Sosyal Kanıt Nedir? Çevrimiçi Güven Oluşturmak İçin 11 Strateji

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır: Sosyal Kanıt Nedir? Çevrimiçi Güven Oluşturmak İçin 11 Strateji

Sosyal kanıt, e-ticaret mağazanız için güçlü bir pazarlama aracı olabilir.

Shopify, BigCommerce veya başka bir platform olsun, çevrimiçi bir mağaza işletiyorsanız güven oluşturmak, dönüşüm oranınızı artırmak ve daha fazla satış oluşturmak için sosyal kanıtı kullanabilirsiniz.

Peki, sosyal kanıt tam olarak nedir ve markanıza güven oluşturmak için bundan nasıl yararlanabilirsiniz?

Bu yazıda şunlardan bahsedeceğiz:

Ayrıca stratejinize ilham verecek en iyi sosyal kanıt örneklerini de gösteriyoruz. Hadi dalalım.

#cta-visual-pb#Shogun Sayfa Oluşturucu ile güven yaratan sosyal kanıt oluşturunShogun’un son derece özelleştirilebilir öğelerine dalın ve bugün oluşturmaya başlayın.Hemen oluşturmaya başlayın

Sosyal kanıt nedir?

Sosyal kanıt, insanların bir eylemi başkalarının yaptığını gördüklerinde yapmayı daha uygun görme eğilimini tanımlar.

Robert Cialdini bu terimi icat etti ve kitabında uzun uzadıya tartıştı. Etki: İkna Psikolojisi.

Kitapta şunları yazdı:

“Kalabalığın kolektif bilgisine muazzam miktarda güvenmeye hazırız… Sosyal Kanıt, belirli bir duruma aşina olmayan veya emin olmayanlar için en güçlü olanıdır ve sonuç olarak, bunun en iyi nasıl yapılacağına dair kanıt için kendilerinin dışına bakmak zorunda olanlar için çok güçlüdür. davranmak.”

Sosyal kanıtın nasıl çalıştığına daha ayrıntılı olarak bakalım.

Sosyal kanıt nasıl çalışır?

Sosyal kanıt dört şeye dayanır temel prensipler ve mekanizmalar çalışmak:

 1. Belirsizlik: Müşterilerin seçebilecekleri birçok farklı ürün olduğunda bunalabilirler ve hangi ürünün ihtiyaçlarına uygun olacağı konusunda kararsız kalabilirler. Bu belirsizlik onları başkalarından tavsiye almaya zorluyor.
 2. Benzerlik: İnsanlar fiziksel görünüş, yaş, içinde bulunulan toplum, okul gibi şu veya bu şekilde kendilerine benzediğini düşündükleri kişilerin davranışlarını taklit ederler. Kadın ve erkek tıraş makineleri gibi bazı ürünlerin sıklıkla cinsiyete özel olarak pazarlanmasının nedeni budur.
 3. Uzmanlık: Ayrıca insanlar belirli bir konu hakkında bilgi sahibi olduğuna inandıkları kişilerin davranışlarını kopyalama eğilimindedirler. Bu nedenle erkek bakım ürünlerine (düşünme, kolonya) yönelik pek çok reklamda genellikle tatlı bir erkek karakter yer alır.
 4. Sayılar: Bir fikrin doğru olduğunu ne kadar çok kişi kabul ederse, o kadar çok kişi bunu kendilerinin de o fikre güvenebileceklerinin kanıtı olarak görecektir.
Tavsiye Edilen:  Şirket kültürü makaleleri için ChatGPT ve yapay zeka tarafından oluşturulan içeriğin geleceği

Sosyal kanıt ne için kullanılır?

Sosyal kanıt, sonuçta insanları belirli eylemleri gerçekleştirmeye yönlendirmek için bir ikna aracı olarak kullanılır. Psikolojik bir fenomen; yoğun şekilde araştırılmış ve çalışmalarla desteklenmiştir.

Bu çalışmalardan bazılarına bir göz atalım.

İki çalışmalar İnsanların net bir ön tercihleri ​​olmadığında sosyal kanıtın özellikle etkili olduğu hipotezini inceledi.

