Soğuk Arama İstatistikleri – Vana ve Sayaç

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Soğuk Arama İstatistikleri – Vana ve Sayaç

Soğuk arama, bir yüzyılı aşkın süredir potansiyel müşterilere ulaşmış ve ilişkiler kurmuş, denenmiş ve gerçek bir satış stratejisidir. Belgelenen ilk soğuk arama stratejisi 1873’te John Patterson ve NCR Corporation ile gerçekleşti. Soğuk arama, e-posta pazarlaması, içerik pazarlaması ve sosyal medya desteği yoluyla potansiyel müşterilere ulaşmak için gelişti ve uyarlandı. Soğuk arama ölü olmaktan çok uzaktır ve doğru şekilde uygulandığında hala etkili bir satış aracıdır ve satış ekibinizin odaklanmasını hak eder.

Dijital gelen pazarlamanın yükselişine rağmen, PPC ve arama görünürlüğüne, giden pazarlamaya ve özellikle soğuk aramaya odaklanan diğer modern pazarlama, birçok işletme için hala önemli bir satış stratejisidir. Gerçek şu ki, çözümünüz yalnızca sorunu tedavi ettiğinizde etkili olur. Potansiyel müşteriler markanızla etkileşime girmezse, en iyi ürün ve en yetenekli satış ekibi her zaman başarısız olacaktır. Pazarlama potansiyel müşterileri çeker ve giden pazarlama, sorunlarına çözümünüzü sunarak potansiyel müşterileri çeker.

Valve+Meter Performans Pazarlama, araştırma, planlama ve sonuçlarla ölçülen soğuk arama kampanyalarının gücüne inanır. Şirketlerin soğuk aramanın, satış elemanlarının ölçeklenebilir ve tekrarlanabilir büyüme elde etmek için kullanabileceği etkili bir araç olup olmadığını belirlemelerine yardımcı olmak için bazı istatistikler topladık.

Genel Soğuk Arama İstatistikleri

Soğuk arama eski moda görünebilir çünkü bu terim çağrı merkezlerini ve spam e-postaları çağrıştırır. Bu giden potansiyel müşteri yaratma stratejisinin en kötü örnekleri, büyük iş geliştirme temsilcilerinin kullandığı üst düzey beceri setini ve yoğun eğitimi bozuyor. İstatistikler, özellikle soğuk çağrı olarak giden pazarlamanın, potansiyel müşterileri bulma ve onlara ulaşma konusunda etkili yöntemler olduğunu göstermektedir.

Soğuk aramanın ne olduğuna ve bu kadar çok sayıda soğuk yardım sürecinin neden başarısız olduğuna dair bir fikir edinmek için bu son istatistikleri göz önünde bulundurun:

 1. Genel olarak satış temsilcileri günde yaklaşık 33 arama yapar (Zippia)
 2. Alıcıların %49’u başlangıçta soğuk arama yoluyla iletişime geçmeyi tercih ediyor (HubSpot’u)
 3. Alıcıların %82’si soğuk aramalar yoluyla ulaşan satış görevlileriyle toplantıları kabul ediyor (HubSpot)
 4. Tüketicilerin %94’ü tanımlanamayan aramaların dolandırıcılık amaçlı olduğuna inanıyor (Merhaba)
 5. Soğuk aramaların yaklaşık %80’i sesli mesaja gidiyor (Servis zili)
 6. En iyi satış elemanları potansiyel müşterilerini araştırmaya haftada yaklaşık 6 saat harcıyorlar (Crunchbase)
 7. Potansiyel müşterilerin %30’u, ilk temas kurulduktan sonra takip çağrısı almıyor (Hippo’yu ara)
 8. Soğuk aramanın hâlâ etkili olduğuna inanmayan şirketler, soğuk aramaya inanan şirketlere kıyasla %42 daha az büyüme yaşıyor (Zippia)
 9. Tamamlanan soğuk aramaların %28’inin verimli olduğu değerlendiriliyor (Forbes)

