SOC analisti nedir?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:SOC analisti nedir?

Güvenlik Operasyonları Merkezi (SOC), bir kuruluşun güvenlik operasyonlarında hayati bir rol oynar. Siber tehditleri tespit etmek, analiz etmek ve bunlara yanıt vermek için tasarlanmış bir dizi araç ve teknolojiyle donatılmış merkezi bir merkez olarak hizmet vermektedir. SOC, kuruluşun ağını ve sistemlerini sürekli izleyerek, potansiyel tehditlerin derhal tespit edilmesini ve ele alınmasını sağlayarak çok önemli durumsal farkındalık sağlar. Bir tehdit algılandığında, SOC ekibi onun doğasını ve ciddiyetini analiz ederek uygun hareket tarzını belirler. Ek olarak, SOC, tehdidi kuruluş içindeki ilgili paydaşlara iletmekten ve riski etkili bir şekilde azaltmak için gerekli tüm önlemlerin alınmasından sorumludur.

Bu blogda aşağıdaki konulara rastlayacaksınız:

SOC’nin ayrıntılarına girmeden önce, alanla ilgili genel bir bakış için Siber Güvenlik temelleri hakkındaki bu videoyu izleyin:

SOC nedir?

Belirtildiği gibi, SOC, Güvenlik Operasyon Merkezi anlamına gelir. Bu ekibin üyelerinin temel amacı, şirketi her türlü siber saldırıya karşı izlemek, seçmek ve önlemektir. Bir kuruluşun SOC ekibi, önemli ve gizli şirket verilerini, şirketin marka bütünlüğünü ve iş sistemlerini korur. Ekip, kuruluşun tüm Siber Güvenlik stratejisini entegre eder ve uygular ve dijital saldırıları izlemek ve bunlardan kaçınmak için ana irtibat noktasıdır.

Ayrıca, bu kapsamlı Siber Güvenlik Eğitimi!

Şimdi, SOC Analistlerinin kim olduğunu ve bir organizasyonda ne yaptıklarını ayrıntılı olarak okuyalım.

SOC Analisti nedir?

SOC Analistleri, bir kuruluşta siber saldırılara yanıt veren ilk kişiler arasında yer alan Siber Güvenlik Analistleri gibidir. Siber tehditler hakkında bilgi verirler ve organizasyonu kötü amaçlı saldırılardan korumak için iyileştirmeler yaparlar. İşe olay bildirimlerini inceleyerek başlarlar, ardından güvenlik açığı değerlendirmeleri yürütürler ve bulgularını kıdemlilerine bildirirler.

Bir kuruluştaki SOC Analisti iş tanımı ve sorumlulukları aşağıda listelenmiştir:

  • Güvenlik erişimini izleyin ve olası siber saldırıları şirketteki üst düzey bir çalışana bildirin
  • Şirket üzerinde etkisi olabilecek herhangi bir güvenlik açığını bulmak için risk analizi ve güvenlik operasyonları gerçekleştirin
  • Kök nedenleriyle birlikte güvenlik ihlallerini bulun
  • Uzmanların kuruluşun ihtiyaçlarına göre güvenlik politikalarında değişiklik yapmasına olanak sağlayacak raporlar oluşturun
  • Daha iyi şirket güvenliği için iyileştirme stratejileri geliştirin
  • Herhangi bir siber saldırıdan kaçınmak için şirketin güvenlik sistemlerini düzenli olarak güncelleyin
  • Güvenlik denetimleri gerçekleştirin

Artık SOC’nin ne olduğunu, SOC profesyonellerinin kim olduğunu ve ne yaptıklarını kısaca öğrendiğinize göre, bu alanda profesyonel olmak için sahip olmanız gereken nitelikler ve deneyim hakkında okuma zamanı.

En iyi çevrimiçi kayıtlardan birine kaydolun Siber Güvenlik Eğitimi bugün kurslar!

Tavsiye Edilen:  SEO'da Topikal Otorite Nedir ve Bunu Nasıl Elde Edebilirsiniz?

SOC Analisti Gereksinimleri

Başarılı bir SOC Analisti olmak için, dünya çapında çoğu kuruluş tarafından genel olarak talep edilen gerekli kriterleri karşılamanız önemlidir. Burada, bu iş profiline girebilmek için ihtiyacınız olan eğitim yeterliliği ve ustalaşmanız gereken beceriler hakkında bilgi edineceksiniz.

SOC Analisti Olmak İçin Eğitim Yeterliliği

Kariyerinize bu alanda başlamak için bilgisayar bilimi veya benzeri sektörlerde lisans derecesine sahip olmanız gerekir. Ayrıca, tanınmış bir enstitüden uygun bir eğitim almalı, sertifika almalı ve Sertifikalı SOC Analisti (CSA) olmalısınız. Herhangi bir şirkette SOC ekibinin bir üyesi olmak için atmanız gereken ilk adım budur.