Bunun nedeni ya kayıtsız kalmaları ya da seçim çatışması (ürünler hakkında alışveriş kararları verme) yaşamaları olabilir.

Her iki çalışmada da katılımcıların seçimlerini yönlendirmek için sosyal kanıt kullandılar. Sonuçlar, sosyal kanıtın katılımcıların kararlarını yönlendirmede etkili olduğunu gösterdi.

Bu tür sonuçlar, e-ticaret markalarını pazarlama kampanyalarında sosyal kanıt kullanmaya yönlendiriyor.

Sosyal kanıt e-ticaret için neden önemlidir?

Sosyal kanıt, alışveriş yapanların çevrimiçi mağazalardan alışveriş yaparken kendilerini rahat hissetmelerine yardımcı olur.

Bu e-ticaret için neden önemlidir?

A anket Çeşitli reklam taktiklerinin satın alma davranışlarını nasıl etkilediği konusunda İngiltere ve ABD’de 2.000’den fazla kişiyi analiz etti.

10 tüketiciden 3’ünden azının, haftalık pazarlama e-postaları, çevrimiçi akış sırasındaki ürün reklamları, arama ağı reklamları, sosyal medyadaki hedefli reklamlar ve sosyal platformlardaki sponsorlu reklamlar dahil olmak üzere her tür dijital reklama güvendiğini söylediği ortaya çıktı.

Görüntü Kaynağı: Trustpilot

Yukarıdaki görselde de görüldüğü gibi, sosyal medyadaki hedefli reklamlar ve sosyal platformlardaki sponsorlu reklamlar, özellikle şüpheyle karşılanmakta ve reklam verenlerin iddialarına karşı direnç göstermektedir.

Bir diğer çalışmak reklamcılık yöneticilerinin genel olarak en az güvenilen meslek olduğunu buldu.

Buna karşılık, aynı çalışma, ankete katılan kişilerin üçte ikisinden fazlasının, bir ürünü satın almadan önce genellikle veya düzenli olarak çevrimiçi incelemelere baktıklarını belirttiğini belirtiyor.

Sonuçta araştırmalar, alışveriş yapanların sosyal kanıtlara güvendiğini gösteriyor.

Potansiyel müşterilerinizin güvenmeyeceği reklam taktiklerine yoğun bir şekilde güvenmek yerine, alışveriş yapanların çevrimiçi ürün satın alırken yaşadıkları sürtüşmeyi ve güvenilmezliği ortadan kaldırmak için sosyal kanıtlara yatırım yapın.

Sosyal kanıtı nasıl gösterirsiniz?

Web sitenizde sosyal kanıt göstermenin birçok yolu vardır. Ve onu nerede sergileyeceğiniz genellikle web sitenizde bunun için ayırmak istediğiniz alana bağlıdır.

Sosyal kanıt hem uzun hem de kısa olabileceğinden uzunluk, kullandığınız sosyal kanıtın türüne bağlı olacaktır.

Alışveriş yapanların daha uzun incelemeleri tercih ettiğini unutmayın. Analiz edilen bir çalışma 7,8 milyon incelemeler, 500’den fazla karakterden oluşan incelemenin, 20 veya daha az karakterden oluşan incelemeden 2,3 kat daha değerli olduğunu buldu.

Görüntü Kaynağı: PowerReviews

Bu, sosyal kanıtınızı sergilemek için mağazanızda daha geniş alanlar ayırmanın en iyisi olabileceği anlamına gelir.

E-ticarette olumsuz sosyal kanıt

Bazen olumsuz sosyal kanıtlar müşterileri belirli ürünleri satın almaktan uzaklaştırabilir; ancak durum her zaman böyle değildir.

Araştırma Alışveriş yapanların, olumsuz kullanıcı yorumları olan bir ürünü satın alma olasılıklarının daha yüksek olduğunu gösterdi.

Ve şaşırtıcı %85 Alışveriş yapanların %90’ı olumsuz yorumlar arıyor. Başka bir araştırma ise yaklaşık 10 kişiden 6’sının hem artı hem de eksileri dahil etmenin yorum kalitesinin önemli bir göstergesi olduğunu söylediğini gösterdi.

