Sosyal Medya Reklamları ve Google Reklamları

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Sosyal Medya Reklamları ve Google Reklamları

18.05.2022 10:00’da gönderildi

SEO stratejinizi ve sosyal medya varlığınızı geliştirmek için zaman harcadığınız halde hala istediğiniz sonuçları alamadığınız oldu mu? Dijital pazarlama stratejinize ücretli reklamları eklemeyi düşünmenin zamanı gelmiş olabilir. Çevrimiçi reklam vermek için sayısız seçenek vardır. Peki işletmeniz için en iyi reklam stratejisi nedir?

Lütfen Sosyal Medya/Paylaşım Çerezlerinin bu içeriğe erişmesine izin verin.

Ücretli Reklam Türleri

Ücretli reklamlar söz konusu olduğunda seçenekler bunaltıcı olabilir. Google, Bing, Yahoo vb. genelinde çok çeşitli ücretli arama reklamları vardır. Akışlı reklamlar, yerel reklamlar, sosyal medya reklamları ve çok daha fazlası uygun seçeneklerdir. En uygun maliyetli, verimli çevrimiçi reklamcılık seçeneklerini arayan yeni başlayanlar için iki açık öncü var.

Sosyal Medya Reklamcılığı

Hemen hemen her sosyal medya platformu farklı reklam seçenekleri sunar. Hedef kitlenizi kullandığınız sosyal platforma göre hedefleme yeteneğinin yanı sıra gelişmiş hedefleme özellikleriyle harika bir seçenek olabilir. Ücretli bir sosyal medya pazarlama kampanyası aynı zamanda bir arama pazarlamacılığı kampanyası yürütmekten daha hızlı ve daha kolay olma eğilimindedir. Reklam verecek çok fazla sosyal platform olduğundan, en kolay ve en popüler olanlardan ikisine, Facebook ve Instagram’a odaklanacağız.

Facebook Reklamları ve Instagram Reklamları

Facebook ve Instagram reklamları, reklamınızı platformlar arasında oluşturmanız ve paylaşmanız için bol miktarda esneklik sunar. Meta platformları olarak, her iki platform için de reklamlar Reklam Yöneticisi’nde oluşturulabilir ve buradan platformların birinde veya her ikisinde paylaşılabilir.

Sosyal Medya Reklam Seçenekleri - Global Erişim İnternet Prodüksiyonları Sosyal Medya Pazarlama Iowa

Hedef kitlenizi ilgi alanına ve konuma dayalı olarak hedeflemek için harika özellikler vardır. Ayrıca, reklam kampanyanızla neyi başarmayı umduğunuza bağlı olarak bir gönderi için hedefler de belirleyebilirsiniz. Daha fazla arama mı istiyorsunuz? Daha fazla web sitesi ziyareti mi istiyorsunuz? Bütçe seçenekleri son derece esnek ve uygun fiyatlı olup, günde 1 ABD doları kadar düşük bir ücret karşılığında reklam yayınlayabilme özelliğine sahiptir.

Sosyal Medya Reklam Hedef Kitlesi Hedefleme - Küresel Erişim İnternet Prodüksiyonları Sosyal Medya Pazarlama IowaSosyal Medya Reklam Seçenekleri - Global Erişim İnternet Prodüksiyonları Sosyal Medya Pazarlama Iowa

Instagram ve Facebook reklamları çok esnek ve uygun fiyatlı oldukları için A/B testleri için mükemmeldir. Kendi resmi, başlığı ve hedef kitlesi olan bir reklam ile tamamen farklı bilgilere sahip bir başka reklam oluşturmak hızlı ve kolaydır. Ek olarak, sonuçları karşılaştırmak için birini Facebook’ta, diğerini Instagram’da çalıştırabilirsiniz. Bir süre sonra hangi reklamın daha etkili olduğunu görmek için sonuçları karşılaştırmak değerli bilgiler sağlayabilir.

