Sürdürülebilir, Çevre Dostu Ambalaj Rehberi

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Sürdürülebilir, Çevre Dostu Ambalaj Rehberi

Son yirmi yılda çevrimiçi alışverişin popülaritesinin artması, ambalaj atıklarında önemli bir artışa yol açtı.

Her yıl 80 milyon tondan fazla kap ve ambalaj ürünü (kağıt, cam, plastik, ahşap ve diğer çeşitli malzemeler) üretiliyor. ABD Çevre Koruma Ajansı’na (EPA) göre. Ambalaj atıklarının bir önemli bir etkisi Hem hava hem de su kirliliği insanların, hayvanların ve gezegenin sağlığını tehlikeye atıyor.

Bu sorunu çözmek için markalar giderek daha fazla sürdürülebilir ambalaj ve diğer çevre dostu uygulamaları benimsemeye başlıyor.

Sürdürülebilir Ambalaj Nedir?

Sürdürülebilir ambalaj, çevreye daha az zarar verecek şekilde tasarlanmış bir ambalaj türüdür. Ambalaj, malzemeler, üretim süreci ve yeniden kullanılabilirlik gibi bir dizi faktör nedeniyle sürdürülebilir olarak kabul edilebilir.

Göre Sürdürülebilir Ambalaj Koalisyonubu özel ambalaj türünün sekiz kriteri karşılaması gerekir:

 1. Tüm yaşam döngüsü boyunca insanlar için faydalı ve güvenli
 2. Maliyet ve performans açısından pazar ihtiyaçlarını karşılar
 3. Yenilenebilir enerji kullanılarak üretiliyor ve taşınıyor
 4. Yenilenebilir ve geri dönüştürülmüş malzemelerin kullanımını optimize eder
 5. Temiz üretim teknolojileri yardımıyla üretilmiştir
 6. İnsanların tüm yaşam döngüleri boyunca sağlıklı olan malzemelerden yapılmıştır
 7. Enerji ve malzemeleri optimize etmek için tasarlandı
 8. Biyolojik kapalı döngü döngülerinde geri kazanılır ve kullanılır

Sürdürülebilir Ambalajın Önemi

Dünyanın her yerindeki hükümetler Plastik kirliliğine karşı harekete geçiliyor. Tüketiciler de sürdürülebilirlik ve ilgili ürünler konusunda giderek daha özenli hale geliyor.

Şirketlerin iş yaparken daha çevre dostu bir yaklaşım benimsemekten de kazanacağı çok şey var. Sürdürülebilir ambalaj özellikle çevresel ayak izini azaltmanın, tüketici ihtiyaçlarını karşılamanın ve daha fazla gelir elde etmenin harika bir yoludur.

Çevresel Ayak İzini Azaltın

Ambalaj atıkları yalnızca ABD’de her yıl milyonlarca ton atığa neden oluyor. Özellikle plastik ambalajlar şu şekilde görülüyor: asıl suçlu Artan sera gazı emisyonları nedeniyle.

Tavsiye Edilen:  Maksimum Gelir İçin Serbest Yazma Hizmetlerinizi Nasıl Fiyatlandırırsınız?

Çevresel ayak izlerini azaltmak isteyen markalar, çevrenin korunmasına yardımcı olmanın ilk adımı olarak kesinlikle sürdürülebilir ambalajlamayı düşünmelidir.

Tüketici İhtiyaçlarına Cevap Verin

Son yıllarda sürdürülebilirliğe yönelik tutumlarda büyük bir değişiklik oldu. Tüketiciler giderek çevrenin geleceğini önemsiyor ve bu konuda duyarlı olan şirketleri desteklemek istiyor. çevreyi Koru.

Kaynak: GlobalWebIndex

Alışveriş yapanların yüzde kırk ikisi şu ürünleri söylüyor: sürdürülebilir malzemeler kullanın %50’si günlük alışverişleri için önemli olduğunu iddia ediyor kullandıkları tek kullanımlık plastik miktarını azalttı son 12 ayda.

Kaynak: GlobalWebIndex

Ek olarak, tüketicilerin %81 kadarı işletmelerin çevrenin iyileştirilmesine yardımcı olmalı.