Yani markalar, olumlu sonuçlar elde etmek için olumsuz sosyal kanıtları etkili bir şekilde kullanabilir.

Kullanabileceğiniz 6 ana sosyal kanıt türü

E-ticaret markanızın kullanabileceği altı ana sosyal kanıt türü vardır:

 1. Uzman. Sektörünüzdeki bir uzman ürünlerinizle ilişkilidir veya ürünlerinizi tavsiye etmektedir.
 2. Kalabalığın bilgeliği. İnsanlar kalabalığın bilgeliğini takip etmeye şartlandırılmıştır. Çok sayıda insan ürünlerinizi satın aldığında, bu durum başkalarını da aynı şeyi yapmaya etkiler.
 3. Sertifikasyon. Üçüncü taraf bir kuruluş veya kuruluştan gelen güvenilir bir yetkili, markanıza onay damgasını verir.
 4. Müşteriler. Zaten ürünlerinizi satın alan ve olumlu deneyimlerini paylaşan müşterileriniz.
 5. Ünlü. Bir ünlü, ürünlerinizi hayran kitlesine tavsiye ediyor.
 6. Arkadaşlarınızın bilgeliği. Arkadaşlarının ürünlerinizi kullandığını gören kişilerin dönüşüm gerçekleştirme olasılıkları daha yüksektir.

Daha sonra, bu farklı sosyal kanıt türlerini çalışırken görmek için 11 gerçek dünya örneğini analiz edeceğiz.

E-ticaret mağazanızı pazarlamak için sosyal kanıtı kullanmanın 11 yolu

Artık temelleri bildiğinize göre, dönüşüm oranlarını artırmak ve e-ticaret işletmeniz için daha fazla satış elde etmek için sosyal kanıtı kullanmanın yollarını burada bulabilirsiniz.

1. FOMO’yu tetiklemek için gerçek zamanlı aktiviteyi gösterin

FOMO (kaçırma korkusu), bir kişinin bir şeyi kaçırdığını düşündüğünde yaşadığı kaygı hissini tanımlamak için kullanılan bir terimdir ve genellikle bunun sonucunda harekete geçer.

E-ticaret markaları, alışveriş yapanlarda göz attıkları ürünlerin popülerliğini gerçek zamanlı etkinliğe dayalı mesajlar şeklinde görüntüleyerek FOMO’yu tetikleyebilir. Bu kalabalığın bilgeliğisosyal kanıt.

Daha sonra alışveriş yapan kişinin satın alma kararını etkiler ve onları dönüşüm hunisinin daha aşağılarına doğru yönlendirir.

Aşağıdakiler gibi gerçek zamanlı etkinlikleri görüntülemek için mağazanızın canlı web sitesi verilerini kullanın:

 • Son 24 saat içinde ürün satın alan alışveriş yapanların sayısı
 • Bir ürünün kaç kez görüntülendiği
 • Belirli bir ürünün kalan stok miktarı

Bu tür sosyal kanıt, web sitenizin ziyaretçilerine, diğer alışveriş yapanların neyle ilgilendiğine dair fikir verir ve onlara bir ürünün popüler olduğunu bildirir.

Ve FOMO çok fazla gerçekleştiğinden, çalışmalar neredeyse 10’da 7’sinin (%69) Y kuşağı psikolojik tetikleyiciyi deneyimliyor; e-ticaret markaları bunu sosyal kanıt pazarlama stratejilerinde kullanmalıdır.

Yanlış yönlendirilmiş Ürün sayfalarında iyi zamanlanmış bildirimler kullanarak FOMO’yu çağrıştırıyor. Alışveriş yapanlara, başkalarının da kendileriyle aynı ürünü aynı anda görüntülediğini gösterirler.

Resim Kaynağı: Yanlış yönlendirilmiş

Sosyal kanıt psikolojisinin bir başka mükemmel örneği: e-ticaret markası, kategori sayfalarında “hızlı gidiyor” mesajını içeren etiketler görüntüleyerek FOMO’dan yeniden yararlanıyor.

Bu tür mesaj, alışveriş yapanların ürünün hızlı satıldığını ve stok seviyelerinin düşük olabileceğini bilmesini sağlar.

