Sosyal Medya Pazarlamasının Faydaları

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Sosyal Medya Pazarlamasının Faydaları

Sektörünüz ne olursa olsun, sosyal medya pazarlamasının (SMM) faydaları işletmenizin göz ardı edemeyeceği bir şeydir. İçeriğin, sosyal platformların ve bunu destekleyecek bazı stratejilerin doğru karışımıyla işletmeniz, hiç düşünmediğiniz avantajlardan yararlanmaya başlayabilir. İyi bir sosyal medya pazarlama planı, her işletme için büyük bir fark yaratabilir.

Bazı işletmeler, sektörleri, zaman kısıtlamaları, ilgi eksikliği veya diğer birçok faktör nedeniyle sosyal medyada pazarlama yapmaktan çekinme eğilimindedir. Ancak günümüzün dijital ortamında, sosyal medya pazarlama stratejisini genel iş stratejinize dahil etmemek, maliyetli bir hata olabilir.

Sosyal Medya Pazarlaması (SMM) Nedir?

En basit ifadeyle sosyal medya pazarlaması, işletmenizin pazarlama ve marka hedeflerine ulaşmanıza yardımcı olmak için sosyal medya platformlarının kullanılmasıdır. Sosyal medya pazarlamasının özellikleri, hem içerik türleri hem de pazarlama hedefleri açısından platformdan platforma büyük ölçüde farklılık gösterebilir.

Herhangi bir sosyal medya pazarlama stratejisinin ilk adımı, stratejinizi hangi sosyal medya platformlarına odaklayacağınıza karar vermektir. Video pazarlama açık Youtube? Anketler açık instagram İzleyici katılımını teşvik edecek hikayeler mi var? Reklamlar/öne çıkan gönderiler Facebook? Bazı platformlar bir sektör için diğerine göre daha iyi çalışır ancak her işletme en az bir sosyal platformda aktif olmanın avantajlarından yararlanabilir. Sosyal medya, demografik özelliklerin, lokasyonun ve sınırlı pazarlama bütçelerinin sınırlarını aşan son derece değerli bir pazarlama kanalıdır.

Sosyal Medya Pazarlamasının Faydaları Nelerdir?

Sosyal medya pazarlamasının çok çeşitli faydalarını ayrıntılı olarak ele alabiliriz, ancak işletmenizin neden sosyal medya kullanması gerektiğinin tüm nedenlerini ele alamayız. Ancak işletmenizin sosyal medya pazarlamasını kullanmasının en önemli nedenleri olarak birkaç önemli fayda öne çıkıyor.

Rakamlar Yalan Söylemez

İşletmeniz pazarlama stratejiniz için yalnızca bir web sitesine güveniyorsa, bazı ciddi potansiyel işleri kaçırıyorsunuz demektir. Göre Maine Üniversitesi:

 • İnternet kullanıcılarının %93,33’ü sosyal medyada
 • Toplam ABD nüfusunun %72,3’ü aktif olarak sosyal medya kullanıyor (240 milyondan fazla kişi)
 • Dünya çapında bir kişinin günde sosyal medyada geçirdiği ortalama süre 2 saat 24 dakika
 • Ortalama bir sosyal medya kullanıcısı ortalama 6,6 farklı sosyal medya platformuyla etkileşime giriyor
 • İnternet kullanıcılarının %33’ü bir markayı aramak yerine sosyal medya aracılığıyla iletişime geçmeyi tercih ediyor. (OptinMonster)

En az bir sosyal medya platformu kullanmıyorsanız her gün milyonlarca potansiyel müşteriyi kaçırıyorsunuz demektir.

Rakipleriniz Bunu Yapıyor

Sosyal medya pazarlamasının sektörünüze uygun olmadığını düşünüyorsanız veya sosyal medya pazarlamasının işinize gerçekten yardımcı olup olamayacağını merak ediyorsanız şaşırabilirsiniz.

 • İşletmelerin %93,79’u sosyal medya kullanıyor (Statista, Entrepreneur, NealChaffer, Truelist ve Adweek’ten toplanan birleşik veriler)
 • İşletme yöneticilerinin %80’i sosyal medya pazarlamasına ek kaynak yatırımı yapmanın çok önemli veya gerekli olduğunu düşünüyor (Sprout Social)
 • Yöneticilerin %91’i önümüzdeki 3 yıl içinde sosyal medya pazarlama bütçelerini artıracak (Sprout Social)
 • Şirketlerin %72’si iş kararlarını bilgilendirmek için sosyal medya verilerini kullanıyor (Sprout Social)
 • Sosyal medya pazarlamacılarının %52’si, sosyal medyanın şirketlerinin gelirini ve satışlarını olumlu yönde etkilediğine inanıyor (Marketing Insider Group)
Tavsiye Edilen:  Başlangıç ​​Başarısı İçin Farklı Bir Ekip Oluşturmanın Faydaları

İşletmeniz için sosyal medyadan yararlanmıyorsanız büyük ihtimalle rekabetin gerisinde kalıyorsunuz. Yukarıdaki istatistiklerin önümüzdeki yıllarda artması bekleniyor, bu nedenle çok geride kalmadan önce sosyal medya pazarlama kervanına katılmanın şimdi tam zamanı.