Daha Fazla Gelir Elde Edin

Tüketicilerin yüzde yetmiş beşi bir ürünün ambalajının çevre üzerindeki etkisini iddia ediyor satın alma kararını etkiliyor%62’si ise Sürdürülebilir ambalaj kullanan markalardan satın alma olasılığı daha yüksek.

Tüketicilerin yalnızca sürdürülebilir ambalaj kullanan ürünleri satın alma olasılıkları daha yüksek değil, aynı zamanda onlara daha fazla para öde. Bu özellikle genç nesiller için geçerli: Y kuşağının %73’ü ve Z kuşağının %72’si, Sürdürülebilir ürünlere prim ödeyin.

Ek olarak, tüketicilerin %61’i büyük olasılıkla şunları belirtiyor: değiştir Daha çevreci bir markaya. Ayrıca sürdürülebilirliğe kendini adamış markaların da olduğu bir gerçek var. daha iyi performans göstermek yapmayanlar ise %4 oranında.

Kaynak: GlobalWebIndex

5 Sürdürülebilir Ambalaj Türü

Bugün piyasada çeşitli farklı sürdürülebilir ambalaj türleri mevcuttur. Hepsinin kendine özgü avantajları ve dezavantajları vardır; markanız için en iyileri, özel ihtiyaçlarınıza ve ürünlerinize bağlı olacaktır.

Günümüzde kullanılan sürdürülebilir ambalajların en popüler kategorileri şunlardır:

 • Plastik alternatifler
 • Geri dönüştürülebilir
 • Yeniden kullanılabilir
 • Biyolojik olarak parçalanabilir ve kompostlanabilir
 • Yenilebilir

1. Plastik Alternatifler

Plastik kirliliğine ilişkin artan endişeler nedeniyle birçok şirket plastik alternatifleri araştırıyor. En sık kullanılan iki plastik alternatif biyoplastik ve kağıdı içerir.

Biyoplastik

Kaynak: Dieline

Plastiğin en umut verici alternatiflerinden biri biyoplastiktir. Bitkisel sıvı ve katı yağlar, talaş ve mısır nişastası gibi yenilenebilir kaynaklardan üretilen bir malzeme türüdür.

Biyoplastik ambalaj, bir dizi fiziksel ve teknik özellik açısından plastiğe özdeştir ve bu da onu plastik ambalajın mükemmel bir alternatifi haline getirir. En yaygın olarak taze ürünler veya fırınlanmış ürünler gibi gıda ürünleri için kullanılır.

Kağıt

Kaynak: Endüstriyel Toplantı

Diğer bir alternatif ise kağıttır.

Kağıt bazlı ambalajlar son birkaç yılda yeniden canlandı. Hem tüketiciler hem de işletmeler arasında sürdürülebilirliğe olan ilginin artmasıyla birlikte, yeniden popüler hale gelmesi sürpriz olmamalı.

Kağıdın geri dönüştürülmesi ve yeniden kullanılması kolaydır. Aynı zamanda en çok geri dönüştürülmüş malzeme Gezegendeki tüm kağıtların %83’ü geri dönüştürülüyor.

2. Geri Dönüştürülebilir Ambalaj

Kaynak: Paket yardımı

Geri dönüştürülebilir ambalajlar kağıt, cam, metal ve hatta plastik gibi malzemelerden yapılabilir. Ancak geri dönüştürülebilir ambalajların en yaygın kullanılan şekli oluklu mukavva ambalajdır.

Popülerliği birçok avantajından kaynaklanmaktadır: Karton ambalaj yüksek bir geri dönüşüm oranına sahiptir, yerleşik geri dönüşüm akışlarına sahiptir ve tamamen biyolojik olarak parçalanabilir. Tasarımı sayesinde taşıma sırasında eşyaların güvende tutulmasında sorun yaşanmaz.

Karton ambalajlar, kırılgan eşyaları hasardan korumanın yanı sıra nemi gıda ürünlerinden uzak tutma konusunda da mükemmeldir. Aynı zamanda son derece özelleştirilebilir ve farklı boyutlarda ve kalınlıklarda yapılabilir.