Resim Kaynağı: Yanlış yönlendirilmiş

2. Sertifikaları ve ödülleri görüntüleyin

Ödüllerin ve sertifikaların sergilenmesi, e-ticaret markalarına özgünlük havası katar ve güven faktörlerinden yararlanır.

Temelde onay mühürleri olan bu mühürler, bağımsız üçüncü tarafların ve kuruluşların belirli ürünleri tanıdığını ve rakipleri arasında öne çıktıklarını gösterir. Bu tarz sosyal kanıt sertifikasyon olarak bilinir.

Alışveriş yapanlar size güvenebileceklerini hissederlerse satın alma olasılıkları daha yüksektir. Sonuç olarak, alışveriş yapanlarınızın görmesi için mağazanızın ödüllerini ve sertifikalarını ön planda ve ortada sergilemek en iyisidir.

E-ticaret markasına bir göz atalım Casper.

Web sitesi ziyaretçileri ana sayfalarında ürünlerinin konfor düzeyleri nedeniyle ödül kazandığını görebilirler. Marka en çok yatak satışıyla tanındığından alışveriş yapanların aradığı şey tam olarak konfordur.

Görüntü Kaynağı: Casper

3. Kendinizi sektör uzmanı olarak konumlandırın

E-ticaret mağazanızı bir otorite olarak konumlandırdığınızda insanlar dikkat eder.

Alışveriş yapanların çoğu, sektöründe uzman olarak bilinen ve yalnızca en kaliteli ürünleri satan mağazalardan ürün satın almak istiyor.

Mağazalar, alışveriş yapanların güvenilir ve yardımsever uzman danışmanları olmayı hedeflemelidir. Bu, müşterilerinizin zihinlerinde markanıza bir yer açmasına ve belirli bir satın alma işlemi yapmak istediklerinde mağazanızı düşünmelerine yardımcı olur.

Bu tür uzman sosyal kanıt farkındalık yaratır, üzerinde düşünmeyi teşvik eder ve satışları artırır.

Takım Elbise Mağazası alışveriş yapanlara, uygun beden ve kesimi seçmelerine yardımcı olacak uzman stilistlerin hazır bulunduğunu bilmelerini sağlar.

SuitShop yüksek kaliteli ürünler sattığından, bu hizmeti sağlamak potansiyel müşterileri bir araya getirir ve onları daha ucuz ürünler satan rakiplerinden ayırır.

Görüntü Kaynağı: Secretlab

4. Çevrimiçi bir marka topluluğu oluşturun

Çevrimiçi marka topluluğu, benzer düşüncelere sahip müşterilerle potansiyel müşterilerin bir araya gelebileceği bir destinasyondur. Birden fazla sosyal kanıt türünü birbirine bağlar: Kalabalığın bilgeliği, arkadaşlarınızın ve müşterilerinizin bilgeliği.

Bu tür bir toplulukta insanlar e-ticaret markanızla, ürünlerinizle ve birbirleriyle etkileşime geçebilir. Sadık müşterilerin, satın alma yolculuğunun başında ilgili müşterilerle bağlantı kurmasına yardımcı olur.

Burası üyelerin paylaşılabilir ve orijinal içerik oluşturabilecekleri özel bir alandır ve genellikle ürünü kullanırken kendi resimlerini paylaşırlar.

Bu tür sosyal kanıt, dönüşümler için idealdir; çalışmalar şunu göstermektedir: %88 Tüketicilerin oranı, satın alma işlemi yapmadan önce özellikle diğer tüketicilerin sunduğu görselleri araştırıyor.

Sephora 2017 yılında “Beauty Insider Community” adlı çevrimiçi topluluk platformunu başlattı.

Amaçları, ziyaretçilere uzmanlara ve alışveriş yapan arkadaşlara açık bir iletişim hattı sağlamak ve müşterilerine, ilgilerini çeken ürünler hakkında neredeyse anında geri bildirim sağlamaktı.

Görüntü Kaynağı: Sephora

Çevrimiçi topluluk aynı zamanda kullanıcılarına gruplara katılma fırsatı da sunuyor. Örneğin bir grup, benzer cilt tiplerine sahip kullanıcıları birbirine bağlar.

