır. Screaming Frog temel olarak sitenizi arama motoru robotlarına benzer bir şekilde tarar ve uygunsuz etiketler, çok kısa veya uzun meta bilgileri, resimlerdeki eksik alternatif metin ve daha fazlası gibi önemli sorunları belirlemenize yardımcı olur.

 • Artıları: Kolayca dışa aktarılabilen/paylaşılabilen zengin, derin veriler.
 • Eksileri: Ücretsiz planda 500 sayfayla sınırlıdır. Yeni SEO’lar için çok fazla olabilir.
 • En İyi SEO Özellikleri: Site taraması, diğer SEO araçlarıyla entegrasyonlar, gelişmiş ölçümler.
Tavsiye Edilen:  Podcasting ve ses içeriği için yapay zeka tarafından oluşturulmuş içerik

5.Google Analytics

Göz önünde bulundurmanız gereken araçlar listesinin son fakat muhtemelen ilk sırasında Google Analytics. GA’da doğrudan kaynaktan göreceğiniz verilerin yerini alacak hiçbir şey yoktur. Raporları özelleştirmek ve gelişmiş metrikleri derinlemesine incelemek Google Analytics ile mümkündür, ancak ne yaptığınızı kesinlikle bilmeniz gerekir.

 • Artıları: Google’dan gelen organik trafik için en doğru veriler; son derece özelleştirilebilir. Çoğu SEO aracıyla entegre olur.
 • Eksileri: Çok dik bir öğrenme eğrisi; yeni SEO’lar için ideal değil. İzinler/güvenlik can sıkıcı olabilir.
 • En İyi SEO Özellikleri: Ziyaretçi davranışını izleme, en popüler sayfaları/içeriği belirleme, büyük değişiklikler için ek açıklamalar, özelleştirilebilir izleme ve raporlar.

Bonus: LinkWhisper

Özellikle bağlantıları izlemek için ideal olan bu son SEO aracının büyük hayranlarıyız. Kolayca raporlar oluşturabilir, bozuk bağlantıları tanımlayabilir, blog gönderileri için otomatik bağlantı ayarlarını (bunları gönderi başına bir taneyle sınırlandırarak) ve daha fazlasını yapabilirsiniz. SEO’nun iç ve dış bağlantı kısmını otomatikleştirmek istiyorsanız, LinkWhisper göz atmaya değer. (WordPress tarafından barındırılan çoğu web sitesiyle çalışır.)

Bir SEO Ajansıyla Ortak Olmalı mısınız?

Tüm bu harika arama motoru optimizasyon araçları mevcutken, SEO’nuz için neden bir pazarlama ajansıyla ortak çalışmaya ihtiyacınız olsun ki? Yukarıdaki bazı dezavantajlara dikkat ederseniz, birçok araç, onlardan mümkün olan en iyi şekilde yararlanmak için arama motoru optimizasyonu bilgisine ihtiyaç duyar. (Bu nedenle HubSpot ve Google gibi birçok şirket sertifikalar sunmaktadır.)

Ek olarak, daha pahalı araçlardan bazıları şirketiniz ve bütçeniz için erişilemez olabilir. Ancak bir ajans zaten bir ajans planında olabilir ve premium fiyat etiketi olmadan araçların muhteşem avantajlarından yararlanabileceksiniz. Diğer avantajlar arasında kolay entegrasyonlar, daha hassas raporlama ve esneklik yer alır.

Bu araçlar hakkında daha fazla bilgi edinmek veya SEO çalışmalarınıza nasıl yardımcı olabileceğimizi öğrenmek istiyorsanız bugün bizimle iletişime geçin.

Tavsiye Edilen:  Kusursuz Orijinallik için Turnitin AI Tespit Denetleyicisi Nasıl Kullanılır

Etiketler: dijital pazarlama, pazarlama, pazarlama ajansı, saas, arama motoru optimizasyonu, seo, seo araçları, web sitesi performansı