En Uygun Maliyetli Kitlesel Pazarlama

Soğuk arama, kulaktan kulağa iletişim, ücretli reklam (SEM) vb. yoluyla sosyal medyayı kullanan Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 240 milyon kişiye ulaşmanın işletmenize ne kadar zaman ve paraya mal olacağını bir düşünün. Tek kuruş harcamadan tek gönderiyle binlerce yeni tüketiciye ulaşın. Tüketicilerin dikkatini sosyal medyada yakaladıktan sonra tamamen yeni bir potansiyel müşteri yaratma aracına sahip oldunuz (ücretsiz)!

Geliştirilmiş Potansiyel Müşteri Yaratma

İşletmenizin reklamını yaptığı ürün veya hizmet türü ne olursa olsun, sosyal medya pazarlaması olası satış yaratma için tonlarca benzersiz fırsat sunar.

 • Doğrudan sosyal medya profiliniz üzerinden alınan satışlar ve randevular
 • Web sitesi trafiğini artırmaya yardımcı olmak için web sitenize yönelik yeni bir trafik kanalı
 • Tüketicilerin sizinle iletişime geçmesi için bir fırsat daha
 • Arkadaşlarınızın görebilmesi için profilinizi takip eden/beğenen ve gönderileri paylaşan veya onlarla etkileşime giren kullanıcılarla kulaktan kulağa iletişimi artırın
 • Yeni başvuru sahiplerinin ilgisini çekmek ve işe alım çalışmaları sırasında daha fazla başvuru toplamak
 • Ve çok daha fazlası

Marka Bilinirliği Oluşturun

Tüketicilerin tanıdıkları bir markadan ürün veya hizmet satın alma olasılıkları daha yüksektir. 7 pazarlama kuralı, potansiyel bir tüketicinin harekete geçmeden önce mesajınızı en az yedi kez duyması/görmesi gerektiğini ileri sürer. Sosyal medya, markanızın mesajını tüketicilere daha hızlı, daha kolay ve daha sık, en uygun maliyetli şekilde ulaştırmanıza yardımcı olur.

Müşteri Tutma/Tekrarlayan Müşterileri Arttırın

Bir tüketici sizden bir ürün veya hizmet satın aldığında sosyal medya hesabınızı takip etme, bir bültene/e-posta listesine kaydolma veya web sitenizi daha sık ziyaret etme olasılıkları artar. İşletmenizi düzenli olarak tüketicilerin karşısına çıkardığınızda, işletmenizden başka bir satın alma yapma olasılıkları artar. Bu, özellikle sosyal medya stratejinizin bir parçası fırsatların/indirimlerin/promosyonların tanıtımını içerdiğinde veya bir tür sadakat/ödül programınız olduğunda geçerlidir.

Tavsiye Edilen:  İçerik dağıtımına yönelik veriye dayalı bir yaklaşımın faydaları

Daha Fazla Tüketici Katılımı Elde Edin <-> Daha Fazla Hedef Demografik Veri Alın

Web siteleri genellikle tüketicilerin markanızla etkileşim kurması için sınırlı fırsatlar sunar ve etkileşim genellikle iletişim formlarını doldurmak, yorum bırakmak vb. ile sınırlıdır. Sosyal medya sayesinde kullanıcılar, içeriğinizle daha güçlü bir şekilde yorum yapabilir, paylaşabilir ve etkileşim kurabilir. Bu, müşteri geri bildirimi almanın ve pazarlama ve genel iş stratejinizi hassaslaştırıp geliştirmek için demografik veriler toplamanın harika bir yolu olabilir.

Butiğinizin hangi yeni giyim ürününü veya markasını taşımaya başlaması gerektiğini mi merak ediyorsunuz? Instagram hikayenize anket koyun! Tüketicilerin bir grafiğe mi yoksa stok görsele mi daha iyi tepki vereceğinden emin değil misiniz? Facebook gönderi analizlerinizi kontrol edin. Kullanıcıların yeni hizmet teklifiniz hakkında ne düşündüğünü görmek ister misiniz? Düşüncelerini aşağıya yorum olarak yazmaları için onları teşvik edin. Sosyal medya analizleri, tüketicilerinizin neyi sevip neyi sevmediğini, en çok ne tür içerikle etkileşime girdiklerini görmenin ve ne tür içerik paylaşmanız gerektiğine ilişkin yeni fikirler edinmenin harika bir yolu olabilir. Sosyal medya katılımı ve performans ölçümleri son derece değerli (ve ücretsiz!) bir tüketici veri analiz aracı olabilir.