Bu, özellikle alışveriş yapanların ürünü ilk önce test edemediği durumlarda, hangi pahalı fondöteni satın alacağınıza karar verirken değerli bir özelliktir.

Görüntü Kaynağı: Sephora

Herkes Sephora’nın Beauty Insider Topluluğunu görüntüleyebilir. Ancak gönderi paylaşmak için ziyaretçilerin öncelikle bir hesap oluşturması gerekir.

Daha sonra beğendikleri ve beğenmedikleri ürünleri tartışabilecekleri bir alanları var. Bu, Sephora’nın ve sattığı ürünlerin güvenilirliğini ve güvenilirliğini artırır.

Görüntü Kaynağı: Sephora

Elma Ayrıca topluluğunun ürünleri hakkında sorular sorup yanıtlayabileceği bir forum da bulunmaktadır.

Görüntü Kaynağı: Apple

5. Markalarla iş birliği yapın

Markalar, benzer düşüncelere sahip diğer şirketlerle güçlerini birleştirdiğinde, pazarlama güçlerini ve ilgi alanlarını uyumlu hale getirirler.

Onlar kullanırlar ünlünün sosyal kanıtı mesajlarını güçlendirmek ve erişimlerini genişletmek, her iki markayı da daha geniş bir hedefli ve nitelikli müşteri tabanına sunmak.

İşbirliğinin başarıya ulaşması için doğru markayla eşleşmenin önemli olduğunu unutmayın.

Markaların benzer hedefleri, hedef kitleleri ve değerleri olmalıdır.

Fendi x SKIMS ikonik lüks ev Fendi ile Kim Kardashian’ın şirketi Skims arasındaki bir işbirliğidir. Öğelerin çoğu, Fendi FF logosuyla şekillendirilmiş Skims’in tipik benzer esnek, şeffaf malzemesini içeriyor.

Bu işbirliği, Skims’in üst düzey bir müşteriye ulaşmasına yardımcı olurken, Fendi’yi daha önce kendilerinden hiç alışveriş yapmamış olabilecek müşterilere tanıtıyor.

Görüntü Kaynağı: Fendi x SKIMS

BMükemmel Kozmetik Kendi ürün koleksiyonlarını oluşturmak için çeşitli etkileyicilerle işbirliği yapar.

Hedef kitlelerine hitap eden influencerları seçiyorlar ve koleksiyonlarını BPerfect Cosmetics web sitesinde satıyorlar.

Etkileyiciler aynı zamanda ürünleri sosyal medya platformlarında da tanıtıyorlar; sosyal kanıtın gücünü gösteren bir kazan/kazan işbirliği.

Görüntü Kaynağı: BPerfect Kozmetik

6. En çok satan ürünlerinizi öne çıkarın ve filtreleyin

En çok satan ürünlerinizi web sitenizde öne çıkarın; kalabalığın bilgeliği sosyal kanıt bu müşterilerinize hitap edecek.

Bunları ana sayfanıza, koleksiyon sayfalarınıza veya paketler veya özel teklif sayfası gibi açılış sayfanıza yerleştirin.

Mağazanızda birden fazla ürün çeşidi satılıyorsa en çok satan sürümü görüntüleyin. Optimize edilmiş ürün filtreleri, müşterilerin aradıkları en çok satan ürünlere hızlı ve kolay bir şekilde odaklanmasına da yardımcı olur.

Ancak Baymard Enstitüsü’nün araştırmasına göre yalnızca %16 Büyük e-ticaret sitelerinin çoğu iyi bir filtreleme deneyimi sunuyor ve bu sitelerin %42’sinde ana ürün kategorileri için kategoriye özel filtre türleri bulunmuyor.

Bunu göz önünde bulundurarak mağazanıza optimize edilmiş bir ürün filtresi yükleyerek markanızın dönüşümleri daha da artırma fırsatı olabilir.

Bütün kuşlar en çok satan ürünlerini hediye olarak çerçeveleyerek tanıtıyor ve tatil sezonunda alışveriş yapanların ilgisini çekiyor.

Görüntü Kaynağı: Bütün Kuşlar

7. Ürünlerin altındaki ürün yıldız derecelendirmelerini görüntüleyin

Daha nitelikli müşterileri ürün sayfalarına yönlendirmek için kategori sayfalarında ürün yıldız derecelendirmelerini vurgulayın.

