Sosyal Medya: 2000 ve 2017

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Sosyal Medya: 2000 ve 2017

Akıllı telefonların ortaya çıkmasıyla birlikte sosyal medya, sabahın erken saatlerinde serinletici bir fincan kahve kadar önemli hale geldi. Sosyal Medya, şüphesiz günlük hayatımızın önemli bir parçası haline geldi ve ona ne kadar bağlı olduğumuzun farkında bile değiliz. Olayların çoğunu çeşitli sosyal ağ sitelerinde paylaştığımız için hayatlarımız giderek daha fazla kamusal hale geliyor.

Hootsuite’e göre, 2017 itibariyle dünya çapında sosyal medya web sitelerinde aktif olan 2,46 milyar insan var. Yalnızca Facebook kullanıcıları 14 yıl içinde 1 milyondan 1.871 milyon kullanıcıya yükseldi.

2000’lerin ortalarında internet kültürü nispeten yeniydi ve bugün çok değer verdiğimiz siteler daha yeni başlıyordu. Hi5.com, MySpace, Orkut gibi siteleri ilk kullanan çocuklar oldu ve şimdi Facebook, Twitter, Instagram ve Snapchat gibi popüler siteler artık her yaştan insan tarafından kullanılıyor. Çoğu insan için dünyanın dört bir yanındaki arkadaşları ve ailesiyle bağlantı kurmak için bir geçit haline geldiler.

MSN Messenger, MySpace, Orkut gibi sosyal medya trendleri o zamanlar sosyal hayatımızı şekillendiriyordu. MySpace’te profillerini özelleştirmek, en iyi arkadaşlarını seçmek ve çok daha fazlası için saatler harcanabilirdi. Zaman içinde, trend Hotmail Messenger’da insanlarla sohbet etmek ve iletişim kurmaktı ve şimdi tek bildiğimiz Facebook Messenger. Skype ile önemli bir değişiklik oldu. (görüntülü görüşme) tanıtıldı. Kullanımı zordu çünkü herkesin bir web kamerasına, hoparlöre veya mikrofona gücü yetmiyordu. Artık senaryo eskisi gibi değil. FaceTime ve Houseparty, Tango veya WhatsApp görüntülü arama gibi diğer görüntülü arama uygulamaları, dünyanın her yerindeki sevdiklerinizle bağlantı kurmayı kolaylaştırdı.

Zamanla, Instagram (2010’da piyasaya sürüldü) ve Snapchat (2011’de piyasaya sürüldü) gibi daha fazla uygulama ortaya çıktı. Bu amaçlara yönelik uygulamalar akıllı telefonlara da indirilebilir.

Tavsiye Edilen:  13 Kolay Adımda Blog Yazısı Nasıl Yazılır – Ultimate Guide 2023

Canlı akış, kullanıcı katılımını artırma yeteneği nedeniyle çoğalan yeni bir içerik biçimidir. 360° Fotoğraflar, kullanıcıların fotoğrafın her tarafını görmesini sağlayan başka bir trend. Bu tür fotoğraflar, geleneksel fotoğraflara göre daha fazla görüntüleniyor.

En iyi markalar bile sosyal medya platformlarında aktiftir. Social Media Examiner tarafından yapılan bir analize göre, pazarlamacıların %97’si sosyal medya pazarlamasını kullanıyor, ancak birçoğu hangi sosyal medya araçlarının en iyi kullanılacağından emin değil. Bu, çevrimiçi reklamcılığın anlaşmalar yapma, tanınırlığı artırma, marka sadakatini geliştirme ve aynı zamanda sohbet etmek için yeni fırsatlar getirme konusunda muazzam bir potansiyel olduğunu gösteriyor. Sosyal ağlar yükselir ve düşer, ancak bunlara bağlı avantajlar girişimciler tarafından göz ardı edilemeyecek kadar iyidir.

2003-2004 yıllarında LinkedIn, Facebook ve My Space gibi sosyal medya sitelerinin akını, internet kullanıcılarının çevrimiçi oyun oynamaktan sosyal ağ sitelerinde bağlantı kurmaya geçişini başlattı. Sanal bağlantı fikri, 18-25 yaş grubuna büyük ölçüde hitap etti ve bu kitle segmenti, sektör dikeylerindeki çeşitli markalar için hedef kitlenin daha önemli bir alt kümesini oluşturdu. Sonuç olarak, markalar ve pazarlamacılar, ürün ve hizmetlerinin reklamını yapmak için sosyal medyadan yararlanmaya başladı.

İnternet, çeşitli sektörler için reklam geliri açısından TV’yi şimdiden geride bıraktı. Web sitelerinde genellikle markaların reklamlarını sergilemeleri için banner reklam alanı bulunur. Sosyal medya kanalları, markalara, kullanıcılarıyla etkileşime geçmek için sayfalar/profiller oluşturma konusunda genişletilmiş bir özgürlük verir. TV ve basılı reklamlar genellikle bir markanın sosyal medyadaki varlığını vurgular ve onları bu platformlarda markalarla bağlantı kurmaya teşvik eder.

Günümüzde tüketiciler, bir markayla gerçek zamanlı etkileşimi tercih ediyor – amaç, ürün ve hizmetlere yönelik bakış açılarını vermek. Markalar ayrıca iletişim hatlarını, ürünlerini doğrudan tanıtmaktan çok hikaye anlatıcılığına kaydırdı. Bu, kullanıcı etkileşiminin artmasına ve dolayısıyla müşterilerinin sadakatinin kazanılmasına neden oldu. Sosyal medya aslında markaların uygun maliyetli ve ölçülebilir bir şekilde kendi savunucularını oluşturmasına yardımcı oluyor.

Tavsiye Edilen:  Bağlantı Oluşturma için Haro Nasıl Kullanılır – SEO Oyununuzu Hızlandırın

Özetle:

Zaman ilerledikçe, sosyal medya büyümeye devam edecek ve aynı zamanda markalar, marka hikayelerini iletmek için hedef kitleleriyle bağlantı kurmak ve etkileşim kurmak için daha fazla fırsata sahip olacak.