Sosyal Pazarlama Nedir: Tanımı, Türleri ve Örnekleri

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Sosyal Pazarlama Nedir: Tanımı, Türleri ve Örnekleri

Üç ana sosyal pazarlama türü hakkında bilgi edinin: tanıtım, açıklayıcı ve eğitici. Her tür farklı bir amaca hizmet eder; bu nedenle, hangi video türünü yapacağınızı seçerken istenen sonucu göz önünde bulundurarak başlamak önemlidir. Sosyal medya, arama motorları, web siteleri, sosyal medya platformları, e-postalar vb. kanallar aracılığıyla hedef kitlelere içerik reklamı yapmak için etkili bir araçtır; Facebook özellikle etkilidir. Pazarlama, genel/sıkıcı/belirsiz hale gelen herkese hitap etmeye çalışmak yerine spesifik ve alakalı olmalıdır.

İşletmeler için 3 Tür Sosyal Medya Pazarlaması Nedir?

Video, işletme sahiplerinin ve markaların daha iyi video pazarlaması yapmasına yardımcı olmakla ilgilidir.

Üç ana pazarlama videosu türü vardır: tanıtım, açıklayıcı ve eğitici.

Tanıtım videoları 30 saniye ile 2 dakika arasında değişir ve bir ürün veya hizmetin markalaştırılması ve farkındalığının yaratılması için kullanılır.

Açıklayıcı videolar 2 dakika ile 60 dakika arasında değişir ve bir ürün veya hizmet hakkında ilgi çekici bir şekilde ayrıntılı bilgi sağlar.

Eğitici videolar izleyicilere bir ürün veya hizmetle ilgili belirli sorunların nasıl çözüleceğini öğretir.

Her video türü farklı bir amaca hizmet eder; bu nedenle, hangi video türünü yapacağınızı seçerken istenen sonucu göz önünde bulundurarak başlamak önemlidir.

Tanıtım videolarında harekete geçirici mesaj esastır; açıklayıcı videolar ise izleyiciye anlatılan ürün/hizmeti önceden satmayı amaçlar.

Eğitici videolar, izleyicileri öğretilen konuyu tam olarak anlamaya/aydınlatmaya yönlendiren tek seferlik veya bir serinin parçası olabilir.

Doğru şekilde sunulduğunda, eğitim videoları satış görevlilerinin/satış ekiplerinin yerini alabilir, çünkü potansiyel müşterileri YouTube vb. çevrimiçi platformlar aracılığıyla etkili bir şekilde eğiterek işletmelerin/markaların sunduğu ürünler/hizmetler hakkında bilinçli kararlar almaları için onları doğru yola yönlendirir.

Abone ol ve Mad Capper Marketing’in yeni içeriğini kaçırmamak için zil simgesine tıklayın

Yeni Başlayanlar İçin Sosyal Medya Pazarlama İpuçları

2004 yılında Phil bir kitap yayınlamak istiyordu ancak doğru hedef kitleye ulaşma konusunda endişeliydi.

Geleneksel reklam biçimleri maliyetliydi ve belirli kitleleri hedeflemede etkisizdi.

Dijital pazarlama artık mevcut ve geleneksel yöntemlere göre daha kârlı, ucuz ve yapılandırılabilir.

Sosyal medya pazarlaması, pazarlamacıların içeriklerini arama motorları, web siteleri, sosyal medya platformları, e-postalar vb. kanalları kullanarak yüksek hedef kitlelere tanıtmasına olanak tanıyan bir dijital pazarlama türüdür.

Phil, sosyal medyada paylaşabileceği görseller, metin gönderileri, anketler ve videolar gibi farklı içerik türleri hakkında bilgi edinmek için sosyal medya pazarlama sertifikasını aldı.

İçeriğinin görünürlüğünü artırmak için Phil’in, kullanıcılara harekete geçirici mesaj butonları içeren resim reklamlar veya müşteri referanslarını içeren video reklamlar dahil olmak üzere farklı reklam formatları sunan Facebook, Instagram vb. sosyal medya platformları tarafından sağlanan reklam seçeneklerini kullanması gerekiyordu. incelemeler.

Sosyal medya platformları ayrıca ona kendisi için bir marka yaratma ve onlarla etkileşim kurarak izleyicinin ilgisini çekme, kendisi için en iyi olanı bulan içerikle etkileşime giren bir kimlik yaratma fırsatı verdi.

