Tarayıcı Önbelleği Nasıl Temizlenir

Aşağıdaki makale size yardımcı olacaktır:Tarayıcı Önbelleği Nasıl Temizlenir

Tarayıcılar ziyaret ettiğiniz sayfaları tarayıcı ön belleği ve bunları hızlı bir şekilde yeniden görüntülemek için kullanın. Ancak bir web sitesinde değişiklik yapıldığında tarayıcı önbelleği değişiklikleri hemen görmenizi engelleyebilir. En güncel sayfa sürümünü gördüğünüzden emin olmak için bir işlem yapmanız gerekir. sert yenilemeolarak da bilinir yenilemeye zorla. Veya tarayıcınızın geçmişini ve önbelleğini kısmen veya tamamen temizleyebilirsiniz.

Aşağıda her ikisi için de talimatlar bulunmaktadır.

Tek Bir Sayfayı Yenilemeye Zorlama (Masaüstü ve Dizüstü Bilgisayar)

Neyse ki sayfaları yenilemeyi zorlamanın kullanışlı yolları var. En popüler tarayıcılar için temel adımlar şunlardır:

  1. SHIFT – YENİLE veya Ctrl – YENİLE (Internet Explorer, Edge): Tüm tarayıcıların adres çubuğunun yanında veya yakınında bir yenileme düğmesi bulunur. Yenileme düğmesi tek başına sayfayı sunucudan istemeyecektir. Sayfanın sunucudan yenilenmesini zorlamak için yenileme düğmesine basarken üst karakter tuşunu basılı tutun. Internet Explorer veya Microsoft Edge kullanıyorsanız aynı şeyi yapmak için Ctrl tuşunu kullanın.
  2. Ctrl-F5 (Firefox, Chrome, Opera, Internet Explorer, Edge) önbelleği atlayacak ve sunucudan sayfayı isteyecektir. Aynı işlemi Mac Safari’de yapmak için Option (⌥) ve Command (⌘) tuşlarına birlikte basın, E tuşuna basın ve ardından yenile butonu ile sayfayı yenileyin.

Tarayıcı Önbelleğinin Tamamı veya Bir Kısmı Nasıl Temizlenir (Masaüstü ve Dizüstü Bilgisayarlar)

Göz atma geçmişinin, önbelleğe alınmış verilerin ve çerezlerin tümünü veya seçilen bölümlerini temizlemek için kullandığınız tarayıcıya göre aşağıdaki adımları izleyin:

Pencereler: CTRL-SHIFT-DELETE veya Mac: CMD (⌘) -SHIFT-DELETEtıklayın, ardından açılır penceredeki değerleri gerektiği gibi doldurun. Chrome giriş ekranında ve web sayfalarında çalışır.

Kısayol olmayan yöntem: üç nokta Adres çubuğunun sağında. Seçme Tarihardından tıklayın Tarih açılır pencerenin en üstünde, ardından Tarama Verilerini Temizle. Alternatif olarak ana menüden şuraya gidin: TarihDaha sonra Tam Geçmişi GösterDaha sonra Tarama Verilerini Temizle.

Tavsiye Edilen:  Konularda Takipçi Nasıl Elde Edilir: İpuçları & Rehber

Bir web sayfasında olmalısınız; kısayol Firefox giriş ekranında çalışmıyor.

CTRL-SHIFT-DELETE veya CMD-SHIFT-DELETEve ardından değerleri girin.

Kısayol olmayan yöntem: Ana menüden şuraya gidin: TarihDaha sonra Tarama Verilerini Temizle.

CTRL-SHIFT-DELETE, ardından seçenekleri seçin.

Kısayol olmadan önbelleği temizlemek uzun bir yoldur:

Kenar: Tıkla üç nokta adres çubuğunun sağında, ardından Tarihardından üç nokta üzerinde Geçmiş açılır penceresiardından seçin Tarama Verilerini Temizle.

yani: Kullan dişli simgesi Adres çubuğunun sağındaki EmniyetDaha sonra “Tarama geçmişini temizle…”.

Git Safari Tercihleri Ana menüde Safari altında. O zaman seç Mahremiyet veya CMD (⌘) kısayolunu ve ardından virgül yazın: “⌘” ve Mahremiyet.

Şunu da belirtmekte fayda var: Önbelleğinizi temizlemek sakıncalıysa, sayfaya daha önce erişmemiş alternatif bir tarayıcı kullanmayı deneyin.

Mobil Cihazlarda Tek Sayfayı Zorunlu Yenileme

Üzgünüm, bu mevcut değil! Cihazınızın tarayıcı önbelleğini temizlemelisiniz. Mobil uygulamalar telefonunuzun tarayıcı önbelleğinin temizlenmesinden etkilenmeyecektir.

Mobil Cihazlarda Tarayıcı Önbelleği Nasıl Temizlenir

Ayarlar uygulamasına gidin, tuşuna basın Safari ve aşağı kaydırarak “Geçmişi ve Web Sitesi Verilerini Temizle’yi seçin ve ardından doğrulayın.

Chrome uygulamasında, üç nokta Ekranın sağ alt kısmında. Sonra aşağı kaydırın ve tıklayın Tarama Verilerini Temizle, ardından seçenekleri seçin ve tıklayın Tarama Verilerini Temizle ekranın alt kısmında.

öğesine dokunun Daha Ekranın sağ üst köşesindeki düğmeye (üç nokta) tıklayın. Ardından, dokunun TarihDaha sonra Tarama Verilerini Temizle. Ayrıca oradan da ulaşabilirsiniz. Chrome Ayarları menüsü, Gizlilik ve Güvenlik, Daha sonra Tarama verilerini temizle.

öğesine dokunun menü simgesi (üç çubuk, tarayıcının sağ üst kısmında). Ardından, dokunun Ayarlar. Git Gizlilik ve güvenlik Ayarlar ekranından, ardından Özel verileri temizle. Oradan neyi temizlemek istediğinizi seçebilirsiniz.

Tavsiye Edilen:  chatGPT, daha etkili açılış sayfaları oluşturmanıza nasıl yardımcı olabilir?

Android için Samsung İnternet

öğesine dokunun menü simgesi (üç çubuk, tarayıcının alt kısmı). Ardından, dokunun Ayarlar (dişli simgesi). Ardından, dokunun Kişisel tarama verileri, Tarama Verilerini Silseçenekleri seçin ve tuşuna basarak onaylayın. Verileri Sil.