Soğuk Aramayı Yeniden Tasarlamak

Soğuk çağrı araştırma, planlama, strateji oluşturma ve ardından uygulamadır. Açıkça görülüyor ki, yukarıdaki istatistikler yoğun telefon görüşmelerinin ve araştırma eksikliğinin etkili olmadığını gösteriyor. Ancak yine de şirketler soğuk arama yapmayı bırakıp outbound pazarlamayı bıraktıklarında %42 daha az büyüme yaşıyorlar.

Valve+Meter’da soğuk aramanın ne olduğunu yeniden tasarlıyoruz. İş geliştirme temsilcileri verileri takip ettiğinde soğuk arama kampanyaları en etkili yöntemdir. Bu, ideal hedeflerin belirlenmesini, kilit karar vericilere ulaşmak için stratejiler oluşturulmasını ve bu karar vericilere kişiselleştirilmiş pazarlama mesajlarının nasıl iletileceğinin planlanmasını gerektirir. Etkili soğuk arama, e-posta erişiminden telefon çağrılarına kadar dalgalar ve ortamlarda hareket eder. İletişim ve uyum sağlandıktan sonra sosyal medya ve video konferans satış randevularından faydalanılır. Kısacası soğuk arama, özellikle B2B soğuk aramada telefon aramalarının çok ötesine geçti.

B2B Soğuk Arama İstatistikleri

İşletmeler, en son B2B soğuk arama istatistiklerinden bazılarını analiz ederek bu satış stratejisinin etkinliğine ilişkin değerli bilgiler edinebilir ve yaklaşımlarını nasıl optimize edecekleri konusunda bilinçli kararlar alabilirler.

 1. Soğuk arama, B2B pazarlamacılarının %17’si tarafından kullanılan ana yeni müşteri edinme kanalıdır (Bilişsellik)
 2. B2B satış temsilcileri potansiyel müşterilerle bağlantı kurmak için günde yaklaşık 55 dakika harcıyor (halkaDNA)
 3. C seviyesi ve VIP alıcıların %57’si telefonla ulaşılmayı tercih ediyor (RAIN Grubu)
 4. B2B alıcılarının %82’si, kendilerine soğuk aramalar yoluyla ulaşan satıcılarla görüşmeyi kabul ediyor (RAIN Group)
 5. B2B satış temsilcileri günde yaklaşık 45 arama yapıyor (SmallBizGenius)
 6. B2B alıcılarının %72’si satış sürecinin başlarında doğrudan satıcılardan bilgi almak istiyor (RAIN Grubu)
 7. CEO’ların %75’i bir toplantı planlayacak veya soğuk çağrıya göre başka şekilde harekete geçecektir (Smith.ai)
 8. B2B karar vericilerin %82’si çoğu satış temsilcisinin temsil ettikleri işletmenin ürün veya hizmetlerini tartışmaya hazırlıksız olduğuna inanıyor (PazarlamaProfları)
Tavsiye Edilen:  Yapay zeka destekli arama ile içerik keşfinin geleceği

Bu listedeki her istatistik, soğuk arama sürecinde yenilik yapmanın işletmenizi pazarlamak için neden hayati önem taşıdığını doğruluyor. Yetenekli ve bilgili iş geliştirme temsilcileri (BDR’ler), hedef kitleye yönelik kişiselleştirilmiş bir kampanya hazırlamaya odaklandığında iş liderleri buna yanıt verir. Konu satırlarınız ve kısa mesajınız bir şirketin sıkıntılı noktasını çözdüğünde liderler dinler. Doğru şekilde yazılmış bir telefon görüşmesi, genelleştirilmiş çabalardan çok daha etkilidir.