Kitleleri yaş, konum, cinsiyet gibi demografik bilgilere göre hedeflemek Phil’in sayfa/blog/kitap satışlarına gelen izleyicilerde artış görmesine yardımcı oldu.

Hedef kitlesinin etkileşime geçmesini/onlarla bağlantı kurmasını sağlamak için ölçülebilir akıllı takip son tarihleri ​​olan hedefler belirlemenin ne kadar önemli olduğunu öğrendi yarışmalar/anketler/anketler/videolar/görsel hikaye anlatma araçları planlamak potansiyel müşteri oluşturma e-posta listeleri alıcı kişileri buzzsumo ifttt tamponu

Phil, SimplyLearn’in dijital pazarlama kursunu alarak sosyal medya pazarlamasında ustalaştı.

Örnekle Sosyal Medya Pazarlama Nedir?

Videoda sosyal medya Cosima AB’nin bakış açısından tartışılıyor.

Sosyal medya popülerdir ve dünya çapında yaygın olarak kullanılmaktadır; dünya nüfusunun üçte birinden fazlası aktiftir.

Tavsiye Edilen:  SEO Denetimi nasıl yapılır? [Step-by-Step Guide] Araçlar ile

Facebook, LinkedIn, Twitter, YouTube ve Google en dikkat çekici sosyal medya platformlarından bazılarıdır.

Sosyal medya pazarlaması işletmelerin hedef kitlelerine etkili bir şekilde ulaşabilmesi için önemli bir stratejidir.

İçerik, sosyal medya pazarlamasında çok önemli bir rol oynar ve ilgi çekici ve hedef kitleyle alakalı olmalıdır.

Küçük işletme sahipleri, markalarını oluşturmak ve ürünlerini/hizmetlerini tanıtmak için sosyal medyayı talep yaratma platformu olarak kullanmaktan büyük fayda sağlayabilirler.

Facebook gibi platformlardaki özel hedefleme özellikleri, işletmelerin belirli hedef kitlelere daha etkili bir şekilde ulaşmasını sağlar.

İyi pazarlama stratejileri, çevrimiçi ortamda ağızdan ağza tanıtım yoluyla bir ürün veya hizmet hakkındaki farkındalığın hızla yayılmasına yardımcı olabilir.

Günümüzün dijital çağında rekabetçi kalabilmek için işletmelerin pazarlama zihniyetlerini sürekli olarak uyarlamaları gerekiyor.

Video içeriği sosyal medyada giderek daha önemli hale geliyor, ancak izleyicilerin ilgisini kaybetmemesi için ilk birkaç saniyede kaydedilmesi gerekiyor.

Sosyal Pazarlama Ne Demektir?

Sosyal pazarlama, ürün ve hizmetlerin Facebook, YouTube ve Twitter gibi sosyal medya platformlarında pazarlanmasını içerir.

Bu sadece insanlarla iletişim kurmak veya ürünlerin reklamını yapmakla ilgili değil.

Sosyal pazarlama, ticari pazarlama uygulamalarını kullanır ancak bunları sosyal gruplara uygular.

Amaç toplumda olumlu davranış değişiklikleri meydana getirmektir.

Bu, sağlıklı beslenme alışkanlıklarını teşvik etmek için bir mağazanın ürünlerini sergileme biçimini değiştirmeyi içerebilir.

Sosyal pazarlama kampanyaları, içki içmek ve araba kullanmak veya güvenli seks uygulamalarını teşvik etmek gibi konulara odaklanabilir.

Geleneksel reklamcılıktan farklıdır çünkü sadece bir ürün veya hizmet satmaktan ziyade uzun vadeli davranış değişiklikleri yaratmayı amaçlamaktadır.

Başarılı sosyal pazarlama kampanyaları araştırmayı, planlamayı, uygulamayı ve sonuçların değerlendirilmesini gerektirir.

Sosyal pazarlamacılar, hedeflerine ulaşmak için devlet kurumları, kar amacı gütmeyen kuruluşlar, işletmeler ve topluluklar dahil olmak üzere çeşitli paydaşlarla birlikte çalışır.

Sosyal pazarlamanın neleri gerektirdiğine dair hala birçok yanlış kanı var ancak etkili iletişim stratejileri ve hedefe yönelik müdahaleler yoluyla olumlu toplumsal değişim yaratmada önemli bir rol oynuyor.

Sosyal Pazarlamaya Neler Dahil?