Tavsiye Edilen:  YouTube'da Telif Hakkı İddiası Nasıl Kontrol Edilir: 2023

Facebook Öne Çıkan Gönderiler ve Instagram Öne Çıkan Gönderiler

Öne çıkarılan sosyal paylaşımlar teknik olarak hâlâ reklam olsa da geleneksel sosyal medya reklamlarından birkaç açıdan farklılık gösteriyor. Öne çıkarılan gönderiler, daha geniş bir kitleye ulaşmak için hesabınızdan ödediğiniz gönderilerdir. Öne çıkarılan gönderiler, geleneksel reklamlar gibi Ad Manager’da değil, gönderinin kendisinden oluşturulur. Öne çıkarılan gönderiler ile reklamlar arasındaki diğer farklar şunlardır:

 • Sınırlamalar: Öne çıkarılan gönderilerin özelleştirme fırsatı reklamlara göre daha azdır. Demografik hedefleme, yerleşim, hedefler vb. seçenekler daha sınırlıdır. Ancak bu, öne çıkan gönderilerin reklamlardan daha hızlı ve daha kolay oluşturulduğu anlamına gelir.

 • Hedefler: Öne çıkarılan gönderilerin ve reklamların ardındaki hedefler de farklılık gösterir. Sosyal medya reklamları hedefleniyor dönüşümleröne çıkan gönderiler hedeflenirken marka bilinirliği. Bir reklamla web sitenize trafik çekmek, daha fazla satış vb. elde etmek istiyorsunuz. Öne çıkarılan bir gönderiyle marka bilinirliğini artırmak ve gönderinizin daha fazla beğeni/görüntüleme/paylaşım almasını istiyorsunuz.

Google Reklamları

Ücretli arama pazarlamacılığı söz konusu olduğunda Google (şaşırtıcı olmayan bir şekilde) kraldır. Statista’ya göre Google, 2021’de arama motorlarının %88,55’lik pazar payına sahipti. Google Ads, sosyal reklamlardan çok daha fazla nüansa sahiptir ve sonuç olarak biraz daha karmaşık olabilir. Anahtar kelime teklif stratejileri, reklam türleri vb. için birçok seçenek vardır.

Ücretli Medya Reklamcılığı Google Ads - Küresel Erişim Dijital Pazarlama Iowa

Belirlediğiniz bütçe ve anahtar kelime teklif stratejileriniz büyük ölçüde sektörünüze ve ne kadar harcamak istediğinize bağlıdır. “Hukuk firması”, “çocuk doktoru” vb. gibi yüksek hacimli anahtar kelimeler, ilk sayfaya çıkmanın size oldukça pahalıya mal olabilir. Ancak yaptığınız reklamın türü ve sürekli ayarlamalar yapabilmeniz konusunda oldukça fazla esneklik vardır.

Duyarlı Arama Ağı Reklamları

Duyarlı Google Reklamları her sektör için harika bir reklam türüdür. Tek bir reklama çeşitli başlıklar ve açıklamalar girebilirsiniz. Artıları şunları içerir:

 • Google’ın makine öğrenimi modeli, performans geçmişine göre girdiğiniz öğelerin en uygun kombinasyonunu görüntüleyerek reklamlarınızı optimize eder

 • İyi performans gösteren başlıkları ve açıklamaları reklamda yayınlanmaya devam ederken, düşük performans gösteren başlıkları ve açıklamaları kolayca kaldırabilir ve değiştirebilirsiniz.

 • Anahtar kelime varyasyonlarını ve ilgili anahtar kelimeleri eklemek için birçok fırsat

Tavsiye Edilen:  Google Slaytlar veya PowerPoint'te Seslendirme Nasıl Yapılır

Dinamik Arama Ağı Reklamları

Dinamik arama ağı reklamları daha büyük ve iyi organize edilmiş web siteleri için idealdir. Google, içeriği doğrudan web sitenizden çekerek otomatik olarak başlıklar ve açılış sayfaları oluşturur. Artıları şunları içerir:

 • İşin çoğunu Google yaptığı için hızlı ve kolaydır

 • Bir kullanıcı ürününüz veya hizmetinizle ilgili bir terimi aradığında, sitenizdeki en alakalı sayfa için net bir başlığa sahip bir reklam dinamik olarak oluşturulur.