SOC Analisti Olma Becerileri

İşinizi bu alana yerleştirmek ve kariyerinizde ilerlemek için bazı özel becerilere sahip olmanız gerekir. Bir CSA olmak için edinmeniz gereken beceriler şunlardır:

Ağ savunucuları

Herhangi bir şirkette CSA’nın birincil sorumluluklarından biri olduğu için ağı savunabilmeniz gerekir. İnternet üzerinden ağı bozabilecek olası tehditleri izlemenize, keşfetmenize ve analiz etmenize olanak tanır. Bilgisayar korsanlarının internete aktif olarak bağlı oldukları ve güvenlik açıklarını kolayca keşfedebildikleri için ağa saldırmaları kolaydır. Ağ trafiğini kontrol altında tutma ve şüpheli faaliyetlere yanıt verme becerilerine sahip olmalısınız.

Ethical Hacking konusunda derinlemesine bilgi ve uygulamalı deneyim kazanmak ister misiniz? Etik Bilgisayar Korsanlığı Eğitimimize ve Sertifikasyonumuza bugün kaydolun!

Etik hackleme

Uzmanlık becerilerine sahip SOC profesyonelleri Etik hackleme şirketin saldırılara karşı korunmasını sağlamak için potansiyel tehditleri belirlemek ve güvenlik açıklarını raporlamak için gereken bilgiye sahip olun. Ayrıca, güvenlik açıklarını keşfetmek için sistemleri, ağları, web uygulamalarını ve daha fazlasını değerlendirmelerine olanak tanıyan bir sızma testi anlayışına sahiptirler.

olaylara tepki

Etkilerini azaltmak için ihlallerin çeşitli etkilerini yönetme becerisine sahip olmanız ve şirketi gelecekteki güvenlik ihlallerinden korumak için güvenlik kontrollerinde değişiklikler önermeniz gerekir.

adli bilişim

Bir SOC uzmanı olarak, kuruluşunuzda her türlü siber suçu başarıyla önlemek için adli bilişime aşina olmalısınız. Bu modülü anladığınızda, güvenlik verilerini toplayacak, analiz edecek ve raporlayacak kadar yetenekli olacaksınız. Ayrıca, gelecekteki olası güvenlik ihlallerini önlemek için kanıtları da bulmalı ve analiz etmelisiniz.

Tersine mühendislik

Tersine mühendislik becerileri ile, belirli bir yazılım programının performansını anlayabilecek ve okuyabilecek, böylece bir hatayı düzeltebileceksiniz.

Belirtildiği gibi, bu uzmanlar genellikle herhangi bir güvenlik sorununa ilk yanıt veren ve siber saldırıları analiz eden kişilerdir, bu nedenle Kademe 1 profesyonelleri olarak kabul edilirler. İşe olay uyarılarını gözden geçirerek, güvenlik açığı testleri yürüterek ve bunları kıdemlileri olan Tier 2 uzmanlarına bildirerek başlarlar. Tier 1 uzmanları, ekibin gerekli tüm güvenlik izleme araçlarını işlevsel bir şekilde almasını sağlamaktan sorumludur.

Tavsiye Edilen:  Uygulamanızı Geliştirmenize Yardımcı Olmanın 3 Yolu

Ayrıca, sırasıyla Kademe 1 ve Kademe 2 Analistlerin beceri ve sorumluluklarını tartışalım:

  • Kademe 1 SOC Analistleri: 1. Kademe Analistler, Windows, Linux ve macOS dahil olmak üzere çeşitli işletim sistemlerinde yönetim becerilerine sahip olmalıdır. Ayrıca, C, C#, Python, Perl, Java, PHP ve Ruby on Rails gibi programlama dillerinde yetkin olmalıdırlar. Bir güvenlik olayının aciliyetini üstlenmeleri ve öncelikli endişeleri 2. Kademe Analistlere iletmeleri gerekir.
  • Kademe 2 SOC Analistleri: Bunlara ‘olay müdahale ekipleri’ de denir. Tier 1 profesyonellerinden alınan biletleri inceler ve söz konusu siber saldırının kapsamını anlamak için tüm ayrıntıları toplarlar.

SOC’de sertifikalı bir uzman olmak için gereken çeşitli beceriler hakkında ayrıntılı olarak okuduğunuza göre, şimdi bu profesyoneller tarafından kullanılan çeşitli araçları inceleyelim ve öğrenelim.

Bu becerileri edinin ve programımıza kaydolarak Siber Güvenlik alanında sertifikalı bir profesyonel olun. Bangalore’de Siber Güvenlik Kursu.

En İyi SOC Analist Araçları

CSA’nın bir kuruluşta güçlü bir güvenlik protokolü seti oluşturmak için kullanabileceği çok sayıda araç ve teknoloji vardır. Ayrıca, en popüler ve yaygın olarak kullanılan açık kaynaklı SOC araçlarından bazıları listelenmiştir.