Sosyal pazarlama, yardım edilen insanları anlamayı içeren bir iş sürecidir.

Tutarlı bir planlama gerektirir.

Sosyal pazarlamanın en önemli yönü hedef kitlenin derinlemesine anlaşılmasıdır.

Politikalar, programlar ve kampanyalar kuruluşun perspektifinden ziyade hedef kitlenin ihtiyaçları etrafında inşa edilir.

Ticari pazarlama, hedef kitlesini anlamak için farklı disiplinlerden yararlanır.

Pazarlama, ürün/hizmet, teklif edilen fiyat/değişim, uygun yerlerde bulunabilirlik ve promosyon hakkında düşünmeyi içerir.

Halk sağlığı genellikle yalnızca tanıtıma odaklanır, ancak ticari şirketler bunu yapmaz.

Sosyal pazarlama, yalnızca görüşleri veya kliniklere yapılan ziyaretleri saymak yerine sonuçları ölçerek hükümet programlarına ölçüm ve değerlendirme getiriyor.

Sonuçların ölçülmesi neyin işe yaradığına odaklanır ve neyin işe yaramadığını atarak hükümet harcamalarında daha fazla verimlilik sağlar.

Sosyal pazarlama, insan davranışına ilişkin veriye dayalı içgörülere dayandığı için daha etkili politikaların oluşturulmasına yardımcı olur.

İşletmeler İçin İçerik Pazarlama Türleri ve Fikirleri

İçerik pazarlaması, değerli içeriğin yaratılması ve dağıtılmasına yönelik stratejik bir yaklaşımdır.

Açıkça tanımlanmış bir hedef kitleyi çekmeyi ve elde tutmayı ve karlı müşteri eylemlerini teşvik etmeyi amaçlar.

İçerik pazarlaması, outbound pazarlamaya göre üç kat daha fazla potansiyel müşteri yaratır ve maliyeti %62 daha azdır.

Sosyal medya gönderileri en popüler içerik türlerinden biridir ancak yalnızca ürün veya hizmet satmaktan ziyade değer sağlamalıdırlar.

Minecraft pinleri, belirli konuları arayan kullanıcıların kolayca keşfetmesi için anahtar kelimelerle optimize edilebilir.

Instagram gibi platformlardaki hikayeler etkileşimi teşvik edebilir ve yeni içerikleri tanıtabilir.

Tavsiye Edilen:  E-posta Pazarlama Nedir? Her şey detaylı

Video, geleneksel YouTube videolarını, TikTok’ları, IGTV’yi, canlı yayınları vb. içeren ve daha yüksek dönüşüm oranlarına ve gelir artışına yol açabilecek etkili bir araçtır.

Podcast’ler, markanız veya ürün/hizmet teklifleriniz etrafında otorite oluştururken bilgileri ses formatında paylaşmanın bir yolunu sunar

İnfografikler karmaşık bilgileri görsel olarak kolay anlaşılır bir genel bakış formatında sunar.

E-postalar, doğrudan hedef pazarların gelen kutusuna değer sağlayan otomatik veya manuel olarak yazılan haber bültenleri olabilir.

Web seminerleri, şirketlerin dünya çapındaki insanlarla bilgi güncellemelerini paylaşmasına, aynı zamanda ilişkileri geliştirmesine ve ürünlerini/hizmetlerini sergilemesine olanak tanır.

E-kitaplar, sunduğunuz ürünler ve hedef kitlenize yönelik sıkıntılı noktalar/hedefler hakkındaki soruları yanıtlar

Ücretsiz araçlar, işletme sahiplerinin sürekli çabası olmadan değer dağıtımını otomatik hale getirir.

Listeler, gözden geçirilebilir metin formatlarını tercih eden izleyicilerin işini kolaylaştırmak için makale olarak yayınlanan yeterli sayıda kopyayla detaylandırılan tema yapısı olarak listeleri kullanır.

Instagram, aynı zamanda değer veren kendi ürünlerini tanıtan ürün konumlarının/yayınlarının küratörlü listelerini yönlendirir

Sunulan iş/ürünler/hizmetlerle ilgili öğeler kullanılarak doğru bir şekilde yürütülen teklifler, takipçilerin yerine nitelikli katılımcıları çeker

İşletmeler için Sosyal Medya Pazarlaması

Pazarlama iletişimi ve halkla ilişkiler, sosyal amaçları ilerletmek için kullanılabilir.