Görmek müşteri sosyal kanıtı ürün derecelendirmeleri, alışveriş yapanlara belirli ürünleri daha fazla keşfetme konusunda güven aşılar. Gerçekten de araştırmalar, etkileşim kuran ve puanları kullanan müşterilerin tutarlı bir şekilde dönüşüm sağladığını gösteriyor %25 daha yüksek oran.

Huş kutusu Yıldız derecelendirmeleri, alışveriş yapanların kategori sayfalarına göz atarken gördüğü ürün küçük resimlerinin altında görüntülenir.

Görüntü Kaynağı: Birchbox

8. Doğrulanmış bir alıcı rozeti gösterin

Müşteriler, tüketicilerin çevrimiçi satın alma konusundaki güvenini önemli ölçüde zayıflatan bir süreç olan sahte incelemelerin giderek daha fazla farkına varıyor.

Bu sorunla mücadele etmenin bir yolu kullanmaktır. müşteri sosyal kanıtı ve doğrulanmış alıcı rozeti içeren ürün incelemeleri yayınlayın. Bu güven rozetleri, ürününüzle ilgili yorumların doğruluğunu artırır ve alışveriş yapanlara yorumun orijinal olduğunu gösterir.

Müşterilerin ürün incelemelerini Doğrulanmış İncelemelere göre filtrelemesine olanak tanıyarak bu tür uzman sosyal kanıtlarını bir adım daha ileri taşıyın.

Harika Görün doğrulanmış bir müşterinin yorum bıraktığını alışveriş yapanların bilmesini sağlar ve ürün incelemeleri bölümlerine bütünlük kazandırır.

Resim Kaynağı: LookFantastic

9. Numaralarınızı gösterin

Daha önce tartıştığımız sosyal kanıt ilkesi belirsizliktir.

Markanız sosyal paylaşımlarını, beğenilerini, tweetlerini ve takipçilerini web sitesinde sergileyerek bu prensipten yararlanabilir.

İlk kez alışveriş yapan kişiler, web siteniz veya ürün sayfalarınız için toplam sosyal beğeni veya paylaşım sayısını gördükten sonra, bunları kendileri satın alma konusunda kendilerini daha güvende hissedeceklerdir. Bu kalabalığın bilgeliğisosyal kanıt güven oluşturmada ve alışveriş yapanları dönüştürmenize yardımcı olmada son derece etkili olabilir.

Radyo kulübesi Facebook’ta ürünlerini kaç kişinin beğendiğini gösterir.

Ayrıca insanları ürünü sosyal medya sayfalarında paylaşmaya teşvik etmek için ürün sayfasına paylaş butonları yerleştirdi.

Resim kaynağı: Radio Shack

Gizli laboratuvar Facebook reklam metninde kullanıcılara 1.000.000’un üzerinde mutlu müşterisi olduğunu söylüyor.

Bir Facebook reklamındaki bu tür sosyal kanıt bölümü, kampanyadan mümkün olan en iyi sonuçları elde etmenize yardımcı olacaktır.

Resim Kaynağı: Facebook

10. Etkileyici pazarlama

Oluşturmanın başka bir harika yolu ünlünün sosyal kanıtı etkileyici veya ünlülerin onaylarını aramaktır.

Etkileyici pazarlama, çevrimiçi pazarlamanın en popüler ve etkili biçimlerinden biridir; küresel etkileyici pazarlama pazarı rekor düzeyde değer kazanmıştır. 13,8 milyar ABD doları.

Ve o kadar çok %67 Markaların oranı, influencer pazarlaması için Instagram’ı kullanıyor.

Bazı influencer onayları için, bir influencerın sosyal medya hesabı üzerinden tanıtım yapması karşılığında ona ücretsiz bir ürün göndermek yeterli olacaktır. Bununla birlikte, bazı üst düzey etkileyicilerle çalışmak parasal tazminat gerektirecektir.

Ürününüz için etkileyici kişileri bulmak için farklı yazılımlar kullanabilir ve hatta şartları kabul etmeden önce bunların ne kadar etkili olduklarını belirlemek için araçlar kullanabilirsiniz.