Soğuk Arama Etkinliği İstatistikleri

Mevcut satış ekibiniz ister deneyimli satış profesyonelleriyle övünsün ister yeni başlayanlardan olsun, soğuk aramanın etkinliğini anlamak, sonuçları artırmak ve satış çabalarınızda başarıya ulaşmak için çok önemlidir. Tüm giden olası satış yaratma gibi soğuk aramanın gerçeği de başarısızlıktır, başarıdan çok daha olasıdır. Profesyonel BDR’lerin reddedilme ve itirazlara karşı temelde farklı bir yaklaşımla eğitilip aşılanmalarının nedeni budur.

 1. Soğuk aramanın kabaca %2’lik bir dönüşüm oranı vardır (Başarı için Pazarlama)
 2. Satış profesyonelleri bir randevu veya toplantı planlamak için yaklaşık 7,5 saat soğuk arama harcıyor (Geniş Ölçekte Potansiyel Müşteriler)
 3. Ancak kaliteli bir potansiyel müşteriye soğuk çağrının dönüşüm oranı %20’dir (Dooly)
 4. Soğuk çağrıların yaklaşık %28’i yanıtlanıyor (Satış Sinyalleri)
 5. Müşteriye “Nasılsın?” diye sormak %1,5’lik temel başarı oranına kıyasla başarı oranını %10,01’e çıkarır (Gong.io)
 6. Başarılı satış görüşmeleri genellikle yaklaşık 7,50 dakika sürer (Koro)
 7. Soğuk aramanın başarısının %93’ü satıcının ses tonuna bağlıdır (FinansÇevrimiçi)
 8. 16.00-17.00 saatleri arasında yapılan soğuk aramalar, 11.00-öğlen arasında yapılan aramalara göre %71 daha başarılıdır. (Klenty)
 9. Çarşamba, soğuk arama için en etkili gündür. Çarşamba günleri Pazartesi günlerine göre %46 daha fazla dönüşüm sağlıyor. (Becerikli Satış)
 10. Başarılı soğuk aramalar genellikle potansiyel müşteriyle 55:45 konuşma-dinleme oranına sahiptir (Crunchbase)
 11. Soğuk çağrı sırasında yönlendirmenin veya paylaşılan bağlantının adının belirtilmesi, etkinliğini %70 oranında artırabilir (LinkedIn)
 12. Arama nedeninizi hemen belirtmeniz başarı oranınızı %2,1 artırabilir (Bilişsellik)

Soğuk Arama Hala Etkili mi?

Basitçe söylemek gerekirse, soğuk arama birçok işletme için hala etkili bir satış stratejisidir. Soğuk aramanın en önemli avantajlarından biri kişisel dokunuşudur. Diğer birçok pazarlama taktiğinin aksine, soğuk arama, satış temsilcilerinin potansiyel müşterilerle bire bir bağlantı kurmasına, ilişkiler geliştirmesine ve müşterinin özel ihtiyaçlarını ve zorluklarını daha iyi anlamasına olanak tanır. Bu, diğer pazarlama taktiklerinin sağlayabileceğinden daha yüksek dönüşüm oranlarına ve daha anlamlı iş ortaklıklarına yol açabilir.

Ek olarak, soğuk arama genellikle diğer satış stratejilerinden daha uygun maliyetli bir yaklaşımdır. Önemli bir teknoloji, yazılım ya da dijital altyapı yatırımı gerektirmez. Bir işletmenin ihtiyacı olan tek şey bir destek listesi, bir telefon ve iyi eğitimli bir satış ekibi ekibidir. Bu, soğuk aramayı, henüz daha karmaşık satış stratejilerine yatırım yapacak kaynaklara sahip olmayan küçük ve orta ölçekli şirketler de dahil olmak üzere her büyüklükteki işletme için erişilebilir hale getirir. Ek olarak, soğuk arama, satış ekiplerinin hızlı ve verimli bir şekilde müşteri adayları oluşturmasına olanak tanır ve bu da onu kısa vadeli sonuçlar elde etmek isteyen işletmeler için değerli bir araç haline getirir.