3. Yeniden Kullanılabilir Ambalaj

Kaynak: Amasti

Ambalaj amacına ulaştıktan sonra, onunla baş etmenin ideal yolu onu yeniden kullanmak olacaktır. Yeniden kullanmak, kullanım miktarını azaltmaktan sonra ikinci sıradadır. atık hiyerarşisive geri dönüşüme tercih edilir.

Yeniden kullanılabilir ambalajlar bu sorunu çözmeye çalışıyor. Ancak geri dönüşüme göre farklı bir zihniyet gerektirir. Bunun uygulanabilir olması için tüketicilerin ambalajı yırtmayı veya atmayı bırakması gerekiyor. Etrafınızda tutmak isteyeceğiniz yararlı bir şey olarak görülmesi gerekiyor.

Yeniden kullanılabilir ambalajın ana oyuncularından biri Döngü, tüketicilerin ürün satın almasına ve kaplarını boşalttıktan sonra tekrar doldurmak için iade etmesine olanak tanıyan bir şirket. Tüm süreç, iade teslimat hizmetinin yardımıyla kolaylaştırılmıştır.

4. Biyobozunur ve Gübrelenebilir Ambalaj

Kaynak: Avrupa Marka ve Ambalaj Tasarımı Derneği

Son yıllarda biyolojik olarak parçalanabilen ve kompostlaştırılabilen ambalajların yükselişini gördük. Bu, biyolojik bir işlem yardımıyla (örn. bakteriler kullanılarak) parçalanabilen malzemelerden yapılan ambalajlardır. Bunlar çoğunlukla mısır nişastası, şeker kamışı ve hindistancevizi gibi gübrelenebilir ve çevre dostu lifli malzemelerdir.

Biyobozunur ve kompostlanabilir ambalajların iki popüler örneği şunları içerir:

 • Biyobozunur çantalar: Bu torbalar mısır nişastasından yapılmıştır. Özellikleri, zamanla bozulma yeteneklerini korurken normal plastik poşetlerin yerine geçmelerine olanak tanır.
 • Gübrelenebilir postalar: Mısır kabuğu gibi bitki materyallerinden yapılmıştır. Kompostlanabilir postalar evde olduğu gibi ticari olarak da kompostlanabilir.

5. Yenilebilir Ambalaj

Kaynak: Evoware

Sürdürülebilir ambalajın en yenilikçi türlerinden biri yenilebilir ambalajdır. Adından da anlaşılacağı gibi bu tür ambalajlar, artık ihtiyaç duyulmadığında tüketiciler tarafından güvenle tüketilebilir. Yenilebilir ambalajlar çoğunlukla deniz yosunu, patates nişastası ve süt proteinleri gibi malzemeler kullanılarak oluşturulur.

Her ölçekteki işletme son yıllarda yenilebilir ambalajları benimsemeye başladı. Gibi şirketler Loliware yenilebilir su şişeleri, kahve fincanları ve pipetler oluşturmak için deniz yosunu kullanıyor. Diğerleri geliştirdi yemek filmi, yenilebilir çanta ve hatta yenilebilir çatal bıçak takımı.

Yenilebilir ambalajların popülaritesi hala artıyor ve bir 2024’e kadar 2 milyar dolarlık pazar.

Sürdürülebilir Ambalajın Benimsenmesine Yönelik En İyi Uygulamalar

Sürdürülebilir ambalajlamayı benimseme yolculuğunuza başlamadan önce, çevre dostu ambalajlamaya sorunsuz bir geçiş sağlamak için bazı en iyi uygulamaları burada bulabilirsiniz.

Alçakta Asılı Meyvelerle Başlayın

Sürdürülebilir paketleme, boşa harcanan alanı en aza indirmeyi ve daha az fosil yakıt tüketimi ve daha az karbon emisyonu ile daha fazla miktarda malın taşınmasını sağlamayı amaçlamaktadır. Daha ileri gitmeden önce, çok fazla ambalaj kullanıp kullanmadığınızı düşünün; gereksiz ambalajları çıkarmaya çalışın ve kullandığınız toplam ambalaj miktarını azaltın.