Sektörünüze ve bütçenize bağlı olarak, Ücretli influencer promosyonları, sosyal kanıt oluşturmanın, marka bilinirliği oluşturmanın ve daha fazla satış sağlamanın uygun fiyatlı bir yolu olabilir.

Piaget’nin pazarlamada sosyal kanıt kullanmanın mükemmel bir örneğidir.

Polo S saatlerinin Instagram’da tanıtımını yapmak için Ryan Reynolds ile birlikte çalıştı. Gönderi 361.584 beğeniyle mükemmel etkileşim aldı.

Kaynak: Instagram

Etkileyici kişiler ve ünlülerle çalışmanın yanı sıra sektörünüzdeki uzmanları da bulup onlara ulaşabilirsiniz.

Gibi bir araç kullanın BuzzSumo ürünlerinizi incelemeye istekli olabilecek sektör uzmanlarını aramak.

Tavsiyelerini aldıktan sonra, incelemeyi veya tavsiyeyi sosyal medya sayfalarınızda ve web sitenizde paylaşın.

11. Bir yönlendirme programı başlatın

Tavsiye pazarlaması, bir tür pazarlama yöntemi olan ağızdan ağza pazarlamaya dayanır. arkadaşlarının bilgeliği Tüketicilerin karar verme sürecini etkilemede son derece etkili olabilecek sosyal kanıt.

Yönlendirme pazarlamasından yararlanmanın en iyi yolu resmi bir yönlendirme programı başlatmaktır.

İşte bunu beş adımda nasıl yapacağınız.

1. Adım: Bir tavsiye pazarlama yazılımı çözümü seçin

Yönlendirme programınızı oluşturmanıza ve yönetmenize yardımcı olacak bir yazılım çözümüne ihtiyacınız olacak. Popüler çözümler şunları içerir: Büyükelçi, BuyapowaVe TavsiyeŞekeri.

Çevrimiçi mağazanız Shopify’da oluşturulduysa yönlendirme programınızı güçlendirmek için kullanabileceğiniz bazı harika uygulamalar vardır.

2. Adım: Bir teşvik sağlayın

Şu kadar %83 Memnun müşterilerin %90’ı arkadaşlarını veya ailelerini tavsiye etmekten mutluluk duyuyor ancak bunların yalnızca %29’u bunu yapıyor.

Neden? Basitçe söylemek gerekirse, onları bunu yapmaya teşvik eden hiçbir şey yok.

Müşterileri işletmenize yönlendiren kişileri ödüllendirmenin bir yolunu bulmanız gerekir. Popüler teşvikler arasında indirimler, hediye kartları ve hediyeler yer alır.

Bombalar müşterilerin arkadaşlarına ve ailelerine alışverişlerinde 25 ABD Doları, yönlendirmeyi yapan kişiye de 20 ABD Doları indirim sunuyor.

Resim kaynağı: Bomba

3. Adım: Müşterileri yönlendirmeyi kolaylaştırın

İnsanların işletmenize yeni müşteriler yönlendirmesini mümkün olduğunca kolaylaştırmak istiyorsunuz.

Bu, müşterilerin yeni kişileri yönlendirme sürecinden geçme şansını artıracaktır.

Web sitenizde müşterilerinizin tavsiye programınız hakkında daha fazla bilgi edinebileceği özel bir sayfa oluşturun. Yönlendirme izleme ve sosyal ağ bağlantıları da dahil olmak üzere, yeni müşterilere yönlendirmek için ihtiyaç duydukları her şeyi bu sayfaya ekleyin.

4. Adım: En sadık müşterilerinizle başlayın

Tavsiye programınızı başlattıktan sonra, size tavsiye sağlama olasılıkları daha yüksek olduğundan, ilk önce en sadık müşterilerinize ulaşın.

En sadık tüketicilerinizi belirlemek için müşteri yaşam boyu değerine veya müşterilerinizin NPS puanlarına güvenebilirsiniz.

5. Adım: Tavsiye programınızı tanıtın

Web sitenizde tavsiye programınız için özel bir sayfa oluşturmanın yanı sıra, bir blog yazısı yazabilir ve bunun için başka pazarlama öğeleri oluşturabilirsiniz.

