Sosyal Medya Trendlerinden Yararlanmak [w/ Examples!]

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Sosyal Medya Trendlerinden Yararlanmak [w/ Examples!]

Adından da anlaşılacağı gibi trendjacking, üçüncü bir tarafın marka içeriğini trend olan bir konuya uygulamasıdır. Trend olan konu herhangi bir şey olabilir; genellikle bir hashtag, etkinlik, meme veya yeni argo terimdir. Bir trende katılmak için doğru anı belirlemek zor olabilir; çok erken olursa yeterli sayıda insan bunu anlamaz, ancak çok geç olursa “abartılı” kategorisinde gruplandırılırsınız. Ayrıca konuşmada istenmeyen veya inorganik bir ses olma riskini de taşırsınız.

Ancak doğru ve zevkli bir şekilde yapıldığında gürültüyü azaltmanın, maruz kalmanızı artırmanın ve birkaç hayran kazanmanın etkili bir yolu olabilir. Bunun en başarılı ve ilk örneklerinden biri, 2013’teki meşhur Superbowl kesintisi sırasında Oreo’nun tweet’iydi. Yaratıcı ekibi, bunu kesintiden birkaç dakika sonra birçok insanı memnun edecek şekilde hazırladı.

Twitter’da @Oreo

Kaçırma Trendi Nasıl Bulunur?

Bir trend bulmanın en kolay yolu birkaç aracı kontrol etmektir. Twitter’ın zaman çizelgesinin kenar çubuğunda trend olan konular bölümü vardır ve Google Trendler, insanların ne aradığını görmek için ücretsiz bir araçtır. Twitter bazen kullanıcılara bir özet sunmak için belirli bir trend konusuyla ilgili bir grup tweet derler.

Google Trendler bazen bir sayfanın tamamını o hafta veya aydaki popüler arama trendini analiz etmeye ayırır. Her iki araç da farklı bölgelerde neyin trend olduğunu görmek için özelleştirilebilir, böylece ihtiyacınız varsa trendjacking’inizi yerelleştirebilirsiniz!

Bazen bu eğilim kaçınılmazdır; bir kayanın altında yaşamadığınız sürece bunu duyacaksınız. Örneğin, 2016 yazının Pokemon Go çılgınlığı ya da #TheDress’in ne renk olduğuna dair internetteki büyük tartışma.

Facebook’ta Whataburger

Saatva, Amazon

Zirvede, vardı Dakikada 10.000’den fazla tweet #TheDress hakkında – ve açıkçası çoğu marka bu fırsatı kaçırmayacaklarından emin oldu.

Tavsiye Edilen:  2023'nin En İyi Potansiyel Müşteri Yaratma Stratejileri (Ve Bunların Nasıl Kullanılacağı)

En iyi tweetlerden biri, ürünlerini sohbetle alakalı kalmak ve tartışmayı tamamen bitirmek için kullanan Adobe’den geldi.

Twitter’da Adobe

Yine de ekibinizin nabzını tuttuğundan emin olmak önemlidir; her trend yukarıda bahsedilenler kadar gözünüzün önünde ve her yerde mevcut olmayabilir. Diğer yöntemler arasında Buzzfeed, BoredPanda, Reddit, Ranker, Uproxx ve çok daha fazlası gibi viral içeriği izleyen web sitelerini takip etmek yer alır.

İşletmem Bu Konu Hakkında Tweetlemeli mi?

Peki şirketler hedef kitlelerine uyum sağlarken reklam yapmak için sosyal medyayı nasıl kullanıyor? Hakkında yorum yapmak istediğiniz bir trend bulduğunuzda, önce kendinize birkaç soru sorduğunuzdan emin olun.

1. Markada mı var?

Markanız sohbete katılmak için üslubunu tamamen değiştirecekse bu gönderiyi yayınlamayı yeniden düşünün. Eğer bir otomobil mağazasıysanız, #NationalPancakeDay hakkında tweet atmak, bir lokantaya kıyasla daha az anlamlıdır. Prestijli ve eski bir markaysanız ve ne kadar modaya uygun veya her yerde bulunursa bulunsun aniden argo ifadeler kullanmaya başlarsanız, bu durum marka dışı görünebilir. Bunun başlıca örneği House of Fraser’ın evi olabilir. #Emojinal kampanyasına tepkiBir Twitter kullanıcısı bunu “bir asırlık lüks markanın berbat bir sosyal medya kampanyasıyla nasıl mahvedileceğine dair ustalık sınıfı” olarak nitelendirdi.