Ticari amaçlar için kullanılan araçların aynıları, daha fazla kamu yararının desteklenmesi için de uygulanabilir.

Başarılı bir kampanya örneği, çocukları grip salgını sırasında ellerini yıkarken iki kez “Doğum Günün Kutlu Olsun” şarkısını söyleyerek ellerini yıkamaya teşvik etmektir.

Sosyal, kar amacı gütmeyen ve hayırsever programları teşvik ederken dört ek P’nin dikkate alınması gerekir: Publix (bileşenler), ortaklıklar, politika ve kese ipleri (finansman).

Bu dört P’nin uygulanmasına bir örnek, egzersiz için bir halk eğitim kampanyası tasarlamaktır.

Bir egzersiz kampanyasıyla ilgili kitleler arasında doğrudan hedef kitle (orta yaşlı erkekler ve kadınlar), bunların akrabaları, arkadaşları/iş arkadaşları, sağlık hizmeti sağlayıcıları, medya kuruluşları/yetkililer/yönetim kurulu üyeleri/personel/mesajın yayılmasına yardımcı olacak gönüllüler yer alır. .

Bir egzersiz kampanyası için uygun ortaklar arasında sağlık kulüpleri/giyim mağazaları/restoranlar/medya kuruluşları/yerel işverenler/hizmet kuruluşları/marketler/eczaneler/sağlık departmanları/gönüllü kuruluşlar/vakıflar/egzersizle ilgili logolu ürünler satan kurumsal sponsorlar yer alır.

Sosyal yardım yoluyla ele alınabilecek kamu politikası, güvenli yürüyüş/bisiklet yolları geliştirmeyi/iş yerinde esnek zaman sağlamayı/çalışanların yürümesini veya bisiklete binmesini teşvik etmeyi/toplumda bisiklet park yerleri kurulumunu desteklemeyi vb. içerir.

Doğrudan hedef kitle dışındaki finansman kaynakları arasında sağlık kuruluşlarından/federal/eyalet hükümetlerinden hibe aramak/vakıflardan fon talep etmek/sponsor logolu ürün satmak/vb. yer alabilir.

İletişim profesyonelleri, daha fazla kamu yararına hizmet edecek sosyal projeler üstlenirken bu ek hususları kendi beceri setlerine/araç setlerine dahil etmelidir.

2023’te Yeni Başlayan Olarak Sosyal Medya Pazarlamasına Nasıl Başlanır?

Sosyal medya ürün ve hizmetlere açılan bir pencere olarak kullanılabilir.

Sosyal medya pazarlamasının büyüyen markalar üzerinde büyük etkisi olabilir.

Eğitim, Facebook reklamları, ipuçları ve stratejiler, YouTube videolarının sıralaması, Twitter ve Instagram’da takipçilerin arttırılması ve popüler sosyal medya pazarlama araçları dahil olmak üzere sosyal medya pazarlamasıyla ilgili önemli konuları kapsamaktadır.

Geçmişte geleneksel reklam biçimleri pahalıydı ve hedef kitlelere ulaşmada etkisizdi.

Dijital pazarlama, özellikle sosyal medyanın etkili olmasıyla, içeriğin arama motorları, web siteleri, sosyal medya platformları, e-postalar vb. kanallar aracılığıyla hedef kitlelere tanıtılmasını kolaylaştırdı.

Phil, sosyal medya pazarlamasını Simply Learn’ün dijital pazarlama kursuna katılarak öğrendi; bu kurs ona hedef kitlesini onlarla etkileşim kurarak anlamak; niceliksel SMART hedeflerinin belirlenmesi; bir sosyal medya takvimi oluşturmak; müşteri adayı oluşturmak için Buzzsumo IFTTT Buffer gibi araçları kullanmak; ve diğerlerinin yanı sıra görseller ve videolarla görsel hikaye anlatımı.

Tavsiye Edilen:  Eyalete Göre Citibank Yönlendirme Numaraları ve Kendinizinkini Nasıl Bulunur?

Sosyal Medya Pazarlama, diğer hedeflerin yanı sıra marka bilinirliği oluştururken etkileşim yoluyla web sitesi trafiğini artırmayı içerir.

Popüler platformlar arasında Facebook (aylık 2 milyar aktif kullanıcıyla), Instagram (Facebook’a ait), LinkedIn (B2B platformu), YouTube (video paylaşımı) ve Twitter (mikroblog) yer alıyor.