Soğuk Aramanın Zorlukları

Satış görevlilerinin çok iyi bildiği gibi, soğuk aramanın da kendine has zorlukları vardır. Soğuk aramanın en büyük engellerinden biri düşük dönüşüm oranlarıdır. Bu yönteme güvenen pek çok işletme olduğundan, potansiyel müşteriler sıklıkla çağrı bombardımanına maruz kalıyor, bu da öne çıkmayı ve dikkatlerini çekmeyi zorlaştırıyor. Ek olarak, birçok kişi soğuk aramayı olumsuz algılıyor ve bunu müdahaleci ve sinir bozucu bir deneyim olarak görüyor. Bu, potansiyel müşterilerle etkileşime geçmeyi ve onlarla anlamlı ilişkiler kurmayı zorlaştırabilir.

Tavsiye Edilen:  Cramly AI Güvenli mi?

Soğuk aramanın bir diğer büyük zorluğu da sonuç üretme zamanıdır. Soğuk arama, önemli miktarda zaman ve çaba gerektirir; satış temsilcilerinin, ilgilenen potansiyel müşterilere ulaşmak için sayısız arama yapması ve sayısız reddedilmeyle başa çıkması gerekir.

Dahası, süreç tekrarlayan ve monoton olabilir, bu da satış temsilcilerinin motivasyonunu düşüren bir deneyim haline gelebilir. Bu, yüksek ciro oranlarına yol açabilir ve işletmelerin tutarlı ve etkili bir satış ekibini sürdürmesini zorlaştırabilir. Zamanın hayati önem taşıdığı günümüzün hızlı iş ortamında bu zorluklar, soğuk aramayı birçok işletme için daha az çekici bir seçenek haline getirebilir.

Daha Büyük Başarı İçin Soğuk Arama İpuçları

Basitçe söylemek gerekirse, soğuk arama zor bir süreçtir ancak Valve+Meter’in performans pazarlama konseptleri ile yeniden çerçevelendiğinde geliştirilebilir. Soğuk arama kampanyası genellikle daha pahalı sosyal yardımlardan önceki ilk adımdır. Sonunda başarıya ulaşıp başarıya ulaşmadan önce yüzlerce arama yapıyor ve düzinelerce e-posta hazırlıyormuşsunuz gibi görünebilir. Bu adımlar, yanlış potansiyel müşterileri etkili ve uygun maliyetli bir şekilde eleyebilir ve nitelikli potansiyel müşterilerin dikkatini çekebilir.

Hedefin her potansiyel müşteriyi dönüştürmek değil, markanızı potansiyel müşterilere tanıtmak olduğunu düşündüğünüzde her çabaya değer. Satış görevlilerinin soğuk arama çabalarından daha iyi sonuçlar görmelerine yardımcı olacak bazı ipuçları şunlardır:

 • Şirketi ve hedef kitleyi araştırın: Arama yapmadan önce şirketi ve iletişime geçtiğiniz kişiyi araştırmaya biraz zaman ayırdığınızdan emin olun. Bu, satış konuşmanızı kişiselleştirmenize ve onların özel ihtiyaçlarını ve sıkıntılı noktalarını gidermenize yardımcı olacaktır.
 • Bir senaryo hazırlayın ve takip edin: Takip edilecek bir senaryoya sahip olmak, görüşmeniz sırasında doğru yolda kalmanıza ve tüm önemli noktaları ele almanıza yardımcı olabilir. Ancak okurken çok yazılı veya robotik görünmemeye dikkat edin.

E-postalar son derece kişiselleştirilmiş olmalı ve potansiyel müşterinin ihtiyaçlarına dikkatle odaklanmalıdır. Sorunlu noktaya dikkat çeken, çözümünüzü gösteren ve takip sözü veren kısa mesajlar en etkili olanlardır.