Bu, trendin açıkça veya doğrudan markanızla ilgili olması gerektiği anlamına gelmez. Son derece esprili veya zekice bir bağlantı kurabiliyorsanız gönderinin zorlama görünmediğinden ve markanızın sesini koruduğundan emin olun. Altın vuruş yapabilir ve bazı yeni takipçilerin dikkatini çekebilirsiniz.

2. Trendleri çok mu fazla ya da yakın zamanda mı değiştirdim?

Trend olan konular hakkında dikkatli bir şekilde yorum yapmak en iyisidir. Hesabınız sürekli olarak düşük kaliteli tweetler yayıyorsa takipçilerinizi kaybedersiniz veya onları rahatsız edersiniz. Tweet markanıza değer katmayacak veya insanları sizinle olumlu bir şekilde etkileşim kurmaya teşvik etmeyecekse gönder tuşuna basmayın.

Tavsiye Edilen:  2023'de Harika Sosyal Medya Videoları Hazırlamak için 5 İpucu

3. Zamanında mı?

En zor kısım, trendin şu anda hangi yaşam döngüsü aşamasında olduğunu bulmaktır. Konu hâlâ güncelken, tercihen zirveye çıkmadan hemen önce katılmak istersiniz. Bundan sonra tweetiniz yorgun görünecek.

Kesyon

Tamamen Kaçınılması Gereken 3 Trend

Tamamen uzak durmanız sizin yararınıza olan belirli konular vardır. Bunlardan bazıları bariz olabilir, ancak her örnekte göreceğiniz gibi, büyük markalar bu pazarlama hatalarını yapmaktadır. Bu, küçük işletmelerin neden sosyal medya rehberliğine ihtiyaç duyduğunun en iyi örneğidir.

Sosyal medyada bir aksilikten kaçınmak için Austin’de profesyonel sosyal medya pazarlamasına ihtiyacınız olduğuna karar verirseniz WIX ile iletişime geçin!

1. Ölüm, Trajedi ve Ciddi Olaylar

Tedbirli davranın ve önemli bir kişinin ölümüne saygı duruşunda bulunmaktan kaçının (eğer doğrudan, açık ve anlamlı sektörünüz veya ürününüz üzerinde etki yaratabilir – ancak kurucusu veya yaratıcısı olmayan herkes geri tepebilir). Zararsız gibi görünebilir ama insanlar her zaman ölümden ya da büyük bir talihsizlikten çıkar sağlamayı çok kötü bir zevk olarak göreceklerdir.

Cheerios ve Cinnabon, sırasıyla Prince ve Carrie Fisher’ın ölümleriyle ilgili kötü niyetli tweetler gönderdiler. Her iki durumda da, kamuoyunun hoşnutsuzluğundan kısa bir süre sonra kaldırıldılar.

Ancak en rezil gaflardan biri, bazı şiddetli protestolar sırasında bu ton sağır tweetini yayınlayan Kenneth Cole’a gidiyor. Trend olan bir hashtag ile tweet atmadan önce araştırmanızı yaptığınızdan emin olun! Basit bir Google aramasıyla birçok halkla ilişkiler kabusundan kaçınılabilirdi.

CNN Parası

2. Sorunlu Hashtag’ler

Çoğu zaman, insanların başka bir grupla dalga geçeceği bir hashtag viral hale gelecektir. Benefit Cosmetics #MakeAMovieAFatty hashtag’ine katıldı ve insanlar gücendiğinde ikiye katlandı. Sonunda özür dilediler ama hasar verildi.

Twitter’da @freshaima

Tavsiye Edilen:  Fox News Gibi Bir Uygulama Nasıl Oluşturulur?

3. Kolayca Yanlış Yorumlanan Hashtagler

Margaret Thatcher 2013 yılında vefat ettiğinde #NowThatchersDead hashtag’i trend olmaya başladı. Birçok kişi hashtag’i #NowThatChersDead olarak yanlış okudu ve popüler şarkıcı Cher’in (o çok hayattaydı) yasını tutmaya başladı.

Twitter’da @ebananuka

WIX’dan Uzman Yardımı Alın!

Trendjacking markanız için büyük bir fırsat sağlar ancak buna dikkatle yaklaşılmalıdır. Yukarıdaki ipuçlarını kullanarak markanız ve işletmeniz için minimum riskle olumlu sonuçların tadını çıkarabilirsiniz.

Houston’daki deneyimli bir sosyal medya pazarlama ajansının yardımına ihtiyacınız varsa WIX’daki uzmanlar size yardımcı olabilir. Houston ve Austin’deki dijital pazarlama ajansımız, yaklaşık 40 yıldır sizinki gibi işletmelerin büyümesine yardımcı oluyor.

Stratejistlerimizden biriyle bir görüşme planlamak için, bugün bizimle iletişime geçin!