Görüntülü Reklamlar

Google görüntülü reklamları, adlarına uygun olarak, reklam alanı sağlamak üzere Google ile iş ortaklığı yapan web sitelerinde (Google Görüntülü Reklam Ağı) gösterilen fotoğraf veya video görüntülü reklamlardır. Resim/video reklamların görünümü boyut, konum vb. açısından farklılık gösterebilir. Avantajları şunları içerir:

 • Google bu reklamları hedef kitlenizle alakalı web sitelerinde gösterir

 • Belirli endüstriler için bir resim/video, bir mesajı kelimelerden daha iyi iletebilir (bir makarna resmi, makarnanızı tanımlayan kelimelerden çok daha çekicidir!)

 • Görüntüler statik veya etkileşimli olabilir

Alışveriş Reklamları

Alışveriş reklamları belirli bir ürüne (resim, fiyat ve ayrıntılarla birlikte) veya bir dizi ürüne yönelik olabilir. Artıları şunları içerir:

 • Google alışverişlerinde ve görsellerinde daha fazla sonuç görünebilir ve aynı arama sorgusu için birden fazla ürününüz açılabilir

 • Müşteriler için daha rahat alışveriş ve satın alma deneyimi

Arama Reklamları

Telefon araması üreten reklamlar hâlâ açıklamalar ve başlıklar içeriyor ancak kullanıcıları alışveriş yapmak veya web sitenizi ziyaret etmek yerine arama yapmaya teşvik ediyor. Artıları şunları içerir:

 • Daha aktif etkileşimi teşvik etmek için kullanıcıları işletmenizle telefonda buluşturmak

 • Telefon araması reklamları, aradıklarında işletmenizin açık olmasını sağlamak için her zaman veya belirlenen saatlerde yayınlanacak şekilde ayarlanabilir

 • Kullanıcı işletmenizdeki bir ekip üyesiyle aktif olarak etkileşimde bulunduğundan, bir kullanıcıdan diğer reklamlarda eksik olabilecek spesifik ve özel veriler toplanabilir

Tavsiye Edilen:  Marka bilinirliği için etkili içerik oluşturmada chatGPT'nin rolü

Google Ads’in daha da fazla türü ve her türün içinde daha fazla karmaşıklık var. Ücretli arama reklamcılığı sürecine başlamanın ilk adımı, işletmeniz ve hedefleriniz için hangi reklam türünün en iyi olduğunu belirlemektir.

Hangi Ücretli Reklam Türü En İyisidir?

Hiçbir ücretli reklam yönteminin başka bir yöntemden daha iyi olduğu garanti edilmez. Hangi tür reklamı seçeceğiniz veya herhangi bir reklam yapmayı seçip seçmeyeceğiniz, özel durumunuza bağlıdır. Belirli bir reklam kampanyası türüne geçmeden önce kendinize birkaç soru sorun.

Hangi reklam türünü seçerseniz seçin, aklınızda bulundurmanız gereken birkaç nokta vardır:

 • Anahtar kelime ve hedef kitle araştırması yapın (hangi terimleri kullanacağınızı, reklamınızı nereye yerleştireceğinizi ve hangi belirli ürün veya hizmetlerin reklamını yapmanın en iyi olacağını öğrenin)

 • Diğer dijital pazarlama çalışmalarını (sosyal medya, SEO çalışmaları vb.) ihmal etmeyin.

 • Ayarlamalar yapmaktan (bütçeyi, anahtar kelimeleri, reklam türünü vb. değiştirmek) korkmayın.

 • Analizlere çok dikkat edin; performans sonuçları yalnızca reklam stratejisinde değil, web sitenizde ve sosyal stratejinizde de ayarlamalar yapılmasını sağlamalıdır.

Kendi Kişisel Reklam Uzmanınızı Bulun

Ahrefs, sertifikalı Google Ads uzmanları da dahil olmak üzere çok çeşitli dijital pazarlama hizmetleri sunmaktadır. Reklam danışmanlığından, reklamlarınızı oluşturmaya ve sürekli bakıma kadar her konuda yardımcı olabiliriz!

ÜCRETSİZ Reklam Danışmanlığı ile Kendinize Uygun Seçeneği Bulun!