Markanızı İnsanlaştırın

Tüketiciler bir ürün veya hizmetin arkasındaki insanları ve mesajları görmekten hoşlanırlar. Bir bağlantı oluşturur, şeffaflık gösterir ve güven oluşturur; bunların tümü satışların artmasına yardımcı olabilir. Bir hizmet sağlayıcıysanız, çalışanların iş dışındaki deneyimlerini ve ilgi alanlarını gösteren bir özet yayınlayın. Bir ürün satıyorsanız tüketicilere ürünün nasıl/nerede yapıldığına dair ön bilgi verin. İşletmeniz bir hayır kurumunu destekliyorsa veya topluluğa dahil oluyorsa bunu hedef kitlenizle paylaşın.

İşe alma ve elde tutma açısından bakıldığında, sosyal medya da büyük bir fayda sağlayabilir. Şirket kültürünüzü ve işinizi benzersiz kılan şeyleri göstermek, yeni yetenekleri çekmenize yardımcı olabilir. Çalışanların öne çıkanları ve duyuruları, çalışanlarınıza takdir edildiklerini ve işletmeniz için önemli olduklarını göstermenize yardımcı olur. İşletmenizin adının arkasına bir yüz koymak, tüketicilerinizi ve çalışanlarınızı ilk sıraya koyduğunuzu göstermenize yardımcı olur.

Sosyal Medya Pazarlama Stratejisi İpuçları

Farklı sosyal medya platformlarına ilişkin sosyal medya stratejisi ipuçları için Sosyal Medyanızı Nasıl Optimize Edebilirsiniz! blogumuza mutlaka göz atın!

Neden Profesyonel Sosyal Medya Pazarlama Hizmetlerini Kullanmalısınız?

İşletmenizi sosyal medyada pazarlamak yeterince basit görünebilir, ancak deneyimli bir sosyal medya pazarlama ajansıyla çalıştığınızda sonuçlar çarpıcı biçimde farklı olabilir. Sosyal medya pazarlama şirketlerinin sağladığı faydalardan bazıları şunlardır:

Zaman: Güçlü, ayrıntılı, uzun vadeli bir sosyal medya pazarlama planı oluşturmak düşündüğünüzden daha fazla zaman alır. Rakip ve pazar araştırmasından taslak hazırlama ve grafik oluşturmaya, sosyal medya programlarını planlamaya kadar SMM çok zaman alabilir. Devam eden sosyal medya pazarlama stratejinizi geliştirmek ve ayarlamak amacıyla performansı izlemek ve analiz etmek için gereken ek süreden bahsetmiyoruz bile.

Deneyim: Etkili sosyal medya pazarlaması, bir fotoğrafın başlık ve birkaç hashtag ile yayınlanmasından daha fazlasını gerektirir. Sosyal medya ajansları, sosyal gönderilerin yapısı ve formatı, bir sosyal gönderiyi neyin etkili kıldığı ve analitik ve genel stratejik hedefler açısından nelerin aranması gerektiği konusunda oldukça bilgilidir.

Sosyal Medya Reklamcılığı: Sosyal medya reklamları ücretli reklamcılık için mükemmel bir seçenek olabilir. Ancak doğru bütçeyi, reklam ayarlarını ve daha fazlasını belirlemek bilgi ve deneyim gerektirir. Sosyal medya reklamlarınızı yönetmek için bir sosyal medya reklamcılığı uzmanını işe aldığınızda paranızın karşılığında daha fazlasını elde edebilirsiniz.

Diğer Dijital Pazarlama Hizmetleriyle Bağlantı Kurun: Dijital pazarlama ajanslarındaki sosyal medya pazarlama uzmanları, SMM’nin daha büyük dijital pazarlama resmiyle nasıl bağlantılı olduğunu anlıyor. Sosyal medya pazarlama planlarının devam eden SEO ve ücretli reklam çabalarıyla nasıl bağlantılı olduğunu bilmek, genel dijital pazarlama stratejinizi daha etkili ve uygun fiyatlı hale getirebilir.

Sosyal Medya Pazarlamanızı Viral Hale Getirin

Ahrefs, tek seferlik sosyal medya profil optimizasyonlarından ve önerilerden aylık sosyal medya planı oluşturmaya ve uygulamaya kadar size yardımcı olmak için burada. Profesyonel sosyal medya pazarlama hizmetlerinin işletmeniz için neler yapabileceğini görün!

Bugün ÜCRETSİZ Sosyal Medya Pazarlama Danışmanlığı Alın!