 • Güçlü bir açılışla başlayın: Açılış konuşmanız, aradığınız kişinin dikkatini hemen çekmeniz açısından kritik öneme sahiptir. Kısa tutun, kendinize güvenin ve konuya sadık kalın.
 • Potansiyel müşteriyle yakınlık kurun: Soğuk arama korkutucu olabilir, bu nedenle konuştuğunuz kişiyle yakınlık kurmanız önemlidir. Açık uçlu sorular sorun, aktif olarak dinleyin ve bağlantı kurmaya çalışın.

E-posta konuları kısa ve öz olmalı ve sürekli olarak test edilmelidir. Veriler, ekibinize her kampanya için en etkili konu satırlarını anlama konusunda rehberlik edecektir.

 • Değer teklifini açıkça vurgulayın: Ürününüzün veya hizmetinizin müşteriye getirebileceği değeri açıkça ifade ettiğinizden emin olun. Kimse senin hakkında bir şeyler bilmek istemiyor. Herkes sorunlarına çözüm istiyor. Bu yüzden soruna öncülük edin ve hızlı bir şekilde bir çözümle takip edin. Ardından markanızın sorunlarını çözmeye ve işlerini geliştirmeye nasıl yardımcı olabileceğini tartışın.
 • Israrcı ama saygılı olun: Soğuk arama bir sayı oyunu olabilir, bu nedenle ısrarcı olmak ve aynı zamanda konuştuğunuz kişiye saygı duymak da önemlidir. İlgilenmiyorlarsa zaman ayırdıkları için teşekkür edin ve bir sonraki görüşmeye geçin.

Çoğu strateji, ilk çağrıda potansiyel müşteriden bir eylem çağrısı olmadığında en başarılıdır. Çözümünüzün basit bir gösterimi ve takip sözü, markanızı tanıtır ve potansiyel müşterilerin çözümünüzü düşünmesine olanak tanır. Yeniden devreye girdiğinizde, karar vericiler satış konuşmanızı dinlemek için zaman ayırmaya daha açık olurlar.

 • Takip: Bir aramadan sonra, zamanında takip ettiğinizden emin olun. Bu, ek soruları olup olmadığını veya satış sürecinde ilerlemeye hazır olup olmadıklarını görmek için hızlı bir e-posta veya hatta başka bir arama şeklinde olabilir.
 • Plana sadık kalın: Potansiyel müşterinin zamanını asla boşa harcamayın. Mümkün olduğunca az yabancı bilgi içeren açık ve kısa mesajlar verin. Takip edeceğinize söz verdiğinizde, kendinizi kesin bir programa bağlı tutun. Soğuk potansiyel müşteriler, ilk temastan itibaren verimli ve hassas olmadığınızda sizi hızla reddedecektir.
Tavsiye Edilen:  İçerik Pazarlama için Google Arama Trendleri Nasıl Kullanılır?

Ne Tür İşletmeler Soğuk Aramadan Yararlanabilir?

Soğuk arama, büyüklüğü veya sektörü ne olursa olsun çeşitli işletmeler için değerli bir pazarlama stratejisi olabilir. Küçük ve orta ölçekli şirketler, soğuk aramayı potansiyel müşterilere ulaşmak ve aksi takdirde elde edilmesi zor olacak olası satışlar oluşturmak için kullanarak soğuk aramadan yararlanabilir. Soğuk arama, bu işletmeler için satış ihtiyaçlarınıza uygun maliyetli ve ölçeklenebilir bir çözüm sağlayarak, teknoloji veya altyapıya minimum yatırımla müşteri tabanlarını büyütmenize ve genişletmenize olanak tanır.