Müşterilerinize program ve katılmanın sağlayacağı avantajlar hakkında daha fazla bilgi veren bir e-posta gönderin.

Son olarak sosyal medyada bu konu hakkında paylaşım yapabilir ve takipçilerinizi katılmaya davet edebilirsiniz.

#cta-visual-pb#Shopify mağazanıza kodlamaya gerek kalmadan sosyal kanıt ekleyinMağazanızı bugün özelleştirmeye başlamak için kullanabileceğiniz tüm güçlü sayfa öğelerine göz atın.Hemen oluşturmaya başlayın

Shogun Sayfa Oluşturucu ile mağazanıza sosyal kanıt nasıl eklenir?

Shogun’un Sayfa Oluşturucu uygulamasını kullanarak çevrimiçi mağazanıza farklı türde sosyal kanıt ekleyin.

Sertifikalar ve ödüller ekleyin

Sertifikalarınızı ve ödüllerinizi Görüntü öğesiyle öne ve ortaya yerleştirin. Tek yapmanız gereken, Resim öğesini web sayfanıza bırakmak ve ardından “Resim Seç”i seçmektir.

Bu, yüklemek ve görüntülemek istediğiniz sertifikanızın veya ödülünüzün resmini seçmenize olanak tanıyan bir pencere açacaktır.

Ayrıca sertifikalarınızın ve ödüllerinizin resimlerini yuvarlanacak şekilde düzenleyebilirsiniz. Bunu, öğenin kenarlık yarıçapı stili ayarını yaparak yapın.

Ürün incelemeleri ekleyin

Ürün İncelemeleri öğesiyle müşteri yorumlarını görüntülemek için öncelikle Ürün Kutusunu sayfanıza sürüklemeniz ve bir ürün seçmeniz gerekir.

Ardından Ürün İncelemeleri öğesini çekin.

Buradan, tasarım da dahil olmak üzere ürün incelemelerinizi daha da özelleştirebilirsiniz; böylece mağazanıza ve kaç tane sergilemek istediğinize uygun olurlar.

Fiyat teklifi ekle

Slider öğesiyle olumlu sosyal kanıtları tırnak içinde vurgulayın.

Kullanımı çok kolay; sayfanıza sürüklemeniz yeterli.

Slider’a başka öğeler ekleyebildiğiniz için alıntılarınızın görünümünü tasarlarken yaratıcı olmanız kolaydır.

Aşağıdaki gibi Button öğesini bile ekleyebilirsiniz.

Video referansları ekleyin

Müşteri video referanslarınızı YouTube ve Vimeo’ya yükledikten sonra Shogun Page Builder ile birkaç adımda Shopify mağazanıza ekleyin.

Video öğesini web sayfanıza sürüklemeniz yeterlidir. Bu öğeyle, kelimenin tam anlamıyla bir videoyu sayfanızın herhangi bir yerine yerleştirebilirsiniz.

Daha sonra videonuzun URL’sini Video URL’si alanına yapıştırın.

Video düzenleyicide değil canlı sayfada oynatılır.

Daha fazla satış elde etmek için sosyal kanıtı kullanmaya başlayın

E-ticaret işletmeleri sosyal kanıttan çeşitli şekillerde yararlanabilir.

Bu gönderideki sosyal kanıt istatistikleri de desteklendiğinden (faydaları büyüktür), güven ve güvenilirlik oluşturabilir, dönüşüm oranlarını artırabilir ve daha fazla satış sağlayabilirsiniz.

Kullanımı Sosyal kanıt, insanlarla bağlantı kurmak ve ürünlerinize ilgi duymalarını sağlamak için başka bir fırsat sağlar.

Bu, doğru yapıldığında mağazanız için etkili ve hatta düşük maliyetli bir pazarlama kanalı olabilir. O halde bugün başlayın.

#cta-visual-pb#Shogun Sayfa Oluşturucu ile mağazanıza sosyal kanıt eklemeye başlayınMükemmel Shopify mağazanızı oluşturmak için güçlü sayfa öğelerini sürükleyip yerine bırakın.Shogun’u ücretsiz deneyin