1. Delta

Delta, Open Networking Foundation tarafından SOC uzmanlarının yazılım tanımlı bir ağdaki (SDN) olası sorunları tespit etmesine ve bilgisayar korsanlarının bunları istismar etmesini engellemesine olanak tanıyan bir projedir. Delta, hem bilinen hem de bilinmeyen ağ sorunlarını inceleyebilir.

2. Bal Ağı

HoneyNet, uzmanların bazı yaygın saldırı kalıplarını anlamasına ve failleri kandırmak için buna göre stratejiler tasarlamasına olanak tanıyan bir SOC aracıdır, böylece ağa bağlı varlıklar korunabilir.

3. Lynis

Lynis, UNIX sistemleri için popüler bir araçtır. Bu araç, profesyonellerin UNIX platformunu kullanan sistemlerdeki tüm uygulamaları ve yardımcı programları izlemelerine ve güvenlik açıklarını ve yapılandırmalarını belirlemelerine yardımcı olur.

4. Kapak

Ettercap, ortadaki adam (MitM) saldırılarını test etmek için en iyi araçtır. Genellikle bir ortamın bu siber saldırılara verdiği tepkiyi anlamak için kullanılır.

5. Maltego

Analistlerin olası güvenlik tehditlerini araştırmasına ve bunlarla başa çıkmasına olanak tanıyan dönüşümlerle dolu geniş bir kitaplık sunar. Bu araç genellikle bağlantı analizleri ve veri madenciliği için kullanılır.

6. Enfeksiyonlu Maymun

Bu araç, herhangi bir bilgisayar korsanının ağa giriş yapması ve ağın kontrolünü ele geçirmesi durumunda meydana gelebilecek olayları algılar.

7. Burundan çekme

Bu araç, hem izinsiz giriş tespit sistemi (IDS/IPS) hem de izinsiz giriş önleme sistemi (IPS/IDS) olarak hizmet eder. SOC profesyonellerine, güvenlik açıklarını veya siber saldırıları hızlı bir şekilde tespit etmelerini sağlayan gerçek zamanlı analiz yetenekleri sağlar. Aracın ikili işlevselliği, kuruluşun sistemlerinin ve ağlarının güvenliğini sağlayarak proaktif izleme ve anında müdahaleye olanak tanır.

Tavsiye Edilen:  Kayıptan Başarıya Potansiyel Müşteri Yönetiminin Gücü

8. Nagios

Nagios, analistlerin trafik, altyapı ve bağlı sunuculardan oluşan tüm ağı izlemesine olanak tanır.

9. Vega

Vega, profesyonellerin web uygulamalarını test etmelerini ve SQL enjeksiyonunu (SQLi), XSS’yi ve komut dizisindeki diğer benzer sorunları kasıtlı olarak test etmelerini sağlayan bir test platformu ve bir web güvenlik tarayıcısıdır.

10. AçıkVAS

OpenVAS, ağı çeşitli güvenlik ihlallerine maruz bırakabilecek anomalilere sahip şirket varlıklarını bulmayı ve değerlendirmeyi amaçlayan bir tarayıcıdır.

Bu blogda ayrıca, SOC’deki profesyonellerin kazandığı maaş aralıklarını okuyacaksınız.

Sınırlı Koltuklar Mevcut! Yerleştirme Yardımı ile Pune’daki Siber Güvenlik Kursumuzdaki Yerinizi Koruyun!

SOC Analisti Maaşı

SOC Analistleri, dünyadaki en yüksek maaşlı Siber Güvenlik uzmanları arasındadır.

Glassdoor’a göre, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bir CSA’nın ortalama maaşı yıllık 62.060 ABD Dolarıdır ve deneyim ve becerilerine bağlı olarak bu maaş 100.000 ABD Dolarına yükselebilir.

Hindistan’da bu Analistler yılda ortalama 479.000 ₹ gelir elde ediyor ve coğrafi konum, iş pozisyonu, şirket, beceriler, deneyim vb. gibi çok sayıda faktöre bağlı olarak yılda ₹ 1.036.000’e kadar kazanabiliyorlar.

SOC Analisti Olun

Bu blog size SOC’nin ne olduğu ve SOC Analistlerinin kim olduğu hakkında bir fikir verdi. Ayrıca, bir organizasyondaki çeşitli sorumluluklarını da tartıştı. Bir CSA olarak başlamak ve ardından kariyerinizde bu alanda ilerlemek için uzmanlaşmanız gereken çok sayıda beceri hakkında ayrıntılı olarak okudunuz.

Tüm becerilere sahip olmak ve CSA olma yolunda ilk adımı atmak için, tanınmış bir enstitünün en iyi eğitim programlarından birine kayıt olmalısınız. Ayrıca, öğrenmenizi geliştirecek ve hayalinizdeki işe girme şansınızı artıracak endüstri düzeyinde projeler aracılığıyla pratik deneyim kazanmalısınız. Bu gün başlayacağım!

Tüm sorularınızı bizim sayfamızda yayınlayın Siber Güvenlik Topluluğuve uzman ekibimiz size bu konuda yardımcı olacaktır!