Emlak, sigorta ve finans gibi sektörlerdeki işletmeler de soğuk aramadan yararlanabilir. Bu endüstriler genellikle etkili bir şekilde satılabilmesi için kişisel dokunuş gerektiren yüksek değerli ürün veya hizmetleri içerir. Soğuk arama, satış temsilcilerine potansiyel müşterilerle bağlantı kurma ve satışların artmasına ve uzun vadeli ortaklıklara yol açabilecek anlamlı ilişkiler kurma fırsatı sağlar. Ayrıca soğuk arama, niş pazarlara ulaşmanın ve diğer satış stratejileriyle ulaşılamayan müşteri tabanının belirli bölümlerini hedeflemenin etkili bir yolu olabilir.

Genel olarak soğuk arama, her büyüklükteki ve çok çeşitli sektörlerdeki işletmeler için değerli bir satış stratejisi olabilir. Soğuk arama, kendine has zorlukları da beraberinde getirse de, işletmelere satış ihtiyaçlarınız için uygun maliyetli ve verimli bir çözüm sunarak yeni müşterilere ulaşmanıza ve kişiselleştirilmiş ve anlamlı bir şekilde potansiyel müşteriler oluşturmanıza olanak tanır.

Soğuk Arama Çabalarınızı Dışarıdan mı Almalısınız?

Soğuk aramanın dış kaynak kullanımı işletmelere birçok fayda sağlayabilir. Birincisi, dış kaynak kullanımı, işletmenize potansiyel müşteri oluşturma ve soğuk arama yoluyla satışları kapatma konusunda kanıtlanmış bir başarı geçmişine sahip, deneyimli ve yetenekli satış temsilcilerinden oluşan bir havuz sağlar. Bu, işletmelerin daha iyi sonuçları daha hızlı ve daha az çabayla elde etmesine yardımcı olabilir. Dış kaynak kullanımı aynı zamanda işletmelerin bir satış ekibini eğitmek ve yönetmek için zaman ve kaynak yatırımı yapma ihtiyacını da ortadan kaldırabilir ve işin diğer yönlerine odaklanmak için değerli zaman ve kaynakları serbest bırakabilir.

Ayrıca, soğuk arama çabalarınızı dış kaynaklardan sağlamak, işletmelere daha fazla esneklik ve ölçeklenebilirlik de sağlayabilir. Satış profesyonellerinden oluşan bir ekip, işletmenin değişen ihtiyaçlarını karşılamak için soğuk çağrı hacimlerini hızlı bir şekilde artırabilir veya azaltabilir; bu da işletmelerin pazardaki değişikliklere ve talepteki dalgalanmalara hızlı bir şekilde yanıt vermesine olanak tanır.

Soğuk arayanlardan oluşan bir ekip aynı zamanda tahmine dayalı çeviriciler, CRM sistemleri ve çağrı izleme gibi satış sürecini kolaylaştırmaya ve verimliliği artırmaya yardımcı olabilecek en son teknoloji ve araçlara da genellikle erişebilecektir. Bu, satış sürecini uzmanlara bırakırken işletmenizin en iyi yaptığınız işe odaklanmasını sağlar. Soğuk aramanın dış kaynak kullanımı, işletmelere satış ihtiyaçlarına uygun maliyetli ve verimli bir çözüm sağlayabilir.

Olası Satış Üretimi Hizmetleri için Kontak Vanası+Ölçüm Cihazı

Valve+Meter Performans Pazarlama olarak, soğuk aramanın gününüzün çoğunu alabileceğini ve diğer görevleri tamamlamanıza engel olabileceğini biliyoruz. Sürekli olarak nitelikli potansiyel müşteriler sağlamak için sizin adınıza potansiyel müşterilere ulaşabilecek deneyimli soğuk arayanlardan oluşan bir ekip kullanıyoruz. Soğuk arama ve giden potansiyel müşteri oluşturma hizmetlerimizin şirketinizin tekrarlanabilir ve ölçeklenebilir bir büyüme elde etmesine nasıl yardımcı olabileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için bugün ekibimizle iletişime geçin.