Mobil kullanım tüm bu platformlarda yüksek, ancak özellikle kullanıcıların %88’inin mobil cihazlar aracılığıyla eriştiği ve mobil kullanıcıların üçte ikisinin platformu her gün kullandığı Facebook’ta yüksek.

Sosyal Medya Pazarlama, anahtar kelimeler için tıklama başına ödeme yaptığınız Google veya Bing gibi diğer dijital kanallarla karşılaştırıldığında uygun maliyetlidir.

Sosyal pazarlama, olumlu sosyal değişimi teşvik etmek ve yaratmak için pazarlama ilke ve tekniklerinin kullanılmasını ifade eder. Ürün veya hizmet satmayı amaçlayan ticari pazarlamanın aksine sosyal pazarlama, bireylere, topluluklara ve bir bütün olarak topluma fayda sağlamak için davranışları, tutumları ve algıları etkilemeye odaklanır.

Sosyal pazarlamanın temel amacı halk sağlığı, çevrenin korunması, eğitim, yoksulluk ve davranış değişikliği gibi sosyal konuları ele almaktır. Hedef kitlenin ihtiyaçlarını, motivasyonlarını ve engellerini de dikkate alırken, bireylere ve topluma faydalı davranışların benimsenmesini teşvik etmek için pazarlama stratejileri ve taktiklerinin uygulanmasını içerir.

Sosyal pazarlamanın temel özelliklerinden ve bileşenlerinden bazıları şunlardır:

Davranışsal Değişim: Sosyal pazarlama bireylerde veya topluluklarda davranış değişikliği yaratmayı amaçlamaktadır. Olumlu davranışları teşvik etmeyi (örneğin, sağlıklı alışkanlıklar edinmek, geri dönüşüm) veya olumsuz davranışları (örneğin, sigara içme, uyuşturucu kullanımı) engellemeyi amaçlamaktadır.

Hedef Kitle: Sosyal pazarlama, ele alınan sosyal sorunla ilgili belirli hedef kitleleri tanımlar. Bu izleyiciler bireyler, gruplar, topluluklar ve hatta politika yapıcılar olabilir.

Araştırma ve İçgörüler: Sosyal pazarlamacılar, hedef kitlenin tutumlarını, inançlarını, motivasyonlarını ve istenen davranış değişikliğinin önündeki engelleri anlamak için araştırma yapar. Bu araştırma etkili stratejiler ve mesajlar geliştirmeye yardımcı olur.

Pazarlama Karması: Sosyal pazarlama, davranış değişikliğini etkilemek için ürün, fiyat, konum ve promosyon dahil olmak üzere geleneksel pazarlama karması öğelerini kullanır. “Ürün” istenen davranış veya eylemi ifade ederken, “fiyat” bu davranışla ilişkili fayda ve maliyetleri dikkate alır. “Yer”, hedef kitlenin bilgiye veya kaynaklara erişebileceği kanal ve lokasyonları, “tanıtım” ise hedef kitleye ulaşmak için ilgi çekici mesajların geliştirilmesini ve çeşitli iletişim kanallarının kullanılmasını ifade etmektedir.

Ortaklıklar ve İşbirliği: Sosyal pazarlama genellikle devlet kurumları, kar amacı gütmeyen kuruluşlar, topluluk grupları ve işletmeler dahil olmak üzere birden fazla paydaş arasındaki işbirliğini içerir. Bu ortaklıklar, sosyal pazarlama kampanyalarının etkisini en üst düzeye çıkarmak için kaynaklardan, uzmanlıktan ve erişimden yararlanmaya yardımcı olabilir.

Değerlendirme ve İzleme: Sosyal pazarlama kampanyaları, etkinlik ve etkilerini ölçmek için değerlendirilir. Bu, davranıştaki değişikliklerin, farkındalık düzeylerinin, tutumların ve diğer ilgili göstergelerin değerlendirilmesini içerir.

Sosyal pazarlama kampanyalarına örnek olarak sigara karşıtı kampanyalar, güvenli seks ve HIV/AIDS farkındalığını teşvik eden kampanyalar, geri dönüşümü ve çevre korumayı teşvik eden girişimler ve sağlıklı beslenme ve fiziksel aktiviteyi teşvik etme çabaları gösterilebilir.

Genel olarak sosyal pazarlama, olumlu sosyal değişim sağlamak, toplumsal sorunları ele almak ve bireylerin ve toplulukların refahını artırmak için pazarlama stratejilerini ve tekniklerini uygular.