Genel olarak ürünlerinizi güvenli bir şekilde göndermenizi sağlayacak en az miktarda ambalaj kullanmak istersiniz. Bu, ambalajınızı daha çevre dostu hale getirecek ve maliyet etkinliğini artıracaktır. Aynı zamanda ambalajınızın sürdürülebilirliğini artırmanın en kolay ve en uygun fiyatlı yoludur.

Ağırdan almak

Sürdürülebilir ambalajı benimseme konusunda hatırlamanız gereken en önemli şey yavaştan almaktır.

Sürdürülebilir ambalajı tüm teklifinizde uygulamadan önce tek bir ürün hattında test edin. Bu, tüketicilerin tepkisini ölçmenize ve ortaya çıkabilecek potansiyel sorunları fark etmenize olanak tanıyacak ve sizi maliyetli bir hata yapmaktan kurtaracaktır.

İhtiyaçlarınıza en uygun olanı bulana kadar farklı malzemeleri ve satıcıları test ettiğinizden emin olun.

Bir amaç belirle

Her ambalaj türünün avantajları ve dezavantajları vardır. Doğru malzemeleri seçerken daha kolay vakit geçirmek için sürdürülebilir ambalajı benimseyerek neyi başarmak istediğinize karar vermeniz gerekecektir.

Karbon emisyonlarını azaltmak, tek kullanımlık plastiği ortadan kaldırmak veya ambalajınızın kolayca geri dönüştürülebildiğinden emin olmak mı istiyorsunuz? Tek bir hedef seçin ve kararlarınızı yönlendirmesine izin verin. Bu, yeni ambalajınızın yarardan çok zarar vermemesini sağlayacaktır.

Tüketicileri İlgilendirin ve Eğitin

Sürdürülebilir ambalajınızın etkisini artırmanın en iyi yolu tüketicileri bu konuda bilgilendirmektir. Müşterilerinizi yeni sürdürülebilir ambalajınız ve çevreyi korumaya ve sürdürülebilir uygulamaları benimsemeye artan odaklanmanız hakkında bilgilendirin. Sürdürülebilirliği pazarlama kampanyalarınıza da dahil etmeyi deneyebilirsiniz.

Unutmayın, her şeyi kendiniz yapmak zorunda değilsiniz. Müşterilerinizin daha sürdürülebilir uygulamaların benimsenmesinde aktif rol oynamasına izin verin.

Onları çevre sorunları konusunda eğitin ve çevreyi korumaya yardımcı olmak için neler yapabileceklerini gösterin. Müşterilerinize ambalajınızı nasıl geri dönüştürebilecekleri konusunda bilgi verin veya onlara ambalajı nasıl yeniden kullanabilecekleri konusunda fikir verin.

Tüm bunlar marka imajınızı geliştirmenize ve çevreye duyarlı müşterilerin ilgisini çekmenize yardımcı olacaktır.

Yeniden Kullanımı Teşvik Edin

Her türlü malzemeden yapılan tek kullanımlık ambalajlar çevre açısından sorun teşkil etmektedir. Müşterilerinizi ambalajı yeniden kullanmaya aktif olarak teşvik etmelisiniz.

Bu, ambalajınızı daha sürdürülebilir hale getirmenin ve çevreyi korumanın kolay bir yoludur. Çoğu durumda geri dönüştürülebilir veya biyolojik olarak parçalanabilen ambalajları benimsemeye odaklanmaktan çok daha etkilidir.

Sürdürülebilir Ambalaj E-Ticaret Ambalajının Geleceğidir

Sürdürülebilir ambalajı benimseyerek markanız çevresel ayak izini azaltabilir, artan müşteri taleplerini karşılayabilir ve daha fazla gelir elde edebilir.

Kullanabileceğiniz çeşitli sürdürülebilir ambalaj türleri vardır; bu nedenle hangilerinin şirketiniz için en iyi sonucu vereceğini araştırın. Son olarak, sürdürülebilir ambalajınızla daha da büyük bir etki yaratmak için müşterilerinizi sürdürülebilir uygulamalar konusunda eğitmeye ve onlarla etkileşime geçmeye biraz zaman ayırdığınızdan emin olun.