Soğuk Arama Ne Kadar Etkilidir?

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Soğuk Arama Ne Kadar Etkilidir?

Soğuk Aramanın Faydaları

Neden diğer stratejiler yerine soğuk arama stratejisini seçmelisiniz? Doğru tekniklerle, ilk telefon görüşmesinden veya e-postayla pazarlama çabasından itibaren bir ilişki yaratabilirsiniz. Spesifik olarak, geleneksel pazarlama ağla balık tutmaktır, oysa doğrudan sosyal yardım mızrakla balık tutmaktır. Soğuk çağrı kampanyaları, karar vericilerin tercih ettiği, ince ayarlanmış bir dille zengin bir şekilde araştırılmaktadır.

Bazı satış ekipleri kampanyalar yürütmeye çalışacak ve anında geri bildirim alarak hangi satış taktiklerinin işe yaradığını test edebilecektir. Ancak satış araştırması uzmanları, her anlaşmada yer alan iki satışa yoğun bir şekilde odaklanmıştır. Soğuk satışları huninin dibine doğru ikna etmeye odaklanan bir satış sunumu muhtemelen başarısız olacaktır. İdeal satış tekniği öncelikle bir iş sorununu açıkça çözen bilgilendirici bir mesaj sağlar. İlk satış, karar vericilerin bir takip görüşmesi üzerinde anlaşmaya vardığı veya bir satış randevusu belirlediği zamandır.

Soğuk arama çok işe yarıyor çünkü profesyonel potansiyel müşteri yaratma ve satış araştırma profesyonelleri, süreci kişiselleştirme ve ilk temastan itibaren ilişki kurma konusunda yeteneklidir. Müşteriler gerçek bir kişiyle konuşmaktan hoşlanır, böylece ürün ve hizmetleri hakkında soru sorabilir ve daha fazla bilgi edinebilirler. Kişisel bir diyalogla BDR’nin potansiyel müşterinin ilgisini ölçme, itirazların üstesinden gelme olasılığı daha yüksektir ve belirli hizmetlerinizin işin sorunlu noktalarını nasıl ele aldığı konusunda uzman görüşü sunabilir. Kişisel ilişki ve hızlı takip yeteneği nedeniyle, müşterinin harcadığı tutarın yanı sıra dönüşüm oranları da genellikle çok yüksektir.

Bir müşteri yatırım yapmak istediğinden emin değilse BDR’ler aramaları, e-postaları ve diğer etkileşimleri takip edebilir. Bu takip çağrılarını ve e-postaları araştırmayı, verileri ve teknolojiyi kullanarak yapmak daha da etkilidir. Kesin mesajların, haftanın günlerinin, günün saatinin ve hatta mesajların nasıl sunulduğunun yinelenmesinin tam olarak belirlenmesi BDR’lerin bir başka benzersiz avantajıdır.

Tavsiye Edilen:  Yapay Zeka Destekli Bir Arama ve Filtre İşlevselliğine İhtiyaç Duymanız İçin 10 Neden

Soğuk arama istatistikleri, soğuk arama potansiyel müşterilerinin işletmede daha fazla harcama yapma ve diğer işletmelere daha sık başvurma eğiliminde olduğunu göstermektedir. Soğuk aramayı bir satış stratejisi olarak uygulamak da çok uygun maliyetlidir çünkü ihtiyacınız olan tek şey bir telefon ve başlamak için bir irtibat listesidir.

Soğuk Arama Teknolojiyle Nasıl Evrimleşti?

Soğuk arama, dijital çağda önemli ölçüde değişti; teknoloji ve veriler bu süreçte daha büyük bir rol oynadı. Daha önce de belirtildiği gibi, soğuk arama, rastgele bir telefon numarasına yapılan telefon aramasından çok daha fazlasıdır. Doğru araçlarla üst düzey karar vericilere ulaşma ve henüz gerçekleşmemiş potansiyel müşterileri alıcılara dönüştürme olasılığınızı artırabilirsiniz. Teknoloji, soğuk arama başarı oranlarına aşağıdaki şekillerde yardımcı olmuştur:

Artırılmış Veri Kullanılabilirliği

Mevcut müşterileriniz, rakipleriniz ve sektör pazarınız hakkında büyük miktarda veri yakalamak için güçlü araçlar mevcuttur. Herhangi bir soğuk çağrı kampanyasını yürütmeden önce yapılan çalışma çoğu zaman gerçek destekten daha önemlidir. BDR’ler kimi hedef alacaklarını, hangi dili kullanacaklarını, hangi itirazları bekleyeceklerini ve en başarılı soğuk aramaları gerçekleştirmek için nasıl uyum sağlamaları gerektiğini bilir.

Otomasyon

Çevirici yazılımı, e-posta uygulamaları ve bilgisayar öğrenimi gibi otomatik araçlar en iyi soğuk aramalara uygulanır. Kampanyanız için komut dosyası içeren sesli mesajlar oluşturmanıza olanak tanıyan etkili ve zaman kazandıran teknolojiler vardır. İster telefon görüşmeleri yapıyor olun ister sanal bir toplantıda bir liderle buluşuyor olun, veriler temsilcilere güç verir.

Dijital Kanallarla Entegrasyon

Artık bir potansiyel müşteriyle bağlantı kurmanın pek çok yolu var. Potansiyel müşteriyle ilişkiyi daha da geliştirmek için, e-posta ve sosyal medya gibi diğer kanalları kullanarak, takip araması yerine soğuk aramayı bir e-posta veya LinkedIn mesajıyla takip edebilirsiniz.

Tavsiye Edilen:  Bir ay boyunca 31 sosyal medya içeriği fikri

Geliştirilmiş Müşteri Deneyimi

Tercih edilen pozisyonda bir potansiyel müşteriyle karşılaştığınızda soğuk arama başarı oranları artar. Şirketler artık müşterilerinin ihtiyaçlarını anlamak ve çalışmalarını buna göre uyarlamak için verileri kullanabiliyor. BDR’ler, satış döngüsü boyunca potansiyel müşterileri besleme ve potansiyel müşterilere rehberlik etme konusunda oldukça yeteneklidir. Nitelikli bir müşteri adayı yalnızca satış temsilcilerine kapanmaya hazır olduklarında devredilir.

Artan Rekabet

Satış sürecini karıştıran bir pazarlama gürültüsü var. Soğuk arama, potansiyel müşterileri hâlâ sıkıntılı noktalara kısa ve öz bir çözümle karşılıyor. Özellikle B2B pazarlamada sosyal yardım, marka mesajınızı tam hedef kitleye taşımak için mızrağın güçlü bir ucudur.